Jump to content

Cilindrul 4 compresie mica


ionut10a
 Share

Postare recomandată

Refă logurile, dar în loc de grupul 003 selectează 006 (viteza de deplasare) ca să se vadă efectiv cum trage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca vrei sa schimbi motorul de 105 cai cu altul tot de 105 cai? Pe motiv ca primul nu trage? 

Nu cred ca e o idee care sa merite, nu rezolvi nimic. Ori pui un motor mai puternic, faci cip tuning sau vinzi masina si iei alta. 

Este strict parerea mea, dar o sa fie cheltuiala fara efect notabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

37 minutes ago, lupo_bv said:

Refă logurile, dar în loc de grupul 003 selectează 006 (viteza de deplasare) ca să se vadă efectiv cum trage.

cu care masina?si in ce viteza?

@valioglu  seatul trage bine ,are si soft...pt mine e suficient,nu am nevoie de mai multa putere,nu merg sportiv....dar imi place ca o masina sa traga liniar,corect...

motoarele de 1.9 tdi pd toate sunt la fel,nu am ce pune mai puternic..treaba e din soft

iar daca schimb motoarele nu pierd nimic,decat timpul si ceva maruntis pe ulei,antigel...nu fac omologare la motor,rar,etc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar Seatul e mai usor, pe Passatul mai greu nu va mai trage asa bine... 

Oricum, succes! Sunt curios si eu care este efectul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1400kg are seatul si 1500kg are passatul....iar seatul are aproape 2 bari in plus la compresie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, ionut10a said:

cu care masina?si in ce viteza?

Cu ambele şi în treapta de viteze în care simţi că nu trage a ta. Deci loguri în aceleaşi condiţii pentru a putea fi comparate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui motorul ala fara anexe, si pui de pe al tau tot nu faci nimic, daca e din turbina?

Fratele meu a schimbat turbina la masina lui un sharan 2003, a luat una hibrida(reconditionata). Aceasta turbina se incarca foarte tarziu pe la 3000 ture, cand trecea de 3k te baga in scaun, dar pana acolo nu  tragea mai deloc. Oricum dupa cam 15000km a cazut, si a pus una normala, e total alta masina, trage liniar de pe la 1500 ture. Asta ca o paranteza.....

Nu casuna pe compresie, ca ai compresie foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde, eu cand am avut o Astra 1.7 DTI am schimbat motorul cu inca 2 baieti (mecanici) intr-o zi (13 ore aprox). La tine as zice 2 zile, e ceva mai complicat la tine. Seria la motor o ai in cartea Passatului? Si  codul motoarelor difera. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lupo_bv nu am avut timp de facut loguri ,cred ca este irelavant deoarece seat are soft si clar ca trage mai bine ca passatul....plus ca seatul are volant mort si abia pot baga in viteza

in schimb te poti uita pe loguri si sa le compari pana la 2000 de ture...o sa vezi ca la 2000 de ture,passatul face o presiune de 1700mbari,iar seatul 2000mbari....diferenta de compresie intre ele este de aproape 2bari...

@davidut5 3 turbine garett am probat si una reconditionata....garett toate au incarcat la 2000-2100 de ture,iar aia reconditionata la 2500 de ture....deci nu are cum sa fie turbina

@Seatt in afara tarii nu se trece seria motorului in CIV,si nu avem nici carte

deci in concluzie fara sa ma lungesc prea mult,daca schimb motorul ,pun bjb ul in locul la bxe,logul in mers o sa arate ca cel al seatului,cu conditia sa i fac soft....

log bjb.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Copiezi softul de pe Seat și il pui pe Passat, nu merge?

Modificat de Seatt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot bani cheltui,si trebuie activate anumite functii....asa ii fac soft la passat

cum am timp pun turbina de pe seat pe passat,e kkk noua luata anu trecut,poate,poate iese ceva,...ma strange in spate conversia de motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca ai ales bine, clar era problema la internele motorului BXE. Decat sa desfaci un motor sa schimbi segmenti, pistoane, etc... oricand eu as alege varianta sa schimb motorul. Mi se pare mai usor, dar poate putin mai scump.

