Jump to content

Ce service imi recomandati?


tiranux
 Share

Postare recomandată

Eu am vopsit bara spate la PBN in urma cu o luna si a iesit perfect. Masina a fost vopsita pe casco deoarece a fost gasita in parcare cu o zgarietura superficiala pe bara dar tot vopsita trebuia.

Cred ca este o chestie de noroc, cam la orice service, cum iese.

Si eu am citit inainte despre PBN si am vazut ca parerile sunt impartite. A doua optiune a mea era Avia Pantelimon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o sa o las maine la service la PBN si o sa va impartasesc experienta.

Sa-i vedem cat de minunati sunt. Azi cand am fost pentru dosarul de daune am avut senzatia de lucru la norma de proasta calitate.

A reusit cineva sa fie si de fata cand ii repara/distruge masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sarmis eu ti-as fi recomandat avia motors pantelimon.

Am vopsit 3 masini la ei in ultimii 20 de ani si niciodata nu au fost probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/25/2020 at 1:51 PM, Sarmis said:

Pai o sa o las maine la service la PBN si o sa va impartasesc experienta.

Sa-i vedem cat de minunati sunt. Azi cand am fost pentru dosarul de daune am avut senzatia de lucru la norma de proasta calitate.

A reusit cineva sa fie si de fata cand ii repara/distruge masina?

Am promis ca revin cu un feedback. Feedback-ul este unul foarte pozitiv pentru PBN.

Masina nu a fost avariata tare, doar o zgaraietura puternica si foarte putin indoit materialul la bara spate.

Nu se vede ca s-a umblat acolo, nu se vad diferente intre restul masinii si bara revopsita (dar masina mea e noua si vopseaua nu s-a estompat). Nu pot sa-mi dau seama unde a fost avaria.

Masina a fost dusa marti si ridicata azi, vineri, era curata si arata impecabil.

Multumesc tuturor celor care mi-au impartasit din experienta lor.

Modificat de Sarmis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O recomandare pentru schimb ulei la DSG in Bucuresti? Pe ultimul l-am facut la Avia Pantelimon dar nu stiu daca acum cu pandemia asta ma mai lasa sa asist. Vreau sa ma asigur ca se face nivelul conform procedurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Stiti un service care reconditioneaza timonerii de vag pe cabluri? passat b6/b7. Schimbare bucsaraie din interiorul ei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@loghy

Eu am vopsit  cateva  elemente la  Avia Pantelimon  acum vreo 2  ani la un Passat  ..  acum  rugina  e la  locul ei ?.

@Clawoodyou

Eu am schimbat  uleiul la  dsg  la  Autohut , a  costat  aproximativ 900 de lei , ulei ,filtru  original

sau la  Automatico  , baga  Ravenol  pe  vreo 400  ... pana acum nu au fost  probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Autohut ma gandeam si eu ca la ei am schimbat si volant. Au fost ok cu schimbul de ulei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi eu intenţionam să merg la Avia pentru o reparaţie pe RCA, însă m-au trimis la plimbare într-un mod deloc elegant doar fiindcă am maşina mai veche de 10 ani.

Oare să mai încerc şi la PBN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clawoodyou

Uleiul  pus la  Autohut  a  fost  original  , dar  cat  despre  treaba cu  respectat  procedura ... eu nu stiu ce sa  zic .. ca  nu au  facut  cum se spunea  pe aici  cu  schimbatul treptelor cat timp uleiul intra in cutie  si alte cele . Intr-adevar  au folosit  pompa si l-au  bagat  pe  jos ., dar  nu am avut   probleme  dupa  schimb . La mine problemele existau dinainte  de schimb  din cauza ambreiajelor  care au fost schimbate  ulterior.

