Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

@Cristian stiu ca majoritatea stati pe benzina si/sau DSG , insa poti te rog detalia exact pentru ce tip de motorizari este "stopata".

Poate, tinand cont ca suntem in Martie 2017, pana in 2018 mai sunt si altii care se intereseaza pentru altceva decat 1.4 TSI DSG ... mersi

Pur informational, poate ajuta, fiind un forum...nu de alta, insa eu nu sunt adeptul informatiilor aruncate cu jumate de norma....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest moment nu se mai poate comanda Ateca, indiferent de motorizare, nivel de echipare sau optionale. S-a epuizat cota de 200 de masini pentru 2017.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parere strict personala, nedocumentata. Cred ca e poveste chestia asta de Poro. Au adus masini pe stoc doar "dizele" cunoscuta fiind apententa romanului pentru tedei, iar multe solicitari au fost de benzina. Cel putin pe Autovit tot apar diferiti dealeri cu astea pe stoc, acu' de curand dealerul din Tm, de exemplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimele pagini s'a tot vorbit de cota ptr .ro, insa cu cifre diferite: la inceput erau 400, ulterior au fost 100, iar mai nou 200.

Chiar sunt curios ce o sa'mi spuna dealerul dupa ce va primi aprobarea dosarului.

Daca intr'adevar nu se mai preiau comenzi, merita asteptat sa vedem ce va aduce nou urmatorea revizuire: motoare, dotari. Eu, de ex, as fi interesat de scaune cu memorie, suspensie adaptiva, poate si un motor mai potent pe benzina.

Plus ca in toamna/iarna vor aparea vesti si despre noul Yeti, concurenta ptr Ateca va deveni si mai puternica. Iar Skoda parca stau mai bine la ofertele de motorizari/dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat si eu azi la dealer, a confirmat ca s-a epuizat cota de 200 masini pentru Romania (si in ianuarie am auzit de la alt dealer tot cifra de 200). Inteleg totusi ca PoRo a facut demersuri la Seat sa se suplimenteze cu inca 50 masini cota pentru Romania pentru acest an. Probabil ca in urmatoarea saptamana se va sti ceva mai sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, s-a epuizat cota. Atunci sa imi explice si mie de ce au organizat evenimentul din weekend? Sau au impresia ca au scos o masina atat de buna si dorita, incat lumea e dispusa sa plateasca avansul de pe acum pentru a primi masina la anu'.

ceva nu se leaga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vechea poveste: "cumparati acum ca mai tarziu nu mai avem...se da precum painea calda". Trebuie sa faca si baietii un mic profit, o cota de piata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai poate comanda pe 2017. N-am intrat in detalii cu persoana de la vanzari din Timisoara vis-a-vis de cote, un baiat foarte politicos de altfel, imi pare rau ca nu i-am retinut numele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealerul din Cta insista  ca poate onora comenzi in 2017, ca ar avea comenzi rezervate in 'alb'. O sa vad luni cum e situatia, pana la urma. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat se face de kko cu astfel de mizerii ordinare legate de (in)capacitatea de productie. Zici ca e Ferrari hand made Ateca asta, dureaza 1 an, probabil in curand o sa se dea spaga la dealer sa apuci sa comanzi minunea, dupa ce ai stat zile intregi la cozi.. :)) O sa fie mai ceva decat la Tesla :rolleyes:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii proaspete, obtinute de la un dealer din Bucuresti: comenzile se preiau, insa nu se mai garanteaza in acest moment prin contract livrarea masinilor in 2017. Concret, inca nu se stie la nivel international daca masinile comandate se mai pot produce si livra in 2017, probabil din cauza cererii foarte mari pentru Ateca si Kodiaq. Din cate stiu, problema e similara in cazul Kodiaq. Pentru mine e o mare diferenta intre a nu putea face o comanda anul acesta si a putea sa comand Ateca, dar sa nu mi se poata garanta livrarea anul acesta.

