Jump to content

Ce service imi recomandati?


tiranux
 Share

Postare recomandată

cine imi recomanda un service bun si ieftin pentru schimbat 2 rulmenti pe fata sa nu coste mult ?


aud un huruit constant , am fost la un service au spus ca sunt placutele de frana , le-am schimbat , dar tot contiunua , am fost am luat rulmenti pentru rotile de fata , acum vreau sa ii schimbe cineva bine si ieftin ca si asa m-au costat 1.600.000 rulmentii la augsburg . nu prea sunt in bani . lasi rulmentii pe spate pentru mai incolo de schimbat .

astept pareri si propuneri . Multumesc

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand mecanicul meu. Daca promiti sa postezi data viitoare pe "Discutii Generale despre Volkswagen/Audi/Seat/Skoda" (ca nu vizeaza exclusiv Golf 3-ul) :eek:

Bine, bine iti zic direct acum:

Dumitrescu Gheorghe - Gica

Str. Moroeni nr. 1A (cartier Colentina)

241.50.21 sau 0722-396.241

Daca vb cu el si mergi spune-i ca a fost recomandat de "Andrei, ala cu Passat-ul alb". Stie el.

s_c: topics merged; tiranux, mai multa atentie cand deschizi topic-uri noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca nu stiti unde sa mergeti pentru o anumita problema postati aici. Dupa ce v-ati hotarat la ce service o sa mergeti, continuati pe topicul dedicat acelui service. Daca nu exista, creati voi un topic pentru service-ul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ma ajuta si pe mine cineva am o O1combidin 2004 si am 85.000 km si urmeaza o revizie mai mare(distributie)si toate filtrele aferente+ulei

ce ar mai trebui schimbat?(pompa de apa,bujii.......)

si unde as gasi toate piesele cat mai ieftin cu putinta

@edit Ti-am mutat postul intr-un topic mult mai la obiect. Te rog sa ai grija pe viitor pe unde postezi ca sa fii on topic.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru piese poti sa il intrebi pe colegul nostru de forum, volksman; macar sa iti faci un pret orientativ asupra pieselor. Poti sa folosesti topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu stiti unde sa mergeti pentru o anumita problema postati aici.

Salut,

Fratilor, am un MK1 pe benzina din 83, "dadea in nas", l-am dus la un mecanic din cartier, a schimbat axul cu came, a curatat carburatorul, s-a uitat pe la instalatia electrica si acum masina face la fel, mai mult, acum imi zice sa schimb motorul ca el nu mai are ce sa-i faca... :huh: Dati-mi o recomandare cu un motorist bun sau un service la care sa nu ma jupoaie....

Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ramas surprins de amabilitatea cu care am fost primit si tratat la un service din cartierul meu(rond Cosbuc).Service-ul se numeste P&M MADY sau doar MADY,nu mai stiu exact.Este specializat pe electrica,electronica,climatizare,vulcanizare(anvelope,echilibrat,geometrie comp.).NU e reclama mascata.Eu aveam problema cu termocupla si incalzire luneta si mi le-a rezolvat superrepede si superieftin.Adresa exacta n-o stiu dar va pot explica:de la locul de intalnire(Piata Constitutiei) o luati spre rond Cosbuc(Bingo Europa) si acolo faceti dreapta pe linia tramvaiului pe blvd.Regina Maria spre Rahova.La 50 de m pe stanga e un OMV.Pana in OMV e o straduta iar pe colt e service-ul respectiv.

Aveti grija sa nu confundati cu service-ul de schimb ulei al spalatoriei.

Oricum,eu sper sa n-aveti nevoie de ei,dar daca aveti probleme electrice...recomand.Nici nu vreau sa stiu cat mi-ar fi luat la Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu stie nimeni un service bun si relativ ieftin?Eu mai am 4000 de km pana la revizia de 65000 si as vrea sa-i schimb si distributia pt.k masina e din 10.1998 dar circula din 02.2000.Deci cred eu ca e cam imbatranita cureaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa povestile de groaza cu schimbari de piese & stuff un prieten vrea sa stea langa masina sau macar sa vada ce fac "baietii" la masina lui. In Bucuresti please.

