Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

@DOL Ar fi bine sa fie cum spui tu. Totusi inteleg ca mail-ul a venit de la importator, deci ar trebui sa se aplice la toti dealerii cota aia. E bine totusi ca au facut o masina foarte buna intr-o serie asa de limitata. Macar sa ii spuna Limited Edition ca la Opel Astra Nurburgring Edition...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta informatie, dupa ce in urma cu cateva zile dealerul din BV imi dadea termen de livrare 2.5-3 luni.

La Cta, un 1.4 Excellence (manual, parca, nu stiu daca 4wd) comandat in nov sosise ieri/azi pentru livrare

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Nu am mai scris de ceva vreme pe acest forum, insa recent m-am hotarat sa schimb Ibiza cu o Ateca, fiindca deja cu doi copii era prea înghesuială. Ibiza ne-a servit impecabil vreo 9 ani, si inca se comporta exemplar, de aceea am mers cu incredere tot pe Seat.

Am comandat pe 13, cu o zi inainte de emailul cu înștiințarea aia despre care vad ca s-a vorbit si aici. Deci ajunge anul asta :P, mai precis, aplicația a dat termenul de livrare in saptamana 28. Cei de la Moldotrans Iasi mi-au spus ca va fi mai devreme cu siguranță, dar nu promit nimic, decat ce zice aplicatia lor.

Am comandat Ateca 1.4TSI DSG 4drive Excelence Lava Blue cu inca o lista de extra. In prealabil am facut un testdrive cu o ateca tdi de 150 care mi s-a parut cam lenesa si cu un leon fr 1.4tsi care mi s-a parut mult mai sprintena si mai silentioasa. Of course, leon e mai usoara, dar alta optiune sa vad cum e TSI-ul n-am avut. Oricum nu mai vroiam diesel, prea multa gălăgie, iar eu nu merg mai mult de 10-15mii pe an.

Ce m-a surprins a fost ca cei de la seat mi-au zis ca toate dsg sunt cu ambreiaj uscat si ca nu au nevoie de revizie, iar eu stiu mai mult ca sigur că din toate tipurile , doar dq200 e uscat si e pus doar pe fwd, iar restul sunt cu umed si se face service cam la 60mii la ele. Sincer, sper sa fie cu umed, chiar daca trebuie sa fac revizie, si chiar daca iese la consum un pic mai mult, dar am condus ambele variante pe golf si passat, si se simte mai placut cu asta umed, plus ca stiu ca sunt mai fiabile.

A primit cineva dintre voi masina sa imi confirme ca 1.4tsi 4drive e cu dsg6 si nu cu dsg7 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. Sper sa nu fie cazul sa livreze la noi ceva diferit fata de Germania, ca ar fi revoltător. Cel mai sigur o sa fie cand cineva dintre noi o va primi si ne va spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este cazul. Eu as sta linistit in locul tau. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti pe atasament, scrie clar ca la varianta ta ai DQ250, deci DSG6 in baie de ulei.

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S'a discutat si aici aspectul asta si concluzia fusese ca e indicat, ptr DSG, sa se opteze si ptr 4WD, in varianta 2WD venea DSG'ul "slab"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie deleaerul care vinde masini habar nu are cu ce cutie vine masina (cum sa vinzi ceva fara sa ai habar?).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca ei sa nu fi primit inca niciuna in configurația asta si din documentatia primita de ei oficial nu reiese nimic, ca mi-au aratat-o si mie. Ce pot ei sa faca e sa se uite pe net ca si noi, dar nu o pot considera oficial daca nu e venita pe cale interna. Le caut si eu o scuza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha: concluzia ta e de obicei valabila pentru majoritatea angajatilor la dealerii auto din Romania, din pacate. Situatia am intalnit'o la Kia, Vw, Seat, Skoda in ultimii ani. Doar la Opel am avut noroc de cineva pregatit adecvat. Marcile nu conteaza decat pentru enumerare. Oricine e interesat si aloca o zi - doua poate afla mai multe decat stiu dealerii despre orice masina. De ce nu fac si ei asta, tinand cont ca ei din asta isi castiga salariul ... greu de zis

 

In alta ordine de idei, deocamdata astept aprobarea dosarului de credit. Problema acum e cu termenul de livrare. Daca intr'adevar cota ptr .ro a fost epuizata, in nici un caz nu o sa astept pana la anul cu avans dat de pe acum. Intrebarea mea e: in contract ce se specifica legat de depasirea termenului de livrare? Ca eu daca intarzii cu plata unei rate platesc penalitati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in contractul meu si nu e scrisa nicio data de livrare, doar in aplicatia lor apare. Am un extras de acolo primit pe email

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ei o pot livra si in 2019 si nu poti face nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie in contract un termen de livrare de x saptamani, daca vorbim de contractul primit dupa achitarea avansului pentru lansarea comenzii.

Imi vine greu sa cred ca nu apare asa ceva stipulat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca este. Am avut si eu in contract stipulat termenul de x saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, e stipulat termenul, asa am vazut si eu in ofertele primite. Dar e stipulat si ce se intampla la depasirea acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, andrei0241 said:

Dar e stipulat si ce se intampla la depasirea acestuia?

Da, o livreaza mai tarziu :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, 75NOR said:

E stipulat si asta :) 

Ok, multumesc! Evident ca as fi cautat asta la semnarea contractului, e bine de stiut ca o sa si gasesc.

Ultima masina luata in rate a fost de catre ai mei in 2006, iar atunci oricum nu era problema de livrare, masina fiind in stoc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am semnat si platit avansul si exista rubrica aia ce ziceti voi in contract, dar nu e trecut nimic la mine. Nu ma stresez oricum. Sunt optimist :)

Am vazut pe un review un Ateca cu paddle shiftere la volan. Exista optiunea asta, sau e standard la automate? Nu ca mi-as dori-o, insa mi-a atras atentia

Modificat de cris2109
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la padele de schimbat vitezele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dotarea e standard, cel putin la excelen e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la acelea, am scris aiurea, acu am vazut. Am corectat. Ms de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia legata de stoparea comenzilor este confirmata, deci puteti sa luati suficient timp sa va ganditi la configuratia pe care o doriti, pana in 2018.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!