Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Salut, din partea fiscului nu primești ca o ai trecuta pe tine, mai nasol cu politia dacă te oprește în trafic. La înmatriculare nu o sa ai nici o problema. 

 

Stima 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult. Raman dator.

Am fost oprit in trafic de politie (amenda pentru centura) si am trecut granita de vreo 4 ori si nu am avut probleme cu hartiile in aceasta privinta.

In cazul acesta, voi astepta pana expira asigurarea (prima saptamana o lui octombrie) si o voi inmatricula atunci.

Cine stie, poate schimba astia preturile la RCA pana atunci si ies mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da vei lua amenda, conf. legii trebuia sa faci inmatricularea in 30 de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci o mica confuzie.

intr-adevar din pct de vedere rutier esti obligat sa inscrii masina in 30 de zile. amenda o poti lua doar daca...te prinde politistul in trafic. poti sa te duci si dupa 1 an sa inmatriculezi masina, lucratorul de la serviciul inmatriculari nu te poate sanctiona.

mai este o alta obligativitate, si anume sa declari masina la impozit in 30 de zile. ei bine aici daca te duci dupa 35 de zile esti pasibil de amenda. te amendeaza lucratorul care iti .. baga masina la impozit. in cazul de fata baiatul a spus ca a declarat deja masina la impozit, deci a scapat de aceasta amenda. amenda oricum era nesemnificativa 40 lei parca ba chiar nu intotdeauna se da, e la latitudinea functionarului de la impozite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Urmeaza sa inmatriculez masina in perioada urmatoare si nu stiu exact ce pasi trebuie sa urmez in cazul meu. Prin urmare, va rog sa ma ajutati cu informatii.

Masina este cumparata de la Avia Motors care a adus-o din Germania. Azi ar trebui sa scoata numere rosii si sa ma cheme sa ridic masina iar marti mi-au facut programare la RAR in Voluntari. Acum intrebarile mele in conditiile in care eu am domiciliul in Prahova.

1. Ce acte trebuie sa primesc de la cei de la Avia Motors azi, cand ridic masina si marti dupa efectuarea RAR-ului?

2. Cu actele respective, care sunt etapele pe care trebuie sa le parcurg in Ploiesti pentru inmatricularea definitiva?

Vreau sa ma asigur ca primesc totul de la ei astfel incat sa nu pierd timp aiurea intorcandu-ma in buc. dupa diverse chestii pe care ar putea uita sa mi le dea.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@JulianoDamin sunt ok actele si nu iei nicio amenda. Si eu am asteptat 6 luni sa expire RCA-ul si apoi am inmatriculat-o si nu am avut nicio problema. De pe la jumatatea lui iulie nu mai este nevoie de autentificare la RAR pentru vehiculele care au fost deja inamtriculate in tara.
Iar cand am fost la taxe sa o inscriu la impozit (in termenul legal) mi-au spus ca ei acolo nu amendeaza depasirea acelor 30 zile. Dar da, in mod normal se penalizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inmatriculat masina.

Totul a fost ok. Nu am luat nicio amenda. 

"Problema" e ca s.au schimbat niste lucruri:

1. Nu.ti mai da talonul/cartea/placutele in aceeasi zi sau ziua urmatoare, ci peste o saptamana (5 zile lucratoare).

2. Cand faci asigurarea in vederea inmatricularii, nu stiu ce date nu.ti trece pe asigurare si trebuie sa te intorci cu asigurarea in locul in care ai facut.o dupa ce inmatriculezi masina si ai noul talon.

Multumesc pentru raspunsurile de mai sus. Un weekend fain sa aveti.

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti norocos. In Ploiesti dureaza intre 10 si 12 zile lucratoare sa primesti placutele. Si alte cateva zile pana primesti si talonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica pierzi niste zile/saptamani din banii pe care i.ai dat pe asigurare. Care nu e ieftin deloc.

Cel putin nu mai esti obligat sa treci pe la RAR, daca masina are numere de RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

Stiti 100% ca se acorda doar un singur rand de numere rosii, nu 3 ca pana acum? Sau depinde de judet? As fi vrut sa o lungesc pana prin ianuarie, momentan am numere zoll valabile pana pe 17.11.2016. Sa stiu daca fac demersurile pentru inmatriculare in luna asta. 

De timbrul de mediu ce se mai aude, se mai plateste de la anu'? Sau se plateste si se recupereaza in 5 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cineva din Bacau si acolo deja se acorda doar un singur numar. Te obliga sa inscrii masina mai repede, cica. Legea ar trebui sa fie la fel in toata tara, nu?

http://www.blogman.ro/autorizatia-provizorie-de-circulatie-modificari-18-iulie-2016/

Am sunat la Serviciul Inmatriculari la mine in oras, dar nu raspunde nimeni sa ii intreb.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Ordinul nr. 1501/2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor

(1) Până la înmatriculare, serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competente potrivit art. 1 alin. (2) autorizează provizoriu circulaţia autovehiculelor şi a remorcilor neînmatriculate, pentru o perioadă ce nu va putea depăşi 30 de zile, dar nu mai mult de data la care expiră asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule.