20180831_101651.jpg

Modificat de Caddy1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

La o Octavia 3 2.0 TDI 150CP 4x4 pierd lichid de racire pe undeva ( cam 100ml la 3-4000 de km din cate am observat ) si as vrea sa aflu problema. Am vazut ca in zona mea ( Piata Iancului  ) ar fi cei de la Volksgarage. A mai fost cineva la ei, sunt ok? Sau mai bine sa merg la Avia Pantelimon? Ideea e ca oricum sunt in cautarea unui service la care sa ma "abonez" si imi convine faptul ca Volksgarage sunt foarte aproape de mine, insa nu am prea gasit reviewuri pentru ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 ml la 3-4 000 km este foarte putin, esti sigur ca pierde atat de putin ? In locul tau as face doar o inspectie vizuala si as astepta sa vad daca problema se agraveaza. Daca consuma cat zici tu, problema e foarte greu  de diagnosticat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam pe acolo. Era putin sub minim nivelul, am completat cu apa distilata pana pe max, am facut vreo 3000 km ( 50/50 urban/ extra urban ) si era din nou putin sub minim. Chiar si pentru acea inspectie vizuala, as aprecia o recomandare de service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Imi puteti recomanda un service/mecanic priceput si de incredere in Bucuresti pentru o investigatie mai amanuntita pentru debitmetrul de aer?

As dori sa se poata uita daca este ok partea electrica, mufe, tubulatura si alte chestii de amanunt deoarece am probleme cu masina (scoate fum, trage slab, zmuceste in mers si singura eroare pe VCDS pe care o am este MAF). Am fost la mai multi mecanici si am schimbat o gramada de alte piese fara succes, asadar nu stiu unde sa mai apelez ca sa ii pot da de cap acestei probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am un passatB6 cod motor BMR si ar avea cam urmatoarea problema / uni au zis ca sunt de la injectoare/ uni ca ar fi de la supare motor/ uni ca de la garnitura motor/uni ca de la chiulasa >> va las link la video facut de mine ( tampoane motor nu-s de vina) si pe langa asta câteodată mai sta la relanti la 1000 Ture cu motorul cald 

UN SERVIS BUN IN BUC SAU IN ORICE ALTE PARȚI DAR SA FACA O CONSTATARE SI O REPARAȚIE SIGURA NU DUPA GHICITOARE 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Am o defectiune la cutia dsg (dq200). povestea a inceput Intr-o seara dupa o sesiune de condus mai sportiv (cateva kickdown-uri), cand cutia nu a mai vrut sa cupleze treapta 1, am aflat ulterior ca s-a blocat furca de la treapta 1. In rest cutia functioneaza impecabil. 

Precizez ca masina a fost condusa in mare parte de sotia mea, care are un stil foarte linistit de a sofa, eu conducand-o doar sporadic, are doar 80000 km, este de provenienta Porshe Bucuresti si a fost servisata la maxim 10.000 km.   

Cum am aflat despre furca ? Pai am fost la AUTOMATICO, un service "'specializat" in cutii de viteze automate de pe preciziei unde dupa 2 saptamani in care masina a stat acolo, mi s-a dat un deviz de 11000 de lei  (peste 2000 de euro)  ce presupunea inlocuirea acelei furci si a grupului hidraulic + pcb-ul din mechatronic. 

Mi s-a parut ciudat pentru ca masina nu dadea nici o eroare legata de mechatronic, doar ceva cum ca nu poate cupla treapta 1, si repet, mergea perfect (mai putin treapta 1).

Dupa ce le-am spus politicos ca nu se justifica o reparatie atat de scumpa la o masina cu valoare de piata destul de mica (golf 7 1.4 tsi din 2013) si ca vreau sa iau masina de la ei, mecanicul intr-un acces de furie m-a facut cu ou si cu otet la telefon.

Intr-un final mi s-a oferit varianta de a prelua masina de la service contra sumei de 400 de lei (diagnoza) pe o platforma, desi eu am adus-o pe roti, mergand foarte bine (mai putin treapta 1) sau sa functioneze asa cum am adus-o contra sumei de 1400 de lei.

Dupa ce m-am consultat cu avocatul meu (si eu detin o societate comerciala si colaborez cu un avocat in drept comercial) am decis ca nu merita bataia de cap si am platit cei 1400 de lei.

Contra sumei de 1400 de lei au schimat o mufa de plastic care intra in cutie, mufa ce fusese sparta si lipita cu silicon de un electrician la brady service acum 3 ani si 50000 de km, deci evident era lipita bine. 

