Jump to content

SEAT Arona


cristi511
 Share

Postare recomandată

Pe Arona e disponibil bordul digital? In configurator nu l'am vazut...

Mi se pare foarte bun pretul pentru Street Pack, chiar daca are dezavantajul unui balon mic pentru jantele de 18"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu are digital cockpit. A fost anuntat ca s-ar pune si pe Arona undeva in decursul acestui an (asemanator cu cel pus deja pe T-Roc)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Am vazut cateva pe viu, masina e chiar ok, mult mai ok decat un Juke. Totusi, preturile puteau fi mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparandu'l cu fratele mai bogat, T-Roc, pretul e ok (T-Roc'ul, dotandu'l ca Ateca mea, se apropie de 29k).

Din comparativul de mai sus, strict estetic, Kia pare mai atractiv, la Arona fac legatura cu o Ateca in miniatura si pe alocuri nu da bine, cred ca grila inferioara e de vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa iau Arona pt sotie, m-am tot uitat la diversele modele ale clasei. Captur este de departe liderul acestui segment si cred ca e cel mai bine balansat calitate/pret, insa nu prea are cine stie personalitate si  in plus...sunt deja pe toate drumurile, a ajuns o masina mega populara. Kia Stonic care in poze arata bine, odata ce ajungi in habitaclu ramai socat de ce calitate slaba poate sa ofere. Plastic cam urat si tare peste tot..si prost finisat in multe locuri. Arona vine in schimb cu acel stil clasic Seat..care mereu transmite ceva, atrage cumva, are personalitate. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FR, 1.0TSI DSG7 si i-am mai adaugat farurile Full Led, pachetul de iarna, pachetul de depozitare si geamurile fumurii. Si a venit si cu Navigatie. Dar asta a fost o surpriza. FR-urile cica au inceput sa fie produse standard cu navgatie de la un anumit moment incolo. Si cum a mea a avut intarziere in productie, a prins noua oferta :)

 

 

IMG-20181022-WA0001.jpg

IMG-20181022-WA0006.jpg

IMG-20181022-WA0005.jpg

IMG-20181022-WA0004.jpg

IMG-20181022-WA0002.jpg

IMG-20181022-WA0000.jpg

IMG-20181022-WA0003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata intr-un mare fel, felicitari. Captur e un fel de papusile Mupets pe langa Arona. Sunt tare curios cum merge acest 1.0 TSI cu DSG7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge fff bine. Pt mine e fost si este o surpriza foarte placuta. Motorul desi in doar 3 cilindri este foarte silentos si vivace. Chiar trage frumos. Iar in combinatia cu DSG merge precum un tramvai :D . Daca va spun ca afisaza consum de 6.5-7% in oras..nu o sa ma credeti. 

Suspensia este si ea foare confortabila desi e FR. Cand am ales FR am ales in primul rand pt suspensie. Asta dupa un drive test cu un Style care avea ruliu ceva cam mare pe viraje. FR-ul insa sta lipit pe drum..

 

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa, sa o conduca cu placere. Imi place Arona, e o combinatie intre Ibiza si Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos! Pai..21.500 eur cu tva a fost oferta obtinuta la vremea respectiva. 

Later Edit: 21.150 fost pretul; am scris gresit 21.500 initial

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o suma respectabila pentru un crossover de clasa mica, cu tractiune fata si cu motor mic. Probabil dsg a fost mai mult de 10% din pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 200 euro este pe configurator acum pretul uneia similare ca dotari, dar cu cutie manuala.

Care a fost perioada de asteptare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul nu a fost stralucit, stiu :D Cand am comandat-o, asta a fost oferta cea mai buna dintre toate cele discutate. Dar era un model nou si oferte prea speciale nu existau pt el la acel moment. Nici acum nu stiu daca sta prea bine la capitolul "oferte speciale" mai ales dupa toata nebunia creeata de trecerea de la NEDC la WLTP cu termene de livrare duse in stele. 

Stiu ca in aceeiasi bani erau si alte optiuni..Realizati ca am auzit din toate partile inclusiv: "la banii astia iti luai X, Y, Z adusa din Germania" etc. Dar  am vrut masina noua si am vrut-o pe asta; mi-a placut din prima. Pe asta a placut-o foarte mult si sotia cand a vazut-o in iarna la SIAB. Si fiind pt ea, am comandat-o fara sa stie si a primit-o cand a implinit 40. Nu o pot numi tocmai cadou, pt ca a fost luata in leasing, dar nah.. :D

Oricum, nu regret. Suntem foarte incantati de ea. O recomand cu caldura.

 

later edit: @andrei0241 : am avut de asteptat cam 5 luni pana a sosit. Au fost foarte multe termene amanate inainte de trecerea la noul standard WLTP mai ales pe benzinare. Termenele ajunsesera chiar si la 8 luni prin vara. Nu stiu cum mai e acum.

.

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 luni tot e decent, tinand cont si de WLTP'ul fermecat. Eu am asteptat 10 luni ptr Ateca si tot nu regret alegerea facuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am prins weletepeu' vesel si am asteptat 6 luni dar fara regrete. Consider ca daca iti place mult masina, astepti oricat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uauuu...scumpa masina... Pret de Polo GTI :) (fara prea multe dotari, evident)

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Arona incepe de la 14 700, deci cine vrea ieftin, are de unde alege. Iar cine cauta Polo GTI nu va fi tentat de Arona si nici invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ti se pune pata pe un model stiti cum e...ala ramane indiferent de ce alte variante mai exista. 

Pt noi criteriile au fost: masina de oras, nu prea mare, cu garda ceva mai inalta, motor economic, cutie automata si cateva dotari utile care sa o faca si placut de utilizat, mai prezentabila si sa conteze un pic si la revanzare. In rest, scopul principal al masini e de mers la serviciu si de dus copilul la scoala. Si ocazional vreo iesire extraurbana prin împrejurimi.  Pt deplasari lungi avem ST-ul. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inteleg perfect, pentru mine a fost love at first sight cu kodi ?

Sunt convins ca pe fundal sunt voci gen "iti luai seria x dăn Germania" :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oho..si inca cum :D . Plus: "cum ai putut sa dai atatia bani pe "aia"?"  Si de foarte multe ori, "aia" e ceva ce cei care o invoca nici macar nu au testat-o.  Dar nu ma supar. E vorba de gusturi pana la urma. Si conteaza sa imi placa mie.  Fiecare are criterii diferite de apreciere si personal respect criteriile fiecaruia si incerc sa fac omul ala sa se bucure de achizita facuta chiar daca uneori in sinea mea poate sunt de alta parere.  Asa ca, inca o data spun: da, am dat banii de mai sus pe ea si nu regret nici o secunda; consider ca merita, iar masina imi place maxim :D Cine are dubii despre acest model sa mearga sa il testeze;  eu zic ca o sa plece multumit de acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!