Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, Cristian said:

A17, te asteptam cu impresii despre masina, eu sunt foarte curios de 1.4 TSI dsg6 4drive, e combinatia pe care mi-o doresc si stiu ca nu sunt singurul.

La mine e cutie manuală. Iar fața de configuratia ta am câteva optiuni în minus. 

Am promis ca ii fac topic pe secțiunea de prezentare și revin cu mai multe informații după ceva mai mulți km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este doar o senzatie sau nu se poate testa head to head intre o Ateca 2.0 tdi cu un Golf 2.0 tdi, care face 100kmph sau 1km mai repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă  reusesc eu, poate revin pe weekendul viitor cu mult așteptatele reprize pe D / Normal Mode si pe S / Sport din dms, însă cât timp mașinii încă ii fac rodajul, nu voi apărea mai repede si nici nu am cum sa ma întâlnesc cu cineva sa fac "vs". Ulterior, cu drag, oricine este din Cj sau trece, ne putem vedea si la o cafea sa vadă motorizarea.

 

insa sa ma bag si eu in seama: cei care "cunosc" ca 1.4tsi 150ps este mai elastic decât 2.0tdi 190ps ii rog sa facă măcar 5-10 km cu ambele mașini in 4 persoane pe un dn sau pe urcarea unui deal. Subiectiv va spun: este posibil sa va "redescoperiți" afirmațiile 

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, vdragos said:

N-am vazut intre optiuni puțul de petrol :)) e ok configuratia, eu am insa o problema cu culoarea alba, probabil de cind am avut un Espero poreclit Balena Alba ...

Culoarea e ultima virgula ramasa. Inca nu ne-am hotarat pentru ca sunt putine culori din paleta care pun in valoare caroseria.

Cat priveste putul de titei...am unul de (apa) 11.5m in curte, poate poate se infiltreaza ceva :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e foarte frumoasa, i se potriveste mai bine o culoare mai indrazneata. Albul mi se pare cam tern, plus ca nu tine la murdarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511: Te grăbești, nu vrei să aștepti să apară și varianta cu evacuare dublă? Două săptămâni ca mâine trec... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi permit inca o evacuare sincer sa fiu :)) .

O las pentru vremuri mai "fertile". Momentan atat e plapuma asa ca nu are rost sa visez malai. Ateca va ramane la ai mei dupa o perioada de x ani asa ca viitorul pe termen mediu suna bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare intr-adevar Cupra, dar cred ca va avea un pret prohibitiv, peste Leon Cupra. Greu de justificat o asemenea diferenta de pret intre 1.4 tsi si Cupra, in fond un Suv nu e chiar o masina cu care sa poti face ce faci cu Leon Cupra, care oricum e departe de o masina sport. Cred ca sweet spot pentru Ateca e undeva la 30.000 euro, ce este peste e greu de justificat rational.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4TSI comparativ la reprize cu 2.0tdi 190 4drive dsg http://www.zeperfs.com/en/duel6306-6379.htm
Nu e tocmai ok, fiind 2wd vs 4wd si manuala vs dsg.

1.4tsi vs 2.0TDI 150cp 4drive http://www.zeperfs.com/en/duel6306-6304.htm

Special pt Cristi cum e fata de Leon TDI http://www.zeperfs.com/en/duel6306-4546.htm

E clar ca SUV-urile cu motoare mici sunt mai slabe la performante decat diesel de putere similara. Aerodinamica si greutatea in plus nu lucreaza in favoarea unui SUV pe benzina. Apoi incarcate, cu atat mai mult isi arata limitele.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mine nu e nevoie de munca de lamurire pentru ca stiu exact la ce sa ma astept. :)

Testele astea le-am facut in viata reala si ma raportez la ceea ce am obtinut, adica rezultate diferite oarecum de ceea ce spune zeperfs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, andrei0241 said:

Cand a fost lansata comanda?

