Jump to content

Carlig de remorcare


jarco
 Share

Postare recomandată

Salutare

Am un Tiguan din 2014 si vreau sa montez un carlig de remorcare.

Am gasit un modul de remorca din dezmembrari, vine cu mufe, dar fara cablaj.

Ma poate ajuta cineva cu instalatia electrica de pe ambele mufe ca sa  pot confectiona cablajul?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modul original presupune sa il legi la reteaua masinii, sa il codezi, etc. ( trebuie sa tragi fire pana in fata sub bord, sa faci legaturi la BCM, la gateway, la cateva sigurante din tablou )

eu iti sugerez asa ceva : http://pieseremorci.ro/piese-remorci/accesorii-electrice/modul-electronic-universal.html

Daca ai priza12 V in portbagaj, nici nu mai trebuie sa aduci + din fata. 

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU as monta un carlig universal pe o masina asa de noua, mai ales ca ABS/ESP  trebuie sa stie cand este legata remorca sa franeze altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, si eu ma gandeam la fel.

Ma poti ajuta cu o schema electrica ca sa imi pot confectiona cablajul?

 

Mersi!

 

Al Bundy, si eu ma gandeam la fel.

Am gasit schema electrica.

Din schema nu prea imi dau seama ce simbolizeaza fiecare fir.

De ex: U10 e priza pt remorca, care e semnalizarea si care e pozitia?

 

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semnalizarea , pozitia , frana, etc le vezi din normele ISO la pinii prizei de 13 poli.

Pe schema nu ti se dau aceste informatii, nefiind necesare. Daca faci schema exact dupa numerotare, o sa mearga.... 

In modul nu vin semnale de la feicare bec in parte, ci doar informatii, pe care modulul le prelucreaza si trimite spre priza tensiunile necesare diverselor becuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit asa ceva:

http://pdfs.transportsysteme24.de/137286_v1.pdf

Si asta lucreaza pe can, dar nu stiu cat ii de calitativ si sa nu-mi bruieze celelalte module de pe can.

Producatorul promite ca opreste senzorii de parcare, oare ar modifica si ESP-u?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta o instalatie de Golf 5/6, Octavia/Superb 2, se pare ca modulele sunt compatibile, ceea ce e oarecum logic avand in vedere ca e aceeasi platforma.

Vezi ca am incarcat aici schema de westfalia care e producator OE.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii.

Conform ETKA, pe Tiguan s-au montat 1K0907383G din 2012 si 1K0907383F pana in 2012.

Al meu e din 2014, daca gasesc 1K0907383F, oare ar fi compatibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna.

Am cumpart din dezmembrari un carlig pentru remorca. Carligul a fost dat jos de pe un polo cu volan pe dreapta si este cu toata instalatia electrica care pare intacta.

Am montat carligul pe masina mea, am tras firele la stopuri unde am facut legaturile cu mufele originale. Mufele masinii le-am conectat cu cele de la instalatia pentru carlig iar cele de la carlig la stopurile masinii plus legatul firului de masa la caroseria masinii. In afara de mufele respective si firul de masa mai are o cutiuta in care intra o mufa cu fire plus un fir lung rosu care nu stiu ce e cu el.

Acum stopurile pe masina functioneaza perfect doar ca stopul de ceata nu mai merge (posibil bec ars dar nu stiu sigur).

Problema e ca am verificat acea priza cu o surubelnita de control pentru 12 volti si nu imi intra curent decat pe pinii pentru pozitii. Nu am pentru moment posibilitatea de a conecta o remorca sa vad 100% daca functioneaza sau nu semnalizare si stopurile de frana. E posibil sa nu intre curent pe acei pini decat atunci cand conectez mufa de la remorca sau trebuie legat si acel fir rosu undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU inteleg de ce nu respecti legaturile din elsa pentru mufa de la carlig, de ce te complici cu relee si alte chestii ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A venit azi acel modul, l-am montad dar problema e aceiasi. Nu functioneaza decat pozitia. Am probat pe o remorca iar cand introduc cablul remorcii in priza de la masina atunci pe masina nu mai functioneaza semnalizarea pe spate decat pe fata. In afara de pozitii nu merge nimic pe remorca. Mentionez ca la instalatia de la carlig este un fir rosu lung de aproximativ 2-3 metri care nu e legat nicaieri si nu am idee ce e cu el sau unde se leaga.

Instalatia de la remorca e buna si nu are modificari.

Aveti idee unde ar trebui legat acel fir rosu sau care ar fi problema?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am rezolvat pana la urma problema.

Firul rosu trebuie sa fie conectat la curent tot timpul. In plus singura modificare pe care a trebuit sa o fac a fost pentru stopul de ceata pe care a trebuit sa il trag la mufa de la stopul din stanga (masina donatoare a fost cu volan pe dreapta, stop de ceata pe dreapta)

Suplimentar am cumparat si inlocuit priza veche cu una noua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, cu polo de 64cp vrei sa tragi remorci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu am remorca dar ma bate gandul sa cumpar una (chiar si sh) daca gasesc la pret bun.

Cu siguranta am sa leg remorca de masina daca trebuie sa car ceva, iar masina are 75 cp plus soft facut de domnul Voinea (TCMTurbo) care a ridicat puterea la 95 cp.

Remorca nu va fi mai mare de 500 kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!