Jump to content

Retrofit - Skoda Rapid


dionescux
 Share

Postare recomandată

In cazul in care aveti skoda rapid 2016 FL  codarea pentru farurile cu xenon clasic este urmatoarea : 

Block 09 - Closed area - code 31347 Encoding - long encoding - 
Adaptation: 
Leuchte6ABL LB44-Type_Of_Load_6 - select Xenon Abblendlicht 
Leuchte7ABL RB5-Type_Of_Load_7 - select Xenon Abblendlicht

Pentru bixenon FL este cea de mai sus plus inca cateva bife prin long coding pentru care nu bag mana in foc dar presupun ca sunt acolo din ce am rasfoit pe centrala mea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Apropo, la ce s-or fi gandit cei de la Skoda cand au facut doar geamul din stanga secvential si doar la coborare????

Deci, toata cheltuiala e din buzunarul meu si nu imi permit sa investesc foarte mult intr-o masina pe care va trebui sa o predau la un moment dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la geamul de la sofer merge atat ridicarea cat si coborarea geamului prin impuls.

Si mie mi se pare de porc faptul ca nu are decat geamul de la sofer treaba asta cu impuls ... asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vedem daca se poate modifica - La Passat B5.5 le modificam, ca sa lucreze asa si cele spate, pt sus si jos, de la consola soferul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuie modificate si butonele de comanda nu ? Nu de alta dar doar butonul care actioneaza geamul soferului are a doua pozitie pentru urcare/coborare.

Cred ca se pot lua butoanele de pe noul polo care sigur in trim-uri superioare are impuls pentru geamurile electrice. Ma gandesc ca se potrivesc pentru ca impart aceeasi platforma ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, doar butoanele - la B5.5 (ca idee), doar la placa cu butoane se facea modificarea - lipseau cateva componente de pe placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cine este interesat de stopurile de FL cu LED

Rear group lamp left/right :  5JH 945 711 - 5JH 945 712;

Light bulb carrier left/right 5JH 945 231 - 5JH 945 232

Se pare ca trebuie si un fel de soclu pentru becuri cumparat separat ?!? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care și-au instalat xenon oem,  ați avut vreo problemă cu rarul sau poliția? 

Am sunat la dealer și i-am spus să-mi zică un preț pentru instalarea unor faruri cu xenon oem, cumpărate de mine. 

Domnul respectiv mi-a spus că pot avea probleme cu poliția pentru că nu are spălător și autoleveling. 

Eu citisem pe net că Rapidul vine cu xenon de 2000 de lumeni care nu necesită spălător. 

Modificat de MrFox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA rapid nu exista nici macar sistemul de autoleveling.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios?

Domnul respectiv îmi spusese de autoleveling, că e foarte important pentru xenon. 

Am înțeles, din ce am citit pe forumuri, că Rapidul nu e singurul model cu xenon fără spălătoare.

@dionescux, ai avut vreo problemă de genul ăsta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara probleme.... masina este ca din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc, dionescux! Merg să mi le instalez. 

Aș vrea să te întreb dacă ai schimbat cumva și becul H15 care vine pe DRL/fază lungă și dacă da, cu ce. Mie ăsta standard mi se pare miop rău.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 03.02.2017 at 18:46, dionescux a scris:

Bun, am primit si comutatorul de lumini cu senzor. Priceputi chinezii astia, merge brici. Cand se intuneca, aprinde luminile, cand e lumina, le stinge. In plus, are functia de comming home si mai are si tunnel mode (aprinde luminile fara delay cand se face brusc intuneric)

Total 50 usd. La vama, nu m-au intrebat nimic.

Ps: vedeti ca cel putin in cazul meu, blocul de lumini avea un connector de dimensiuni mari (la chinezi sunt doua variante, cereti conectorul mare)

 

D44D26A8-301C-4AD1-838E-F9DD089349A2.JPG

D9355626-2A11-4362-A985-7994A3965B95.JPG

Te salut ! 

Ai putea sa mi trimiti Link ul pentru comutatorul de lumini ? 

