Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Salutari,

In plin proces de transfer proprietar cu pastrare numere, am primit un raspuns cel putin interesant de la drpciv bucuresti, anume, o saptamana durata emiterii noului talon :D. Fara dovada. Adica o saptamana, masina trasa pe dreapta.

V-ati lovit de aceeasi chestie sau facea nenea ala misto de mine?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Ma confrunt cu urmatoarea problema: am cumparat o masina, am rezervare online pentru inmatriculare pe 10.01.2018. Vechiul proprietar are alta masina, pe care vrea sa puna aceleasi numere, dar el are programare pe 22.12.2017. El zice ca o sa ia numerele de la masina mea, ca le-a rezervat si platit si eu nu o sa mai pot circula cu ea pana in ianuarie.....Poate sa faca asa ceva? Care este procedura legala? Toate actele masinii sunt la mine, am contract de vanzare-cumparare, inscrisa la fisc....totul,, astept doar sa-mi vina randul la inmatriculare. Ce solutie am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa va ia numerele actuale fiidca masina dvs apare ca inmatriculata cu acestea si abia dupa ce dvs veti renunta la ele va putea el sa si le rezerve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod cert nu le va lua direct de la tine. Numerele se predau la politie cand o treci pe numele tau si politia le transmite mai departe inapoi la vechiul proprietar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politia nu face "curierat". Se vor fabrica alte numere. In aceeasi situatie sunt si eu, am rezervare la numerele de la masina pe care am vandut-o si in decembrie o sa primesc altele noi noute. Cumparatorul a spus la ghiseu ca vrea sa mi le trimita dar "organul" tot le-a luat.

Modificat de Cristi_45
lamuriri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, Cristi_45 a scris:

Cumparatorul a spus la ghiseu ca vrea sa mi le trimita dar "organul" tot le-a luat.

Daca noul proprietar avea chitanta precum tu ai rezervat numerele(trimisa prin fax/curier/etc)politia nu i oprea numerele.

Daca  nu ai avut/nu ai chitanta de rezervare numerele vechi "au trecut la liber" si putea/poate sa le ia oricine.

Modificat de Cristi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, omul nu avea chitanta mea, dar nu aparea in calculator rezervarea ?

Modificat de Cristi_45
up date
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la momentul eliberarii numerelor definitve, cele rosii - provizorii mai sunt valabile, acestea devin nule, sau se mai poate circula pana la expirarea autorizatiei de circulatie provizorie? 

Modificat de al3xandru1228
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele provizorii devin nule in momentul eliberarii numerelor permanente, chiar daca ele se aflau inca in perioada de valabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti, am o masina pe care as vrea sa o inmatriculez pe numele unchiului meu, fiindca eu am 25 de ani si platesc mult la rca. Mi-ati putea explica daca se poate si care sunt pasii necesari?Ma gandesc ca se poate face si o procura la notar care sa imi dea aceleasi drepturi ca si lui din moment ce e masina mea si eu voi circula cu ea.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am cumpărat un Touran cu 7 locuri și cei de la RAR susțin că la masa la care o are vehiculul nu se poate sa fie de 7 locuri și au trecut numai 5 in CIV. Se poate ca o varianta din fabrica cu 5 locuri să fie modificată în 7? 

Dacă este cineva cu asemenea mașina și are 7 locuri vă rog să-mi spuneți ce greutate are. Mașina este 2.0 TDI din 2008, motor BMM de 140 cai.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dute la Reprezentanta si vezi ce iti spun ei. Sunt Touran cu 7 locuri de fabrica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa vin nu se poate vedea daca a avut 7 sau 5 locuri cand a fost fabricata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da

 Vezi ca avem arie unde decodeaza dupa VIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la VW  Cluj spun ca după vin este de 5 locuri. Mașina a fost adusa cu 7 locuri din afara. Încerc sa obțin omologarea celor doua locuri din spate și sa ma duc înapoi la RAR sa modifice CIV ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura este aceiasi ca si cum ai vinde masina unui necunoscut.Procura se poate face doar daca masina e pe numele lui,insa nu te ajuta cu nimic in afara de cazul in care vrei sa iesi cu masina din tara,in afara uniunii europene(Moldova,Ucraina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am și eu o nelămurire. Am cumpărat recent o mașină și am făcut programare la înmatriculare pe 23 mai. Momentan nu are rovinieta valabila. Din ce am citit pe site la cnadnr eu înțeleg ca se poate circula fără rovinieta pana la înmatriculare dar se și poate cumpăra acum și ea se păstrează și după schimbarea numerelor... Voi ce părere aveți? Cum e mai bine? 

IMG_20180425_002625.png

IMG_20180425_002700.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul paragraf se referă la numere provizorii (roşii) şi vehicule înregistrate (la primărie, numere galbene). Nu e cazul tău.

Eu aş face acum pentru 7 sau 30 de zile şi după ce aş lua numerele mele aş face pe 1 an. Aşa am procedat de fiecare dată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, vreau sa vand masina, am fost la Primarie si mi-a zis o tanti ca nu se mai da certificat fiscal ci doar o stampila pe contractul de vanzare-cumparare. Cumparatorul e din alt judet si nu as vrea sa aiba probleme. E suficienta acea stampila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

trebuia facut contractul de vanzare cumparare (model 2016) intr-un exemplar original si 4 copii. originalul il pastreaza cumparatorul iar vanzatorul ia cele 4 copii si procedeaza astfel: o copie o pastreaza iar cu celelalte 3 se prezinta la ANAF pentru stampilare. ANAF-ul pastreaza o copie pentru scoaterea din evidenta iar celelelte doua se expediaza cumparatorului. cumparatorul se prezinta cu cele doua copii la ANAF pentru stampilare. una este oprita de ANAF pentru luarea in evidenta a autoturismului si cealalta este necesara la înmatricularea la DRPCIV.

