Jump to content

Alegere anvelope vara 2017


Ex member
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca 2016 s-a terminat, se deschide un nou topic pentru anul curent.

Nu are sens sa facem si un poll. Din experienta va pot spune ca intotdeauna se va gasi cineva care sa solicite date despre ceea ce nu este trecut in poll.

Asa ca... va doresc succes in alegerea anvelopelor de vara pentru urmatorul sezon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continui si aici ideea: Pentru 225/40 R 18: care este diferenta de aderenta si anduranta intre Michelin PS3 si PS4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La PS3 225/40/18 am gasit asa: Treadwear : 320 Traction : AA Temperature : A

La PS4 225/45/18 am gasit asa: Treadwear : 320 Traction : AA Temperature : A

Datele inscrise pe anvelope sunt identice..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara,

Am achizitionat un set de anvelope Hankook Venture prime3 K125 produse in Ungaria.

Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine ce inseamna  DOT: 2XRP 1F H.

Pe certificatul de garantie (3 ani) scrie (cu pixul) ca sunt produse in 0217.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi avea si eu de schimbat anvelopele la rotile de vara (GY Asymm2), 225/40 R18 pt mine ca optiuni ar fi

1. Continental PremiumContact 6 http://www.tyrereviews.co.uk/Article/Continental-PremiumContact-6-Launched-and-First-Drive.htm
2. Goodyear Asymmetric 3
3. Pirelli P zero (au aparut 2 variante anul trecut) http://www.tyrereviews.co.uk/Article/The-New-Pirelli-P-Zero-Launched.htm

Un test autoexpress cu 225/40 arata performante foarte bune pt noua varianta P Zero orienta mai degraba spre touring, iar Asymm3 se pierde in pluton http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/91860/pirelli-p-zero-review . Plus review-uri de la cei care au trecut de la Asymm2 la Asymm3 si au fost dezamagiti.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi dilema si la mine, doar ca eu ma uit la primele doua in ordine inversa.

As incercat GY Asymm 3 pt silentiozitate + Conti se duc cam repede (max 50 mii km), iar in a doua jumatate a vietii, daca nu sunt incalzite aderanta scade simtitor.

Ceva feedback de la alti utilizatori de GY?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar PS4 de ce nu il luati in calcul? Eu voi lua in urmatoarele 2 saptamani ( urmaresc daca au preturile vreo tendinta de scadere)    Conti de vara nu as mai lua pt ca se uzeaza incredibil de rapid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au imbunatatit anduranta ContiPremiumContact 6 fata de CSC5, din ce spune Continental, pt ca review-uri de lunga durata de la utilizatori inca nu sunt. Le-am gasit si la pret de 450ron..imbatabil dupa parerea mea.

 

Dupa experienta mea cu PS3..dure, zgomotoase si scumpe..nu sunt parca asa dornic sa merg pe mana Michelin. Mai ales ca stiu ce drumuri lungi ma așteapta.

 

Continental-PremiumContact-6-vs-sportcontact-5.gif

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut Michelin niciodata si sunt curios. Din review-uri ps4 par mai ok decat ps3 cam la toate capitolele. Ar fi cu 70lei mai scumpe per bucata fata de Conti PC6. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si eu am sa fiu nevoit sa cumpar un set nou de anvelope de vara (235/40/18 XL) dupa ce am mers aproximativ 70.000-80.000 km in 4 sezoane cu Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (profilul este undeva la 3-4 mm acuma). Am fost mai mult decat multumit de ele si ma gadeam sa trec la Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3, insa parerile utilizatorilor care au trecut de la Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 sunt impartite.

Cred ca nu am sa ma risc si am sa-mi cumpar inca un set de Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 pentru ca inca se mai gasesc la vanzare (culmea, cu pret mai mare decat varianta mai noua) si au DOT recent (1-2 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego am aruncat si eu o privire la CSC6. Arata bine eficienta la consum si aderanta pe carosabil ud (C si A). Doar ca pentru 225/40/18 XL au E si A. :D. Acuma nici nu stiu cum se traduc astea in rulajul de zi cu zi...:D

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Între A si G este o diferenta de consum cam de 7,5 %. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Si eu sunt in cautare de anvelope de vara. 205/55 R16 am nevoie. Pentru iarna am Continental Winter Contact TS850 de care sunt super multumit, insa am citit pe multe forumuri ca Premium Contact pentru vara sunt slabe tare. Voi ce experiente ati avut cu ele? Pentru bugetul meu optiunile ar fi urmatoarele:

