Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Numerele rosii nu se mai predau, iti raman amintire. Mai demult puteai sa le predai si-ti dadea banii inapoi pe ele, dar acum nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unul din pola aveam numerele rosii valabile pe masina si cand am fost la inmatriculari si au zis sa merg dupa ele. treaba asta a fost acum aproape doi ani. Posibil sa se fi schimbat ceva dar nu sunt sigur pentru ca in ianuarie cand am inmatriculat ultimul polo (am 3) am vazut multa lume care duceau numerele rosii (oradea/bihor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nr rosii nu se mai predau decat in cazul in care mai sunt valabile la data inmatricularii definitive sau la solicitarea altor nr rosii . (de ex expira nr rosu sambata si tu vrei sa scoti altul vineri ca sa poti circula si week) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

 

Daca masina a fost luata de noua din Romania si acum cand am achizitionat-o, trebuie sa ma mai duc la RAR?

 

Multumesc!

 

Edit: In afara de CV mai trebuie facuta si o fisa de inmatriculare? Eu acum cand am cumparat masina, am facut CV pe care au pus cei de la taxe si impozite stampila, care atesta ca vanzatorul nu are datorii. Alte acte imi mai trebuiau?

Modificat de ndfk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Știe cineva ce documente sunt necesare pentru obținerea unui set de numere provizorii pentru o mașină adusa din Germania ce urmează sa fie înmatriculată pe firma ?

Mulțumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare, pentru ca luni sunt programat la inmatriculare - transcriere.

Cum e acum? Daca am stampilat de la impozite de la vanzator si de la mine de la impozite contractul de vanzare cumparare, mai e nevoie de fisa de inmatriculare? Am văzut că are cam aceleași secțiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles eu corect, este nevoie de o foaie la inmatriculari cu ultimul itp? nu e suficienta informatia din talon cu itp valabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la inmatriculare si nu mi au zis nimic ca nu e stampila pe fisa de inmatriculare. A fost ok numai pe contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o problema si cum e tarziu nu pot da telefoane la agentul meu de vanzari.

 

Am buletin de MM unde va fi inmatriculata si masina. Masina e cumparata din Ro de la Avia dar este o masina rulata SH, are numere si e inmatriculata pe IF.

 

Am fost la un ghiseu RCA si cel de acolo mi-a zis ca nu are cum sa-mi faca o asigurare RCA valabila pt ca nu am contract de vanzare-cumparare, sau un act prin care sa ateste ca eu sunt proprietar.

 

Eu am platit masina (proforma) si maine dimineata semnez contractul de V-C. Cel de acolo mi-a zis sa ma prezint cu o asigurare de minim 6 luni pt ridicarea masinii/care va fi buna si pt inmatriculare, trecerea pe numerele de MM.

 

Deci pot sau nu pot sa fac o asigurare RCA valabila? mi s-a spus ca la numarul de inmatriculre sa trec seria de sasiu iar la nume sa trec numele meu.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu văd legătura dintre contractul de VC și RCA.Sunt mulți care, din necunoștință de cauză își fac asigurare pe numele lor, chiar dacă mașina e pe numele altcuiva, și nu le mai zice nimeni nimic (bine...doar poliția în caz că îi găsește).Ție, pentru înmatricularea mașinii îți trebuie o asigurare valabilă pe minim 6 luni.Te duci la un broker (sau o faci online) și ceri RCA în vederea înmatriculării, adică doar pe seria de șasiu, pe NUMELE TĂU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are cum sa iti ceara vanzatorul sa ai asigurare pe masina pe care el ti-o vinde

asigurarea se face dupa ce esti proprietar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, într-adevăr și mie mi se pare cam fără sens, dar se poate încheia o astfel de poliță RCA pentru că nu îți cere niciun broker contractul VC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asigurarea se face dupa ce esti proprietar si uite ce se cere exact ( extras de la mine din mail ) :

 

[RcaPedia #2501175439] Solicitare documente necesare incheierii contractului de asigurare RCA pentru Kia SORENTO


Stimate client,

Va rugam sa ne trimiteti o copie (scanata sau poza cu telefon mobil/camera foto ca raspuns la acest email ori MMS/WhatsApp 0720054881) dupa urmatoarele documente necesare incheierii contractului de asigurare RCA :

» cartea de identitate a vehicului (fata si verso);

» fisa de inmatriculare (fata si verso) semnata si stampilata in dreptul cumparatorului de catre organul fiscal in ultimele 30 de zile SAU contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport semnat si stampilat de catre organul fiscal la rubrica persoanei care dobandeste vehiculul;

Solicitarea este formulata in baza art. 16 alin. (3) din Normele privind asigurarea obligatorie de raspundere civila dupa cum urmeaza si a art. 10 din Norma ASF 15/2015 :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/1/2017 at 17:02, adrianb95 a scris:

Revin cu o intrebare, pentru ca luni sunt programat la inmatriculare - transcriere.

