Jump to content

Legislatie


alexserb2000
 Share

Postare recomandată

Cui ti-am zis eu nu-i dai placutzele vechi ci numai hartzoagele, tot-tot ca si cand ai face radierea si inmatricularea la ghisheu, mai putzin cele 2 chestii B)

<{POST_SNAPBACK}>

Mishule.... usurel, mai pe PM please .... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    12

  • MikeRG

    11

  • RaduI

    7

  • teh

    7

Top Posters In This Topic

Pai pana acum discutaram cosher- ne referim la o firma de inmatriculari auto, e plin pe Udrishte :banghead:

si placutzele cu nr vechi (1-B-...) nici direct la ghisheu nu le cere, doar alea model nou.

Modificat de mihaiachi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar asa se poate fara omologare? nu cred ca se modifica extrem de mult rigiditatea caroseriei.. si oricum e mai simplu de facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intru si eu cu o problema mai simpla: masina pe care am luat-o are talon tip vechi (o foaie simpla gri indoita), emis in '93, are numar nou si carte de identitate. Oare pregatesc simpaticii nostrii conducatori vreo lege cum ca nu mai poti inmatricula asa ceva, adica are rost sa fac actele anul asta, sau o las pt. la anu?

Imi poate, oare, lua talonul un politist? (spre exemplu, cind am luat roveneta, cetateanca de la posta s-a uitat la talon si mi-a zis sa-i dau talonul :unsure: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate, oare, lua talonul un politist? (spre exemplu, cind am luat roveneta, cetateanca de la posta s-a uitat la talon si mi-a zis sa-i dau talonul :) ).

Eu zic sa-ti faci actele cat de repede posibil.Parerea mea...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

e si asta pe cale sa devina lege, incepand de anul viitor

susa newsin

Deputaţii au decis taxe mai mari pentru maşinile poluante 4 iulie 2006 11:50:42

Taxele percepute, de la 1 ianuarie 2007, la

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu o subliniere: e vorba de taxa pe PRIMA inmatriculare in Romania. La masinile care au mai fost inmatriculate nu se pune.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adio Porsche, adio Karmann, adio Hebmuller, Ovali, Brezel ;)

Iar noi o sa murim de git cu troacele noastre, din fericire, inmatriculate...

Traiasca Loganu!

Ii acord Parlamentului Romaniei, pentru noua sa lege, in care ar fi putut excepta de la aceste taxe fanariote, automobilele mai vechi de 30 de ani, cinci emoticoane: :offtopic: ;) ;) :P ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... cred ca e incomplet ce s-a postat. Eu am vazut legea mai demult si apare exceptia pentru masinile de epoca ... ma rog, pentru cele exceptate de comisia "Retromobiloiu" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... cred ca e incomplet ce s-a postat. Eu am vazut legea mai demult si apare exceptia pentru masinile de epoca ... ma rog, pentru cele exceptate de comisia "Retromobiloiu" .

broasca nu este masina de epoca - karmanul poate dar broasca sigur nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil
broasca nu este masina de epoca - karmanul poate dar broasca sigur nu

sorry dar si buburuzele sunt de epoca modelele pre67 darmai ales acelea de pina in 57, brezelul , ovaliul , sunt considerate de epoca

plus hebmulerul care tot buburuza e....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform legislatiei, orice masina mai veche de 30 de ani este "de epoca". Si o dacie 1100, de pilda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai sa fie... pun pariu ca legislatia romaneasca nu incadreaza broscuta la masina de epoca - se considera masina de epoca aceea masina la care productia a fost oprita de cel putin 25 ani ! - scuze dar broscuta a fost produsa pana acum 3 ani - as vrea sa fie masina de epoca dar asta este legislatia romana - nu cred ca ovali intra la masina de epoca deoarece este tot vw kafer doar la aspect putin modificat - iar cei din institutiile abilitate nu cred ca fac diferenta - asta cu parere de rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dom'le, broasca de epoca s-ar putea sa fie 1300 si 1302, dar nu 1303 (fabricata pina in 1978) si 1200, fabricata pina in 2003. Potrivit acestui rationament foarte adinc :) , Ovali, Heb, Brezel nu pot fi masini de epoca, fiindca ele sunt modelul 1200 :) .

Nu stiu, dau cu presupusu', dar era mai simplu sa zica: Dom'le, rablele mai vechi de 30 de ani functionale pot fi inmatriculate fara taxe si figuri, ca nu da niminea navala in Occident sa-si aduca rable vechi ca sa care cu ele soacre, blonde sau varza... Adica numarul lor, si asa imputinat de selectia naturala, nu pericliteaza ozonul care a mai ramas neatins de noxele de la milioanele de dizeluri...