Apropo, o schimbi degeaba turbina, daca ai incercat cu alte 3 crezi ca 4-a va invia motorul? ^_^

Modificat de Seatt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa se aude motorul de pe seat...un sunet mult mai ferm...are ceva uzura la axa cu came,safrenul din varful la lob nu mai este,te taie la deget

2 pagini in urma am postat si cum se aude si bxe ul de pe passat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
catalin_332004

Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie.

Am patit urmatoarea problema: zilele astea am fost la vulcanizare pt a schimba cauciucurile. Toate bune si frumoase pana in momentul in care mi-au strans prezoanele la rotile din fata, mai exact "baietii" in timp ce masina era suspendata pe cric au strans pezoanele cat au putut de tare (prezoanele de la rotile din fata). Masina era in treapta 1 si in acest fel au putut sa stranga prezoanele. Cand am ajuns acasa in momentul in care cuplam marsalierul imi "caraia" (numai in marsarier). Am lasat masina aprox. 1 ora dupa care am plecat din nou cu ea, de data aceasta comportandu-se normal fara sa mai caraie.

Intrebarea mea este daca masina a patit ceva?

Daca a avut de suferit compresia motorului?

Daca s-a stricat ceva si ce se poate/putea strica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu are nicio legatura ce ai patit cu montarea/strangerea prezoanelor

Nu iti poate afecta motorul, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am pus injectoarele de pe seat...nici un gram de schimbare,passat ul e la fel de lesinat

se pare ca nu a fost seara mea,5 suruburi rupte cu dinamometrica...sau lungit pana sau rupt,nu erau noi

am probat un golf 4 cu compresie 26 de bari,trage mai bine la turatii joase ca passat ul meu...cel putin in treapta 1 si 2 se simte turbina,la mine intra f tarziu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre passat si golf sunt diferente  de greutate ,cutie ,cuplu ...

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea vorbeam cu un coleg cu un passat bxe. Si zicea ca treptele 1 si 2 sunt slabe. Dar dupa trage . Eu zic ca bati campii cu compresia sau alte balarii. Masina nu are nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact treapta 1 si 2 e slaba ,nu se simte turbina de jos....cand schimb a1a parca stau pe loc pana bag a2a

din septembrie o sa mearga la vanzare...sa vedem ce zice ala care o cumpara,daca trage bine

9 minutes ago, EEXCALADE said:

Intre passat si golf sunt diferente  de greutate ,cutie ,cuplu ...

seatul de ce trage in treptele 1 si 2 ?are cu 50 de kile mai putin ca passat ul ,conform CIV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bad post.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minutes ago, ionut10a said:

exact treapta 1 si 2 e slaba ,nu se simte turbina de jos....cand schimb a1a parca stau pe loc pana bag a2a

din septembrie o sa mearga la vanzare...sa vedem ce zice ala care o cumpara,daca trage bine

seatul de ce trage in treptele 1 si 2 ?are cu 50 de kile mai putin ca passat ul ,conform CIV

de ce trebuie sa te uiti pe CIV? eu am golf 5 2.0 tdi DSG, si un prieten are a3 cutie manuala, and guess what? in carte a lui e mai grea ! LOLZ.

 

sincer, nu stiu la ce te astepti la un 1.9 pe un passat, pe forum s-a descutat si s-o taiat firul in 4, 1.9 pe passat e puturos! fa-i un soft si o sa vezi ceva imbunatatiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre passat si seat sunt diferente  de  ,cutie ,cuplu,ECU ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am golf 5 plus motor BXE. La fel treapta 2, masina se infige dupa 2.500 ture. Pana acolo este puturoasa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

intre timp am facut soft la passat cu testare dyno inainte si dupa...la Complete chip....lumea zicea ca e zgarcit dyno lui dragos,iata ca la mine a iesit 114 cai inainte si 142 de cai dupa resoftare....si atentie in plinul facut anterior am bagat din greseala 12 l de benzina...

teoretic cifrele sunt bune,chiar si logul in mers arata altfel turbina incarca mai de jos...practic masina trage un pic mai bine

multumesc colegilor care m au ajutat si sfatuit

bxe soft.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut,a venit  timpul si am schimbat si motorul,am pus tot bxe din piese de pe 3 motoare,totul sh mai putin cuzinetii,cureaua de distributie,garnitura si suruburile de chiulasa...toate anexele sau pastrat,inclusiv turbina...

 

 

 

 

 

motor schimbat.xls

image.png

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!