Multumesc mult

istef edit: Deceunink se referea la o masina marca Audi; a scris in titlul topicului, dar am facut merge la topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la metrotehnica mau lasat sa stau langa masina, deci ii recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metrotehnica accepta sau are voie sa faca reviziile obligatorii la Audi? Intreb asta pt. ca se stie, ei sunt dealeri Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am fost la ei aveau un a6 in curte,iar pe elevator un golf 4, deci cred ca se baga la tot ce inseamna vag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se baga dar masina e noua? Daca e Sh o poti duce la Metrotehnica. Daca e noua depinde ce scrie in cert de garantie. La un Polo ieri am vazut ca scria ca poate face reviziile la orice dealer VW autorizat de Porsche. Deci ei si Midocar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Pt schimbarea curelelor de distributie care ar fi cel mai indicat service? Ma intereseaza ceva serios, cu garantie si preturi ok.

Multumesc.

Modificat de XDany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un service serios este pe Sos. Virtutii ,chiar in spatele benzinariei MOL.

Manopera este 300RON pt distributie si ofera garantie .

tel 0745.507070 Dragos .

Sunt seriosi ,pe mine Voinea m-a trimis la ei si am fost foarte incantat ,au facut mai multe masini de pe forum .

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mutumesc mult pentru raspuns.

Pt garantie piesele trebuie luate de la ei sau de oriunde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu stiti unde sa mergeti pentru o anumita problema postati aici. Dupa ce v-ati hotarat la ce service o sa mergeti, continuati pe topicul dedicat acelui service. Daca nu exista, creati voi un topic pentru service-ul respectiv.

O problema legata de cutia de viteze automata: Uneori se decupleaza, sau selecteaza vitezele gresit.

Unde, sau cine ma poate ajuta cu o diagnoza, eventual si cu reparatia.

Detalii : golf 3 1.9 tdi, 110 cp, cod motor AFN, cod cutie DMB, tip 01M, an fabricatie 1998, 150000km.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu recomand Torb Motor(bl. Timisoara Bucuresti nr 60-62)... de ce?

Baietii cunosc groupul VW avand tot ce trebuie... + ora de manopera mai mica ca la orice alt dealer + civilizat cu programare, garantie la manopera si piese originale+ am avut si unde sa beau cafeaua... basca vroiam sa vad ce este cu masina intram in service.

My2cents, super ok... and go check it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

Mie imi place TEHNOCAR, foarte aproape de Plaza Romania, fata in fata cu Fabrica de Panificatie Lujerului. Super civilizat, au tot ce va doreste inima, scoruri bune si oameni care nu o iau razna.

Mobil: 0722232859 sau fix 413 67 69

Dl. Cornea

Cu doua chestii m-au cucerit:

1. am avut surub de prindere de la capacul de colbutori care s-a rupt si a ramas motz in blocul motor. am facut infarct, am luat rudotel si oamenii mi l-au scos in 5 minute printr-o metoda ultra funny: piulita sudata pe deasupra acelui motz, si desfacut cu cheia fixa. era perfect retezat, ziceai ca a fost taiat cu laserul si nu mai il putei apuca cu nimic. parea turnat in blocul motor.Am ramas :P Dupa ce la alte serviceuri cu talente mi se spunea ca e posibil sa fie pa blocul motor, ca motzul ala nu mai iese de acolo

2. problema mega-mare rezolvata in 5 minute: era pus gresit un pivot si roata se trasese foarte mult in interior. La serviceuri cu talente: e bascula indoita, e amortizorul indoit, wax albina. era un rahat de pivot de stanga pus in dreapta :P

E singurul loc unde masina mea a stat 1 saptamana fara sa trec pe acolo, in asteptarea ambreiajului nou. E singurul loc unde am avut incredere sa o las fara sa dorm in ea sau sa platesc un aurolac sa o pazeasca cu pretul vietii :)

se sta langa masina, puteti intreba si cate hituri a scos madonna in ultimul an si cate goluri a dat mutu. eu ma duc numai acolo si e singurul loc unde nu ma ia depresia

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mutumesc mult pentru raspuns.

Pt garantie piesele trebuie luate de la ei sau de oriunde?

