Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Adica in loc sa primesti masina in Septembrie, o iei in Ianuarie ? Tare asta, eu zic sa duca treaba pana la capat si sa nu mai livreze nimic, sa nu se mai complice :)

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zic si eu ce mi s'a spus. De aceea si intrebam de clauzele din contract in ceea ce priveste intarzierile la livrarea masinii. Normal ar fi ca daca intarzierile depasesc perioada X zile, clientul sa aiba dreptul de a renunta la comanda si a i se inapoia avansul. Practic nu stiu cum e, probabil vanzatorul are avantaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca comanzi un Ferrari iti vine mai repede . Cand are si Seat un model care se vinde nu sunt capabili sa onoreze cererile intr-un termen rezonabil . In rest Seat vinde slab nu numai in Romania sau speriat si ei de cate comenzi au :) . Noua luni pentru o masina eu personal nu as sta clar si cele 8 saptamani de la Skoda cand am comandat masina le-am considerat multe pentru un produs de serie .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit azi avansul, livrarea posibil sa o faca Mos Craciun.

M'am uitat bine la alternative si nu am gasit nimic complet pe placul meu. Inclusiv viitorul Yeti probabil nu m'ar fi multumit. Daca se pastreaza ca la actualul, pe nivelul superior de dotari 1.4 tsi 150CP ar fi venit doar cu 4x4, deci 2000 euro in plus degeaba, in cazul meu.

De'acum, ca in reclama

 

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mobile la masinile noi apare ca termen de livrare 8-12 luni, in special la 1.0 TSI. O sa se umple lumea de psuedo suv-uri cu motoare de ascutitoare. 

In schimb se gasesc si modele cu km putini, disponibile "acum". As cumpara fara sa stau pe ganduri una second-hand din Germania decat sa astept 1 an pentru livrare. Am mai asteptat 2-3 luni pentru o masina, dar 1 an... Pai dupa ce primesti "modelul vechi", se lanseaza facelift-ul.  

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M'am uitat si la varianta cu adus masina de'afara. Tinand cont ca eu vroiam neaparat sistemul de incalzire auxiliara, pe mobile era doar varianta asta, care e cu +5k mai scumpa decat ce voi plati eu (4motion, trapa nu ma ajuta, am deja masina cu asa ceva). Ok, ala e pret fara reducere, dar cum nu e nici o urgenta sa am acum masina, prefer ca 2-3k euro sa ii cheltui mai cu folos.

Asta ar fi ceva apropiat de configuratia mea, dar iarasi, scumpa fata de preturile din tara.

 

Mi se pare o configuratie aiurea asta. +27k pe un 1.0?

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 Sa fie intr-un ceas bun si asteptare usoara!

Sa privim totusi si partea 'pozitiva' a asteptarii de X luni: eventualele probleme identificate pana atunci de utilizatori vor fi deja remediate, deci primim o masina mai buna :)

Iar daca este livrata in 2018 vine deja cu facelift optiuni nou-aparute incluse :)  

Modificat de _Gabriela_
corectura in urma comentariului altui utilizator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa intru sau sa dau cu argumente, însă de când un model apare după 1 an cu Facelift in grupul vag?

desi, dacă aveți informații concrete, apreciez un link cu o informație oficială din grup

 

ori, de diferit my va diferi sigur, însă comanda lansată veți avea poate posibilitatea sa mai adăugați din opțiunile "noi" apărute, însă este o diferența, zic eu, între opțiuni pe MY si Facelift, nu as dori sa fie aruncate in aceeași oala

 

@andrei0241 felicitări si sa fie într-un ceas bun ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am plasat si eu comanda pentru o Ateca 1.4 TSI 2WD echipare Style, culoare Billa White cu urmatoarele dotari optionale: 

- Enjoy Style : -Alarma -Pachet iarna (WW1), Pachet Black exterior (PBP), Park Assist

- Full Link + Media System Plus

- Pachet Comfort Drive + Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Masina era pre-comandata in aceasta configuratie, fiind singura care s-a apropiat de dorintele mele. As fi vrut in plus macar alcantara negru si blind spot, dar ma multumesc si cu atat. Livrarea ar trebui sa se faca undeva prin Mai-Iunie.

Am luat decizia dupa ce am contactat toti dealerii din Romania, foarte putini avand masini pre-configurate comandate. Ghinionul meu a fost ca m-am hotarat sa dau avansul fix pe 14 cand s-a terminat cota... Ca si observatii : am primit cu greu un discount de 3%; majoritatea dealerilor dau discount 0% pentru aceste masini pre-comandate pe motiv ca sigur se vor vinde; din cate am inteles discounturile initiale de 8% pentru Style si 9% pentru Excellence oricum se vor injumatati chiar si pentru masini cu data de livrare 2018.

Glumind putin, cei cu masini livrate in 2016 si 2017 ar trebui sa facem un club sa punem stickere pe masini cu Limited Edition :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, nu are cum sa apara Facelift dupa 1 an de la lansare. Poate peste 3-4 ani, la jumatatea vietii modelului. Am gresit si eu in exprimare, a fost mai mult o exagerare.

Intredevar modele dupa 06/17 o fie MY2018, dar nu cred ca se stie inca concret ce si cum se va modifica daca se va modifica.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fii fan Seat sa poti sa ai orizont de asteptare 8 luni, fara insa nimic cert. Ca e mai devreme, ca e mai tarziu..balbaiala impardonabila cand vine totusi vorba de o investitie importanta. 

