Jump to content

Ce service imi recomandati?


tiranux
 Share

Postare recomandată

Salut la toata lumea!

Invitabilul s-a produs mai repede decat ma asteptam...So, cine stie un service Skoda (ieftin si bun :D ) cu decontare directa cu Unita i-as fi recunoscator...pana atunci: :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de unde esti domnule? completeza-ti datele in profil

Scuze...Sunt din Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Agentul de la Unita mi-a recomandat service-ul 200plus de pe metalurgiei, sect. 4 (ca aia fac bine, mai ales ca e masina noua,, ca-s cei mai buni, bla-bla...).Am incercat sa gasesc ceva informatii dar nu am gasit nimic. Mi se pare cam ciudat service-ul dar mai ales agentul care mi-a "recomandat cu caldura" acest service care deocamdata e zero pentru mine. Voi ati auzit de acest service? Intre timp am vb si la Brady si se poate si acolo...Se pare ca au si ei decontare directa cu cei de la Unita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar atat vreau sa zic. Toate service-urile recomandate "cu caldura" de catre inspector au dat dovada de servicii proaste spre f. proaste, din experienta personala.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 200+ avem noi o lucrare la garantie :

Au facut o lucrare cu piese de pe un vapor esuat si au si "uitat" sa schimbe unele repere pe care le-au vandut clientului !

Clientul a facut un taraboi gigantic si a venit la noi sa reparam reparatia "celor mai buni" !

Mult succes in alegere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Bosch Car Service Targoviste- Raiman. E super ok. Recomand.

Ce Raiman frate.. ca mi-am schimbat un rulment is mi-au pus prezonul in roata cu pistolul.. - urmarea- prezonul a intrat stramb si mi-au distrus filetul (nu numai la prezon..). Mai sunt si gretosi.. toti.. si nici nu te lasa in service.

NU recomand pentru probleme tehnice!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt lucrari de tinichigerie vopsitorie recomand cu caldura service ul din frumusani,la iesirea din bucuresti,dupa popesti leordeni.e un service mare,cu profesionisti si seriozitate maxima.lucreaza cu asigurarile!!!din cate stiu eu :allianz,unita,generali,si alte cateva.se face treaba de calitate,sint deosebit de flexibili.eu am fost clientul lor de multe ori,am trimis acolo multa lume si toti au fost foarte multumiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine si pe la ce service a mai schimbat distributia de curand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schibat distributia, acum un an la Augsburg Militari si a fost totul ok. Nu as putea spune ca-ti recomand, fiindca a trecut un an, dar nu au fost nici un fel de probleme. Oamenii binevoitori si pret destul de bun, masina in regula dupa. Cere o proforma si vezi daca iti convine. Dau garantie. Am cumparat totul de ei. Bafta

Modificat de vowa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici un copy si paste dupa o oferta de la augsburg.

nu i8nteleg mai nimic, mai ales ca am cerut in mod expres marcile pt diverse curele etc.oferta include si un schimb de lichid de frana!

O F E R T A-Nr.: 2111687

----------------------------------------------------------------------------------

VW Passat serie sasiu WVWZZZ3BZ3P056254

1 Buc. Curea distributie 120 dinti 123,99

123,99

*****PROMO*****

Producator STOC 11 Supermarket Militari

1 Buc. Rola intindere curea distributie 184,90

184,90

(531 0565 30)

*****PROMO*****

Producator STOC 11 Supermarket Militari

1 Buc. Rola ghidare curea distributie 79,99

79,99

(532 0349 10)

*****PROMO*****

Producator STOC 11 Supermarket Militari

1 Buc. Pompa apa 189,13

189,13

Producator STOC 11 Supermarket Militari

1 Buc. Inlocuire kit distributie-Gr.4 525,36

525,36

1 Buc. Curatare instalatie hidraulica 124,97

124,97

frana + inlocuire lichid frana gr.1

------------------

Total cu TVA RON

1.228,34

==================

incl. 19% TVA RON

196,12

Total fara TVA RON

1.032,22

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi recomanda un service bun si ieftin pentru schimbat 2 rulmenti pe fata sa nu coste mult ?

