Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

cristi511

Sfaturi achizitie Ateca

510 postări în acest subiect de discuţie

andrei0241

Exista un jurnal de bord al unei posesoare de Style, dar daca retin e cu destul de multe optionale. In rest cred ca toate Ateca de pe forum sunt Xcellence. 

Eu as merge, pe 400 euro in plus, pe sistemul media de 8".

Cand zici lumini ptr pasagerii fata, te referi la lampi de citit, sa le zicem sau la lumini la zona picioarelor? Prima varianta ar trebui sa existe, a doua sigur nu

Mai ales pe un sistem 4x4, orice roata diferita de celelalte 3 poate afecta comportamentul masinii. Diferita inseamna inclusiv cauciucuri cu profiluri diferite, nu neaparat de alte dimensiuni. Deci respectivul cu Bmw a gresit. 4wd e bun, dar are anumite cerinte ptr a functiona optim. La Ateca, in manual, e specificat ca ptr 4drive trebuie cauciucuri identice. 

Personal, decat sa iau si 4drive si automata, dar taind din optionale, as renunta la una din primele caracteristici pentru ceva dotari, probabil la automata. 

Cârligul e deja disponibil aftermarket? Daca da, poate fi o soluție de a cobori pretul de achizitie a masinii, alegand doar pregatirea ca optional. 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TheMailman

Am vazut ca userul Gabriela a comandat Style dar n-am gasit sectiunea de jurnal de bord pe forum.

Pt lumini m-am referit la "ambientala"  pt cei din fata(de exemplu sa fie o lumina slaba tot timpul care sa te ajute sa vezi ce e pe locul ala de incarcat telefonul de pe consola) iar pt cei din spate m-am referit la "lumina de citit".

Automata si 4x4 e standard pt urmatoarea masina, nu pot sa renunt la ele :)

Mai am o intrebare legata de Driving profile: merita? Banuiesc ca modul Drive si Sport e oricum inclus pe schimbator.  A incercat cineva modul Snow sa vada vreun beneficiu? Sau la modul individual de exemplu sint optiuni pe care sa-mi para rau ca nu le am? Merci

Link către postare
andrei0241

Individual te lasa sa alegi singur raspunsul aceeleratiei si a cutiei de viteza, comportamentul directiei, insa daca Driving profile nu e standard pe Style, nu merita sa dai putinii bani pentru optionale pe asa ceva. 

Eu am avut un drivetest de 2x400km, abia la intoarcere m'am gandit sa schimb si pe Eco si Sport, dar probabil masina va ramane in Normal in 95% din cazuri

Link către postare
ToniM

Salutare @TheMailman ,

sunt undeva la aproape 31.000km in bord, cu DSG, 4x4 cu DMS.

Daca o vei "baga" pe offroad usor, modul de "Offoad" te va ajuta, in speta la coborari cu Auto Hill Descent (sper sa nu gresesc la nume), parca acesta esta doar daca ai DMS.

Daca faci 1-2 iesiri la schi, si mergi cu masina pana la baza partie, acolo oricum pneurile sunt baza, si chiar si cu o masina cu tractiune spate, ajungi in siguranta. Insa daca o vei lua pe "cocloauri" si dealuri cu zapada si noroaie, atunci ajuta si modul de "Snow", sau cel putin mie asa mi se pare dupa cateva drumuri de genul bifate.

Nu este necesar, insa "ajuta".

Avand insa varianta Xcellence nu pot da prea multe detalii despre Style.

Mai pot completa ca lumina portbagaj este destul de slaba, doar pe o parte, pasagerii din spate nu au lumina la picioare, cel putin a mea din 02.2017 nu era posibil asa ceva.

Spor la configurat ;)

Link către postare
TheMailman

Pt "off-road" sigur imi va fi mila de ea in primii ani. Dar de vreo 5 ani imi tot propun sa merg la Sureanu la ski dar din cauza masinii nu am reusit. Nu vreau sa depind de ala din fata care vine cu anvelope de vara si ma blocheaza si pe mine. Nu vreau sa-mi iau avint ca sa pot trece de o anumita panta. Nu mai vreau sa pun lanturile pt orice urcare sa fiu sigur ca n-am probleme. Nu vreau sa ramin cu copiii blocat pe cine stie ce coclauri. La noi uneori si pina la baza pirtiei poate fi o aventura (de ex Semenic, Muntele-Mic) Pt asta imi iau 4x4, pt nevasta automata ;)  iar Ateca pare cea mai buna optiune si pt oras avind asa motor mic. Nu vreau sa-mi para rau ca n-am pus acum aceasta optiune mai ales ca n-am sa mai pot folosi nimic din ce stiu pina acum legat de condusul pe zapada.   

Daca tot a venit vorba de anvelope e cineva care are o experienta pe zapada cu anvelopele all season? Stiu ca nu se compara cu cele de iarna dar totusi ce vad in filmul asta pare satisfacator. https://www.youtube.com/watch?v=2cgtmmtsqFA&list=PLenM9-8c1DI95aOiwqvVEMloFnoIHRt_7 

Link către postare
Bakkra

Cred ca HDC (Hill Descent Control) se cheama optiunea de carea zicea @ToniM, am aproape 8000 km, Xcellence 1.4 TSI DSG 4Drive.

Nu stiu cum se mai invart acum preturile si daca se oferta un discount care sa traga in jos, dar la momentul cand am luat-o eu nu merita sa nu fac upgradeul la Xcellence. Daca esti curios de consumuri pe benzina poti vedea posturile mele in aria de consum, eu sunt foarte multumit.

Referitor la cauciuri all season, si eu am cochetat o perioada cu ideea, dar din cauza dimensiunilor "ciudat" de pe jantele de 18" nu am gasit o varianta care sa ma multumeasca. In final am luat niste jante pe 17" si am pus niste BFGoodrich de iarna de care sunt foarte multumit.

Link către postare
andrei0241

O sa trimit celor interesați pe Pm poze cu concluziile unui test dedicat anvelopelor All Season, din test mi'as schimba parerea, exista All season care merita luate in calcul. 

Eu probabil voi merge in continuare pe roti separate vara/iarna, dar peste 4 ani cand vor fi inlocuite pneurile, poate reconsider optiunile

• Upvote 1

Link către postare
mihai.onu94

@andrei0241  poti sa imi trimiti testul cu anvelopele all season? mersi

Link către postare
Bakkra

Si eu sunt interesat de acest test, multumesc anticipat!

Link către postare
andrei0241

Testul e din Auto-bild, numarul din oct 2017. Revista insa am lasat'o la vapor, am cerut unui coleg poze si o sa le trimit celor care mi'au solicitat asta, deoarece vad totusi ca in revista e altfel fata de articolul de mai sus (pe locul 1 iesea Goodyear, pe 2 Michelin si pe 3 Continental)

Si testul din Uk

... end of offtopic

• Upvote 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.