Legea asta este un exemplu de pupincurism proeuropean, nu de gindire logica. Boii astia care ne guverneaza, printre care si colectionarul de Citroen, nu-si dau seama ca un oldtimer aflat in proprietatea unui roman inseamna un indicator de bunastare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu confunda forma oarecum asemanatoare ale diverselor modele de vw broasca cu modelul. Cum bine s-a zis mai sus, ovali de pilda nu s-a mai produs de 'jde ani. Modelul masinii mele nu s-a mai produs din 66 daca tin minte bine. Nu mai zic de modelele 1302-1303. Pana acum 2 ani s-au produs mexicanele .... E cam ca si la golfuri, sa zicem ca golful se produce continuu pana in ziua de azi fara sa facem deosebire intre golf 1, 2, 3, etc. SI daca nu s-ar mai produce golful, consideram ca nu s-a oprit productia ptr. ca ar mai continua productia Gol-ului brazilian ?

Potrivit acestui rationament foarte adinc :) , Ovali, Heb, Brezel nu pot fi masini de epoca, fiindca ele sunt modelul 1200 :) .

Hai ca scriam in acelasi timp. Nu e model 1200 simplu, de pilda, a mea e 1200 model 65.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broasca nu este masina de epoca - karmanul poate dar broasca sigur nu

:)

Depinde de apreciere ... Poti sa o consideri masina de epoca a saracului daca vrei. Eu ma mindresc cu asta.

Dar daca tii cont ca forma ei e din 1936 ... atunci Karmannul e 'obsoleted'.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

copii, nu va mai lansati in interpretari nejuridice a textului - e vorba de modele si nu de tip-ul I in intregime - tot ce a iesit din fabricatie de mai bine de 30 de ani: tip 1 - 1302, tip 4 - 411-412, typ 3, KG tip 1 si tip 3, tip 1 1200 pre 67 - care au ele codurile lor interne de fabrica dupa care se diferentiaza de tipurile post 67 - si sunt confirmate ca atare de Retromobil sunt scutite de aceste dari

Dom'le, broasca de epoca s-ar putea sa fie 1300 si 1302, dar nu 1303 (fabricata pina in 1978) si 1200, fabricata pina in 2003.

gresit, mexicancele 1200 s-au fabricat pana in 1985, dupa a fost introdus modelul 1600

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAPITOLUL II1

Taxe speciale pentru autoturisme si autoturisme de teren

Nivelul taxei speciale pentru autoturisme si autoturisme de teren

Art.2141 - (1) Nivelul taxei speciale pentru autoturisme si autoturisme de teren este :

Norma

de poluare sau tipul autoturismului Capacitatea cilindrica

(cmc) euro / 1 cmc

1 2 3

Hibride 0

Euro4 <1600 0,15

1601-2000 0,35

2001-2500 0,5

2501-3000 0,7

>3000 1

Euro 3 <1600 0,35

1601-2000 0,5

2001-2500 0,7

2501-3000 1

>3000 1,1

Euro2 <1600 0,5

1601-2000 0,7

2001-2500 1

2501-3000 1,1

>3000 1,2

Euro1 <1600 0,5

1601-2000 0,7

2001-2500 1

2501-3000 1,1

>3000 1,2

Non-euro <1600 1,2

1601-2000 1,2

>2001 1,2

(1) Sumele datorate bugetului de stat drept taxe speciale pentru autoturisme se calculeaza in lei dupa cum urmeaza:

Taxa speciala = A x B x C x (100 - D)

100

unde:

A = capacitatea cilindrica

B= taxa prevazuta in coloana 3 de la alin.(1)

C= coeficientul de corelare al taxei prevazut in coloana 2 de la alin.(3)

D= coeficientul de reducere a taxei in functie de deprecierea autoturismului, prevazut in coloana 3 de la alin.(3)

(3) Nivelul coeficientilor de corelare si de reducere a taxei speciale sunt :

Varsta autoturismului Coeficient de corelare Reducere (%)

1 2 3

< 3 luni 0,5 10

> 3 luni - 6 luni 1,5 20

> 6 luni - 1 an 2,0 30

> 1an - 2 ani 2,1 35

> 2ani -3 ani 2,2 40

> 3ani -4 ani 2,3 42

> 4ani -5 ani 2,4 44

> 5ani -6 ani 2,5 46

> 6ani -7 ani 2,5 48

> 7ani -8 ani 2,5 50

> 8ani -9 ani 2,5 51

> 9ani -10 ani 2,5 52

peste 10 ani 2,5 53

(4) Vechimea autoturismului rulat se calculeaza in functie de data fabricarii acestuia.

