Jump to content

Sfaturi achizitie Ibiza 6J


cashonly
 Share

Postare recomandată

Salut, tot caut de ceva timp sa o inlocuiesc pe Fabia din semnatura.

Bugetul de care dispun in momentul asta se invarte undeva la ~5000e. In gama asta de pret nu am prea multe optiuni pentru masini mai noi.

Pot spune ca m-am indragostit de Ibiza de dupa 2010 combi.

Cel mai comuni si laudat motor observ ca este 1.2TDI diesel. Ceva impresii despre el, o sa fie mai slab ca 1.4 16v ce-l am pe Fabia? Legat de consum stiu ca e destul de mic, dar fiabilitatea, este predispus sa pice cate ceva?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Nu ar fi prea multe de spus ; iti recomand sa platesti un raport pe autodna sau carvertical inainte sa o achizitionezi. Dpmdv ( si nu spun ca eu am gti sau ca ma raportez la masini puternice ) este submotorizata, si un 1.4 mpi este mai ok, dar facand abstractie de motor, pretul este okeiuts ( ~ 4500 e mi se pare win win ) si pt o ibiza, este foarte bine dotata. Cred ca ii lipsesc trapa si xenonul ca sa fie " full ". Avantajul e ca este intr`adevar euro 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara fata pare revopsita.Nu ai nimic legat de istoric, ce e facut.Ca majoritatea oamenilor  le este frica sa scrie si defecte a masini.La pretul asta as prefera  varianta noua.sau mai bine diesel. ( doar parerea mea).Nimic care să ateste km masini.facturi...poze...hârtii de Itp...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Nu inteleg cum poate da un anunt stufos dar in care nu zice nimic de motor, decat ca este 1,2 benzina. Ce putere? 60, 70, 85, 105 CP? Ce cuplu?  Iarasi o multime de poze dar nici una cu motorul. Daca are motorul de 1,2 TSI cu cuplu de 160 - 170 Nm evident ca nu este submotorizata, motorul asta este si pe Octavia.

On 1/13/2020 at 1:00 PM, bgd_b92 said:

si un 1.4 mpi este mai ok

  Nu s-a montat acest motor pe acest model de Ibiza. Si oricum era slab 1,4 MPI, avea cuplul de 126 Nm, nu e compara cu TSI care este mult mai puternic si economic.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

55 minutes ago, Ebi said:

 

  Nu s-a montat acest motor pe acest model de Ibiza. Si oricum era slab 1,4 MPI, avea cuplul de 126 Nm, nu e compara cu TSI care este mult mai puternic si economic.

Este o ibiza model 6J..fabricata 2008-2012..motorul de 1.4 mpi exista pe aceste modele, ba chiar este "plin de ele"...este acelasi motor care s`a pus si pe ibiza 6L, MPi, in 4 cilindrii, care este decent pe caroseria ei, in detrimentul 1.2 -ului de 60 / 70 cp. 1,2 tsi`ul din perioada aceea are probleme cu lantul. Cine e interesat de masina poate da un telefon si sa se lamureasca cu vanzatorul.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună seara, știe cineva dacă motoarele 1.6 benzina 105 cai cod motor BTS Euro 4 care se regăsesc pe Ibiza 6J sunt cumva motoare FSI?Au probleme cu consumul de ulei sau cu distribuția?
Din ce am găsit ar avea distribuția pe lanț....
Nu m-ar interesa dacă sunt FSI pt ca as vrea sa o pun pe GPL și GPL cu injecție directa am înțeles ca are prețul destul de mare la instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 FSI avea 115 cp si din cate retin nu s-a montat vreodata pe Ibiza.

BTS este cu injectie MPI si 16v - 4 supape pe cilindru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!