Mi s-a mai spus si ca incepand cu modelul MY2018 vor fi ceva modificari la nivelul motorizarilor, in sensul ca 2.0 TDI 150 CP va putea fi comandat in combinatie cu DSG si 4Drive, combinatie care pana acum nu era disponibila.

Deci succes la configurat si comanda, nu suntem singura tara cu aceasta problema si trebuie sa suportam asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian Ti-as da un mare minus, daca ar fi posibil. Nu s-a discutat nicaieri despre faptul ca nu mai poti comanda, ci despre faptul ca se vor livra din 2018. Fiecare e liber sa faca ce vrea, dar ultimul tau paragraf ma lasa perplex. Cum adica trebuie sa suportam? Pe banii nostri? Da' ori iti dau vreun Porsche la pret de Seat?

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei Ateca, trebuie sa suporti, cam asta ar fi ideea.

E aiurea totusi sa astepti 9 luni ptr livrare, fara a avea vreo garantie nici macar ptr acel termen ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentalitatea asta duce la pierderea de clienti, ca nu e alfa sau omega Seat Ateca. Vor fi destui care se reorienteaza. Seat nu are un public captiv. Nu e cererea foarte mare, ci productia cu probleme.

Cand lansezi un produs te asiguri dinainte ca poti satisface nevoile, nu sa spui ca o masina comandata in martie 2017 se onoreaza in 2018. Nu e ceva de lux pt care sa merite asteptarea sau sa fie un chilipir. E o masina ca oricare alta. Un bloc se construieste tot cam asa de repede :)) . V-am zis ca e a 5a roata la caruta Seat, de asta se intampla asta. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luciosu, indiferent de parerea ta sau a mea, importatorul transmite in piata ceea ce primeste de la Seat. Aceeasi problema e in toate tarile din Europa, te asigur ca in Germania cota a fost mult mai mare decat in Romania si totusi si acolo aproape s-a epuizat numarul de masini care pot fi livrate anul acesta. E un calcul foarte simplu, orice linie de asamblare are o capacitate maxima, nu se poate depasi. Daca va uitati pe un clasament cu numarul de masini Seat vandute in fiecare tara, o sa vedeti ca Romania e pe ultimele locuri, asa ca a primit o cota foarte redusa.

Oricine si-a comandat o masina noua din grupul VAG, configurata si nu luata de pe stoc, stie ca sunt anumite dotari care implica intarzieri. As putea enumera zeci de dotari la anumite modele care au intarziat comanda chiar si 6 luni. Eu personal pot intelege de ce sunteti revoltati, si eu sunt, insa asta e politica grupului VAG. Trebuie sa acceptam realitatea, Ateca este un produs de nisa, chiar daca cererea este aparent mare, nu se compara in nici un caz cu Leon sau Ibiza la numar de masini livrate si nu se va putea compara. Din aceasta cauza, s-a luat decizia sa se produca in aceeasi fabrica cu modele similare de la Skoda, Kodiak si Yeti.

