Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

stie cineva acum (de ex maine) la inmatriculare definitiva merge si cu asigurare pe 30 zile (incheiata desigur incepand cu data inmatricularii) ?

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cei de la Midocar mi-au spus ca nu se mai poate, dar eu sincer nu prea ii cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat eu azi ca am avut drum pe acolo - deci merge cu asig pe 30 zile dar - asig sa fie facuta cu data inmatricularii, adica la data inmatricularii asigurarea sa fie valabila cel putin 30 zile . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/27/2017 at 8:26 PM, geaner said:

Salut baieti. Am cumpărat masina din semnătura in februarie  2015. Am facut factura, fiscalul de la vânzător si am băgat o la impozit. Pe talon nu a trecut nimic ca sa pot circula. Acum vreau sa o inmatriculez si as dori niste informatii. Trebuie sa refac toate actele ținând cont ca au data de atunci(Februarie 2015)? Pe talon la rubrica înstrăinat către , ce data trebuie sa trec? Multumesc

data de pe factura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la DITL sector 2 si nu au vrut sa puna inca o stampila pe fisa de inmatriculare, in schimb mi-au dat un fiscal. Am intrebat la inmatriculari si este ok asa, daca fisa de inmatriculare este mai veche de 30 zile.

Vineri la 11:30 sunt programat la Pipera la inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu vineri la 9

azi la ora 13 cand am luat bonul erau doar 3 oameni la coada dar nu au vrut sa ma programeze azi desi era program prelungit pana la ora 20

la inmatriculari accepta fiscal , la asigurari , Allianz a dorit neaparat stampila

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fisa de înmatriculare trebuie semnătura ambilor(vânzător-cumpărător)?

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ai zis ca ai facut asta in februarie 2015 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Atunci am facut factura,fiscalul de la vânzător si am băgat o mine la impozit. Fisa de înmatriculare am facut o azi si am ștampilat o la mine la primărie. Mai am nevoie de semnături si de ștampila de la vânzător sau e valabil fiscalul de atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai bagat-o la impozit atunci fara sa ai fisa de inmatriculare ?

pe fisa de inmatriculare trebuie sa apara datele si semnatura vanzatorului, cat despre fiscalul lui, iti spun maine daca este ok cel vechi. am si eu de la porsche de acum 3 ani.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
1 minut în urmă, Al Bundy a scris:

Cum ai bagat-o la impozit atunci fara sa ai fisa de inmatriculare ?

Pentru "bagat" la impozit nu iti trebuie decat contractul de vanzare-cumparare in copie. :)

Restul documentelor sunt necesare pentru serviciul de inmatriculari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

odata ce ai fisa de inmatriculare stampilata ai totul in regula. nu ai nevoie de nimic altceva de la vanzator daca zici ca ai factura si fiscalul de la el.

fiscalul vanzatorului ai avut nevoie ca sa bagi masina la impozit.

 

mergi linistit la inmatriculari,

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat in 10 minute cu programare facuta pe 1

doar ca nu mi-au dat foaie provizorie sa pot circula , m-au chemat marti sa iau certificatul si pana atunci nu pot circula

azi se faceau programari pentru saptamana viitoare pe joi

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa posteze cineva exact ce documente sunt necesare pentru inmatriculare?

 

Si ca o alta chestie, tocmai am cumparat o masina (factura pe numele meu) insa vreau sa o inmatriculez pe numele sotiei. Ce ar trebui facut? S-o iau in evidenta pe numele meu la fisc, apoi sa fac contract de vanzare cumparare cu sotia? sau fac direct contractul si o ia ea in evidenta? Suntem pe acelasi rol la fisc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se face act de vanzare cumparare intre soti. Acum nu stiu cum e, dar stiu ca sotul da declaratie cum ca este de acord sa inmatriculeze masina pe numele sotiei.

Actele sunt cele prezentate pe site-ul institutiei.

Pot face urmatoarele precizari, deoarece tocmai ce m-am intors de la inmatriculari de la Pipera:

- Am avut programare online, ora de programare se respecta, chiar mi-au luat actele cu un sfert de ora mai devreme.

- nu conteaza cand este pusa viza pe fisa de inmatriculare la cumparator, la mine era pusa de 3 ani, chiar daca am avut si fiscalul meu de acum 2 zile, nu a fost nevoie de el.

- in schimb este necesar fiscalul vanzatorului, chiar daca a fost eliberat acum 3 ani, masina fiind luata dupa terminarea leasingului de la Porsche, nu au comentat nimic.

 Am luat preventiv un bon de ordina, la 10:30 cand am ajuns eu, am luat bonul 479, la ghisee era afisat 120. cand am plecat era afisat 200. deci la numarul care il aveam eu trebuia sa stau pana pe la 16.

eliberarea actelor marti dupa amiaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am vandut si o masina. Ideea este ca eu stiam (la fel si cumparatorul) ca este o fisa de inmatriculare care este o copie de pe CIV cu stampila de la fisc. Insa, noua ne-au pus o holograma + stampila pe unul din contractele de vanzare-cumparare (care eu cred ca tin in loc de acea fisa de inmatriculare) + 2 contracte de vanzare cumparare(astea pentru cumparator), stampilate. Plus talon (evident in care s-au notat instrainarea) si CIV. 

