Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

@bossake, talonul e pe numele meu, masina a fost inmatriculata pe numele meu, doar ca azi a trecut la RAR instrainat catre tatal meu, data si semnatura. asta e singura modificare pe talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta nu ai ce sa faci. Nu o poti trece pe numele tatalui pt ca se  va cere taxa de poluare.

 

Din moment ce esti proprietarul masinii (talonul e pe numele tau) du-te la Pipera spune ca l-ai pierdut si in maxim 1-2 ore iti va da alt talon (tot pe numele tau logic) pe care nu o sa mai scrie "instrainat catre".

 

Ai 30 de zile in care sa faci treaba asta. Ai grija sa nu treaca 30 de zile de la data scrisa pe talon ca daca te prinde dupa astea 30 de zile iti ia talonul si singura solutie e sa o inscrie tatal tau (automat sa platesti taxa).
Dar iti gasesti tu timp in astea 30 de zile sa faci alt talon.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bossake bun cu talonul am inteles, dar si pe carte e trecut tatal meu ca proprietar. Cu cartea cum fac? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai talonul se trimite prin posta proprietarului dupa ce s-a inmatriculat masina si trecut in carte.

 

Deci mi se pare imposibil ca pe talon sa fie un nume si pe carte altul.....altfel nu-i mai vad rostul talonului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe carte se poate trece cumva legal si o alta persoana care conduce masina ?

in acest caz nu ar fi nicio problema

 

@Ionut , pe carte a fost trecut noul proprietar la biroul de acte vanzare auto , inainte sa fie inmatriculata si deci inainte sa fie schimbat talonul

de asta pe carte figureaza si noul proprietar ( evident si vechiul proprietar ) , desi pe talon este inca vechiul proprietar

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni , STOP nu exista asa ceva.

Cum naiba sa fie trecut tatal lui pe carte? Pe carte esti trecut d-abia atunci cand inmatriculezi masina. Adica cand te duci sa o inscrii dai cartea si in momentul cand ridici numerele ti se preda si talonul plus cartea pe care d-abia atunci esti trecut.
Cartea se completeaza (vb de rubrica de proprietari) doar la serviciul de inmatriculari nu la RAR.

 

Edutz iti garantez ca nu are cum sa fie tatal tau trecut pe carte. Pe el il trecea d-abia dupa ce inscria masina. Adica in momentul in care o inscria atunci il trecea.

La orice masina din Romania numele de pe carte este acelasi cu numele din talon.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost trecut in carte cand am cumparat masina anterioara la biroul de acte vanzari auto , evident in partea dreapta fara stampila

stampila si semnatura de la politie a fost pusa in momentul inmatricularii

eu cred ca la asta se refera - cei de la acte i-au dactilografiat pe carte numele noului proprietar , dar nu are inca semnatura de la politie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca cei de la acte sunt niste idioti daca scriu ceva pe carte. poate au facut fisa de inmatriculare, care e altceva.

 

solutie : sa dea talonul si cartea pierdute .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru pareri! Dupa cum v-am spus, pe talon scrie doar instrainat catre ... , iar pe carte a trecut numele tatalui meu in momentul in care am facut contractul de vanzare-cumparare. Daca dau si cartea pierduta nu trebuie sa merg din nou la RAR pentru identificare? 

 Eu aveam tot dosarul facut, singura chestie e accea ca m-au intors cei de la Politie pentru ca nu am platit taxa de prima inmatriculare! Si tata e trecut ca proprietar pe carte doar ca nu exista nicio semnatura sau stampila pe ea!

Modificat de Edutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa cartea acasa asa cum este , dai doar talonul pierdut

fa-ti ceva copii dupa carte sa fie , dar acopera si tu cu o hartie alba locul unde e trecut tatal tau , dupa carte ti se cer eventual copii cu diverse ocazii , nu original

daca ulterior cu vreo ocazie te va intreba cineva de ce scrie pe carte numele tatalui tau , spui ca aia de la acte sunt idioti , au trecut ei fara sa le ceara nimeni , voi v-ati razgandit atunci sa mai faceti vanzarea si asa a ramas

cat timp nu e o stampila acolo de la politie , e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc mult de tot @tavitara! cred ca asa o sa fac, dau talonul pierdut si scot altul! oricum de carte am nevoie doar in cazul in care vreau sa o vand. Si posibil la ITP? ai idee? Acum vreau sa mai astept pana pe 15 cand o sa intre in vigoare timbrul de mediu poate mai scade ceva, daca nu o las tot pe numele meu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , ai nevoie de carte la ITP , doar ca nu au aia treaba ca ti-a trecut odata un birou de acte numele tatalui tau acolo , asta e cea mai mica problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua: Cineva a cumparat o masina inmatriculata ro 2008, dintr-un alt judet. Pana in prezent nu a transcris masina pentru ca cartea masini a ramas la vanzator.

Urmeaza sa mearga la el pentru a ridica de la el cartea si certificatul pentru nerestituirea taxei auto la finante. Poate sa imi spuna cineva cat timp dureaza pana se elibereaza acel document de catre finante? Cererea trebuie sa o fac eu sau el?