Cum e acum? Daca am stampilat de la impozite de la vanzator si de la mine de la impozite contractul de vanzare cumparare, mai e nevoie de fisa de inmatriculare? Am văzut că are cam aceleași secțiuni.

la politie mie de exemplu nu mi-a luat fisa de inmatriculare pe care am facut-o la biroul de acte auto sa fiu sigur ca nu ma duc la politie si iau vreo tzeapa ca  nu am aia,dar ca sa fii sigur ia-o si p'aia de la biroul de acte ca cine stie...mai bine sa fii precaut decat sa te intoarca pt un act insa nu e necesar dar poti da peste vreunul sa iti ceara si asta

Modificat de COSMIN27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 12 ore, tavitara a scris:

asigurarea se face dupa ce esti proprietar si uite ce se cere exact ( extras de la mine din mail ) :

 

luna trecuta pe 2 am inmatriculat eu o masina, asigurarea rca se face inainte de inmatriculare(rca in vederea inmatricularii(adica nu iti scrie pe parte verde de sus)) dupa ce depui actele si iti iei dovada de talon te duci la brokeru unde ai facut asigurarea si iti da asigurarea completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minute în urmă, tavitara a scris:

nu are cum sa iti ceara vanzatorul sa ai asigurare pe masina pe care el ti-o vinde

asigurarea se face dupa ce esti proprietar

asigurarea in vederea inmatricularii se face dupa ce ai inscris-o la tine la primarie,asa am facut eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci eu cum fac asta, din moment ce masina o iau din Bucuresti, si eu o inmatriculez in Maramures peste 1-2 saptamani? moment in care o declar si la primarie. E fara sens ceea ce spui tu.

 

Masina ce o cumpar are numere de Ro e inmatriculata, masina in cazul tau era la fel? sau era adusa de afara ceea ce schimba complet situatia.

 

tavitara nu imi poti da numele colegului de forum care e brooker? el sigur stie sa-mi raspunda clar si precis, in momentul de fata eu vad 2 variante:

 

1. maine semnez contractul, primesc actele, merg la un centru sa inchei o asigurare RCA unde nu o sa vrea sa-mi incheie una pe 6 luni in vederea inmatricularii pt ca nu am masina declara la primaria mea in Maramures.

2. semnez, primesc actele, inchei o polita pe 1 luna, insa nu vad cum, pt ca nu e in vederea inmatricularii.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina pe care o cumperi tu inteleg ca nu are asigurare , deci nu ai voie sa circuli cu ea pe drumurile publice conform legii , nu ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca nu, e masina data la buyback, a avut asigurare valabil insa a fost trecuta de pe vechiul prop pe firma pe care o vinde, cu alte cuvinte nu are asigurare valabila! tocmai de asta trebuie sa inchei o polita rca. Problema se pune ce fel de polita pot incheia, din moment ce cea de 6 luni pt inmatriculare e conditionata de stampila de la primaria din judetul meu. 

 

Sa inteleg ca e ok:

 

 fisa de inmatriculare (fata si verso) semnata si stampilata in dreptul cumparatorului de catre organul fiscal in ultimele 30 de zile SAU contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport semnat si stampilat de catre organul fiscal la rubrica persoanei care dobandeste vehiculul;

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai 2 variante simple -trimiti actele la MM la cineva sa-ti faca inregistrarea si RCA-ul sau rogi pe Welt sa-ti faca un RCA ca sa poti ajunge personal la MM.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca bine inteleg eu din paragraful acela bolduit, oricum pe langa contractul de V-C se ofera si fisa de inmatriculare, Daca cei de la Welt imi stampileaza pe fata-verso  de catre organul fiscal eu pot sa primesc o asigurare RCA, sau de ex, daca cumperi o masina si nu ai fiscul inca de la vanzator, insa o declari la primaria de care apartii ti se elibereaza o asigurare RCA, e facuta bine legea, a.i. sa poti circula cu masina pana la inmatricularea/trasncrierea finala. Corect?

 

Ma enerveaza, ca eu am muncit pana la 19:00 si apoi am trecut prin kaufland unde una imi zice ca nu imi poate face RCA fara contract de V-C, iar mie, vanzatorul de la Welt imi zice sa vin cu o asigurare RCA cand ridic masina, se bat cap in cap. Fiind trecut de 19, nu am mai avut pe cine sa sun, pt ca au telefon de servici si e offline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
acum o oră, deenman a scris:

Am fost la un ghiseu RCA si cel de acolo mi-a zis ca nu are cum sa-mi faca o asigurare RCA valabila pt ca nu am contract de vanzare-cumparare, sau un act prin care sa ateste ca eu sunt proprietar.

 

Eu am platit masina (proforma) si maine dimineata semnez contractul de V-C. Cel de acolo mi-a zis sa ma prezint cu o asigurare de minim 6 luni pt ridicarea masinii/care va fi buna si pt inmatriculare, trecerea pe numerele de MM.

 

Din cate inteleg eu, ai doar o varianta... simpla:

- 1. mergi la dealer si semnezi contractul de vanzare-cumparare;

- 2. iei contractul si mergi la un borker si-ti face asigurarea;

- 3. te intorci la dealer si iti ridici masina si pleci unde vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa fac asta maine, daca nu se poate atunci o sa trimit actele la Baia Mare pt stampilare + luare in evidenta la primarie dupa care o sa fac polita rca si o sa ridic masina.

 

Oricum, o sa va spun care a fost rezolvarea, poate mai e altcineva in aceasi situatie. Dealerul m-a cam indus in eroare din moment ce mi-a cerut sa vin cu o asigurare incheiata, ceea ce nu se poate face, cel putin nu legal.

 

Va multumesc.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman esti sigur ca masina cand a fost data la bb, a fost trecuta pe Avia? De obicei, cei de la bb nu le inmatriculeaza, ci le trec doar la primarie( nu si pe carte/talon). Verifica talonul, sa vezi pe numele cui e. Daca e pe numele celui care a dat-o la bb, o sa iti trebuiasca si o copie dupa factura/ contract vc/ act ee vanzare intre cele doua parti, la politie pentru inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!