Legat de farurile cu xenon , se comporta că și cum ar fi fost din fabrica ? 

Mulțumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vendorul de unde am luat comutatorul si-a inchis pravalia pe Aliexpres. Cauta ceva similar si atentie la culoare lumini si dimensiune conector.

Referitor la faruri, totul e ca din fabrica, dar atentie la aventurile colegului @ShadoWzZ caruia pana la gasirea unei codari corespunzatoare ,ii flickereau xenoanele....La mine a fost plug and play

 

 

@MrFox nu am umblat la celelate becuri. Caut si eu ceva cu o culoare mai apropiata de lumina xenon-ului, in special pentru pozitii, ce sunt aprinse impreuna cu faza scurta ...si se vede diferenta intre ele

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare baieti, am facut si eu retrofit la faruri cu lupa si bec d5s insa am intensitatea intrerupta, iar dupa cateva minute incepe sa faca ca stroboscoapele...trebuie codat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut colegul @ShadoWzZ o problema similara si a rezolvat cu codarea din primul post de pe pagina 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut ! 

Știe cineva daca pot monta butoanele acestea care au Controlul Stabilității fizic ? Și dacă se poate face sa funcționeze și prin ce codare . 

Menționez ca am o Skoda Rapid din 2016 și pot activa\dezactiva Controlul Stabilității din navigație iar restul butoanele le am din fabrica . 

Mulțumesc anticipat !

Screenshot_20171210-002827.jpg

Modificat de Marcurazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Chiar ma intrebam ce poate fi in locul acelui buton blank. Sunt si eu curios care ar fi rezolvarea la problema asta fiind in aceeasi situatie ca si tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sarbatori fericite !
Ma intereseaza daca a mai pus cineva stopurile de facelift cu led-uri si daca acestea sunt Plug & Play sau trebuie facute modificari ..
Aceeasi intrebare o am si pentru farurile de facelift halogen cu daylight LED.

Multumesc anticipat !

Modificat de Marcurazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat in legatura cu stopurile de FL, am codurile de piese ... din ce am inteles nu trebuie alte mufe dar trebuie cu siguranta codare... pe care nu am gasit-o inca din pacate.

Trebuie sa recunosc ca nici nu am cautat-o pentru ca datorita altor cheltuieli am pus pe hold retrofitul la stopuri de FL la Rapida...

La farurile de FL cred ca se pot monta nu cu mari batai de cap daca si masina ta este FL.... asta pentru ca sunt niste bife si adaptari care trebuie facute pe BCM, care difera complet fata de bmc de la masinile pre-fl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Singurul lucru pe care as vrea sa-l fac, este sa pun o plasa de sarma in spatele grilei fata de sub numar. Cel putin la mine, la motor 1,2 /EA211, grila are ochiurile gen fagure foarte mari, intra pietricele cu viteza si se turteste radiatorul de la intercooler. Din pacate pe acest forum sau forumuri straine, am vazut acest radiator spart si scurs lichidul de racire chiar la masini aproape noi. A pus cineva plasa de protectie? Cum a prins-o, de unde a luat-o? 

   Colegului  Oop care a patit sa i se sparga radiatorul asta mic de la o pietricica,  pe un Toledo (identic Skoda), ii cere la service 1100 lei pe raparatie. O simpla plasa l-ar fi scutit de probleme.

   Asa ceva o sa fac. Poate prinderea o fac cu silicon, desi fiind sub bara nu se vede nici daca se pun coliere de plastic pentru cablaj cum pune rusul din film.

 

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca intervin in discutie, montarea acestei plase e retrofit? Se gaseste piesa pentru anumite modele sau trebuie bricolata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facuta 100% de tine piesa in sine si la fel si montajul. E o idee nu rea dar cred ca nu e locul ei aici cum spune si dragosV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem deschide un topic de imbunatatiri si bricolaj daca sunt doritori, din ce vad eu nu sunt prea multe Rapiduri active pe forum dar eu ma supun plebicistului :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to Retrofit - Skoda Rapid

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!