 

Multumesc mult! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cererea trebuie sa o faceti dvs. In Bucuresti cam 5 zile -1 saptamana este termenul in care iese acea hartie de la ANAF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar trebuie sa o fac acolo la vanzator in judet sau pot sa o fac acasa la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca doar la ANAF-ul de care apartineti. Nu sunt insa sigur de informatia asta.
Daca ati fi avut o copie dupa cartea masinii cred ca ati fi putut sa faceti inca de pe acum acea cerere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cererea catre Anaf se face de proprietar, la Anaf-ul din resedinta de judet a lui. Se depune o cerere tip la registratura, impreuna cu copie carte masina, copie talon, copie buletin si copie act de proprietate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impozitul il platesti doar pana in data cand ai vandut masina nu pe tot anul. Daca ai platit taxa si nu ai recuperat-o nu se mai plateste.

Toate cele bune.

 

 

Scuze, de-abia acum am vazut ca am raspuns la ultimul mesaj din prima pagina :))

Modificat de BT21SAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o cunostiinta care a cumparat recent o masina inmatriculata in Romania in 2007 (a fost adusa din Germania). In talon la rubrica "data primei inmatriculari" au trecut 01.06.2004 (probabil cea din Germania...). Nu trebuia sa apara data primei inmatriculari din Romania (ca in CIV) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bosaake: Nu mai vorbi prostii, fara suparare, la acte iti bat pe carte numele noului proprietar. Cei drept la politie iti stampileaza peste numele proprietarului, data cand ai inmatriculato si o semneaza politia.

Dar pe carte poate sa fie foarte bine trecut tatal lui de catre cei de la acte.

Ca sa-i dau si un sfat, de ce nu vorbesti cu un avocat? poate exista posibilitate sa o donezi, sa o cedezi( sau eu stiu) si sa nu se plateasca taxa. Nu pot sa-ti spun exact pt ca nu ma pricep, dar un avocat te poate lamuri.

Oricum din cate am inteles actuala taxa, timbrul de mediu, poate fi contestat in instanta la fel cum a fost si vechea taxa.

Asa ca datii bataie cu instantele, pana la urma poate se trezeste Ponta si o scoate. barem sa faca o taxa pe care o poate plati toata lumea, nu 2000 euro la o masina ce valoreaza 1000....

Modificat de Radu90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbesc nicio prostie. Am cuparat multe masini si la acte doar am facut fisa de inmatriculare si contractul. Dar vad ca sunteti destui care ati vazut asta asa ca nu va contrazic. Probabil ca e un obicei dar iti spun sigur ca e un obicei destul de restrans.

In orice caz e o mare prostie asta cu trecutul pe carte de catre cei de la acte. Eu poate ma razgandesc si vreau sa vand masina fara sa o mai inmatriculez la politie. Ce se intampla in cazul in care sa zicem ca aia de la acte imi completeaza inca de la cumparare numele meu?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie specificat clar la acte, cand cumperi masina, sa nu-ti bata numele pe carte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

 

Sper ca veti avea rabdare cu mine. Vreau sa cumpar o masina, inmatriculata RO, vanzatorul din acelasi judet, din pacate orase diferite.

Imi poate spune cineva pasii care trebuie sa-i urmez. In ce moment sa platesc vanzatorului? Dupa ce se face c-v si imi da dovada platii taxei de inamtriculare si fiscalul? Din cate am citit pe aici dureaza cateva zile sa se elibereze acea dovada. E posibil ca el sa aiba deschis proces pt recuperarea taxei auto si sa ma trezesc ca trebuie sa platesc noua taxa?

 

 

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa intreb... actul de la ANAF care atesta daca a fost sau nu platita taxa, are scris pe el data eliberarii? cat timp e valabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu adeverinta de la anaf trebuie sa fie ceruta de catre cel care cumpara masina. Adica degeaba scoate vanzatorul hartia, va trebui o hartie scoasa de dvs. Pe ea scrie numele celui caruia i s-a eliberat. Trebuie sa fie eliberata pe numele celui care inmatriculeaza masina.

ssunt 2 variante:

- faceti un contract vanzare cumparare fara sa platiti si sa vi se dea masina. Cu contractul asta scoateti hartia si daca iese ok atunci platiti masina si vi se inmaneaza masina si restul actelor. Asa ar fi cel mai bine pt dvs.

- scoate vanzatorul hartia, daca e ok faceti contract vaznare cumparare si vi se preda masina plus restul actelor. Apoi va trebui sa scoateti dvs alta hartie.

Poate stie cineva EXACT daca merge sa inmatriculezi masina cu hartia scoasa de vanzator. Eu stiu ca trebuie eliberata la cererea cumparatorului.

 

In orice caz banii se dau in momentul cand se incheie contractul si se preda masina cu toate actele. De preferat sa mergeti si la primarie in aceeasi zi sa vi se inmaneze certificatul fiscal. Faceti in asa fel incat sa ramana timp pt a se scoate certificatul asta fiscal de cumparator. Daca aveti suspiciuni asupra vanzatorului evitati sa cumparati sambata/duminica sau cand nu e program la primarie. Sau sa acceptati vrajeli de genul" scot eu poimaine fiscalul si il trimit".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!