Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

salutare. am vândut recent mașina și am o întrebare: cum se procedează pentru a păstra numerele care sunt preferențiale? trebuie depusă vreo cerere la sprciv? mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plătești la srpciv o taxă de rezervare: 30 de lei. Păstrezi chitanța, e valabilă 1 an.

Îi dai cumpărătorului o copie a chitanței, o prezintă la ghișeu pentru a-ți păstra numerele și vă întâlniți să ți le predea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Foarte tare raspunsul: succint si util ! 

Multumim!

 

In alta ordine de idei:

 - am luat o masina din DE si vreau sa ma duc sa cer numere rosii; am auzit ca imi trebuie RCA (e 1a inmatriculare din DE pe care o fac)

 - am intrat la Emag pentru RCA, am bifat optiunea Pentru inmatriculare si apoi am primit un Atentie (atasat).

Nu ar trebui sa declar masina, dupa ce primesc numerele de inmatriculare? O pot declara doar cu brief din DE?

 

RCA_EMAG.jpeg

 

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului.

Multumesc. 

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traduci actele si te duci ptr deschidere rol la adm.financiara-sa o iei in evidenta. Sa ai la tine si factura de achizitie. Iti mai trebuie ptr unmayriculare si adev de la anaf ptr plata tva.

Vezi aici detaliile https://www.vezicatface.ro/cum-inmatriculezi-o-masina-second-hand-din-germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar:

1. Ma duc "pe jos" la administratia financiara

2. Cu actul de la no1 fac RCA

3. Cu RCA obtin nr. rosii

4. Cu nr. rosii pot circula, respectiv pot ajunge cu masina la RAR

 

E ok sinteza facuta?

 

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului.

Multumesc. 

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit ce ti-am trimis? La adm.fin iti cere cartea masinii emisa de rar. Nu ai numere de DE valabile? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am numere de DE, intrucat masina nu mai are TUV valabil.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele rosii imi expira pe 13 septembrie (90 de zile) iar cea mai aproape programare online la cluj e pe 22 septembrie,

are cineva idee daca pot sa ma duc sa stau la coada sau e obligatoriu programare online? In acest caz as ramane descoperit  2 saptamani fara masina....am citit pareri contradictorii unii ziceau( la sibiu de exemplu) ca doar online mai merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-as mira ca undeva in tara sa mearga doar online.

in Bucuresti merge (si sunt aproape sigur ca si la Cluj) sa stai la coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Constanta sistemul este dual. Daca ti-ai facut programarea on-line, ai alocat un ghiseu. Eu am avut nevoie in 2 ocazii diferite si am ajuns in fata politistului de la inmatriculari cu o diferenta de maxim 15 minute fata de ora pe care mi-am ales-o singur.

Daca nu, ai 2 ghisee unde stai la coada pana-ti vine randul. Probabil va imaginati ce coada se face la aceste din urma ghisee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Bucuresti aceeasi situatie: programare online doar foarte tarziu. Am fost intr-o vineri seara pregatit sa stau la coada, dar in 10 minute am rezolvat. Intors dupa 2 zile lucratoare sa iau numerele definitive and that was it.

Nu stiu cum e la Cluj legat de asteptare la ghiseu - s-ar putea sa fie mai mare - dar sigur poti merge sa stai la coada. 

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cluj se pare ca e doar online, voi merge in audienta la comandantul politiei , am incercat astazi doar ca , era coada :)

Modificat de alexxb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiri pt sfaturi,

Am fost ieri la drpciv sa transcriu masina pe numele sotiei in urma succesiunii, am ales sa ii pun nr preferentiale, am ajuns la 7 si la 7:40 ieseam de acolo, ce m-a deranjat este ca abea miercuri imi dau numere talonul si CIV.... :( ce o dura atat nu inteleg, ultima oara cand am inscris golful m-a chemat dupa 4 ore...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Buna ziua . 

Am o intrebare pentru cine se pricepe ..  Am cumparat o masina acum ceva timp si acum as vrea sa o transcriu  . Problema este ca proprietarul masinii este decedat. Eu am cumparat masina de la o persoana (alta decat proprietarul) care la randul ei a cumparat masina direct de la proprietar si are pe numele lui  o procura speciala cu drept de folosinta a masinii atat in tara cat si in strainatate  si cu drept de a primii despagubirii de la asiguratorii RCA . Procura este valabila pana la Revocare .  Cu aceasta procura el ar putea sa imi vanda mie masina ?  Sa fac un Contract V.C. ? Si pentru a obtine fiscalul cum procedez?  

