Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Am confirmarea de la dealer ca pana in septembrie aproximativ e cam pauza din cauza wltp sau cum s-o numi.

Nu au preturi,nu stiu optionale sau pachete de optionale. De aceea nici configuratoarele nu functioneaza.

Acum imi pare rau ca nu am selectat decat full link. Daca selectam si alte optiuni aveam sansa sa primesc pachetul complet care va contine respectiva optiune.

Sau cel putin asa se lasa de inteles ca se va proceda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 2 months later...

A fost updatat configuratorul. La benzina este gama completa. La diesel momentan doar 1.6 tdi. Si este prezent si tarraco care apare cu un pret destul de competitiv.

Oricum se pare ca se mentine acelasi trend de crestere al preturilor atat la variantele de baza cat si la optionale.

Cel putin la configuratia comandata de mine diferenta este de aproape 1000€.

Dar chiar si asa se mentine diferenta de pret fata de fratele tiguan.

O singura remarca as avea legat de configuratiile 4motion cuplate la dsg. Consumul 1.5 dat in configurator incepe de la 6.5l iar la 2.0 incepe de la 6.9l. Chiar daca nu sunt cifre reale discutam totusi de o diferenta mica de consum intre cele doua.

Daca media consumurilor reale ar fi doar cu 0.5 l/100km mai mare la 2.0 fata de 1.5 consider ca 1.5 va fi cumparat doar pentru ca este mai ieftin. Altfel raportul consum performanta ne duce clar catre alegerea 2.0.

Poate are cineva date despre consumurile oficiale wltp la ambele motoare ca sa vedem cum sta situatia.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe configuratorul din Germania luate ;)

1.5 TSI DSG

bbcFYoK.png

2.0 TSI DSG

U10185l.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 2.0 tsi l-au facut si mai economic cu budack cycle:

15470_26014.jpg.7785d653d6344a0abeadd475eb23d9c2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O veste proasta pentru cei ce doresc motoare mici pe benzina in combinatie cu 4drive.

Se pare ca 1.5 va ramane la configurare doar in varianta de 4*2 cuplat la manuala sau dsg.

Cei ce doresc 4drive vor trebui sa opteze pentru 2.0tsi sau sa treaca la diesel.

Si se pare ca este aplicata la nivelul grupului vw nu doar la seat.

Mie personal nu imi place. E clar ca in viitor piese pentru configuratiile de genu 1.4tsi manual/dsg cu 4 drive si mai ales 1.5tsi manual/dsg cu 4 drive vor fi in editie "limitata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt asa multe piese diferite si alea sunt prezente si pe alte modele din grup, deci nu cred ca vor deveni greu de procurat.

1.4tsi manual cu 4drive oricum e scos de mult din oferta, daca nu ma insel 1.5 tsi cu 4drive era oricum oferit doar cu DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti ce versiune de DSG vine pe 1.5TSI ? Cumva DQ200 (cu ambreiaje uscate) sau altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr cutia buna, alegi 4drive, @Sop de aceea a facut upgrade'ul de la 2wd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kpk1 da. 1.5tsi vine cu dq200.

Mi se pare un mare minus. Am dorit neaparat cu ambreiaje in ulei si comandasem 1.4 tsi 4drive dar a venit wltp si am primit 1.5tsi 4drive.

Oricum in ambele cazuri cutie pe 4drive este dq381. Dar nu mai ai posibilitatea asta. Cel putin momentan nu se mai poate comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 1.4 tsi 4drive cutia e dq250, dsg6.

Dq381 e dsg7 cu ulei, care intr-adevar vine impreuna cu 1.5 tsi 4 drive.

Nu stiu cu ce cutie vine 1.5 tsi 2wd, in lista de preturi de pe seat.ro scrie doar dsg7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautand informatii am gasit ceva pe briskoda.

Dar cred ca e vorba de 4drive. Pentru dq 380 se monteaza pe tractiune fata si dq38q pe integrala daca nu gresesc.

Poate s-a mai schimbat ceva. Cu toate ca informatii oficiale nu gasesc.

 

FB_IMG_1559323948907.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut. O recomandare de-un dealer ? (si daca aveti un contact acolo .. puteti sa-mi lasati o adresa de mail in privat). In Craiova nu avem rep Seat ....

 

Ma indoiesc ca mai vine vreo masina vag cu dq200.

On 5/31/2019 at 6:31 PM, Sop said:

Mi se pare un mare minus. Am dorit neaparat cu ambreiaje in ulei si comandasem 1.4 tsi 4drive dar a venit wltp si am primit 1.5tsi 4drive.

