Jump to content

Cine are prioritate?


Vizitator
 Share

Cine are prioritate?  

102 voturi

  1. 1. Cine are prioritate?



Postare recomandată

din ce vad pe street view , avem urmatoarele drumuri cu prioritate :

- cei care vin de pe strada Brasov si intra pe Bulevardul Gencea , verde intermitent sub semn prioritate , separat de semaforul principal

- cei care vin de pe Bulevardul Gencea si intra pe strada Brasov , verde intermitent sub semn prioritate , separat de semaforul principal

- cei care vin de pe prelungirea Ghencea - au cedeaza si semafor , din ce vad eu

bd ghencea - drum cu prioritate.jpg

strada brasov - drum cu prioritate.jpg

prelungirea ghencea - cedeaza.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ordinea de prioritate între diferitele tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, semnalele agentului care dirijează circulaţia şi regulile de circulaţie:
1) Semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier;
2) Semnalele speciale de avertizare luminoasă şi sonoră;
3) Semnalizarea temporară care modifică regimul normal de desfăşurare a circulaţiei;
4) Semnalele luminoase sau sonore; (semafoarele)
5) Indicatoarele;
6) Marcajele;
7) Regulile de circulaţie
Indicatoarele se instalează, de regulă, pe partea dreaptă a sensului de mers, însă pot fi amplsate şi pe partea stângă, în zona mediană a drumului, pe refugiu sau spaţiu interzis circulaţiei vehiculelor, de cealaltă parte a intersecţiei sau deasupra unor benzi.
Semnificaţia indicatoarelor se respectă atât pe toată lăţimea drumului cât şi pe toată lungimea acestuia.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

definitiv - aceasta intersecite are trei semafoare normale si 2 cu verde intermitent

avem urmatoarele situatii :

- esti pe prelungirea Ghencea si ai rosu , stai nemiscat

- esti pe prelungirea Ghencea si ai verde , te duci unde vrei

- esti pe str Brasov si ai verde , te duci unde vrei

- esti pe str Brasov si ai rosu , poti sa o iei pe Bd Ghencea doar daca acorzi prioritate celorlalti care au verde la semafor si trec pe acolo

identic si ptr Bd Ghencea ca si ptr Str Brasov

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, tavitara said:

esti pe str Brasov si ai rosu , poti sa o iei pe Bd Ghencea doar daca acorzi prioritate celorlalti care au verde la semafor si trec pe acolo

esti pe str Brasov si ai rosu , poti sa o iei pe Prelungirea Ghencea doar daca acorzi prioritate celorlalti care au verde la semafor si trec pe acolo ca pentru BD.Ghencea ai rosu...

Sunt perfect de acord cu voi...permanentul bate intermitentul...

Dilema a venit in momentul in care m-a luat unu la 13..14 ca de ce cedez trecerea...nu vad ca sunt pe drumu cu prioritate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Laurentiu_LWR said:

esti pe str Brasov si ai rosu , poti sa o iei pe Prelungirea Ghencea doar daca acorzi prioritate celorlalti care au verde la semafor si trec pe acolo ca pentru BD.Ghencea ai rosu...

Sunt perfect de acord cu voi...permanentul bate intermitentul...

Dilema a venit in momentul in care m-a luat unu la 13..14 ca de ce cedez trecerea...nu vad ca sunt pe drumu cu prioritate?

nu

daca esti pe Brasov si vrei sa mergi pe Prelungire dar ai rosu la semaforul tau , stai

cand ai rosu , nu poti merge decat spre Bulevard acordand prioritate , doar acolo ai verde intermitent

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca trec pe acolo zilnic...

Pe brasov ai 2 semafoare...unul normal si unul intermitent...

Cel nomal este doar pentru stanga...ai semafor si marcaj pe jos special pt stanga...adica spre BD Ghencea cum am zis...

Cel intermitent este pentru dreapta...adica Prelungirea Ghencea...

Nu stiu daca se vede prea clar pe google...dar cei ce circula pe acolo pot confirma...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , nu se observa complet pe streetview

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

   In drumul meu saptamanal sa zicem, ajung in situatia din poza. Intersectia este semaforizata si eu sunt cu masina nr. 1. Vreau sa fac intoarcere in U, cand primesc verde desigur. Intoarcerea se poate face direct,  fara manevre suplimentare daca urmez traseul dat de sageata. Problema este ca atunci cand eu primesc verde (si cei care vin din directiile perpendiculare au rosu), ala cu masina nr. 2 are verde intermitent strict pentru virajul la dreapta. Daca vin masini din fata care au tot verde, desigur ca le las din cauza prioritatii de dreapta. Eu consider ca pe masina nr. 2 nu trebuie sa o las, dar de multe ori ma claxoneaza. Am dreptate ca eu (masina nr. 1) cu verde la se mafor am prioritate fata de masina nr. 2 cu verde intermitent la semafor? 

