Jump to content

Cine are prioritate?


Vizitator
 Share

Cine are prioritate?  

102 voturi

  1. 1. Cine are prioritate?



Postare recomandată

Si eu parca tin minte ca era pictat pe jos pentru 2 dar nu se mai vede sau oricum nu se uita oamenii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
  • 2 weeks later...

Am si primit raspuns, nu este ceea ce ma asteptam dar am fost placut surprins de promptitudinea si profesionalismul BPR.

Un pasat din raspuns:

 

raspuns.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiu acest aspect. Inseamna ca breteua cedeaza si celor care coboara pe langa academie si fac stanga, traversand astfel Piata Eroilor. O informatie utila!

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oficial de atat este imposibil. Imi pare rau sa aud asta dar ma voi conforma. Partea aiurea e ca inainte de orele de varf o sa stau mult pana o sa pot trece daca nu ma bag cu tupeu si risc sa ajung in situatia mentionata anterior. In orele de varf este ok ca in aglomeratie unii te mai lasa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit :) Eram foarte linistit de raspunsul de mai sus pana am trecut aseara prin zona, dar din directia celor care coboara dealul si am vazut ca au semn si ei de prioritate! Am facut si poze.

Pe langa ca atat drumul 2 cat si drumul 3 au acelasi indicator de cedeaza trecerea, drumul 3 intra in intersectie inaintea drumului 2 (dar nu cred ca am cum sa dovedesc asta.

Am refacut schita, si am facut si poze (da, din mijlocul intersectiei).

prioritate.png

20170706_154313352_iOS.jpg

20170706_154347250_iOS.jpg

20170706_154416646_iOS.jpg

Intrebare: are rost sa mai continui?

Modificat de duculetu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 7/5/2017 at 1:33 PM, duculetu said:

Am si primit raspuns, nu este ceea ce ma asteptam dar am fost placut surprins de promptitudinea si profesionalismul BPR.

Un pasat din raspuns:

 

raspuns.jpg

 

Cum ai facut sa primesti raspunsul asta? Le-ai dat email? As avea si eu o intrebare/sesizare pentru o intersectie catre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaug si eu o intrebare, la o intersectie din Bucuresti https://ibb.co/kmvhNF

Sensul no1 are rosu, dar banda cea mai din dreapta are interminent verde pentru directia dreapta.

Sensul no2 are verde. Cine are prioritate de intrare pe strada perpendiculara pe sensul de mers?

Altfel zis: sensul 1 de mers cand face dreapta sau sensul 2 de mers cand face stanga?

 

Multumesc!

 

St vs Dr.png

Modificat de nirolfciv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prioritate are sensul 2 de mers, cel care are verde:

Quote

Art. 59 OUG 195/2002

Art. 59

...

(4) Când un semafor cu trei culori are o lumină verde intermitentă suplimentară, montată la acelaşi nivel cu lumina verde normală a semaforului, sub forma unei săgeţi verzi pe fond negru, cu vârful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifică permisiunea pentru vehicule de a-şi continua drumul în direcţia indicată de săgeată, indiferent de culoarea semaforului electric, cu condiţia acordării priorităţii de trecere vehiculelor şi pietonilor care au drept de circulaţie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F. tare - mersi de lamurire!

 

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului.

Multumesc. 

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nirolfciv daca nu sunt prea indiscret cati ani ai si de cand ai permis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am permis de peste 10 ani; in intersectia atasata, daca vii pe bd. Gloriei si o sa faci stanga o sa ai surprize de la cei care vin pe str. Strabuna (intermitent la dreapta). 

Capture.PNG

Modificat de nirolfciv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tin bine minte, si cei de pe strada Strabuna au semafor. Asadar, intre tine si ei, se aplica prioritatea de dreapta. Esti sigur ca au intermitent la dreapta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem sediul pe Bucurestii Noi in Sectorul 1 dar sincer nu am bagat de seama daca e intermitent acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa inchei saga cu aceasta intrebare: eu am stat in Bucurestii Noi intre 2011-2012 si "aveam des treaba" in intersectia aia, ca drept dovada ca mi-a ramas in minte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, azi dimineata era sa ma arda o duba. Ideea este ca intersectia este una "dificila" pentru unii. 

 

Vin de pe strada pajurei, exact unde este facut aceasta poza (observati ca in dreapta sus pe stalp am drum cu prioritate):

https://www.google.ro/maps/@44.4829167,26.0563132,3a,75y,268.01h,88.69t/data=!3m6!1e1!3m4!1s9f3CojKylrSa8vxRc4CjDw!2e0!7i13312!8i6656

Merg in fata tot pe strada Pajurei, fara sa schimb directia de pe drumul cu prioritate. Unul cu duba de 3.5 tone ma claxoneaza si vrea sa intre in mine ca el face de pe sens opus stanga, paraseste drumul cu prioritate si vrea sa intre pe strada Dridu. 