Pentru ca ? 

Modificat de RazvR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate masinile VAG cu motoare pina in 250 nm si FWD vin cu dq200 (parca mai putin Skoda Kodiaq dar nu sunt sigur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate motoarele cu mai putin de 250 nm si tractiune fata vin in continuare cu dsg dq200.

Atat vag cat si alti producatorii folosesc cutii dct cu ambreiaje uscate pe motorizarile slabe pentru ca au pierderi de putere mai mici fata de variantele cu ambreiaje in ulei. Pierderi de puteri mai mici inseamna pt sofer consum mai redus si performante imbunatatite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RazvanR sa stii ca a venit 1.5 pentru ca nu s-a mai fabricat 1.4 la acel moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca au renuntat la tipul cu ambreiaje uscate. In fine ... my bad. Eu am dq200 pe Leon (250nm)... singura nemultumire vine de la faptul ca e la limita si nu mai pot sa cresc puterea motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au renuntat. Tocmai de asta ziceam ca am evitat sa iau fwd. 

Am luat 4 drive pentru ca vine cuplat la dsg7 cu ambreiaje in ulei.

Problema la momentul asta e ca 1.5 tsi nu mai poate fi ales cu 4 drive.

Pentru dsg umed trebuie sa iei motorizari mai potente.

Si observ ca nici manuala cu 4drive nu mai permite configuratorul.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, RazvR said:

Salut. O recomandare de-un dealer ? (si daca aveti un contact acolo .. puteti sa-mi lasati o adresa de mail in privat). In Craiova nu avem rep Seat ...

Cauta Dip Motors Brasov, daca nu iti e prea departe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manuala cu 4drive nu mai e de mult, cred ca de la MY18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare. Am dori sa achizitionam 2 Seat Ateca.

Masinile sunt din 2017 ( Februarie-Aprilie ), iar km sunt intre 98-100k. 

Motorizare 1.4ecoTSI 150cp 4x4 cu DSG, echipare Style.

Inca nu am primit lista completa de dotari ( nu stiu ce include important ca standard in Style la modele 2016-2017 ) dar oricum nu ma astept sa fie dotate "full".

Pretul de achizitie ar fi 9500eur. Da, este un one time deal, masinile fiind retur de la o firma de inchirieri.

1.4ecoTSI este faimosul 1,4TSI despre care se vorbeste, cu multiplele probleme inclusiv la distributie, etc?

Cutia pe 4x4 este tot cu DSG uscat, sau e cu DSG umed?

Ar merita cumparate la banii astia?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai masinile sunt cu 6000-7000euro sub pretul pietei cel putin. La asemenea pret nu mai intrebi de defecte, pt ca orice problema este acoperita total de acea diferenta de pret.

 

1.4 tsi pus pe ateca este doar pe curea,  cel cu distributie pe lant a fost montat pe modele mai vechi, pana prin 2013 (g6, skoda o2 facelift, seat leon 1p, jetta pana in 2015, passat b7) Ateca a fost lansata mai tarziu, si a venit echipata doar cu distributie pe curea, cu un consum mai eficient, motor mai silentios, mai rafinat, de asemenea cu rezolvarea consumului de ulei de la segmentii la pistoane.

Probleme, cutia de viteze, injectie directa cu depuneri pe supape. Eu nu as mai verifica masinile, le-as achizitiona, pt ca nu cred ca stau mult la vanzare, este o ocazie unica.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, one time deal, e corect, pretul este fara discutii imbatabil, dar totusi intrebi inainte, fara sa cumperi chiar in blind. Inteleg si stiu ca diferenta de pret acopera costurile de reparatii ulterioare, daca vor fi, dar problema e ca masinile trebuie sa mearga nu sa stea prin service-uri, de asta intreb :)

Multumesc pt sfaturi si info @deenman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, acidone77 a scris:

Cutia pe 4x4 este tot cu DSG uscat, sau e cu DSG umed?

Nu exista cutii de viteza DQ200 montate pe modele 4x4. In cazul asta e DQ 250 sau DSG6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles. Deci 1.4TSI, cele recente nu mai prezinta chiar toate bolile copilariei, iar DSG este cel ok.

Am gasit si o lista de preturi pe net, din 2017, unde in mare am cam vazut dotarile de baza la Style ( suficiente pt o utilizare normala: computer de bord, climatronic, cruise control, sistem media cu usb, oglinzi electrice si incalzite, seat driving profile, senzori parcare spate, volan multifunctional, jante aliaj 17, si alte maruntisuri ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!