Jump to content

Seat Toledo 2014


Mumus.

Postare recomandată

M-am decis sa va prezint masinuta mea, care am cumparat-o de noua, acum vreo 3 luni, am cu ea vreo 3500 km, este un 1.2 tsi de 85 cp si 160nm, cuplu maxim intre 1500-3500rpm, si putere maxima la 4800rpm.

 

Consumul in brasov este de 7.3 la suta pana in prezent, iar extraurban intre 5-5.5  in exterior si 6 pe autrostrada constant la 130 km/h

 

In tr5 la 130 km/h am 3000 rpm, la 150 km/h am 3500rpm

 

In tr 2 ajung la 100km/h in tr3 la 150, deci am cutie etajata luuung :)

 

 

 

689268920140916_084402.jpg

drl led cree

 

1124123DSC_3878_resize.JPG

Folie lummar ATR cu insertie metalica

 

8454588DSC_3879_resize.JPG

senzori parcare 

 

 

 

 

 

 

410162620140927_211422.jpg

Scos sigla toledo 

 

 

 

 

 

1611791DSC_3865_resize.JPG

 Si ditamai portbagajul :)

 

 

196424920140722_175953_resize.jpg

 

6598855DSC_3885_resize.JPG

 

5648145DSC_3535_resize.JPG

 

6469601DSC_3534_resize.JPG

 

5084932DSC_3894_resize.JPG

 

5895580DSC_3888_resize.JPG

 

1520946DSC_3552_resize.JPG

 

2758149DSC_3860_resize.JPG

 

3896368DSC_3856_resize.JPG

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, multi km si sa te duca peste tot fara probleme!

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina :wub: .Cere niste jante totusi :)

Modificat de Fiestax
Link către comentariu

Momentan am cumparat 4 anvelope de iarna continental ts 850, care vor fi montate pe jantele de tabla, iar pana in primavara voi cumpara si 4 jante. :)  Trebuie sa fie pe 15 si foarte bling :) dar sa fie perfect asortate. Si cu un buget de vreo 1500 ron maxim, pot fi si sh dar impecabile. Momentan nu stiu inca dimensiunile jantelor, trebuie sa ma uit pe roata de rezerva, (nu stiu nici daca am prindere 5x 100 sau 5x112 :) ) dar pana in primavara am timp. Daca aveti sugestii nu ma deranjeaza sa le vad.  Eu m-am gandit la ceva audi style in 5 spite duble, sau ceva cu rotunduri inauntru.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu

Felicitari pentru masina!

:icon_thumleft:  pentru "Scos sigla toledo " arata foarte bine spatele fara numele modelului.

Sa o stapanesti sanatos si... plimbari placute!

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. :icon_thumleft:

Pe janta de tabla (dupa ce scoti capacul) scrie de obicei langa prezoane prinderea 5x100/112 etc, J si ET.

Pe cand o sa iti iei aliaje eu iti recomand cu caldura sa iti iei de 16. Astea de tabla sunt de 15, nu?

Link către comentariu

Da sunt pe 15, dar din considerente practice,  voi merg tot pe 15 si la aliaje, chiar daca mai mari ar da mai bine. Am aflat intre timp si dimensiunile rotilor mele, sunt 5x100, 6j et 35,  gaura centrala 57 parca.

Link către comentariu

Eu nu stiu ce a fost in capul astora de au pus roti de bicicleta pe toledo...puteau sa puna macar 195 60 15 / 205 50 16 stock..ca sa nu zic dimensiunile standard de la golf / leon / skoda..205 55 16 e perfect...185 60 15 mi se par inguste rau pt o berlina...la fel ca loganul..in cazul asta si eu iti recomand tot 15', ceva OEM ; 

Link către comentariu

E ok 185/60r15, pana la urma Toledo e o masina low cost. Sper sa nu ma injure initatorul topicului ca am spus asta, insa asta e adevarul, chiar daca masina e chiar decenta din multe puncte de vedere, sunt multe lucruri facute cu economie.

Link către comentariu

Normal..asta se reflecta si in pretul de achizitie..ca daca ar costa cat o octavia 3...nu ar mai cumpara nimeni...dar totusi...imi sustin parerea..un 195 60 15 ar fi schimbat comportamentul masinii pe viraje si mi se parea mult mai indicat..G4/ G5 si alte hatchback-uri au si 225 45 17...pe asta..nici daca vrei nu poti sa pui R17 legal...