int.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

da, ai dreptate, dilema mea este de ce ai dubii...asta ma ingrijoreaza prin prisma faptului ca pentru chestiuni atat de simple niciun sofer nu ar trebui sa aiba incertitudini.

verdele intermitent iti permite intrarea cu prudenta, pe directia indicata de sageata, acordand prioritate celor cu verde plin.

nu este treaba nimanui pe ce traiectorie circuli atat timp cat ai verde si atat timp cat nu ai intoarcerea interzisa. chia si asa, daca ai verde, celalalt va fi in continuare vinovat (probabil o culpa comuna) intrucat nu e treaba acestuia daca tu ai sau nu intoarcerea interzisa.

obligatia care i se adreseaza lui este sa nu intre fara a acorda prioritate celor cu verde plin.

ba dimpotriva, e un caz celebru pe fb/trafictube/etc. de cetatean care a primit culpa comuna dupa ce, din cedeaza, a intrat intr-unul care circula complet pe contrasens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect

Claxoane primesti pentru ca ai iesit afara din casa , nici nu trebuie sa te sui la volan , de multe ori este conditia necesara si suficienta la noi in tara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca din desen, masina 1 nu efectueaza inscrierea pe banda corespunzatoare (avem drum cu 2 benzi de circulatie pe sens), masina 1 trebuie sa se inscrie pe banda 2 (banda ce-a mai apropiata de axul drumului), iar banda 1 ramane libera pentur masina 2. Imagineaza-ti ca virezi la stanga, mereu trebuie sa te inscrii pe banda ce-a mai apropiata de axul drumului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere masina 1 circula pe contrasens atunci cand face intoarcerea. 

Modificat de Gelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina 2 trebuie sa acorde prioritate tututor auto pe al caror sens de mers intra , daca ea are verde intermitent.

Centrul imaginar al intersectiei nu trebuie ocolit oameni buni. Virajul la stanga il faci inaintea centrului imaginar din intersectie !!!!! RTFM !!!!!!

Art 110 din ROUG 195/2002

(1) În situaţiile în care există benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea direcţiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersecţiei, iar dacă există un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificaţiei acestuia.

(2) Schimbarea direcţiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intră într-o intersecţie circulând pe acelaşi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectuează prin stânga centrului intersecţiei, fără intersectarea traiectoriei acestora.


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina 1 nu cumva intoarce in intersectie?  Manevra interzisa, daca nu ma insel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interzisa intr-o intersectie semaforizata doar daca in intersectie nu e permisa virarea la stanga, sau daca nu se poate realiza dintr-o singura manevra. Sau daca are semn explicit cu intoarcera interzisa. In rest, e permis. A si daca sunt treceri de pietoni nu ai voie sa faci manevra peste ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6
1 hour ago, bbv1976 said:

Cred ca din desen, masina 1 nu efectueaza inscrierea pe banda corespunzatoare (avem drum cu 2 benzi de circulatie pe sens), masina 1 trebuie sa se inscrie pe banda 2 (banda ce-a mai apropiata de axul drumului), iar banda 1 ramane libera pentur masina 2. Imagineaza-ti ca virezi la stanga, mereu trebuie sa te inscrii pe banda ce-a mai apropiata de axul drumului. 

aoleu, esti sigur sigur c-ai citit asta undeva?

si cand virez la stanga pe o strada cu o singura banda ce ma fac?

ce-a se scrie fara cratima

56 minutes ago, Gelu said:

Din punctul meu de vedere masina 1 circula pe contrasens atunci cand face intoarcerea. 

asa sunt si oameni care considera ca din punctul lor de vedere intra pe verde intermitent si au prioritate de dreapta de primit de la aia cu verde plin.

totusi, e atat de spectaculos ce-ai zis incat ar merita explicat si desenat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai incerca sa-ti imaginezi traseul pe care merge masina nr.1 ti-ai da seama ca circula pe contrasens atunci cand face manevra. Imi pare rau ca mi-am exprimat un punct de vedere si am fost "taxat" imediat pentru acest lucru. O sa luam de bun tot ce ne spui tu. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Daca ai incerc sa intelegi ce citesti, ai renunta (tu si multi altii, hai sa zicem un tu generic) la speculatii de doi lei, fara niciun sens.