Art. 2142 - Taxele speciale pentru autoturisme se platesc cu ocazia primei inmatriculari in Romania.

Art. 2143 - Sunt scutite de plata taxelor speciale, autoturismele si autoturismele de teren, atunci cand sunt:

a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;

B) provenite din dona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gunoiu' sub pres...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

probabil ca nu aici trebuia sa scriu, dar cred ca se poate incadra la legislatie...

am fost ieri sa declar fiatul la fisc. am avut surpriza neplacuta sa constat ca masina era radiata pe 14.07.2006, deci in termen legal, dar contractul de vanzar-cumparare era in data de 12.06.2006, precum si viza de la fisc in aceeasi data.

rezolvare.. simplu ;) se reface contractul vz-cumparare la o data potrivita, si astfel se evita taxa de intarziere de 650.000 ... am fost sfatuit chiar de o functionara cumsecade de la fisc, dupa ce colega ei de la alt sediu a fost o magaritza. am avut grija sa merg sa o fac incompetenta si sa ii flutur contractul pe sub nas... morala: se poate si la noi, numai sa stii ce e de facut. aviz amatorilor.. termenul de instrainare de 30 zile in cazul meu s-a calculat de la data contractului de VZ cumparare, practic contractul asta atesta ca ai cumparat masina, ca ai dobandit-o legal.. scrie asta chiar si pe declaratia de impunere.... acest contract se poate face la ghiseu cu o doamna amabila, specificand eventual ca propietarul e "dupa coltz" si semneaza el actele... :huh:

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca nu aici trebuia sa scriu, dar cred ca se poate incadra la legislatie...

tips & tricks - cum sa "sarim" sistemul - mai degraba in topicul Rromanism :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acest contract se poate face la ghiseu cu o doamna amabila, specificand eventual ca propietarul e "dupa coltz" si semneaza el actele... :(

Moncher, sa-mi fie cu iertaciune, acest contract se cumpara cu 2-2,5 lei si ti-l batzi singurel la mashina fiind perfect valabil. Banuiesc virgula ca contractul necorespunzator era cel batut de mine, atunci cand mi l-atzi solicitat, tu si Pac- nu?

Later edit: doamnele alea amabile sunt de fapt dactilografe iar ghisheele lor- simple birouri de dact. acte- nu eshti obligat sa semnezi papirele acolo in fatza lor si nici sa fie prezentzi in persoana vanz sau cump. Parerea mea este ca SEMNATURILE fac acel act valabil- pana nu le semnezi sunt simple bucatzi de hartie murdara- poate RG confirma (sau, daca e cazul, infirma...)

tips & tricks - cum sa "sarim" sistemul - mai degraba in topicul Rromanism ;)

Hai hai hai, ia nu-mi off-topicatzi topicul! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca SEMNATURILE fac acel act valabil- pana nu le semnezi sunt simple bucatzi de hartie murdara- poate RG confirma (sau, daca e cazul, infirma...)

Hai hai hai, ia nu-mi off-topicatzi topicul! :)

dpdvd juridic (si nu birocratic), autoturismul fiind un bun mobil, simpla invoiala a partilor de a vinde, respectiv de a cumpara, reprezinta acordul de vointa, dreptul de de proprietate fiind transmis, cum s-ar zice, la strangerea mainilor; din ratiuni administrative, aceasta v-c trebuie probata prin "hartoaga" - in cazul in care una din parti refuza sa incheie contractul, celalata poate cere instantei sa pronunte o hotarare care sa tina loc de contract

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, corecte toate cele de mai sus... ce voiam eu sa zic e de fapt ca exista ushitze, sau se poate intra pe geam cand esti dat afara pe usa. din fericire contractu asta de vinzare cumparare e foarte bun ptr a evita amenda aia stupida. la o adica insa nu recomand ptr ca am aflat pe pielea mea ca pina nu ai masina inscrisa cel putin la fisc pe numele tau.. nu prea e a ta. am un polski radiat, cu impozit la zi, trecut pe numele meu la fisc. platesc 37lei pe an cu taxa de parcare included si fac cu mana oricui strimba din nas ca ocupa un loc de parcare ... tzara asta a lui papura voda e buna cateodata.. mai te si ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!