Jump to content

Golf 6 GTI vs Scirocco 2.0


eqro
 Share

Postare recomandată

Buna seara!

In momentul de fata detin un golf 5 1.6 (destul de puturos), iar in viitorul apropiat intentionez sa achizitionez un Golf VI GTI sau un Scirocco 2.0 (170CP),  DSG, an 2010 - 2012. 

Puteti sa-mi spuneti pareri despre aceste 2 modele?  (facand abstractie de design unde scirocco-ul este net superior*).

Inclin mai mult spre Golf deoarece are 4 usi si e putin mai practic. Diferenta de putere se simte? Sau sunt "tot pe acolo"?

Va multumesc!

Modificat de eqro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poti compara G6 GTI cu Sciroco TDI.. trebuie sa vezi ce iti doreste. GTI-ul merge mult mai placut ca si Roco tdi. Are o plaja mai larga de turatii, sunet mai placut, consum mai mare :-)

Ca design eu as spune ca Scirocco este net superior. :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, Scirocco este net superior ca si design. (gresisem initial).

Consumul nu e problema. Actualul golf 5 1.6 consuma 10 - 12 in oras. 

Multumesc de parere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti tanar. Ia-ti benzina, un GTI/Rocco 2.0tsi. TDI-ul e pacat sa-l pui pe asa cva. Tot diesel ramane, fie el si CR si de 170 cai. Nu se compara cu 2.0TSI. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi inainte.

Are relevanta pentru ca rocco e o masina tinereasca care ti se potriveste la o anumita varsta (cand esti doar un cap si un cur :) ) dar e ceva mai greu cand mai inaintezi si incepi sa apreciezi 4 usi la o masina. Eu in locul tau as cauta un rocco pe benzina, un rocco cu 2.0 tfsi.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu faci macar 20k km pe an, nu are rost sa te gandesti la diesel :) Deci ai putea sa iei 2.0 tsi si pe Rocco.

E o mare diferenta de confort la ele. Daca faci multe drumuri in afara, e mult mai ok golful. Iti zic din experienta proprie (Scirocco + Golf 7, ce'i drept, GTD), orice drum mai lung cu Scirocco vine cu dureri de spate la pachet. 

Conteaza si cat vrei sa tii masina, eu zic sa te gandesti in perspectiva, daca peste 2-3-4 ani vei avea nevoie de mai multe usi :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ce spune Tudy, plus problema cu parcarile, pentru ca usile lungi, locuri inguste. Dar Rocco clar benzina 2.0 :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In maxim 3 ani va veni si a 3 a persoana si mai mult ca sigur voi avea nevoie de 4 usi si din aceasta postura ma gandesc la Golf. 

Masina va rula 90% prin oras si e foarte greu cu locurile de parcare. 

Se pare ca m-am convins. Va multumesc pentru sfaturi si sper ca voi reveni si cu cateva poze dupa sarbatori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Te sfatui sa iei masina daca e golf 6 gti model dupa 2012(scirocco la fel e acelasi motor), ca cele 2009-2012 au avut probleme cu intinzatorul de lant, sau o cumperi si iti schimbi tu intinzatorul de lant ultima revizie.

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!