Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Sau o inmatriculezi temporar in Tulcea sau Ialomita,unde s-au dat hotarari de consiliu local conform carora orice proces inaintat in justitie pentru neplata taxei,are castig de cauza la primul termen.Trebuie sa vb. cu un avocat si te costa cam 300 eurocare se recupereaza la cheltuieli de judecata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara!

Urmeaza sa fac luni contractul de vanzare-cumparare pentru o masina. Actualul proprietar tocmai a cumparat masina de la firma (iar eu o cumpar de la el), firma a radiat-o, iar el a inregistrat-o la primarie (fiscalul) pe numele lui, pe talon aparand instrainat lui. Intrebarea mea este: putem sa incheiem contractul de v-c iar eu sa-mi fac actele in continuare fara ca el sa fi inregistrat masina pe numele lui la rar si la politie?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA.Se poate.Contract de pe numele lui pe numele tau. Certificat de neurmarire fiscala atit de la firma cat si de la vanzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Am incercat azi sa inmatriculez masina dar m-am izbit de birocratia si aberatiile celor de la politie.

Nu mi-au primit actele pe motiv ca nu am o hartie din partea fiscului care certifica ca fostul propiertar (Porsche ) nu si-a recuperat taxa de prima inmatriculare (poluare)!!!

Ma duc la fisc si le zic sa-mi dea o astfel de hartie pentru politie si au ramas cu gurile cascate...ca ei n-au azut de asa ceva si nu nu-i nevoie de asa ceva atata timp cat masina care se inmatriculeaza este achizitionata din Ro si este din 2012.

Merg iar la politie , aia nici sa n-auda...Si uita asa fac astia ping pong cu mine iar eu nu-mi pot rezolva problema.Halal tzara.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dute la ghiseul inmatriculari si spune sa-ti dea scris ca nu-ti inmatriculeaza masina pe acest motiv sau sa-ti arate actul normativ(daca porsche si-a recuperat taxa ,nu-ti mai inmatriculeaza masina?) :lol: :lol: :lol: niste incompetenti!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica este vorba de legea 9/2012. ca undeva la articolul4 c se face referire la asa ceva. Problema este ca aia la fisc se uita piezis la mine si n-au ce hartie sa-mi dea.

Cand un cap de creta nu vrea....nu treci de el, iar ei acolo se apara unii pe celalalti.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cand au inmatriculat masinile alea cate 2 pe o carte,au cerut si atunci actele pe care ti le-au cerut tie? :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar noi suntem muritori de rand si trebuie sa trecem prin toata birocratia lor.

Oricum aviz celor care vor mai fi in situatia mea: Incepand cu data de 10.oct.2012 orice masina care a fost radiata inainte de vanzare va trebui sa faca dovada ca propietarul anterior nu si-a recuperat taxa de plouare. Pentru asta sunt o gramada de drumuri de batut intre trezorerie si ANAF.

Astazi era o mare agitatie la politie. Audiente, juristi, toti dealerii mari din domeniu erau inflamati deoarece nu puteau inscrie nicio masina pe leasing. Dpdv legal, politia interpreteaza legea asa cum are chef fara sa tina cont de metodologia aplicarii legii 9/2012.Presupun ca va iesi scandal mare daca nu-si revin.

Eu mai am de alergat.... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca eu mai platesc taxa? Am euro 5, costa vreo 150 euro cred, masina am adus`o din Germania saptamana asta, insa am programare la RAR abia pe 29.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu o platesti, nu inmatriculezi masina.

Daca mie mi-ai raspuns, eu vreau sa o platesc, nu e problema, insa vroiam sa stiu daca se mai plateste sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Eu am depus cererea pentru calcularea taxei de poluare marți și mi-a spus să vin vineri, adică alaltăieri. Îmi poate spune cineva dacă este valabil mai mult timp, adică mă pot duce să o plătesc și după două săptămâni? Bineînțeles, nr. roșii sunt încă valabile în perioada asta.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sNaKeyy poate imi spui si mie ce pasi ai urmat, nu am mai inmatriculat masina din DE , de vreo 5 ani.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexx_22 - da, se plateste in continuare, zilele acestea la politie prima intrebare este daca exista decizia de la ANAF si dovada platii.

sNaKeyy - binenteles ca poti plati si dupa. Mergi si platesti cand ai banii.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile aduse de afara platesc in continuare taxa de inmatriculare.Faci RAR-ul unde primesti cartea masinii,platesti taxa de prima inmatriculare la finante,traduci factura sau actul de vanzare-cumparare,te duci la CEC si platesti taxa talon parca 37 lei,la POSTA platesti taxa de inmatriculare auto parca 57 lei,iti faci asigurare RCA pe seria sasiu,te duci la taxe si impozite sa te ia in evidenta,unde iti platesti eventuale impozite restante sau amenzi,apoi cu tot dosarul la Pipera la inmatriculari unde platesti numerele preferentiale sau nu.

Oricum vizavi de inmatriculari auto la Pipera gasesti chioscuri unde te ajuta fetele de acolo sa iti pui dosarul in ordine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica este vorba de legea 9/2012. ca undeva la articolul4 c se face referire la asa ceva. Problema este ca aia la fisc se uita piezis la mine si n-au ce hartie sa-mi dea.