Pot sa dovedesc toate cele de mai sus, detin factura de la brady trade si fisa de service de acolo, si toate devizele de cost de la automatico. Spun asta doar pentru a inlatura orice indoiala privind corectitudinea atelierului AUTOMATICO

Ok, am fost la un nou service, gasit tot pe google, destul de dubios, murdar, unde un domn la varsta a 3-a dupa o diagnoza (de data asta gratis) mi-a spus ca trebuie schimbat un rulment si furca de la treapta , dar ca nu poate sa comande piese, ca vezi Doamne nu se gasesc,  si ca o se le puna dintr-o cutie veche pe care o are pe acolo. Nu mi-a inspirat absolut deloc incredere asa ca nu imi voi incerca norocul cu acel service. 

Imi poate recomanda cineva un service in bucuresti pentru cutii DSG?

Va multumesc!

Modificat de Slick86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia legatura cu Florin din aria de prestari servicii. Se ocupa cu DSG - uri. Vezi ce zice si el. 

Modificat de AdySpecie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ConstantinM_VWF

Salut,

Unde aș putea merge, în București, pentru operațiunile descrise în post-ul/topic-ul de mai jos - de/montat și curățat radiator?

E cineva de la prestări servcii care ar face așa ceva?

Long shot - are cineva idee de ce costuri implică asta?

Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Slick86 cred ca acel service care a zis ca iti inlocuiesti furca e ok, e o piesa destul de simpla.

Le mai gasesti si pe ebay si aliexpress chiar. 

Asta e pt DQ250 dar poti continua cautarile: https://www.ebay.com/itm/Transmission-fork-1-3-DSG-6-DQ250-02E-Replacement-02E-311549D-/223652102982

https://www.aliexpress.com/item/4000535279281.html

https://www.eco-torque.co.uk/post/2019/02/14/vag-dsg-dq200-reverse-6th-gear-selection-fault

https://www.team-bhp.com/forum/attachments/technical-stuff/1836160d1547188702-dsg-demystified-all-you-need-know-about-vws-direct-shift-gearbox-dsg_02e.pdf

deja intram in offtopic, eu zic sa inspectezi piesele la acel service care a zis ca le are si da-i drumu la treaba

dsgFork3.jpg

dsgForkMagnet.jpg

dsgForkMagnet2.JPG

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bun gasit, colegi!

Erori:
P2100

si 

P2015

Caut un service BUN pt. Passat-ul meu, 2010. 

Am schimbat deja ceva piese degeaba si as vrea sa merg la sigur de data asta :)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. I-mi puteti recomanda un service bun in Bucuresti de preferat sector 6(dar nu numai) pentru lucrari de mecanica,electrica,diagnoza,etc la o octavia tour 1.9 tdi.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cezarculetu78

Avand in vedere problemele pe care le poate intampina fiecare in gasirea unui service de incredere, va recomand un astfel de loc in Bucuresti. Nu se umpla la piese, se face evaluare exacta a reparatiilor si se ofera un pret corect si un timp realist. Nu au tinichigerie/vopsitorie, dar la mecanica sunt foarte buni. In general, daca aveti nevoie de un partener pentru intretinerea masinii, apelati cu incredere. SS Service se afla in zona Razoare/Dr Sarii, strada Sergent Nutu Ion 9-12, langa Lidl.
Contact: 075368816

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Dețin un Passat B7 din 2013, modelul cu 170cp. Am o problema cu încărcarea/descărcarea bateriei.

Anul trecut în octombrie am cumpărat o baterie noua, varta, iar în primăvară am avute probleme cu mașina, se descarca. Am fost la un service și mi-au spus că alternatorul este de vina. L-au reparat, m-a ținut cam o luna și problemele au apărut din nou. Pt o perioada am încărcat bateria la curent și mă ținea câteva zile. Am revenit la service au spus că alternatorul este in parametri și nu au reușit să identifice problema.

Suspectez un consumator, dar am nevoie de un electrician/service priceput să mă ajute sa identific problema.

Aveți o recomandare?

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!