1. Dunlop Sport Bluresponse
2. Goodyear EfficientGrip Performance
3. Continental ContiPremiumContact 5

      

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Anvelopele sunt cam pe acelasi segment... eu as merge pe Continental . :) Acum intrebarea mea , sunt bune Michelin Primacy 3 ? Intentionez sa cumpar 1 set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform tyrereviews topul ar fi asa (pe 2016):

1. Hankook Ventus Prime 3 K125

2. Pirelli Cinturato P7 Blue

3. Continental Premium Contact 5

Hankook-urile par interesante - ieftine si cu specificatii foarte bune. Cu toate astea, mergand cu TS860 iarna asta, inclin sa merg tot pe ceva de la Continental.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, quixy said:

Salut . Anvelopele sunt cam pe acelasi segment... eu as merge pe Continental . :) Acum intrebarea mea , sunt bune Michelin Primacy 3 ? Intentionez sa cumpar 1 set.

Am Primacy 3 atat pe Golf cat si pe Peugeot. Le recomand, sunt foarte bune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreo parere de la vreun utilizator despre nokian zLine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zline in mod normal sunt f. bune, dar eu am renuntat fiindca am gasit doar made in Russia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, tavone85 said:

vreo parere de la vreun utilizator despre nokian zLine?

Zilele astea am luat un set de jante 17 echipate cu Z Line-uri DOT 2014, profil 6 mm. 3 din 4 aveau inceput de desprindere banda de rulare de peretele lateral, crapaturi longitudinale de-a lungul umarului anvelopei, ca si cum ar fi fost resapata anvelopa si ar fi inceput sa se desprinda. :banghead:

Le-am si aruncat, baietii de la Sama unde le-am dat jos spuneau ca au mai vazut cazuri din astea, ca sunt foarte proaste Nokian-urile de vara :( 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mhhh, s-ar zice ca total pe dos fata de cele de iarna. Off, greu sa aleg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, asta mi-au zis si aia, ca cele de vara si cele de iarna sunt atat de diferite, de parca ar fi facute de firme diferite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat anul trecut GY Eagle F1 Asymmetric 3 - 235 45 R17 pe Passat-ul meu. Overall sunt mult mai bune decat Bridgestone Potenza pe care le-am avut inainte.

Sunt foarte silentioase, mai economice, si culmea, mai aderente.

Ca si review-uri am observat inca de anul trecut ca sunt peste Asym 2, de aceea le-am si ales pe acestea.

De aici m-am documentat: 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-3.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-2.htm

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La GY asym 3 ma uit si eu, tind pentru ele datorita silentiozitatii. Pe fosta masina trecerea a fost asemanatoare cu a ta, de la Bridgestone Turanza la GY (dar nu mai stiu modelul exact) si parca mergeam cu alta masina. Ma rog, erau alte dimensiuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/21/2017 at 11:24 AM, 7Andrei7 said:

Eu am luat anul trecut GY Eagle F1 Asymmetric 3 - 235 45 R17 pe Passat-ul meu. Overall sunt mult mai bune decat Bridgestone Potenza pe care le-am avut inainte.

Sunt foarte silentioase, mai economice, si culmea, mai aderente.

Ca si review-uri am observat inca de anul trecut ca sunt peste Asym 2, de aceea le-am si ales pe acestea.

De aici m-am documentat: 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-3.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-2.htm

 

Tocmai ca din ce spun utilizatorii acolo sunt mai slabe ca perfomante. La zgomotul de rulare sunt mai bune si la confort, dar cine vrea asta se poate uita la Efficient Grip Performance de la Godyear. Eu am avut Asymm2 si ce am citit acolo m-a facut sa ma razgandesc.

"In conclusion: if you have already ordered these tyres, no worries, they are pretty good. But if you're still browsing, get the Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 tyres; slightly "harder" and less comfortable, but more grip and much more feedback."
"On the other hand with asymmetric 3's i get a lot more wheel spin so i would definitely not buy them again and I'd stick to tglhe previous ones."
"Paid premium for these. Rather disappointed as it isn't a big improvement over the old ones"  etc.

Plus locul 5 http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/91864/goodyear-eagle-f1-asymmetric-3-review

Am trecut prin Bridgestone Potenza RE050A (225/45 R17 si 225/40 R18), Michelin PS3 (225/40 R18), Hankook S1 Evo2 k117 (225/45 R17) si Goodyear Asymm2 (225/45 R17 si 225/40 R18) si dupa parerea mea cele mai bune au fost Goodyear. Din pacate le inlocuiesc pt ca au facut 3 ani si am si o anvelopa taiata. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!