Inchei spunand ca ar fi ok sa treceti peste exprimari de genul "Cum adica trebuie sa suportan? Pe banii nostri?". Nu v-a luat nimeni banii si apoi sa va spuna ca nu se mai poate livra masina la termenul stabilit. Sunteti liberi sa cumparati ce masina vreti, exista pe piata cateva zeci de SUV-uri similare Ateca. Daca totusi va doriti Ateca, astea sunt conditiile in acest moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exact asta spun si eu. Tu ai folosit pluralul. Tocmai ca sunt nspe mii de SUV-uri, inseamna ca nu trebuie sa suporte nimeni nimic. In general, o achizitie de valoare considerabila se face pentru a satisface o necesitate, care implica si o perioada rezonabila de timp. Fiecare "suporta" cat si ce vrea, de asta e bine sa folosim singularul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa revenim la singular, asa cum mi-ai solicitat tu, eu sunt oricum dispus sa astept, nu duc lipsa de masina in acest moment. Oricum as fi vrut sa aflu ce modificari se fac la MY2018, ca sa nu imi para rau ca m-am grabit sa iau masina. Din punctul meu de vedere, Ateca este masina care imi bifeaza cele mai multe casute. Dupa ce am facut testdrive am descoperit ca asteptarile mi-au fost depasite. Bineinteles ca alegerea mea a fost cu atat mai simpla cu cat de 11 ani am avut si condus 3 modele Seat, suficient sa pot avea o impresie obiectiva asupra modelelor acestei marci. La un moment dat intervine si rutina si obisnuinta, stii unde e service-ul, ii cunosti pe mecanici, stii cam care sunt preturile pentru majoritatea operatiunilor, esti reticient in a iesi din zona de confort. Oricum, nu am identificat pana acum un SUV compact care sa bifeze mai multe casute decat Ateca si care sa reuseasca sa ma scoata din zona de confort.

Probabil, daca lucrurile sunt ok, undeva in aprilie, cel mai tarziu mai, voi plati avansul pentru Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine vrea un benzinar turbo mai vanjos, nu exista prea multe alternative. 1.4 mai sunt doar pe Yeti (la final de "cariera", dar ieftin), Tiguan (mai scump, mai mare) si Mokka X (cam mic ca portbagaj, cu podeaua inalta - il scoti la 20k cu dotari bune) sau 1.6 pe Sportage/ Tucson (motor gurmand inca din datele oficiale) sau Juke (portbagaj mic, ca si la Opel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista multe alternative, depinde ce iti doresti. Ateca nu il pui in aceeasi "oala" cu Mokka X si nici cu Juke. Exista Sportage, Tucson, Kuga, Kadjar, Tiguan, Quashqai, CX5, Rav4, Forester, etc. Cand ai insa cerinte specifice, gen benzina turbo, automata, 4x4, deja elimini multe din modelele enumerate deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem continua mult si bine discutia despre alternative, si eu le'am analizat pe toate si tot Ateca ramane castigator. Sa vad si daca'mi fac curaj sa ma inham la asteptare pana'n 2018...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt ceva mai optimist, daca ni se transmite ca nu se poate garanta livrarea inainte de 1.01.2018 nu inseamna automat si ca nu se poate face livrarea pana la acea data. Este posibil ca lucrurile sa se schimbe in bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optimismul asta il avea si reprezentanta de vanzari din Cta, asta dupa ce am adus eu vorba de subiect, benevol nu ar fi zis nimic.

In principiu weekendul urmator sunt programat la drivetest, sper sa prind si o benzinara cu cutie manuala printre masini, sa ma lamuresc si cu asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astăzi am fost la PBN, iar din păcate ce mi-au confirmat cei de acolo este ca în momentul de față nu se mai poate garanta dată de livrare 2017 pentru comenzi efectuate de-acum încolo.

Dar cum a fost și cazul meu, pot exista situații când aceste estimări sa fie pesimiste și sa se mai livreze totuși mașini în 2017. Am întrebat și de mașini pe stoc și mi s-a spus ca nu mai au decat două demo car-uri. Este foarte trist ce se întâmplă, dar din păcate este o situație generală în grupul Vag. De asemenea această limitare nu are nici o legătură cu motorizarea.

Ca o paranteză pentru Tiguan 2.0TSI 180 DSG 4Motion termenul de livrare este august la comandă plasată în luna martie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din spusele dealerului, livrarile comenzilor ptr Ateca au primit brusc decalari, in sensul ca masina comandata cu livrare in saptamana 37 din 2017 acum are deja termen de livrare saptamana 2-3 din 2018. Mi se pare mare diferenta, poate totusi vor reveni la termenele initiale ... speranta moare ultima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si la mine, dar nu e anuntata nicio intarziere, tot sapt 28

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!