Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Si eu prefer waze, cu toate ca vad un plus la navigatia integrata prin faptul ca poti face zoom in-out din rotita si ca interactioneaza cu senzorul de proximitate ascunzand butoane ai alte chestii cand nu e nevoie de ele. In plus la waze nu am descoperit cum sa ascund casuta aia cu indicatiile si informatiile despre traseu din stanga. As prefera sa imi arate doar harta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu nelamuriri intrucat se apropie ziua semnarii contractului si a platii avansului.

1. In echiparea excelence apar senzorii de parcare spate dar nu se specifica nimic de senzori parcare fata. Si nu ii gasesc nici la optionale.

Nu erau si cei fata in pachetul standard excelence?

2. Dimensiunea standard de 215/50/18 e foarte ciudata. As fi vrut all season dar nici pneuri de iarna nu prea gasesti pe aceasta dimensiune.

Oare pot cere jante pe 17? In configurator pe excelence standardul e 18 si pot trece doar la 19 daca vreau. 

3. Avand in vedere culoarea lava blue ar merge mai bine alcantra maro sau negru?

Multumesc.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista optional senzori de parcare fata, exista Park Assist, care inseamna 6 senzori fata, 6 senzori spate si asistent la parcare, masina parcheaza singura lateral si cu spatele.

La Xcellence nu poti opta pentru jante pe 17, 18 standard sau optionale 18 si 19.

Mie nu imi place cum arata alcantara maro, as prefera negru, insa tu esti cel care ia decizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand zici ca dimensiunea e ciudata te referi probabil ca e mai rara si ca sunt mai scumpe anvelipele. Eu am roti de iarna pe 17 si de vara cele standard de 18 si pot spune ca e mult mai ok comportamentul cu rotile de 18, dar probabil tine de preferinte.

La culoare, eu am lava blue si am ales interior negru, dar fara sa ma gandesc cum se potriveste cu exteriorul, ci doar fiindca nu imi placea cu maro oricum, inclusiv plansa bord maro arata cam ciudat pentru gustul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcantara negru. Maro o sa arate ciudat in timp.

Nu te incurca cu all season, mergi pe pneuri dedicate iarna / vara. Mai ales că din cate îmi dau seama alegi versiunea cu tractiune față si nu integral. 

Nu ne pui si noua configurația sa vedem ce alegi? Poate iti mai dăm ceva sfaturi utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Configuratia finala ar fi excelence 1.4tsi, dsg, 4drive, lava blue, full link, interior negru.

Am vrut tractiune fata dar ma sperie dsg7 cu ambreiaje uscate.

Daca as sti ca generatiile mai noi nu au probleme as lua dsg7 si tractiune fata.

Cu toate ca este vorba de buget mai bine platesc putin mai mult acum decat sa ma trezesc cu probleme generate de cutia cu ambreiaje uscate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista generatie noua dsg7 fara probleme. Iti recomand sa iei dsg6, e mai sigur ca asa nu vei avea probleme de fiabilitate mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa mai spun ca cel putin 2 dealeri nu stiu ce vand... mi-au spus ca ateca 1.4 tsi fara 4drive vine echipata cu dsg6.

Ba chiar unul dintre ei a sustinut initial ca la 4drive vine dsg7.

Nu mai spun ca pe forumurile din afara deja se discuta ca pentru comenzile de acum se va introduce 1.5 cu toate ca in configurator apare 1.4

Legat de cutie m-am lamurit. Voi lua 4drive cu dsg 6 .

Dar m-a bulversat povestea cu schimbarea motorizarii. Mai ales ca as fi vrut un motor care a trecut de bolile tineretii, nu un 1.5 care se pare ca deja ar avea probleme pe alte masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tind sa cred ca era prea mare contrastul la interior maro + exterior albastru.

Cat despre "versusul" full link vs. navi, las doar o parere aici: retrofit la navigatie este costisitor, cu multe batai la cap, si nu vei gasi pe "orcine" la bricolaj. Retrofit la full link este ~8/900ron la dealer cu toata manopera aferenta.

In rest, configuratie usoara si asteptare cat mai scurta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai ales partea cu asteptarea va trebui sa fie usoara, sigur o sa prinda vacanta de vara, schimbarea motorizarii. Probabil anul asta nu va primi masina sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma deranjeaza asteptarea. Chiar ma ajuta sa mai pun niste bani deoparte.

Sa inteleg ca sigur va fi 1.5 tsi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt 100% sigur ca incepand cu 1 septembrie vor produce doar cu 1.5 TSI.