Link către comentariu

Legal pot pune si pe 16 si pe 17   am dimensiunile trecute in carte   215/45/16 si 215/40 17

 

Dar sa stiti ca ptr o masina de familie si 185 60 15 isi face treaba cu brio, vin de pe 195/65 15 si nu simt nici o diferenta la stabilitate.

 

Iar atata timp cat am luat seat la bani de logan, nu ma supar cand spuneti ca e low cost. Ca asa este, dar valoarea de revanzare va fi alta.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu

Misto masinuta, e mai rara decat skoda Rapid desi arata mai bine in opinia mea. Fiind o masina alba ar merge niste jante mai inchise la culoare, daca tot ramai la dimensiunea de 15 inchi sa iei unele de calitate gen Rial, nu chinezisme ieftine.

 

Am o rugaminte sa uploadezi pozele pe forum ca asa sunt mici si ti-ar fi si tie mai usor sa le uploadezi si eu as vrea o poza mai mare cu motorul :D .

Link către comentariu

cum se misca acest 1.2 tsi de 86 caluti? ma gandeam sa iau un Audi A1 nou cu aceasta motorizare

Link către comentariu

Depinde de asteptari :)

Eu zic ca se misca foarte bine, am avut 1.6 16v de 113cp inainte, si pana la 4000 rpm seatul este mai ok, dupa 4000 reno-ul tragea mai bine. Dar in viata de zi cu zi e mai ok sa se miste bine in turatiu joase. Verdict: eu sunt multumit.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu

Golfix, daca iei in calcul si o resoftare, va fi exact ce trebuie ;) cum a spus si mumus, cuplul la turatii joase te ajuta destul de mult in viata de zi cu zi iar condusul devine mai lejer. Plus ca si consumul e rezonabil..la fel si taxele + impozitele.

Link către comentariu

motorul este in 3 pistoane sau in 4?


http://www.revotechnik.com/product-details/software/audi/a1/179/stage-1/#.VDvHa_l_uSo

 

Revo spune ca din 85 cai ai masinii,cu stage 1 putem obtine intre 129 si 140 cai in functie de combustibil si setari,o crestere destul de mare spun eu. Este posibil ca aceasta motorizare sa fie limitata software,fata de cele de 105 sau 110 cai?

Modificat de golfix
Link către comentariu

Motorul este perfect identic cu cel de 105 cp, difera ecu, softul... De asta se poate ajunge direct la 130cp, dar eu sunt multumit si de cei 85, si de faptul ca puterea maxima o am deja la 4800rpm, masina in realitate e egala cu o aspirata de 100cp, dar are zvac mai bun in ture mici.

Difera in schimb distributia si cutia de viteze, fata de varianta de 105 cp.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu

Medie orara 26 km/h, vreo 270km parcursi in total in vreo 10 ore, consum mediu afisat pe cb 7.7 la %

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Gata!

Sunt pregatit de iarna, am pus gumele de iarna pe masina, iar cele de vara le-am spalat si siliconat si depozitat :)

 

Am facut poze si cu sistemul de franare :)

 

 

 

 


 


 


Modificat de Mumus.
Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare, am mai facut ceva kilometri, am ajuns la concluzia ca aceasta masina este facuta ptr tari mai calde... iarna consuma mult, se incalzeste greu.

 

Am cumparat si jantele ptr anvelopele de vara, sunt sh, au lacul un pic sarit pe ici colo, dar un sezon le folosesc asa, pana decid ce culoare sa le vopsesc. Ma gandesc serios la plastidip.

post-141780-0-09205500-1420885712_thumb.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

... Ma gandesc serios la plastidip.

Plastidip e o prostie. Uita de el. Bani cheltuiti de pomana. 

 

Pentru alt gen de aplicatii, e bunicel dar pentru jante, no way. 

Mi-am luat si eu teapa uitandu-ma pe youtube si alte alea.

 

P.S. arata superb masina.

M-a amuzat afirmatia unui coleg care a numit Seat Toledo, masina low-cost. 

Modificat de d-rive
Link către comentariu

Nu comentez, poate ca e poate ca nu, poate el stie mai multe...

 

Eu sunt multumit de ea, arata intradevar bine, merge ok, are si defecte, da e a mea si imi place :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am schimbat becurile, acum pe faza scurta am valeo aqua vision, si pe lunga osram silverstar 2.0

Momentan pot sa spun doar ca faza scurta arata ca un curcubeu, galben, albastru, mov, arata interesant, da vedem cum or lumina :) lunga sigur va fi foarte ok. Revin diseara cu un update.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!