(2) Vehiculului căruia i s-a acordat autorizaţie de circulaţie provizorie în condiţiile prevăzute la alin. (1) i se pot atribui succesiv, în aceleaşi condiţii, mai multe autorizaţii provizorii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile, cu condiţia achitării tuturor taxelor şi tarifelor legale necesare înmatriculării, înainte de eliberarea următoarei autorizaţii. 

 

(4) Autorizaţia de circulaţie provizorie dă dreptul titularului acesteia de a circula numai pe teritoriul României.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, EL-GABRY said:

Eu zic ca nu se scoate, dar as vrea sa aflu despre numerele rosii. Daca e ca si pana acum, sau doar 30 zile.

difera de la judet la judet.

In Bucuresti nu se dau decat 30 de zile, in Arges de ex se dau 3 randuri.

Ba chiar in unele judete pentru al 2lea set te pune sa ai deja cartea facuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la Serviciul Inmatriculari Piatra Neamt, unde mi-au comunicat ca numerele rosii la noi in judet se acorda pe 3 luni, cu specificatia "inca". Evident ca stia ca sunt judete unde se acorda doar un numar rosu, mi-a zis ca e vorba doar de capacitatea juristilor. Pe viitor nu stie ce masuri se vor aplica, dar a facut un gest de lehamite cu mana la frunte. Adica si ei sunt satuli de schimbarile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la cta se dau 90 zile..

si la bucuresti (raspuns pe mail din partea Alina Dragomir chestor politie Director srpciv)... nu mai vorbiti din auzite !!

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Recent mi-am schimbat domiciliul din OT in B si am inteles ca trebuie sa schimb talonul (sau sa mi se scrie in el noua adresa) si pe cartea masinii la fel.

Am tot studiat pe net si am gasit tot felul de variante contradictorii , am inteles ca la schimbarea de domiciliu dintr-un judet in altul, obligatoriu trebuie sa-mi schimb si numerele de inmatriculare. Am intrebat un nene politist in OT daca este necesara si schimbarea placutele de inmatriculare si raspunsul lui a fost nu. Am intrebat un altul si m-a indrumat catre o firma care se ocupa cu acte auto..creare dosar samd.

Nu am ajuns inca la o astfel de firma, sunt pe fuga , as vrea sa rezolv cat mai repede pentru ca s-au dus si zilele de concediu :)

Imi puteti spune ce acte imi sunt necesare si care este procedura de inmatriculare in cazul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, vreau sa imi iau un Caddy Maxi  Life si as dori sa stiu cum sunt inmatriculate ca si autoturism sau ca utilitare.  Am tot cautat pe forum dar  nu am gasit. Multumesc.

Modificat de romicab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

autoutilitare sunt doar cele cu 2 locuri in fata si carlinga in spate.

din ce vad tu vorbesti despre modelul cu banchete in spate, nu? alea nu pot fi niciodata autoutilitare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la serviciu maxi-life cu 7 locuri si este trecuta la autoturisme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce scrie in acte e cel mai important. scaune pot sa fie adaugate si dupa.uni cumpara utilitara si apoi pun scaune si le omologheaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce scrie in acte. De ex. Skoda Superb poate fi inmatriculata ca autoutilitara si nu are doar 2 locuri si carlinga in spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca asigurarea facuta pentru numerele rosii imi expira pe 17 februarie, iar eu pe 1 vreau sa ma duc sa inmatriculez masina, e nevoie sa prelungesc asigurarea? Sau e de ajuns cea existenta, fiind valabila in momentul depunerii?

 

EDIT: Mi-am raspuns singur. Am gasit asta scris de Dan-Danutz

  

Citat:

RCA in vederea inmatricularii inseamna ca in loc de Nr. de Inmatriculare se trece seria de Sasiu si trebuie sa aibe valabilitate minim 6 luni la data depunerii dosarului de inmatriculare. Dupa ce primesti numerele definitive polita RCA ramane valabila asa cu seria de sasiu pana la expirare.

 
 
 

 

Modificat de florin.idita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Am cumpărat masina din semnătura in februarie  2015. Am facut factura, fiscalul de la vânzător si am băgat o la impozit. Pe talon nu a trecut nimic ca sa pot circula. Acum vreau sa o inmatriculez si as dori niste informatii. Trebuie sa refac toate actele ținând cont ca au data de atunci(Februarie 2015)? Pe talon la rubrica înstrăinat către , ce data trebuie sa trec? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la DRPCIV si mi-au comunicat ca RCA-ul in vederea inmatricularii trebuie sa aiba valabilitate minim 1 luna.

2 angajati mi-au confirmat lucrul acesta.

Stie cineva daca este 100% adevarata informatia?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!