Cand un cap de creta nu vrea....nu treci de el, iar ei acolo se apara unii pe celalalti.

Art. 4

(1) Obligatia de plata a taxei intervine:

a) cu ocazia inscrierii in evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar din Romania si atribuirea unui certificat de inmatriculare si a numarului de inmatriculare;

b) la repunerea in circulatie a unui autovehicul dupa incetarea unei exceptari sau scutiri prevazute la art. 3 si 8;

c) la reintroducerea in parcul auto national a unui autovehicul, in cazul in care, la momentul scoaterii sale din parcul auto national, i s-a restituit proprietarului platitor valoarea reziduala a taxei, in conformitate cu prevederile art. 7.

(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii.

OUG 1/2012 a adus suspendarea aplicarii unor dispozitii ale Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, precum si pentru restituirea taxei achitate in conformitate cu prevederile art. 4 alin. (2) din lege:

Art. 1

Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta aplicarea dispozitiilor art. 2 lit. i), ale art. 4 alin (2) si a celor privind prima transcriere a dreptului de proprietate ale art. 5 alin (1) din Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, publicata in Monitorul Oficial Partea I nr. 17 din 10 ianuarie 2012, se suspenda pana la 1 ianuarie 2013.

Eu inteleg din cele de mai sus ca legea e suspendata pana la 1 ianuarie 2013.

Nu se aplica si la tine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata1569,

Ceea ce au pretins ei (Politia) este o interpretare cu rea vointa.

In nomerele metodologice ale legii 9/2012 scrie clar modul in care propietarul ce a radiat masina isi poate recupera taxa de poluare reziduala: Prezenatnd la fisc factura de de export a autovehicului, sau dovada de casare!

Porsche a emis o factura catre mine in acceasi zi in care a radiat masina, deci inca o dovada clara ca masina nu a fost exportata deci nu avea cum recupera taxa.

Documentul obtinut de mine de la fisc mentioneazafoarte clar ca NU se putea recupera taxa in aceasta speta conform legii nr9./2012 in. O palma data Politiei Romane care nu este in stare sa interpreteze o lege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Avem urmatoarea situatie: cetatean cu dubla cetatenie (un coleg de servici neamt - roman) doreste a inscrie in RO un autoturism (nu vrea sa-si aduca masina in RO doar isi va aduce ceva cu care sa umble pe aici) fara plata taxei de inmatriculare. Se poate inmatricula temporar pe perioada cat lucreaza (si locuieste in RO) ? Cum se procedeaza in acest caz ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@janos, n-am inteles nimic din exprimarea ta. ''nu vrea sa-si aduca masina in RO doar isi va aduce ceva''

adica nu vrea sa-si aduca masina lui din Germania in tara?

vrea sa circule in tara cu ce alta masina?

Modificat de megamotoreta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, nu am fost foarte explicit. Are un BMW de ~30.000 EUR pe care nu vrea sa-l harjoleasca pe drumurile noastre astfel ca a decis sa conduca aici o alta masina (ceea care doreste a-l inmatricula temporar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de vis tara noastra...

Am si eu de inmatriculat Polozaurul si am o dilema...la RAR in Bucuresti gasisem de-abia pe 27 decembrie...asa ca am facut programare la Giurgiu pentru 11.

Dupa stiu ca depun dosarul pentru taxa vietii, platesc taxele la cec, RCA si Politie.

Faza e ca cei prin care am luat masina sunt firma si nu au avut masina la fiscal, pe factura catre mine fiind masina, cu mentiunea "fond marfa". Am factura lor de achizitie si actele firmei lor, plus un certificat fiscal. Am facut o fisa de inmatriculare, insa nu am cum sa am stampila de la organul lor financiar pe ea, ci doar de la mine cu luarea in evidenta.

E ok asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de vis tara noastra...

Am si eu de inmatriculat Polozaurul si am o dilema...la RAR in Bucuresti gasisem de-abia pe 27 decembrie...asa ca am facut programare la Giurgiu pentru 11.

Dupa stiu ca depun dosarul pentru taxa vietii, platesc taxele la cec, RCA si Politie.

Faza e ca cei prin care am luat masina sunt firma si nu au avut masina la fiscal, pe factura catre mine fiind masina, cu mentiunea "fond marfa". Am factura lor de achizitie si actele firmei lor, plus un certificat fiscal. Am facut o fisa de inmatriculare, insa nu am cum sa am stampila de la organul lor financiar pe ea, ci doar de la mine cu luarea in evidenta.

E ok asa?

da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, citisem de aceste acte, insa tot asa am citit pe undeva ca pentru inmatricularea temporara nu trebuie platita taxa de poluare. Este sau nu adevarat? Acest aspect il caut eu acum argumentat cu vreun extras de lege ori exemplu concret al vreunui coleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru numere provizorii nu este necesara plata taxei de poluare.

Ok, citisem de aceste acte, insa tot asa am citit pe undeva ca pentru inmatricularea temporara nu trebuie platita taxa de poluare. Este sau nu adevarat? Acest aspect il caut eu acum argumentat cu vreun extras de lege ori exemplu concret al vreunui coleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!