Nu e neaparat un lucru rau, se pare ca e un motor mai bun decat 1.4 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept factura sa achit avansul. Configuratia a ramas xcellence 1.4tsi 4drive lava blue interior alcantra negru si ca optional full link.

Sper sa ramana dsg6 chiar daca se va modifica motorizarea din 1.4 in 1.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.5TSI vine cu DSG7 cu ulei, e varianta noua, nu are legatura cu cea cu ambreiaje uscate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dsg7 cel cu ulei e cutia pusa si pe diesel, dar sunt surprins ca au pus-o acum pe 1.5 tsi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma daca tot vine 1.5tsi cu dsg7 cu ambreiaje in ulei mai are sens sa dau banii pe 4 drive?

E enervant ca informatiile oficiale ar trebui sa vina de la dealer dar din pacate sunt contradictorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E amuzant pentru ca 4x4 ar trebui sa insemne siguranta si sportivitate, insa pe Ateca cu 1.5 tsi inseamna cateva kilograme bune in plus care se traduc prin consum marit si prin sportivitate/sprint redus. Desigur ca pentru cineva care sta cu masina 80% in oras nu conteaza treaba asta, ca oricum nu ai unde sa mergi in oras, iar sistemul 4x4 o sa fie folosit 5% din timp, iarna pe 2-3 sleauri, in rest deloc.  Eu vad 4x4 ca un moft nu ca si o necesitate. Daca e sa o gandim logic, o masina 4x4 va avea greutatea distrbuita mai bine intre punti, asta inseamna ca va sta mai bine pe sosea, pe curbe. Insa daca motorul este unul mediu ca putere/performante atunci 4x4 va trage in jos dinamica masinii, mai ales cu niste bagaje. Masina mea nu se comporta la fel cu 1 persoana, sau cu 4 persoane.

Parerea mea, ca pe o astfel de masina care oricum va sta majoritatea timpului pe asfalt, e ok 1.5 tsi FWD cutie automata. Daca diferenta de bani pentru 4x4 e ceva gen 1500-2000euro, as prefera ca cu banii sa mai pun ceva peste tsi sa iau 2.0 tsi (unde deja vorbim de altceva la 4x4 pentru stat pe sosea). Nu iau in considerare 4x4 ca off-road pentru ca cu anvelopele de strada nu putem sa vorbim de off-road, daca vine o ploaie acolo ramai.

Pune niste preturi de catalog, fara reduceri pentru anumite configuratii, macar asa isi fac si altii o idee de preturi.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca 1.5 TSI 4*2 va veni cu DSG7 cu ulei, ramane tot cu cea cu ambreiaje uscate. Eu ma refeream la versiunea cu 4*4.

Ganditi-va ca 4*2 vine cu suspensie semi independenta pe spate, un alt minus fata de varianta cu 4*4.

Deenman, cine isi cumpara 4*4 isi asuma toate dezavantajele. Eu cel putin mi le-am asumat pentru ca mi-am dorit 4*4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sop probabil ca in 90% din cazuri FWD ti-e suficient. Tu decizi daca vrei sa ai tractiune integrala sau nu. Tractiunea integrala presupune ~100kg in plus la greutatea masinii, 0.5-1.5l/100km in plus la consum. Ce iti ofera e stabilitate si ceva mai multa siguranta. Iti aduce si o suspensie mult mai rafinata pe spate, care as zice eu ca ajuta la confort. Depinde in ce regim folosesti masina preponderent. Daca 75% sau mai mult din rulaj sunt in oras, sfatul meu ar fi sa mergi pe FWD. 

@deenman Ai testat ambele variante si ai ajuns la concluzia asta? Intreb pentru ca atunci cand am ales masina nu aveau decat 1.4TSI DSG si 2.0TDI manuala cu 4Drive. Ulterior am avut ocazia sa merg si cu 1.4TSI manuala cu 4Drive si cu 1.4TSI DSG 4Drive si diferentele sunt infime. Depinde ce inseamna sportificate pentru tine, daca presupune doar rupt aderenta la plecarea de pe loc, atunci da, cu cele 4Drive nu prea poti sa faci asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Vorbim de SUV (deci aerodinamica de ciubota) si un motor de 1.4 benzina, de unde discutia de sportivitate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul 1.4 tsi simti 100kg in plus. mai ales cand motorul are de tras dupa el un bizon de 1400-1500kg, sau cand mai incarci cu 1-2 pasageri sau niste bagaje.