 

 Atasez o fotografie cu procura . Ascund datele personale.IMG_20170817_092118.thumb.jpg.c35e93dbd3763de6e3b57ef9df96f8e1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În afară de procură, are și contract de vânzare-cumpărare între el și proprietarul din carte? Dacă da, și dacă o are pe rol la primărie, înseamnă că poate să îți dea fiscal și puteți face contract de vânzare-cumpărare între voi doi. Altfel, mașina nu e a lui și el doar a avut drept de folosință asupra mașinii și nu avea dreptul să o vândă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la primarie nu e .. Contract sar putea sa aiba .. Masina nu figureaza la nici o  primarie 

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fără fiscal din partea celui care ţi-o vinde, nu o poţi înmatricula.

Fie circuli în continuare aşa, pe răspunderea ta, fie o vinzi la dezmembrări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiscal imi trebuie de la proprietarul din acte sau de la cel cu procura ?   Cel imputernicit ma poate imputernicii pe mine sa folosesc masina sa o vand etc... toate drepturile asupra ei.

 Daca nu e la fisc , o pot baga eu si sa platesc impozitul restant si in felul asta sa obtin stampila fiscala?  Sau sa o bage el la fisc si sa ii platesc datoriile , dupa care sa imi dea fiscal.

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiscal îţi trebuie de la cel care ţi-a vândut-o (cel cu procura). Nu te poate împuternici mai departe, scrie acolo ce poate face. Să circule cu ea şi să încaseze banii de la asigurător, dacă există daune. Atât.

Fiscalul trebuie să aibă continutate. Defunctul, cel care ţi-a vândut-o, apoi tu. Sunt 3 situaţii:

1. Cel care ţi-a vândut-o nu a avut fiscal de la defunct, nici nu îl mai poate obţine, maşina e o "fantomă".
2. Are fiscal de la defunct, dar nu a declarat-o la primărie. Încă o mai poate face, cu plata impozitului datorat din data dobândirii până în prezent.
3. Are maşina declarată la primărie, dar a omis să scoată fiscalul. Greu de crezut fiindcă oricine ar vrea să scape de plata impozitului la o maşină vândută, deşi am mai văzut cazuri ieşite din comun.

2 şi 3 sunt situaţii favorabile, din care tu poţi reuşi să o înmatriculezi. Nu poţi merge la primărie să spui că vrei să o bagi pe numele tău dacă nu ai fiscalul (sau viza pe contract, mai nou, dar nu e cazul la tine). De undeva trebuie să iasă ca să intre în altă parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In orice situatie am nevoie de fiscalul de la defunct sau de la cel imputernicit . Sau fiscalul de la familia defunctului , cel care a mostenit masina.  Probabil cand sau impartit bunurile intre membrii familiei a revenit si masina cuiva . Masina fiind pe numele defunctului presupun ca la partaj a aparut si ea ca bun pentru a fi impartit .Am dreptate? 

Care  sunt riscurile daca circul cu masina asa ? Am toate actele valabile ,  RCA , Rovinieta si ITP.

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dacă a existat contract de vânzare-cumpărare între defunct şi cel care are acum procură, nu ar trebui să se mai dezbată succesiunea şi pe maşină.

Riscuri? Dacă talonul are menţionat nume şi dată pe spate, îţi va fi reţinut (nu ştiu de amendă).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are scris pe spate . Trebuie sa rezolv tot cu cel imputernicit . Multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atata timp cat proprietarul (cel a decedat) nu a scos niciodata masina de la impozit(asa se pare), si nu a dat fiscal niciunuia , practic decedatul nu a vandut niciodata nimanui masina,nu ai nicio sansa.

 

de altfel si ala care are imputernicire nu te poate ajuta cu nimic, el are imputernicire doar pentru a circula cu masina. nu ti-o poate vinde sau incredinta tie.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la primaria unde era masina la plata impozitului si nu au gasito in baza de date

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa afli pe baza succesiunii cui i-a revenit masina.

 

Eu pe baza partajului succesoral am luat masina in evidenta si am putut sa o inscriu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!