Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Nu stiu sa fi spus ceva de an, tipul de pe monomarca. Deci nu pot spune daca a dat comanda in 2016 sau 2017. Oricum fosrte ciudata treaba si cu niste optionale. Mai e un tip care a luat masina de pe stoc din Cta si pretul de lista a fost 33,2k euro, cu toate ca am configurat impreuna cu el o masina identica si vine 32.2k eur. Pret final 31.5k. Ziceau ceva de pachetul Enjoy Excellence ca era mai scump la lansare, dar de fapt era 714 € si acum e 786€ parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enjoy Excellence este 708 EUR in configurator. 

Posibil masina aia de pe stoc sa contina ceva optionale peste dotarile de baza, pretul creste repede daca alegi cateva optionale mai scumpe, gen trapa panoramica, navigatie, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratia omului, am configurat amandoi online si a iesit mai putin decat pretul de lista:

Ateca Xcellence 2.0 TDI 4DRIVE 150 CP manuala
Vopsea exterior Maro (Mato Brown)
Tapiterie scaune: Stofa/Alcantara
Culoare interior: Maro
Mocheta: Gri
Bord: Negru
Pret total Ateca Xcellence 33067.60 euro din care am reusit un discount de 1500 euro deci pretul final 31500 euro.
Ca dotari suplimentare ar fi:

Jante aliaj Performance 18" 36/2 Anvelope 215/50R18 (4Drive:225/50R18)
Adaptive Cruise Control (pana la 210 km)
Cartografie Europa cu MAPCARE (include doua actualizari pe an, in primii trei ani de utilizare)
Connectivity Box (sistem incarcare wireless pentru telefoanele mobile)
Enjoy Xcellence
Alarma
Pachet iarna (WW1)(optional se poate inlocui cu WL1/WLB)
Park Assist
Sistem navigatie (ZN1)(optional se poate inlocui cu ZN2)
Full Link
/MirrorLink (compatibil cu smartphone cu sistem de operare
Android, de la MirrorLink versiunea 1.1) (Aplicatii certificate
pentru sistemele de operare corespunzatoare pot fi vizualizate
si accesate pe ecranul sistemului audio)
Pachet asistenta sofer III
Blind Spot detection + Rear Cross Traffic Allert (monitorizare
unghi mort +asistent marsarier)
High Beam Assist (sistem asistare faza lunga faruri)
Lane Assist (sistem mentinere banda de circulatie)
Parbriz incalzit
Portbagaj actionat electric
/Kessy /Pedala virtuala
Roata de rezerva de dimensiuni reduse+
trusa scule si cric
Top View Camera

si legat de discount:

"

 

"Este cineva care a achizitionat masina pana acum?...Eu am dat comanda in ianuarie 2017 la DIP MOTORS Brasov si am obtinut o reducere de 10% si inca 4% pt ca am facut credit auto la ei, la o varianta 1,4 TSI, Xcellence, manuala (chiar daca am facut un test pe 1,4 TSI automata, eu am ales manuala pt ca imi place sa fiu activ la volan) termenul de livrare este in sapatamana 19, ma interesa daca are cineva un benzinar acasa ca sa am o parere reala vizavi de consum, tinuta de drum, o parere live ..etc"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Luciosu said:

Am scris credit prin PLR ca scriam de pe Ipad si am zis ca se subintelege Porsche bank. :)) Toni vad ca a confirmat si el. Totusi, sa nu facem greseala sa adunam 10% cu 4%. 10% discount din pretul de lista, 4% din suma ramasa dupa aplicarea discountului, deci aprox. 11,5- 12% total discount din pretul de lista.

10% si ulterior 4% inseamna 13.6% per total, La un Ateca intre 11.5 si 13.6 discount inseamna 5-600 euro

La cea din showroomul din Cta posibil sa se fi aplicat TVA'ul de 20% si de acolo apar mici diferente. Diferenta insa de 1k e ciudat, cel mai probabil vreo greseala de memorie din partea cumparatorului, la dealer nu au cum sa umfle ei preturile de lista

 

Cine a primit invitatii la "Urban escape" - link? Se pare ca weekendurile viitoare cate un dealer va fi gazda acestui eveniment, motiv pentru care mai multi dealeri din tara au trimis deja masinile pentru acest eveniment. Cta si PBN sunt printre dealerii din program, la niciunul nu mai sunt Ateca de drivetest

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, matematica mi-a venit de hac din nou :)) la faza cu Tva nu m-am gandit. Este posibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurt si la obiect pentru cei care au cumparat recent un Seat : ce solutie de creditare ati ales si, mai important, ce DAE aveti? Astept maine raspuns si de la Porsche Leasing, la dealerul din Cta mi'a fost prezentanta o oferta de la Cetelem (wtf?!?) : credit auto in RON cu DAE 10.22%, parca

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai hotarat pe configuratie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enorm costul ala. Daca ai nevoie de o finantare pe firma, putem discuta in privat.