Eu eu am pimit de la fisc 1 C-V in original, o copie de C-V +buletine, si un proces verbal pentru scoaterea din evidenta a mijloacelor de transport + copii acte.

Asta e noul model?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU scrie nimic pe site-ul lor despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/3/2017 at 9:10 PM, nervoss said:

Tocmai am vandut si o masina. Ideea este ca eu stiam (la fel si cumparatorul) ca este o fisa de inmatriculare care este o copie de pe CIV cu stampila de la fisc. Insa, noua ne-au pus o holograma + stampila pe unul din contractele de vanzare-cumparare (care eu cred ca tin in loc de acea fisa de inmatriculare) + 2 contracte de vanzare cumparare(astea pentru cumparator), stampilate. Plus talon (evident in care s-au notat instrainarea) si CIV. 

Eu eu am pimit de la fisc 1 C-V in original, o copie de C-V +buletine, si un proces verbal pentru scoaterea din evidenta a mijloacelor de transport + copii acte.

Asta e noul model?

da, au simplificat treaba din iul 2016

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari tuturor. Sunt nou venit aici.

azi am mers sa vad un passat...omul la care este masina acum (nu are fiscal) a luat_o in urma cu 3 ani (dupa spusele lui) de la o firma din Pitesti (masina are numere de arges). In cartea masinii, ultimul propritar fiind acea firma. Am cautat pe net si acea firma a fost radiata in 2014. Sunt ceva cai de a inmatricula masina acum pe alta persoana (tata) si in alt judet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la vremea respectiva nu i-a fost emisa factura,  nu a luat masina in evidenta la primaria unde-si are domiciliu si firma respectiva nu i-a dat certificatul de atestare fiscala, nu sunt sanse de a o inmatricula pe numele altei persoane!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.10.2011 at 14:52, adri3n a scris:

am si eu o mica mare problema.....am cumparat o masina din germania....am luat la ea respectiv....2 randuri chei...brieful mare al masinii brieful mic cauciucurile cartea service,i-am luat numere zoll de germania factura cu seriile masinii...care corespund si pe acte si pe masina..masina in parc nu avea nici un numar montat....ajungand in tara la serviciul de inmatriculari auto..cei de acolo verificand actele mi-au spus ca numerele care au fost pe masina inainte sa o iau eu sunt date in urmarire..respectiv de pe data in care am cumparat eu masina 04.10.2011,,,masina fiind in parc de pe data de 29.09.2011...respectiv fiind radiata din aceeasi data....cei de la inmatriculari mi-au retinut actele pana vor face verificari in strainatate....cert este ca seriile de la masina ,masina in sine nu apare cu problema ...numai numerele de germania care au fost pe masina apar furate....vanzatorul de unde am luat masina este de incredere..dat fiind faptul ca am mai luat 2 masini de la el..fara probleme..

Dl mă scuz ca te întreb am si eu o problema cu o mașină din Germania am făcut rar taxa smd am ajuns la înmatriculare am plătit nr negru cînd să-mi de-a nr a spus că îmi trebuie un act și mi-a băgat mașină la verificare și am6 luni de chin.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu cred ca in astea 6 luni ti-ai putea revizui exprimarea scrisa (vezi gramatica clasei a opta), nu de altceva, dar cred ca numai asa vei primi raspunsuri la problemele postate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎11‎.‎02‎.‎2017 at 15:45, Cnccatalin a scris:

Daca la vremea respectiva nu i-a fost emisa factura,  nu a luat masina in evidenta la primaria unde-si are domiciliu si firma respectiva nu i-a dat certificatul de atestare fiscala, nu sunt sanse de a o inmatricula pe numele altei persoane!

am renuntat la el. Nu se putea face nimic, singura cale era doar sa-i dau banii pe ea si sa-mi dea masina. Omu nu are nici un fiscal, factura, nimic. Pacat...era si 4motion si mergea, arata la o prima vedere foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, am si eu o mica intrebare. Am luat recent o masina inmatriculata deja la noi si desigur mi-am facut programarea pentru a o trece pe numele meu. Am facut actul de vanzare cumparare, iar saptamana asta trebuie sa ma vad cu el sa imi dea fiscalul. Din cate stiu, pot circula cu actele lui 30 de zile de la vanzare, insa dupa cum programarile merg destul de greu, am de așteptat mai mult de 30 de zile, deci teoretic vreo 2 saptamani n-aș mai avea voie să circul cu mașina. Pe talon nu a scris instrainat, iar multi zic ca pot circula asa daca nu a scris. Intrebarea e: nu ma ia politia la intrebari in caz ca ma vor opri? Ce trebuie sa le zic? De asemenea, am vazut ca la inmatriculare trebuie sa dau talonul iar pe el sa scrie instrainat catre x. Deci ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!