aud un huruit constant , am fost la un service au spus ca sunt placutele de frana , le-am schimbat , dar tot contiunua , am fost am luat rulmenti pentru rotile de fata , acum vreau sa ii schimbe cineva bine si ieftin ca si asa m-au costat 1.600.000 rulmentii la augsburg . nu prea sunt in bani . lasi rulmentii pe spate pentru mai incolo de schimbat .

astept pareri si propuneri . Multumesc

Ai anvelope de iarna?....nu de alta dar sa nu schimbi rulmenti degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doctorul:

pai stii ce nu pricep eu in toata chestia asta cu distributia??de ce doamne iarta-ma nu schimbati si rolele la agregate,si cureaua de agregate daca tot umblati acolo?dati un search pe forumul asta sau pe care vreti voi,mai intrebati inca 10 prieteni si 20 de mecanici si toti ar putea sa va confirme ca cel putin o piesa din tot ansamblul de agregate pica in maxim 10-15 mii de km de la momentul inlocuirii distributiei,daca nu se inlocuiesc toate odata!!!va convine sa platiti manopera de 2 ori,plus stresul ca poate pica oricand , si fel si fel de alte necazuri si belele...de genul sa ramai in camp la 12 noaptea fara servo si alternator!!!eu nu inteleg de ce service urile unde va faceti distributiile la masini nu va recomanda sa inlocuiti absolut toate piesele astea .pun pariu ca nu multa lume are curiozitatea sa verifice nici macar sistemul roata libera de la generator(alternator) daca functioneaza corect!sint multe masini din grupul VAG care sint echipate cu astfel de sistem roata libera.

vad pe forum aici fel si fel de discutii precum ca unu a facut o distributie mai ieftina decat altul.diferenta dpdv al pieselor o face calitatea zic eu.in general toti care vand piese lucreaza cu aceeasi mari importatori si au preturi aproximativ egale.normal ca exista diferente de pret daca unu scimba doar o curea si altul face o distributie full "ca la carte"(role,curele,pompa apa,intinzatoare,plus absolut tot ce tine de agregate)

va rog sa luati tot ce am scris in post ul asta ca pe un sfat bine intentionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte corect si binevenit postul!

eu unul deocamdata nu schimb distributia, mai am kilometraj gramada pana atunci!m-am informat la augsburg pt o cunostinta care are masina la fel, si am gandit sa postez raspunsul!

acum, daca tot ai adus vorba: in afara de frei-ul de la alternator la ce te mai referi?

se schimba si pe la servo vreun ambreiaj de genul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti ce ma uimeste?

Toata lumea discuta despre piese si cat de ieftin/scump au iesit.

Din experienta mea, conteaza mai putin producatorul (atat timp cat e agreat) cat conteaza montajul. In special la distributie - da si la "agregate" conteaza tensiunea curelelor. Functie de modul in care e reglata, viata curelei/rolei intinzatoare e mai lunga sau mai scurta.

Din cate stiu, tensuinea se regleaza sau cu un "diapazon" - masurand frecventa de oscilatie libera, sau cu un deflectometru (mai putin precis) prin masurarea sagetii sub o sarcina cunoscuta.

Problema e ca majoritatea instalarilor vazute de mine in service se fac cu "metoda" deflexiei - se flexeaza cureaua "la mana" si daca permite o torsionare de aprox 90 grd, atunci "e buna". Solutia merge la amatori, dar nu la un mediu profesional.

Mai mult decat atat, instalarea corecta presupune o supra-tensionare a curelei (pt a elimina eventuale def plastice + asezarea corecta) urmata de o detensionare pana la tensuinea de lucru. Nu am vazut decat un mecanic (cu Politehnica terminata) care sa faca asta :unsure:

De aceea ma intreb - cati dintre cei ce au schimbat distributia au avut parte de o instalare corecta si masurare corecta a tensiunii curelei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aflam lucruri noi! :vaidecapulmeu:

nu vreti sa ne mutam la "schimbare distributie"?si sa detaliem acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu intodeauna e vorba de experienta in intinderea curelei.sint multe situatii cand cureaua nu se intinde la mana,si este intinsa exact cat trebuie de un arc sau un dispozitiv asemanator de intindere.