Va recomand sa uitati de IFN-uri gen Cetelem, dealerul ala probabil are vreo combinatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 tsi 4drive dsg xcellence +

- pack enjoy

- pack assy 4

- parbriz incalzit

- seat sound

- alcantara neagra

- hayon electric

- roata rezerva de dim. reduse

- black magic

Pret de catalog: 30,600.85 euro. Bb + diferenta = achizitie cash. 

Doamne-ajuta ca miercuri joi sa definitivez. :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coloare de dric? O sa-i imbogatesti pe aia de la spalatorii :)) sa fie intr-un ceas bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alb nu iau nici picat cu ceara...e uniforma. :)

Sa stii ca 4 ani am trait linistit cu Duster negru :P

Ps: am 4 spalari pe luna gratuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine configuratia e hotarata de vreo saptamana:

1.4 TSI 2WD manuala Xcellence 

- PC7 Blind Spot Detection + Rear Cross Traffic Allert
- PZ1 Cartografie Europa
- $EX Enjoy Xcellence
- PPH Incalzire auxiliara
- PW2 Parbriz incalzit
- PHE Portbagaj actionat electric
- PG6 Roata de rezerva de dimensiuni reduse+ trusa scule si cric
- PNC SEAT Sound System

4K4K Culoare: Bej (Capuccino Beige)
EE Tapiterie: Stofa/Alcantara, Maro/Negru

 

Pret de lista: 27660 euro

Pret dupa discount: 25700 euro (deci 7% reducere)

Si mie mi s'a parut dubioasa finantarea de la Cetelem. Dar nu la fel de dubios ca un dealer Seat nu ofera ca prima optiune finantarea prin Porsche Leasing. Astept oferta celor din urma si ulterior o sa revin si la dealer sa discut acest aspect. Speram sa rezolv cu comanda saptamana asta, dar nu mai sunt asa optimist acum.

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io am 8% fix la contractul din 2013 deci teoretic tu ar trebui sa reusesti mult mai bine. Si o parere personala, la 25 de mii, mai dai o mie si ceva si pui patru pi patru ca sa stii o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4x4 costa fix 2k in plus. Iar masina va fi a sotiei. Sotie care asta iarna nu s'a incumetat nici cu Foresterul sa iasa cand era zapada mai mare (ea avand acum o Fiesta 2008). Forester care sigur e mai potent decat 4x4'ul Atecai. Deci as da bani in plus, as avea o masina mai grea, care consuma mai mult ... toate ptr un sistem pe care nu il voi folosi vreodata.

Sunt constient si ca 4x4 nu e util doar pe zapada, ca asigura o alta tinuta de drum, dar tot nu e un motiv suficient ptr a cheltui si alti bani. In avantul initial as fi luat diesel'ul de 150 cu 4x4, dar gandind la rece am ajuns la 1.4 2wd

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua dizălul de 150 cai, crede-ma pe cuvant. :)

Si da, awd-ul Scubaru e mai performant decat pseudo 4wd al SEAT-ului. :)

Asta nu inseamna ca nu e bine sa il ai. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vad ca tu de la Leon diesel treci la Ateca benzina ... :D

Daca Ateca ar fi fost singura masina in familie sigur luam cu 4WD. Acum am nevoie doar de ceva cu garda la sol mai mare/ pozitie mai inalta pentru ocupanti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu 4wd care e mai greu e tare ... E ca si cum ai merge cu o persoana in plus in masina sau cu rezervorul plin si un bagaj in loc de gol. Altfel, un Leon face fix acelasi lucru si e clar mai dinamic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia cu greutatea (100kg din cifrele date de constructor) era acolo in enumerare, nu e un criteriu pentru care nu am ales 4x4. Nu ca ar fi trebuit sa'mi justific in vreun fel alegerea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 fara 4x4 am înțeles, dar de ce fără DSG? Întreb, nu dau cu parul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 Te-ai uitat si la Audi Q3 sau nu-ti place modelul?