Eu sistemul 4x4 il vad util in doua situatii diferite:

-pentru off-road, fie ca vorbim pentru soft offroad, sau ca vorbim de niste iesiri pe camp, prin drumuri de padure, pietruite, poate sunt oameni care merg la zbor cu parapanta si au de ajuns in varf de munte pe drumuri mai neortodoxe. (nu hardcore off-road cu namol de 20cm+).

- pentru a pune puterea jos in cazul unor masini mai sportive ( 220-250CP + pe masini de 1300-1400kg).

Pentru a cumpara o masina cu care mergi in oras, si de 5-6 ori pe an in vacanta la munte si la mare nu gasesc util sistemul 4x4. Totodata pentru urcat borduri sau 1 sleau de zapada nu gasesc utila functia 4x4. O functie mai utila daca vrei pentru sleaurile de zapada din orase ar fi ridicarea masinii la buton (asa cum o are Touareg, c5 dar si alte masini).

Pasionatii de off-road nu o sa-si cumpere Ateca ca masina pentru iesit pe coclauri, ea are alt target. 4x4 eu il vad ca pe un statut social, un moft, mai mult decat o necesitate. 

 

O alta chestie despre care nu vrea nimeni sa vorbeasca, este faptul ca ai intretinere la sistemul 4x4, schimb ulei si filtru, daca masina e in garantie o sa-l faci in reprezentanta. Cred ca e vreo 1500-2000ron.

Si eu am condus mai multe masini, am condus Logan 1.4 mpi de 75 cp si mi s-a parut suficient pentru Bucuresti, nu as fi avut nevoie de mai mult. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca daca varianta 4x2 cu 1.4 tsi venea cu dsg6 (sau oricare dsg sanatos, nu dsg7 uscat) nu mai alegeau asa multe persoane varianta 4drive. Daca mai era si suspensia independenta standart pe toate variantele alaturi de dsg-uri fiabile, balanta se inclina si mai mult catre 4x2.

Insa, ca si altii, si eu as merge pe 4drive pe 1.4 tsi pt a evita dsg7 cel pacatos. S-ar putea ca dupa cativa ani sa ajungi la aceleasi costuri intre reparat dsg7 si cumparat 4drive (nu iau in calcul diferenta de consum)... minus stresul aferent :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman Clar nu cumperi sistem de tractiune integrala bazat pe haldex pentru offroad serios. Daca vrei o iesire pe coclauri, pe uscat sau eventual dupa o ploaie merge, dar nu e genul de masina cu care sa te bagi prin padure prin noroaie de 20cm+ cum zici tu. Pentru genul asta de activitati ai nevoie de altceva. In schimb pe asfalt umed/polei/gheata in mod sigur va face diferenta fata de un 4x2. Poate e doar efect placebo, dar sincer iti zic, dupa experienta cu 4x4 sunt foarte hotarat sa merg pe acelasi sistem de tractiune de aici incolo. Ce incercam eu sa-ti spun e ca diferenta de demaraj intre 4x2 si 4x4 nu e atat de mare precum o sustii tu. Jumatate de secunda nu este chiar atat de mult. 

@mihai.onu94 posibil sa fie adevarat ce spui tu, si ca fapt divers, in Germania s-au livrat pana la inceputul lui 2018 ~26000 masini, dintre care ~13100 cu 4Drive(sursa). Si la PBN cand am intrebat ultima data mi s-a spus ca s-au comandat mai multe exemplare cu 4Drive.

@Sop Si ca sa incercam sa lamurim putin lucrurile cu transmisiile, din cate stiu pe Ateca se monteaza urmatoarele cutii automate:

- DQ200 - 7 trepte - ambreiaje uscate - max 250Nm - pe modelele 1.4TSI DSG

- DQ250 - 6 trepte - ambreiaje in ulei - max 400Nm - pe modelele 1.4TSI DSG 4Drive / 2.0TDI DSG

- DQ381- 7 trepte - ambreiaje in ulei - max 420Nm - pe modelele 2.0TDI 190 DSG 4Drive / 2.0TSI DSG 4Drive

In portofoliul grupului mai exista un DQ380, cutie cu 7 trepte care duce pana la 380Nm, de asemenea cu ambreiaje in ulei. La ce cutie va referiti ca fiind cuplata cu motorul de 1.5TSI ?

gearboxes.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred si tin minte ca am citit pe undeva ca 1.5 TSI 4Drive va veni cu DQ380. De fapt e simplu de verificat, pe Karoq exista inca de la lansare 1.5 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am primit confirmarea de la dealer ca 1.4 tsi va fi inlocuit 100% cu 1.5 tsi.

Astept raspuns privitor la tipurile de dsg instalate pe 4×2 si 4×4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!