Jump to content

Unghi cadere roti spate


kaly
 Share

Postare recomandată

Salut ,am un passat B7 2011,CFFB ,achizitionat anula acest din Germania,adus de altcineva nu de mine, cand l-am cumparat am observat uzura interior roti spate ,mai pronuntat st am cerut o verificare la un service in Oradea ,de acolo am luat masina,mi-au spus ca este ceva frecvent la B7 ,in fine au reglat ceva dar ,sincer nu am vazut nimic miscat cand am facut o inspectie pe sub masina acasa ,am canal in garaj , acum am pus anvelope de iarna noi si nu vreu sa am surprize de uzura prematura ,intrebare: 

A facut cineva geometrie roti la B7 pe spate ? 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate au umblat la bara stabilizatoare, se poate face reglaj pt ca e multilink.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut ieri unghi de fuga spate-fata ca asa fac de cate ori schimb anvelopele si mereu sunt corectii de facut. pe spate doar desfac un surub de la brat si apoi il strang. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ,am vazut ca este independenta am facut o comparatie cu un B6 si unghiul este evident mai deschis ,mentionez ca B6 era berlina nu break ca masina mea .

Am sa fac o verificare directie oricum ,pana acum sta bine ,are tinuta de drum buna si nu are tendinta de uzura .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna corecție de unghi pe puntea spate o faci pe o platforma specială. Nu toți au așa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Pun si eu aici o intrebare ca nu am gasit alt topic si asta pare cel mai apropiat. Dacă schimb bieletele antirului fata si spate, trebuie refăcută geometria/directia la roti? Passat b7 variant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,dar e bine de facut o geometrie la 2-3 ani

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am si eu o.problema cu un passat b6 brek, imi tocesc  anvelopele pe spate  ca in palma si nu are stabilitate pe sosea, zici ca danseaza spatele are un balans. Am fost la service am schimbat tot ce mi.au spus, am facut si geometria si degeaba. Toata treaba a inceput de cand am schimbat  bucsiile si suruburile excentrice de la bascule spate. 

 

Acestea snt rezultatele la geometrie20220104_232227.thumb.jpg.00ef7971dc7d55a4ad862c0cf52dd23b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!