Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Da, asta stiu, insa dorim inmatriculare pe o perioada mai lunga decat 30 zile. Ne gandeam ca ar exista si aceasta varianta de evitarea taxei. Maine dau o fuga la Politie sa-i intreb pe "baietii veseli" ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce lege se aplica din 01.01.2013 la transcrierea dreptului de proprietate pt auto deja inmatriculate in RO (dupa 2007) ? Se plateste taxa (sau se cer documente din care sa reiasa ca auto a avut platita taxa poluare) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu stiu daca postez unde trebuie - daca gresesc rog un moderator sa ma ajute.

Se da o masina luata de noua in 2007 martie pe numele mamei mele. In 2008, mama s-a stins, si in 2009 am facut succesiunea. Dupa succesiune - masina fiind bun comun, 50% practic de noua fiind si a tatalui meu, s-a dezbatut restul - revenind 25% mie si inca 25% tatalui meu. Adica 75% tata, 25 eu. In aceeasi zi s-a autentificat un act de donatie prin care tatal meu imi cedeaza si cei 25% dobanditi - masina practic revenind 100% mie.

Intre timp (anul trecut) s-a stins si tatal meu, dar asta nu e relevant aici.

Ideea e - cum sa procedez sa o trec in acte pe numele meu? Trebuie fiscal de undeva? Daca da, cum obtin fiscal pe numele mamei decedate? Apoi fiscalul pe ce se pune, tot pe fisa de inmatriculare normala? cu vanzator mama, si cumparator eu?

Sau se sare toata treaba asta si se face direct la politie trecerea talonului pe baza succesiunii si donatiei?

Masina vreau sa o vand, si de-asta ma agit cu treaba asta - pentru ca banuiesc ca, nu se poate vinde fara a o trece direct pe numele meu... Sau se poate?

Daca ma poate ajuta cineva, sau indruma spre cineva ce stie treburi d-astea...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi cu toate actele la inmatriculari in Pipera si intreaba la informatii. Este cel mai avizat raspuns cel de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mad_kat in situatia asta am fost si eu doar ca io am ramas cu mama tata fiind decedat

- am scos certificatul fiscal de la primarie taxe si impozite care era evident pe numele tatalui meu

- m am dus cu mama si cu noul proprietar la notar ca sa facem vanzare-cumparare

- ca acte am dus fiscalul, copie dupa certificatul de deces, copie dupa succesiune si la vanzator am semnat si eu si mama

- in cazul tau duci 2 certificate de deces 2 succesiuni si o donatie la notar si semnezi

Eu am fost la un notariat pe bucuresti noi undeva pe langa cris tim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

o informatie va rog frumos , sa ajut un prieten , eu nu stiu ce sa ii spun exact

situatia e urmatoarea :

o masina cumparata acum o jumatate de an din tara , cu numere RO , a fost facut contract vanzare - cumparare , a fost declarata la fisc , pe talon nu a fost scris " instrainat catre " , si nu a  fost transcris dreptul de proprietate la politie

noul proprietar a mers cu ea lasata la politie pe numele vechiului proprietar , nu a stiut nimeni ca nu a inmatriculat masina in 30 de zile si a fost ok

acum vrea sa o inmatriculeze si trebuie sa mearga la RAR sa obtina certificatul de autenticitate

are voie sa mearga acolo cu masina direct in siutatia asta ?

sau nu are voie , si cei de la RAR ii pot face probleme ?

trebuie sa mearga cu ea pe platforma acolo ca sa nu aiba probleme ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au nicio treaba aia de la rar. Pentru ei e tot una daca o aduci pe platforma sau pe roti. E problema fiecaruiia cum o aduce si daca comite vreo ilegalitate prin asta.

 

ca fapt divers prietenul tau poate merge mult si bine cu respectiva masina, este chiar in legalitate 100% atata timp cat nu scrie pe talon ca masina a fost instrainata si are rca valabil pe numele vechiului prop.

totusi e foarte bine ca s-a decis sa o inscrie pentru ca propunerea de modificare a codului rutier reglementeaza un pic problema asta, a celor care nu transcriu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de asta vrea sa rezolve

o sa ii spun sa mearga linistit la RAR , mai ales ca are si pe cineva acolo

multumesc pentru informatie

 

apropo de asta , la inmatriculari va plati amenda ca nu a venit in 30 de zile ?

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inmatriculat miercurea trecuta la politie o masina pe care o aveam din iulie 2012 si nu mi-a zis nimeni nimic. la mine era completat in talon instrainat catre ... si data respectiva din iulie.