Cu banii respectivi iei 2.0 TDI 150CP quattro S Tronic(DSG cred ca DQ500) cu optionale de 4-5k, daca nimeresti un dealer cu care sa poti negocia cum trebuie. Se fac discount-uri bunicele la acest model.

Poate suna exagerat discount 10k, dar am avut anul trecut prin septembrie o astfel de oferta. In 2012 cand mi-am luat eu, am obtinut aproximativ 6k discount(2.0 TDI 177CP quattro S Tronic), desi masina era lansata de mai putin de 1 an. Eram pregatit sa comand un Tiguan si noroc ca am intrat si pe la Audi, mai mult sa ma oftic de ceea ce vad. Fix cand mergeam spre usa m-a oprit o domnisoara de la vanzari si a facut tot ce a putut ca sa devin clientul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot respectul nu as putea sa dau 30k pe o masina care la interior atata asa:

Nu imi place, este o masina veche din toate punctele de vedere iar pentru mine nu sta cu nimic in fata, in afara de cerculetele alea cromate.

Edit: toate q3 aflate la vanzare acum vin cu EOL discount si reprezinta un facelift la facelift tocmai pentru a le cosmetiza putin. Q3 e o masina feminina prin excelenta, chestie cu care nu ma pot impaca. Achizitia unei masini implica o parte subiectiva destul de mare iar pentru mine nu intra in discutie modelul asta.

O sa las o poza pentru versus.

@CristiALF hai sa nu facem versus aici. Decizia e luata indiferent de alegerile sau parerile altora. Fiecare cheltuie (sau se imprumuta pentru a cheltui) cum il taie capu'. Daca am ajuns sa iau masina cu gandul la revanzare inseamna sa-mi bat joc de mine. :)

_dsc5702_0_0_0.jpg

seat-fd-344.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este cel mai reusit interior intr-adevar, dar sa nu comparam calitatea interiorului totusi..nu dai banii doar pe acele cerculete. Plus valoarea de revanzare, care uite (ca tocmai simti pe pielea ta acum) cum e... Nu ma intelege gresit, nu sunt vreun fan Q3, dar l-as lua cu ochii inchisi in fata Atecai la orice ora, daca preturile ar fi comparabile (ceea ce nu prea cred ca e posibil totusi, cu toate reducerile..)

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari tuturor ce s-au decis :)

@cristi511 vezi varianta black&red de pe ford focu ca combinatie de culori in combinatie cu accesoriile actuale poate faci o tiganie -desigur daca "u" gusta :P

@andrei0241 felicitari, sunt sigur ca pentru o masina de oras, isi va face treaba cu brio

@CristiALF aici trebuie sa recunosc, si eu fac achizitia pentru mine, nu cu gandul la revanzare, cum nici cristi511 nu a reusit sa treaca peste interiorul Q3, eu nu am reusit sa trec peste interiorul la Q5 FL /SQ5 , in buget era un sh sub 100k km , insa bordul mi se parea "invechit"

 

Cat despre DAE etc, daca este cineva interesat, PM si ii raspund concret si cu datele din contractul meu, pentru cei care nu au semnat inca ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM: +++ pentru sugestia de colantare cu rosu a dricului, gen Ford Focus, am un coleg la munca cu un Focus negru cu plafon rosu, arata bestial, recunosc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, rempha said:

@andrei0241 fara 4x4 am înțeles, dar de ce fără DSG? Întreb, nu dau cu parul.

DSG nu doreste sotia. La drivetest nu aveau decat 2.0 190 cu DSG si s'a multumit cu a sta pe bancheta. E total contra automatei si nici eu nu sunt mare fan, asa ca n'am insistat.

Daca am fi stat in Bucuresti si era de traversat orasul, ceva cu automata ar fi fost sigur pe short'list.

In plus, din discutiile de aici, DSG'ul de pe varianta 2WD nu e chiar cel mai indicat

 

LE: Q3 1.4TSI cu automata sunt doua pe autovit in jur de 29k brut, sunt o alternativa interesanta, mai ales ca sunt cu livrare imediata

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!