23-24 Oct comanda lansata, iar pe 10 Feb masina a ajuns la dealer în București. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Te asteptam cu impresii detaliate in topicul dedicat, cand va fi cazul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reducere 2000 euro ptr Ateca 2.0 manuala - link

Mie mi se pare neinspirata alegerea culorilor ptr tapiseria de pe Style, lateralele alea albastre parca's din alt film. Nu ca la Reference ar da mult mai bine

 

1.6 TDI pe stoc

 

@ToniM: ai folosit High beam assist? Cum ti se pare? Drivetest'ul l'am facut pe timp de zi, nu m'am putut lamuri asupra luminilor, momentan masina de drivetest nu mai e disponibila, iar comanda vreau sa o dau saptamana viitoare si nu stiu daca are rost sa bifez si acea optiune (Lane assist nu ma intereseaza)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spunea cineva pe forumul dedicat ca a dat comanda pentru Excellence 1.4 Tsi 4drive manuala, parca, reducerea fiind de 10% + alti 4% pentru credit facut prin PLR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am retineri privind informatiile de mai sus pentru ca nici site-ul Porsche si nici directorul de vanzari cu care discut nu confirma acel 4% la leasing.

"All our financial products - Classic Financial Leasing, PERFECT LEASING, Car Credit and Operate Lease - are accompanied by promotional interest rates and 12% discount for CASCO signed with Porsche Insurance."

Referitor la procentul de 10% iar am retinerile mele dar felicitari lui. Simt ca nu a spus toata povestea dar greu de crezut ca a intrat in showroom si I s-a oferit de la "dealer putere" atat.

De preferat ar fi sa vedem niste documente oficiale ca asa pe vorbe...

Screenshot_2017-03-03-19-31-51.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 il folosesc la fiecare deplasare in afara orasului pe timp de noapte, mi se pare foarte comod, isi face treaba fara sa sesizez ca ii deranjeaza ce cei de pe contra sens, face trecerea dragut intre faza scurta / faza lunga (nu l-am avut pana acuma, insa mi se pare comod)

Confirm 4% de la importator (achizitie prin Porsche Bank insa credit nu leasing), insa esti obligat sa tii masina minim 2 ani (daca schimbi propietarul trebuie restituit) cat si te obliga la Casco prin eie - cel putin asa mi s-a spus mie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai parca si eu tot credit am zis... Ce oameni!!! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde e acea calculatie? Nu seamana cu ce am gasit pe calculatorul de rate... sau nu am cautat unde trebuie

10% sigur n'au fost obtinuti din start, dar cred totusi ca sunt realizabili in anumite conditii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am spus nici ca a obtinut 10% din start sau din nestart. Am spus ca acolo a ajuns sau asa sustine. Si cred ca si Toni tot pe la discount cu 2 cifre se invarte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"...credit prin PLR.." eu din asta deduc ca e vorba de leasing. In fine, sa o lamurim:

- la leasing oferit de PLR ai 12% reducere la CASCO

- la credit de la Porsche Bank ai 4% reducere din valoarea masinii.

Valoarea procentuala a discountului este greu de generalizat pentru simplu fapt ca difera de "la noapte la zi". 

In rest, spor la cumparaturi :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12% reducere la Casco e subtire pe langa 4% reducere la pretul masinii. E de studiat problema, dar asta saptamana viitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu update: am studiat oferta de creditare (credit auto/leasing) disponibila pe porschebank.ro si nu am gasit nicaieri mentiunea ca s-ar acorda un rabat suplimentar de 4%.

Daca cineva dispune de vreun document in care se specitica negru pe alb cum cand si in ce conditii se acorda acel 4% il rog insistent sa il posteze aici. :)

Cristi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris credit prin PLR ca scriam de pe Ipad si am zis ca se subintelege Porsche bank. :)) Toni vad ca a confirmat si el. Totusi, sa nu facem greseala sa adunam 10% cu 4%. 10% discount din pretul de lista, 4% din suma ramasa dupa aplicarea discountului, deci aprox. 11,5- 12% total discount din pretul de lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu facem :P

Ceea ce ma intereseaza este un document. Stiu ca Toni a luat asa dar anul trecut exista oferta cu 4% si 6 luni/1 an CASCO gratuit, oferta care anul asta nu mai exista

Eu fac referire strict la comenzi lansate in 2017. Deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!