Amenda stiu ca se da la finante, cand te duci sa o treci la impozit. Eu am fost prin august sau septembrie anul trecut si nici acolo nu am primit amenda, dar lucratorul de acolo mi-a atras atentia asupra acestui aspect, ca ar trebui sa imi dea amenda.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema cu o masina, eu am varsta de 21 de ani si masina fiind pe numele meu asigurarea era undeva la 461 de lei pe 6 luni, enorm zic eu (precizez ca este vorba despre un Daewoo Cielo pe care am cumparat-o anul trecut) si m-am gandit sa trec masina pe numele tatalui meu, doar ca astazi cand a fost sa bage dosarul i s-a spus ca trebuie sa plateasca taxa de prima inmatriculare care e undeva la 9900 de lei! 

Ideea e ca cei de la RAR mi-au scris pe talon instrainat catre ... acum nu imi convine sa platesc taxa si vreau sa tin masina tot pe numele meu, aveti idee cum as putea sa renunt la inscrierea asta? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9900 RON taxa pentru Cielo?

Sunt curios cat ai dat pe masina...

Sper sa rezolvi problema.

Modificat de maxyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai talonul pierdut si scoti altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am dat 1500 de euro anul trecut pe masina! Deci clar nu se renteaza sa platesc taxa! 

 

M-am gandit sa dau pierdut talonul, dar am impresia ca si pe carte e trecut noul proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu pe carte se trece noul proprietar la politie, nu la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la politie, dar cum fac si cu cartea sa nu mai apara noul proprietar, asta chiar daca nu trebuie sa umblu cu cartea dupa mine. Si cu chitanta de radiere cum procedez? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

Salut la toti colegii de suferinta si bezna in care ne aflam. am cateva intrebari: am un vw t4 din 97, 57kw, duba inscris pe it. intentionez sa-l aduc in ro si sa-l inscriu tot odata. acum nu mai inteleg nimic cum e cu taxa asta. cat m-ar ajunge? ce documente mi-ar mai trebui inafara de certificatul de radiere fiscala din it? cam cat ma ajunge taxa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este van/autocaro taxa este in jur de 500 euro.Pentru inscriere in Romania trebuie sa mergi la pratiche auto sau ACI sa faci demolazzione per esportazzione dar e nasol ca-ti opresc numerele si trebuie sa o aduci pe platforma.Daca e pe numele tau si-ti permiti sa nu o mai radiezi din italia vi asa te duci cu cartea si certificatul de proprietate la politie o inscrii si gata.Actele si numarul de italia o sa ramana la politie si daia spun ca nu o sa mai poti sa o radiezi din italia dupa inscrierea in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Edutz , anulezi contractul sau faci altul de vanzare - cumparare de la tatal tau catre tine si faci din nou trecerea la impozite locale pe numele tau

doar sunteti in familie , masina ramane cum e si acum la politie, pe numele tau

ar fi culmea sa platesti taxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara cum trebuie sa procedez sa anulez contractul actual?

 Daca fac alt contract de vanzare cumparare nu trebuie sa urmez iar aceeasi pasi, inclusiv RAR si din nou taxa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

daca ii fac radiatione per estero pot sai scot asa zisele "numere de carton" cu care pot circula cateva zile, nu stiu exact cat, si pot sa vin cu ea pe roti in tara. problema sta in felul urmator eu pt a nu mai face pasajul vreau sa il pun pe propietar sa faca radierea si dupa sa mi-o vanda mie la un notar eu vroiam sa stiu daca e de ajuns certificatul de radiere si cel de vanzare sau mai trebuie sa am si ceva care sa ateste ce euro e? si plus de asta am auzit ca sa schimbat chestia cu taxa de imatriculare (in ce sens nu stiu) adica nu m-ar ajunge mai putin de 500 euro? nu are abs si nici ac e practi cheala stiu ca si astea fac diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edutz nu ai fost DELOC clar in exprimare. Du-te si ia talonul masinii si spune-mi daca e pe numele tau sau al fostului proprietar. In functie de asta te voi indruma mai departe ce trb sa faci.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500 E costa daca e van/autocaro,daca e de persoane las-o acolo.Numere de carton poti sa scoti fara probleme dar sa ai in vedere ca asigurare pt numerele alea nu gasesti usor(pe 5 zile,incearca la AXA eu acolo am facut) si e destul de scumpa.Nu trebuie sa mai faci nici un act cu proprieterul.decat mergi la ACI sau PRA o demolezi,iei cartea,certificatul de proprietate si o copie de pe C.I a proprietarului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

cartea aia ce reprezinta talonul? sau ce iti da ei(document justificativ)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,talonul,de la ACI/PRA nu-ti da nimic in plus,decat ca scrie pe carte sau certificatul de proprietate in ce tara merge masina si platesti intre 70 si 80 euro demolatul,in functie de agentie/regiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!