@doctorul.in afara de frei ul ala de la agregate ,nu prea mai e nimik de inlocuit.sint masini VAG care nu au acel tip de frei in dotare,la alternator.eu am facut o paranteza,pt a explica ca sint multe alte lucruri de schimbat la o distributie in afara de o curea.nu contest ca experienta de a o monta nu reprezinta un factor decisiv.e foarte important cine monteaza distributia.cine face distributii a capatat experienta si nu mai are nevoie de echipamente pt a vedea cat este de intinsa cureaua.

apropos de producatori agreati:in romania sint multi producatori "agreati",dar care nu se gasesc in rafturile magazinelor din vest.si sa stii ca e foarte importanta calitatea pieselor!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.

destul de corect , avand in vedere ca m-a lasat frei ul la alternator la cateva mii dupa schimbarea distributiei!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca iarna incepe sa-si piarda din puteri incep sa ma gandesc sa montez noua suspensie sport pe masina. Am nevoie de un service care sa faca asta ... ceva recomandari? Preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Masina mea a fost lovita in partea stanga fata si as avea nevoie de un service care sa fie specializat in primul rand pe tinichigerie, vopsitorie.Nu-mi recomandati Brady serv sau Augsburg pt ca am avut numai experiente neplacute cu ei.Daca aveti alte sugestii va multumesc in avans.

Atasez si o poza cu masina dupa un impact frontal cu un logan cu o viteza de aprox 30-40km/h.

Un plus ar fi sa aiba decontare directa cu BCR Asigurari.

post-2705-1201597083_thumb.jpg

Modificat de pety22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut! Am si eu nevoie de niste lamuriri: de curand am aflat ca la masina mea , passat 3bg 2002 131 cp, km au fost dati inapoi dar nu stiu cu cat. Exista o limitare la chestia asta , sau se pot da km inapoi oricat??? Acum am 130 000 km iar masina am luat-o cu 110 000 km pe bord. Fostul proprietar mi-a zis ca a schimbat distributia dar n-a avut nicio dovada adica factura,garantie,etc. Stiti cum as putea sa aflu cat mai tine distributia?? Sau daca nu as vrea sa-mi recomandati si mie un service bun in Craiova?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt nou pe forum si desi am citit ce s-a scris despre service-uri, nu m-am convins. La care sa ma duc ? Inteleg ca Porsche e blamat de majoritatea, deci nu. Se apropie revizia de 85.000 km la un Golf 1.6 din 2001.

L-am luat la sh acum vreo 7-8 luni, nu am mai fost cu el in service pana acum. As vrea un service oficial, sa ii faca aia toate testele si dup-aia sa aleg eu ce imi schimb la ei si ce nu, pentru ca nu vreau sa-mi vand un rinichi pentru revizia asta. Cred ca a venit vremea distributiei si vreau s-o faca unii specializati pe VW, ca sa n-am surprize.

Tipul de la care am luat-o mergea la Avia prin Pantelimon am inteles. Deci ce ziceti ? Unde ma duc cu Golfulica :Driver: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care lasi masina in service se semneaza vreun document care sa ateste starea in care o lasi acolo?

Uit de faptul ca poate fi inlocuita orice piesa de pe ea, dar macar loviturile de pe caroserie, patarea banchetelor, craparea sau spargerea geamurilor si alte chestii vizibile sa poate fi evitate fara drept de apel.

Asa-i ca nu exista nici un fel de procedura in sensul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Va rog sa imi recomandati un service in bucuresti unde pot schimba bucsele de pe puntea spate la golful 4 din semnatura. Cei de la augsburg cer 300 RON doar manopera, cand ora tehnologica, din cate am inteles, costa doar 30 RON. Adica cele 10 ore cat necesita cei de la augsburg mi se pare un timp cam lung pentru aceasta opreatiune.

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!