Jump to content

montare duze incalzite pt stergatoare


COSMIN27
 Share

Postare recomandată

salut! vreau sa imi montez duze(spritzuitoare) incalzite pt stergerea parbrizului iarna cand stim cu totii ca nu prea putem folosi diuzele obisnuite pe frig, si as dori sa stiu daca acele duze electrice trebuie legate intr-un fel anume, cu releu,instalatie electrica in mod special,etc...

ma poate ajuta careva cu pareri?

va multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

trebuie sa verifici consumul fiecarei duze, iar daca nu este prea mare, ai putea lega duzele direct la motorasul de la lichidul de sparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce spui asta?ca diuzele acelea se incalzesc instantaneu?sau cum?intreb pt ca nu stiu cum sa le leg,ori printr-un releu,etc....sau pe direct cumva de la contact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu un polo din 95, si avea duze incalzite doar ca erau arse; sincer nu stiu cum erau gandite, nu prea m-a interesat, de aceea am zis sa masori cat current consuma fiecare. Le poti lega la 12V si vezi cat de repede se incalzesc in mana, asa iti poti da seama daca incalzesc instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti lega in paralel cu incalzirea oglinzilor sau luneta.

Cand apesi butonul de degivrare se vor incalzi si diuzele.

Cred ca asa sunt legate si din fabrica la masinile care sunt dotate cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai dati sfaturi aiurea daca nu va pricepeti, cat credeti ca este consumul acelor duze? Chair credeti ca alea dau apa calda pe parbriz ?

Duzele sunt legate la o siguranta de dupa contact, deci sunt alimentate atata timp cat este pus contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am sugerat intai sa masoare curentul, iar daca este mic le poate conecta la pompa din vasul cu lichid de parbriz.

Rolul acelor duze este de dezgheta partea expusa deoarece acolo alcoolul din solutie se evapora sau combinatia dintre gheata si lichid de racier este diluata iar rezultatul poate ingheta mai usor.

Este sufficient daca stau incalzite atata timp cat functioneaza motorasul, atata timp cat nu au un consum mare.

Cat despre consum nu cred ca este mai mare de 1A/buza -> 12W-15W/duza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu crezi ca ele se incalzesc in 2 secunde cat este actionata pompa de spalator de parbriz ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,

dupa cum ai spus chiar tu, nu trebuie sa spel;e parbrizul cu apa calda, doar sa degivreze.

Modificat de gmarius86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundi daca e cum zici tu asta inseamna ca acele rezistente sunt alimentate si vara. Eu nu vad rostul pentru a fi alimentate vara, cand nu ai nevoie de duze incalzite. Se vor arde mai repede rezistentele..

Iarna cand vezi ca a inghetat lichidul de parbriz apesi butonul de degivrare se alimenteaza rezistentele de la duze si se dezgheata.

La fel ca la oglinda apesi butonul de degivrare doar daca sunt inghetate sau aburite nu il ti in functiune mereu.

Trebuie vazuta schema electrica la masinile care au fost dotate din fabrica cu duze incalzite.

Modificat de silibogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ca nu am vorbit si nu o sa vorbesc niciodata in necunostinta de cauza. Sunt alimentate pe o siguranta de dupa contact, 'merg si vara si nu  gasit pana acum duze arse. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok atunci ai dreptate.

Ar trebui legate asa cum au fost de fabrica cum sunt si pe schema.

Imi cer scuze daca am indus in eroare dar mie asa mi se parea logic ca ar trebui legate.

Am facut analogie cu rezistentele de  la oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!