Intrebara e extrem de simpla si adreseaza exclusiv  obligatia celui care intalneste indicatorul de verde intermitent. Si-atat Acel conducator auto circula sub imperiul unei norme imperative onerative: adica o norma care-i impune, exclusiv lui sa faca ceva. Adica sa dea prioritate, fara a include in norma o conditie suspensiva, aidca: tu esti obligat sa faci asta DOAR DACA CELALALT face si el asta,

Si in loc ca fiecare conducator auto sa priceapa asta incepe si viseaza cai verzi pe pereti despre cum celalalt nu s-a inscris pe B2 sau B1, hai sa ne imaginam, mie mi se pare. Ce ti se pare tie, nu conteaza, chestiune cu care unii intra in contact destul de dur la politie, sau in instanta, dupa caz.

 

Asa cum legea spune clar sa nu omori, fara daca, si nu ai loc de speculatie, unde e cazul, legea iti explica: poti sa omori daca (vezi legitima aparare si alte cazuri).

Orium ar fi, in nicio jurisprudenta de pe pamant cu care-am venit eu in contact nu si-a imaginat nimeni ca o masina care intoarce merge pe contrasens (exceptand atunci cand o face pe sens unic). Deci e posibil sa fii deosebit. De-aia am zis sa explici si sa ilustrezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La orice intoarcere la 180 sau la orice viraj ar putea cineva sa spuna asta. Nu este cazul sa interpretezi asa virajul sau intoarcerea. Daca sunt permise ... le faci avand grija sa nu incalci altceva, atat . Vezi art 120, 125, 126 din Regulamentul de aplicare al 195/2002 .

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6
5 minutes ago, Gelu said:

Daca ai incerca sa-ti imaginezi traseul pe care merge masina nr.1 ti-ai da seama ca circula pe contrasens atunci cand face manevra. Imi pare rau ca mi-am exprimat un punct de vedere si am fost "taxat" imediat pentru acest lucru. O sa luam de bun tot ce ne spui tu. Multumesc.

Asta e intrebarea:

Am dreptate ca eu (masina nr. 1) cu verde la se mafor am prioritate fata de masina nr. 2 cu verde intermitent la semafor? 

Raspunsul este: Da.

Nu-mi apartine, nu trebuie sa iei de bun ce spun eu, pentru ca nu eu spun, ci legea facuta de Parlament.

Dar raspunsul tau nu adreseaza intrebarea, ci, ca de obicei la romani, adreseaza capra vecinului. Asta e problema. Nu ca ti-ai expus un punct de vedere.

Cu placere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca este reglementata circulatia pe contrasens. Depasirea unde ai voie, intoarcerea fara a te ocoli cu cei din sensul opus, ocolirea prin intersectii semaforizate, cita vreme se efectueaza potrivit reglementarilor, nu au cum sa fie circulatie pe contrasens in sensul legii, chiar daca fizic se circula pe contrasens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecand peste aspectul legal , masina 1 trebuie intotdeauna sa fie prudenta cand intalneste masina 2

E posibil ca masina 2 sa nu aiba claxon si sa intre direct in intersectie

La noi aici , in UK , in Rm-Valcea , se merge frecvent pe contrasens cu volan pe dreapta / stanga / centru

Orice capac de canal , groapa , pisica sau hartie aruncata pe jos este ocolita pe contrasens , cu flash-uri si claxoane , ca sa nu le stai in fata

In intersectii , cel care vireaza are prioritate daca are masina mai scumpa decat cel care merge inainte

Probabil dupa Brexit , Rm-Valcea va ramane in UK si se va conduce la fel in continuare

Daca vreti sa emigrati , acum e momentul , smecherasii de aici au mai construit un cartier ca sa spele ceva bani si nu are cine sa stea in el , e aer curat cu fum , plus ca AVEM MALL !!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, bbv1976 said:

Cred ca din desen, masina 1 nu efectueaza inscrierea pe banda corespunzatoare (avem drum cu 2 benzi de circulatie pe sens), masina 1 trebuie sa se inscrie pe banda 2 (banda ce-a mai apropiata de axul drumului), iar banda 1 ramane libera pentur masina 2. Imagineaza-ti ca virezi la stanga, mereu trebuie sa te inscrii pe banda ce-a mai apropiata de axul drumului. 

   Intoarcerea nu se poate face decat asa cum este in desen din cauza ca folosesc automobil care nu poate sa se intoarca pe loc ca tancul cu senile (daca vreau sa intorc direct fara sa folosesc manevre suplimentare). Exista o anumita raza de bracaj data de fabricant.

  Multumesc pentru raspunsuri. Deabia astept sa mai folosesc intersectia (si sa-i claxonez eu pe aia care nu-mi dau prioritate cand au verde intermitent).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile au fost fructuoase, iar problema lamurita. Deja au aparut derapajele.

Topicul se inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!