CVC.pdf

pentru rovinieta valabila la momentul vanzarii autoturismului, cumparatorul trebuie sa mearga, dupa transcriere, cu o copie a CIV la sediul CNAIR (sau sectia judeteana de drumuri) pentru schimbarea numarului de inmatriculare in baza de date si vechea rovinieta ramane valabila pe numerele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va povestesc patania fratelui meu cu o masina importata din DE. 

Si-a cumparat un Seat Leon de la o persoana privata (cunostinta comuna, deci nu samsar sau ceva de genul), masina este un 1.9 diesel ( 110 PS) din 2004 si cu aprox 270k km reali. Masina a fost inmatriculata in DE si acum a ajuns in tara.

Problema a aparut ieri la RAR cand la autentificare inginerul care se ocupa de masina a spus " seriile de sasiu nu sunt aceleasi si suspendam porcesul de autentificare pana la clarificarea situatiei". Adica masina are seria A trecuta in acte din Germania + cartea service + eticheta portbagaj + eticheta de langa amortizor (eticheta neagra ) si seria B la parbriz si stantata pe caroserie. 

Masina a fost vanduta initial in Olanda, apoi importata si inmatriculata in Germania (doar ultimul propietar a avut masina in posesie aproximativ 4 ani) si pana la arpox. 187K a fost servisata doar la Seat. Dupa 187k nu a mai ajuns la Seat pentru service ci doar in ateliere normale de pe teritoriul Germaniei, asadar totul dovedit cu acte (ultimul propietar imi este o cunostinta f buna si nu se pune problema de manarii).  

Acum RAR-ul a comunicat mai departe la Seat Romania (Porsche) situatia in sine si se asteapta un raspuns oficial ce si cum, in paralel si fratele meu a luat legatura cu Seat Romania si le-a pus la dispozitie toate actele plus pozele aferente. Pana in momentul de fata se stie ca o serie exista in baza de date si cealalta serie nu se gaseste in nici o baza de date, deci mingea este oarecum la Seat momentan pentru ca fara o precizare clara a reprezentantei Seat nu se  poate autentifica si inmatricula. Precizez ca toate etichetele dar si zonele unde sunt seriile de sasiu arata nemodificate.

Seat Romania a reactionat pana acum destul de rapid la solicitarea fratelui meu si din informatiile noastre au comunica si cu RAR-ul, deci nu pot sa spun inca nimic negativ despre ei  (eu personal sunt chiar surprins de timpul lor de reactie).

A mai intalnit careva dintre voi o situatie de genul? 

Cand o sa am noi informatii am sa revin cu un update.

 

 

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu un update la situatia prezentata de mine in postul precedent. 

Din pacate situatia s-a modificat putin de cand am scris postul initial si pana azi. Am sa va spun pe scurt ce si cum.  Seat s-a spalat pe maini si a zis..."noi gasim doar o serie de sasiu in sistem si despre cealalta serie nu stim cine, ce, cum...." apoi din punctul lor de vedere problema ii rezolvata. 

RAR-ul din Sibiu a trimis o solicitate, scrisa de fratele meu  la indemnul celor de acolo, catre Bucuresti pentru solutionarea cauzei, cu alte cuvinte le-a cerut sa ii elibereze cartea de identitate si sa precizeze cum trebuie procedat dar mai ales ce serii sa fie trecute in acte. Fara raspunsul celor de la Bucuresti nimeni nu poate sa faca nimic in vederea inmatricularii.   

Acest raspuns se lasa asteptat...solicitarea a fost trimisa la Bucuresti in urma cu 2 saptamani dar pana azi nu s-a primit nici un raspuns. Din pacate nici cei de la Sibiu nu stiu 100% sub ce forma si mai ales cand o sa primeasca un raspuns.

Aceasta eroare cu seriile de sasiu este defapt o problema de pe linia de productie a constructorului unde au mixat doua serii de sasiu pe un singur sasiu si se pare ca nimeni nu a realizat acest aspect pana acum....

 

 

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

????? de cacao. Si credeam ca Dorel exista doar la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snack: Seat Romania, adica importatorul oficial sau Seat din tara mama? 

Off topic: am avut o problema asemanatoare cu contorul de energie electrica la o casa veche. Am cerut demontarea, ca s-a reconstruit casa si au venit baietii, au desfacut sigiile au pus contorul in punga si ce sa vezi, in sistem aparea seria contorului ca fiind pe alta strada, invecinata. Si ei s-au spalat pe maini si au completat P-v de ridicare a contorului cu numele si adresa din sistem, de abia i-am convins sa mentionez la rubrica observati adresa si numele real de unde s-a luat contorul :) 

Am stat 1 luna cu reclamatie facuta pana am ajuns la o "comisie a vietii", unii balmajeau ca s-a umblat la contoare (desi sigiile erau intacte si era mentionat lucrul asta in p-v) insa seful comisiei era unul destept, s-a uitat la contor, la index, in sistem la indexul celuilalt contor, a realizat ca erau cifre total diferite si a pus colegilor intrebarea incuietoare: "daca am pe birou contorul de la adresa din sistem, cum de la adresa aia mai furnizam energie electrica?" :) aia s-au uitat unii la altii, au dat din cap si s-a inchis cazul.

Morala dupa acest off-topic: incearca pe mai multe cai sa expui problema, multi functionari (fie publici, fie de la privat) prefera cea mai simpla "solutie", fara bataie de cap, fara responsabilitate si fara sa-i pese ca persoana respectiva ramane cu problema nerezolvata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!