Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

SYNDROM3

Inmatricularea autovehiculului

633 postări în acest subiect de discuţie

shcoada

Salutari,

In plin proces de transfer proprietar cu pastrare numere, am primit un raspuns cel putin interesant de la drpciv bucuresti, anume, o saptamana durata emiterii noului talon :D. Fara dovada. Adica o saptamana, masina trasa pe dreapta.

V-ati lovit de aceeasi chestie sau facea nenea ala misto de mine?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
dori_x

Va salut! Ma confrunt cu urmatoarea problema: am cumparat o masina, am rezervare online pentru inmatriculare pe 10.01.2018. Vechiul proprietar are alta masina, pe care vrea sa puna aceleasi numere, dar el are programare pe 22.12.2017. El zice ca o sa ia numerele de la masina mea, ca le-a rezervat si platit si eu nu o sa mai pot circula cu ea pana in ianuarie.....Poate sa faca asa ceva? Care este procedura legala? Toate actele masinii sunt la mine, am contract de vanzare-cumparare, inscrisa la fisc....totul,, astept doar sa-mi vina randul la inmatriculare. Ce solutie am?

Link către postare
Sor!n

Nu are cum sa va ia numerele actuale fiidca masina dvs apare ca inmatriculata cu acestea si abia dupa ce dvs veti renunta la ele va putea el sa si le rezerve.

Link către postare
LonestarX

In mod cert nu le va lua direct de la tine. Numerele se predau la politie cand o treci pe numele tau si politia le transmite mai departe inapoi la vechiul proprietar. 

Link către postare
Cristi_45
Publicat (modificat)

Politia nu face "curierat". Se vor fabrica alte numere. In aceeasi situatie sunt si eu, am rezervare la numerele de la masina pe care am vandut-o si in decembrie o sa primesc altele noi noute. Cumparatorul a spus la ghiseu ca vrea sa mi le trimita dar "organul" tot le-a luat.

Modificat de Cristi_45
lamuriri

Link către postare
Cristi81
Publicat (modificat)
în urmă cu 2 ore, Cristi_45 a scris:

Cumparatorul a spus la ghiseu ca vrea sa mi le trimita dar "organul" tot le-a luat.

Daca noul proprietar avea chitanta precum tu ai rezervat numerele(trimisa prin fax/curier/etc)politia nu i oprea numerele.

Daca  nu ai avut/nu ai chitanta de rezervare numerele vechi "au trecut la liber" si putea/poate sa le ia oricine.

Modificat de Cristi81

Link către postare
Cristi_45

Da, omul nu avea chitanta mea, dar nu aparea in calculator rezervarea ?

Modificat de Cristi_45
up date

Link către postare
Cristi81

Fara chitanta nu i da numerele!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.