Semnul care il are el, este asta, si vrea sa faca stanga din pozitia asta:

https://www.google.ro/maps/@44.4828676,26.0557196,3a,75y,100.72h,104.34t/data=!3m6!1e1!3m4!1sKNQZSg8wUbNHYyW88E6Q_w!2e0!7i13312!8i6656

Repet, eu vin de unde vedeti autorulota din fata. 

Mai avea 15 cm si intra in mine, nu a vrut sa franeze si ma claxona si injura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil, o avut impresia ca semnul ala de sub semnul de prioritate ii arata directia drumului cu prioritate si se credea cu dreptatea in mana...cand de fapt, el nu o cascat bine ochii si era cu prostia in cap... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosc zona, nu-s din Bucuresti, dar tinand cont de indicatoarele de pe cele 2 strazi nu ar trebui sa fie pe undeva si un panou aditional pentru directia drumului cu prioritate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.google.ro/maps/@44.4828235,26.0560227,20z

 

Eu vin de pe strada Pajurei si merg inainte pe strada PAjurei. El vine din sens opus mie tot pe strada Pajurei si iese pe strada Dridu. Si eu si el avem semn ca in intersectie avem prioritate, problema este ca el paraseste drumul cu prioritate (deci automat isi pierde dreptul) si apoi interpreteaza semnul de sub semnul lui de prioritate (el are un semn de masinile de marfa/trazit sa faca la stanga) interpreteaza ca daca face stanga are prioritate. 

Uite semnul asta il are el:

 

Untitledasdsadas.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clar ca tu aveai prioritate, faptul ca el are un panou de orientare sub cel de prioritate nu-i confera prioritate la virajul la stanga atat timp cat te are pe tine venind  din sens opus tot de  pe semn de prioritate. Poate dubistul a invatat altfel semnele de circulatie, asteptam sa tipareasca un manual si sa ni-l trimita si noua :rolleyes: ...... sau poate era prioritate de semnal acolo, avea semnalul pus ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soferul de camion a invatat sa conduca incarcand marfa in spatele camionului

pentru el obligatoriu la stanga inseamna mana pe claxon si gura mare

trebuie sa existe urmatorul semn ca sa aiba prioritate , caz in care tu , garantat , nu ai fi avut semn de prioritate

136.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare...am si eu o mica nelemurire vis a vis de intersectia BD.Ghencea cu Prelungirea Ghencea si Strada Brasov...

https://www.google.ro/maps/@44.4142221,26.0352367,178a,35y,346.56h,5.7t/data=!3m1!1e3?hl=ro

Drumul cu prioritate este BD.Ghencea - Strada Brasov fiind montat un semafor cu verde intermitent non-stop...si specific asta pentru ca la un momendat au verde in acelasi timp si cei care vin de pe prelungire sa intre pe Strada Brasov...

Cei de pe prelungire au semafor normal...verde/galben/rosu...si cand li se pune verde intra cu tupeu pe Strada Brasov...

Eu mereu vin de pe Bd Ghencea...drum cu prioritate si verde intermitent in permanenta si mereu trebuie sa ma feresc de cate unu...care deh...au si ei verde...nu cred ca se gandesc si la semne din moment ce merg semafoararele

In cazul unui impact...cine este vinovat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel, cei care fac stanga de pe prelungirea ghencea pe str brasov au semafor separat, ceea ce ma duce cu gandul ca verdele lor "bate" verdele intermitent de pe bld ghencea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

E ceva dubios acolo...ca in mod normal...intermitentul se pune sub semnul de cedeaza...dar aici este sub semnul de drum cu prioritate...

Deci el este intermitent non stop...daca era verde permanent cand aveau aia rosu poate era mai clar...dar asa...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la verde intermitent se acorda prioritatile din acea intersectie

verde intermitent nu acorda nicio prioritate ci doar iti acorda dreptul sa mergi pe acolo oricand , dar respectand prioritatile din acea intersectie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca acel drum este cu prioritate, semnele se respecta atunci cand nu functioneaza semafoarele. Deci, semnul de drum cu prioritate de p[e BD Ghencea nu are nici o valoare atata vreme cat functioneaza semafoarele. Pana acolo, au prioritate cei care au verde la semafor. Iar tu, care intri in intersectie pe acel verde intermitent, ai obligatia sa acorzi prioritate celor care au dreptul de a circula in intersectie. Cand poti. intri si tu. 

Intradevar, deobicei, acel semn de cedeaza trecerea insoteste verdele intermitent, insa chiar daca aici nu e montat, tot nu iti ofera prioritate. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!