Jump to content
SYNDROM3

Inmatricularea autovehiculului

588 postări în acest subiect de discuţie

georgeiasi   
georgeiasi

salutare. am vândut recent mașina și am o întrebare: cum se procedează pentru a păstra numerele care sunt preferențiale? trebuie depusă vreo cerere la sprciv? mulțumesc!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MyKe   
MyKe

Plătești la srpciv o taxă de rezervare: 30 de lei. Păstrezi chitanța, e valabilă 1 an.

Îi dai cumpărătorului o copie a chitanței, o prezintă la ghișeu pentru a-ți păstra numerele și vă întâlniți să ți le predea.

Link către postare
nirolfciv   
nirolfciv

Foarte tare raspunsul: succint si util ! 

Multumim!

In alta ordine de idei:

- am luat o masina din DE si vreau sa ma duc sa cer numere rosii; am auzit ca imi trebuie RCA (e 1a inmatriculare din DE pe care o fac)

- am intrat la Emag pentru RCA, am bifat optiunea Pentru inmatriculare si apoi am primit un Atentie (atasat).

Nu ar trebui sa declar masina, dupa ce primesc numerele de inmatriculare? O pot declara doar cu brief din DE?

RCA_EMAG.jpeg

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului.

Multumesc. 

Marian

Link către postare
pronet   
pronet

Traduci actele si te duci ptr deschidere rol la adm.financiara-sa o iei in evidenta. Sa ai la tine si factura de achizitie. Iti mai trebuie ptr unmayriculare si adev de la anaf ptr plata tva.

Vezi aici detaliile https://www.vezicatface.ro/cum-inmatriculezi-o-masina-second-hand-din-germania

Link către postare
nirolfciv   
nirolfciv

Asadar:

1. Ma duc "pe jos" la administratia financiara

2. Cu actul de la no1 fac RCA

3. Cu RCA obtin nr. rosii

4. Cu nr. rosii pot circula, respectiv pot ajunge cu masina la RAR

E ok sinteza facuta?

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului.

Multumesc. 

Marian

Link către postare
pronet   
pronet

Ai citit ce ti-am trimis? La adm.fin iti cere cartea masinii emisa de rar. Nu ai numere de DE valabile? 

Link către postare
nirolfciv   
nirolfciv

Nu am numere de DE, intrucat masina nu mai are TUV valabil.

Mersi!

Link către postare
alexxb   
alexxb

Numerele rosii imi expira pe 13 septembrie (90 de zile) iar cea mai aproape programare online la cluj e pe 22 septembrie,

are cineva idee daca pot sa ma duc sa stau la coada sau e obligatoriu programare online? In acest caz as ramane descoperit  2 saptamani fara masina....am citit pareri contradictorii unii ziceau( la sibiu de exemplu) ca doar online mai merge

Link către postare
bossake   
bossake

m-as mira ca undeva in tara sa mearga doar online.

in Bucuresti merge (si sunt aproape sigur ca si la Cluj) sa stai la coada.

Link către postare
radioman   
radioman

La Constanta sistemul este dual. Daca ti-ai facut programarea on-line, ai alocat un ghiseu. Eu am avut nevoie in 2 ocazii diferite si am ajuns in fata politistului de la inmatriculari cu o diferenta de maxim 15 minute fata de ora pe care mi-am ales-o singur.

Daca nu, ai 2 ghisee unde stai la coada pana-ti vine randul. Probabil va imaginati ce coada se face la aceste din urma ghisee...

Link către postare
gabinitu23   
gabinitu23
Publicat (modificat)

La Bucuresti aceeasi situatie: programare online doar foarte tarziu. Am fost intr-o vineri seara pregatit sa stau la coada, dar in 10 minute am rezolvat. Intors dupa 2 zile lucratoare sa iau numerele definitive and that was it.

Nu stiu cum e la Cluj legat de asteptare la ghiseu - s-ar putea sa fie mai mare - dar sigur poti merge sa stai la coada. 

Modificat de gabinitu23

Link către postare
alexxb   
alexxb
Publicat (modificat)

La cluj se pare ca e doar online, voi merge in audienta la comandantul politiei , am incercat astazi doar ca , era coada :)

Modificat de alexxb

Link către postare
Crap   
Crap

Multumiri pt sfaturi,

Am fost ieri la drpciv sa transcriu masina pe numele sotiei in urma succesiunii, am ales sa ii pun nr preferentiale, am ajuns la 7 si la 7:40 ieseam de acolo, ce m-a deranjat este ca abea miercuri imi dau numere talonul si CIV.... :( ce o dura atat nu inteleg, ultima oara cand am inscris golful m-a chemat dupa 4 ore...

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.