Piesele le-am luat de la ei si ei probabil de la Volksparts :)

Cel mai bine da un telefon inainte acolo si vezi ce zic .La Volksparts (ALEX) pretul este mai mic cu fix 200RON .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mie unde imi recomandati sa merg, pt problema cu usa de la sofer blocata?(nu se mai poate deschide din exterior?passat B6.

am postat si la probleme tehnice!

va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut...va rog mult spuneti-mi unde sa ma duc cu masina

sa iasa f bine

si sa mearga repede treaba

trebuie sa schib doua usi si o aripa...vopsit complet

plateste allianzul......asigurarea rca a omului care mi-a "tras-o"

va rog mult spuneti-mi unde sa ma duc

si mai am o intrebare...masina mea e bleumarin...in certificat scrie albastru...eu as vrea sa o vopsesc albastrul acela mai deschis,care bate f f putin spre bleumarin..dar nu vreau sa schimb culoarea trecuta in certif de inamtriculare..se poate?oare e trecuta tot albastru?

si as vrea sa ii pun pachet crom..se poate..cat m-ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca tot mi-a fost validat contul, Bine v-am gasit ! :)

Am facut revizia obligatorie de 30.000 KM la PoRo. M-a costat cam 8,5 mil. Cam mult totusi, dar asta e. Ce nu mi-a placut a fost ca nu mi-a spus ca lichidul de frina nu l-a schimbat. A trebuit sa intreb eu. Oricum, avind in vedere ca masina mai este in garantie nu prea as vrea sa merg pe la service-uri neautorizate de VW.

Pe la 2000km i-a crapat kitul de ambreiaj si l-au schimbat. Cu unul nestantat si cu evidente urme de folosire (asta a spus taica-meu). A mers pe urma si l-a schimbat din nou si baietii nu au zis nimic.

Probleme:

-as vrea sa im regleze timoneria de la schimbatorul de viteze (nu au reglat-o atunci cind au umblat la ambreiaj) si ca urmare mai ratez unele viteze (din 2 in 3 cel mai des) plus ca la relanti vibreaza toata caroseria (nu tare, insa destul de deranjant)

-masina trage stinga si la drum lung e foarte obositor si mai ales ca pozita rotilor "drepte" nu corespunde si pozitiei volanului (adica este putin rotit spre stinga).

-o treaba pe care am observat-o de ceva vreme: daca vreau sa plec de pe loc mai usurel motorul aproape moare si trebuie sa tin (patinez) ambreiajul mai mult. (insa s-ar putea sa aiba legatura cu climatronicul din ce am vazut printr-un post prin alta parte--sau vorbesc prostii:) ) . Precizez ca nu facea astfel pina acum citeva luni si, DA, am 9 ani de permis si mii de accidente evitate :) ... Ma gindesc ca ar fi de la ambreiaj..

As dori sa ma ajutati si pe mine cu o recomandare a unui service autorizat si mai ales cu eventuale lamuriri cu privire la problemele descrise de mine (m-ar ajuta foarte mult ca sa stiu ce sa le spun celor de la service si ce intrebari ar trebui sa pun). Service-urile pot sa fie si din Bucuresti si din Iasi (merg pe acolo citeva zile)..

Si daca imi spuneti si cam la ce chelutieli as putea sa ma astept, ramin dator :) ...

Cam asta e pentru moment. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi,in drum spre casa am oprit la PB Vest 1. M-am interesat cit ar costa toata treaba descrisa mai sus si domnul de acolo mi-a facut o estimare pe undeva pe la 4 mil. Si am intrebat si cam cit ar trebui sa astept pentru programare si mi-a spus ca maxim 2 saptamini, dar de obicei doar maxim 2 zile...M-a pus totusi in tema cu asteptatul in ziua cind am programare. Asta e .. Cred ca o a ajung acolo pina la urma. Sa mai vad si eu cum e treaba.

Am intrebat si de un stand de testare a amortizoarelor si au spus ca au asa ceva si costul ar fi pe undeva pe la (18u) care inseamna nu stiu cit :blush: .. S-ar putea sa ma insel. Daca am gresit spuneti sau revin eu daca e ceva gresit.

Cam asta ar fi noutatea de azi. Inca mai astept un feedback...

ps: scuzati greselile ortografice de azi, dar eram pe la munca si eram cam pe graba... :nono:

THX,

Jules

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand sa te duci si la Metrotehnica, nu strica sa mai auzi o parere de la unii care, zic eu, se pricep;

si in nici un caz nu o sa te puna sa astepti 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!