Jump to content

Passat CC Sport


EEXCALADE

Postare recomandată

  • 1 month later...

Revizia de primavara.

Pentru corner light a ales becuri Philips H7  Racing Vision, +150%

1.JPG

2.JPG

A montat rotile de vara impreuna cu flanse de 15mm ,fata/spate.Cam la limita dar nu ating in aripi

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Si cablaj nou la portbagaj.

Cod vechi 3C8971182C 

Cod nou 3C8971182E mult mai flexibil

1.JPG

2.JPG

3.jpg

IMG_5366.JPG

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu

dar ce a patit cablajul de la portbagaj de a trebuit schimbat?

ma bate gandul sa pun led pe cornering, cum de ai mers tot pe incandescent?

Link către comentariu

Vad ca folosesti filtrul de ulei Purflux.

Am pus si eu la ultimul schimb si am cam avut probleme cu el, e prea restrictiv. Motorul avea un relanti mai aspru la rece si a clantanit si un culbutor la un moment dat. L-am schimbat dupa 1000 de km cu un Mahle. Cand l-am scos era si deformat, turtit spre interior. Mahle care l-am folosit anterior a iesit dupa 10k km perfect drept.

Poti sa pui o poza cu filtrul vechi?

20190222_111120_resized.jpg

Link către comentariu

@Muale Cam asta patesc toate passat-urile cc :

https://vwforum.ro/topic/127635-portbagaj-blocat-passat-cc/

L-am reparat in urma cu mai bine de 2 ani,atat a tinut.

cablaj.jpeg

@YRX Folosesc de mult timp acest tip de filtru care este si echiparea OE. Nu am avut astfel de probleme.La tine problema e in alta parte ,nu la filtru.

2.JPG

Nu mai am filtrul vechi,oricum nu era asa negru ca al tau

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu

Ma interesa daca e turtit sau nu la exterior.

Inainte de mine masina a fost pe schimb de ulei la 30k km / 2 ani, e destul de murdar interiorul. Dupa 2 schimburi facute de mine situatia s-a mai imbunatatit.

Link către comentariu

Daca era turtit cautam si rezolvam problema. Cum am spus, folosesc acest tip de filtru de ceva ani fara probleme.

Probabil ca interiorul motorului tau e foarte murdar .

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu

Filtrul de polen ce marca e?  E cu carbon activ? 

Diferenta mare ca forma a filtrului de ulei intre CBBB si CFGB din ce vad. Credeam ca sint f strans inrudite

Si cel de combustibil.

Zi-mi si mie te rog, Elsa zice ca pt filtru ulei e nevoie de cheie de 36, dar am inteles ca e ok 32, care e realitatea?

Modificat de detinator
Link către comentariu

Filtul de polen  este Mann Frecious Plus . La filtrul de ulei folosesc tubulara de 32.

Link către comentariu
11 minutes ago, detinator said:

 Elsa zice ca pt filtru ulei e nevoie de cheie de 36, dar am inteles ca e ok 32, care e realitatea?

ti-am zis ca e de 32, poate nu ai cautat ce trebuie il Elsa sau trebuie dezinstalat programul.

Link către comentariu

Multumesc de info.

Din experienta mea, cele cu carbon activ "obisnuite" nu mai reusesc sa blocheze mirosurile cam dupa 6 luni, FreciousPlus rezista mai mult? 

5 minutes ago, Muale said:

ti-am zis ca e de 32, poate nu ai cautat ce trebuie il Elsa sau trebuie dezinstalat programul.

Ti-am zis, nu imi zdruncina increderea in Elsa :)

Am lamurit misterul, ma uitasem gresit, 36mm este la motoarele benzina 6 cilindri, vezi atasat

oilChangeFilterChange.pdf

Link către comentariu

la mine Mann Frecious Plus se comporta foarte bine ,reviziile nu ating 12 luni sau 10.000 km

Link către comentariu

Pentru inlatare sunt kit-uri poliuretanice ,sau arcuri de drumuri grele.

 

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu

Ai facut vreo inaltare? Poate detaliezi un pic ca si costuri, durata, piese recomndate/testate si ce feedback au dat beneficiarii.

Multumim

Link către comentariu

Nu ma ocup de astfel de lucrari. 

Daca as avea de batut drumuri off road mi-as lua un suv/jeep ,nu as inalta acest tip de  masina.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu

Nu e topicul potrivit pentru acest subiect.

O garda la sol mai inalta nu inseama ca nu mai trebuie sa ocolesti gropile .

In toate orasele din RO sunt drumuri mai bune si mai rele ,totul tine de sofer ?

Link către comentariu

Salut. Uleiul folosit este Valvoline Synpower Env C2 5w30 sau Valvoline Synpower XL-||| C3? Un sfat de unde pot achiziționa cu încredere uleiul? Multumesc.

Felicitari pentru cum întreții mașina!

Link către comentariu

Multumesc!

Uleiul e cel din imaginea de mai sus .

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu

Am văzut poza dar daca ii dau zoom pentru a vedea mai bine nu se vede clar. Multumesc

Link către comentariu

Salut, cum ti se pare masina cu distantiere?

Ai folosit alte prezoane mai lungi sau pe cele originale?

Link către comentariu

Dstantierele au adus doar o modificare de look. 

Da,trebuie prezoane mai lungi .

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!