Asteptare usoara si sper mai scurta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar Ateca nu va fi prea curand o masina care sa fie pe stoc, mai ales in motorizarile pe benzina. Cat despre reduceri pentru ceva aflate in precomanda, e normal ca reducerile sunt mici spre inexistente,

Cu perioadele astea mari de livrare pentru comenzi Seat pierde serios clienti ptr Ateca, as zice minim 40% din potentialii cumparatori.

Pana vor intra astea in fabricatie nu cred sa apara alte optiuni importante. Eu m'as mai "combina" la niste scaune cu reglaj electric si memorii, dar greu de crezut ca vor fi oferite inainte de facelift. Care facelift sigur nu va fi mai devreme de sfarsitul lui 2018, nu are nici un rost sa se grabeasca cu el atata timp cat ei nu pot onora in termene decente actualele comenzi.

 

Oarecum offtopic, a fost cineva pana acum la Urban Escape? As fi fost curios daca pe Valea Doftanei se face si vreun traseu light offroad.

Weekendul asta voi face excursia Cta - Valea Doftanei si retur in cadrul acestui eveniment, dar nu am apucat sa intreb mai multe detalii

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, _Gabriela_ said:

Sa privim totusi si partea 'pozitiva' a asteptarii de X luni: eventualele probleme identificate pana atunci de utilizatori vor fi deja remediate, deci primim o masina mai buna :)

Din pacate nu prea are cine sa raporteze problemele, deoarece n-au fost in stare sa aiba o linie de productie decenta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit multe postari pe forumuri Seat Ateca englezesti si spaniole, acolo sunt multi care au primit masinile inca din toamna lui 2016 si au raportat toate problemele aparute. Scria si ca in UK s-a facut recall la 162 masini pentru a le inlocui un senzor problematic.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriela, ai dreptate cu raportarea problemelor, indiferent ce spun altii, partea de raportare a erorilor venita de la dealeri va duce la revizii ale componentelor care vor avea ca efect imbunatatirea fiabilitatii modelelor produse incepand cu momentul introducerii acestor componente revizuite.

Daca Romania a avut anul acesta cota de 200 de bucati, presupun ca la nivel european, totalul este de cateva zeci de mii de masini. Eu cred ca e o cifra respectabila pentru un model absolut nou ca pozitionare in gama Seat, mai ales ca in 2016 Seat a reusit un an record, a vandut peste 400.000 masini, inclusiv Ateca, insa mai ales Leon si Ibiza.

Conform unei surse oarecum credibile, Seat a vandut anul trecut 22.928 Ateca, din cele 400.000 masini, asta inseamna aproape 6%.

PS: in subaria Kodiak nu vad oameni atat de suparati ca aici, desi si cota pentru acest model s-a epuizat. Eu stiu ca proprietarii de Seat sunt deosebiti, ma identific si eu cu ei, insa discutiile care se poarta aici depasesc uneori anumite limite. Eu va inteleg supararea, insa v-ati gandit vreodata de ce marca asta nu se promoveaza deloc in Romania? Eu nu retin sa fi vazut vreo reclama la vreun model Seat de acum vreo 10 ani, la Ibiza 6L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, de acord cu tine, dar sa nu fim copii, crezand ca se fac revizii de piese de la o luna la alta. Vezi 1.2, 1.4 Tsi dsg7 etc. In plus, nici macar o mare uzura nu vor avea piesele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luciosu, conduc in fiecare zi 1.4 tsi prima generatie si nu are nici un fel de problema. Sa nu generalizam, insa sa stii ca revizii noi la piese si componentr se fac suficiente, cel putin o data pe an. E suficient sa te uiti in Etka.

Eu am cumparat o masina pe fin de generatie si cred ca cresterea fiabilitatii unui model pe masura ce inainteaza in varsta nu e un zvon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu conduc tot 1.4 tsi din prima generatie, iar la mine nu stau chiar asa lucrurile. :)

 nu mai zic nimic pe topicul asta, ca nu-mi vine nimic de bine si poate va iau din entuziasm. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are faptul ca marca se promoveaza ori ba, cu situatia Seat de a nu putea face fata cererilor?  Iata ca asa nepromovata, sunt destule persoane interesate de Ateca. Si totusi, Seat nu este in stare sa livreze acestor oameni o masina intr-un timp rezonabil. Pai daca se mai si promova, cine stie ?, poate nu mai livrau unele masini nici in 2018 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil se referea ca daca se promova pana acum Seat in .ro, vanzarile ar fi fost la cote mai mari si la fel si cota de Ateca pentru acest an. Asta in ideea ca termenul f mare de livrare e de'acum pentru cele cate sunt peste cele 200 masini alocate .ro initial

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de unde sa aloce mai multe daca ei nu au capacitate de producite ?! :) Sau crezi cumva ca ar "lua de la Germania" de exemplu sa mai dea Romaniei ? :) 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat Germaniei, dar in principiu, da, daca Romania ar fi avut vanzari mari ptr marca Seat anii trecuti, clar primea cota mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e adevarat ce spune Cristi ca s-a epuizat cota la Kodiaq ce sa mai vorbim de Ateca. Kodiaq nu are nici macar configurator pe site, iar Skoda este cea mai bine vanduta masina dupa Dacia din cate cunosc eu.

Partea proasta e ca nu toti dealerii au stiut de acea cota de 200 de masini ori s-au facut ca nu stiu. Asta a fost cazul meu cel putin.

Partea haioasa, tot cautand masini pre-comandate prin tara am dat peste un dealer care imi promitea ca in doua saptamani primeste si el in final o masina de test si ma invita sa o testez. A zis ca asteapta de cateva luni masina de test si in sfarsit ii ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te'ai uitat prea atent pe configuratorul Skoda, inseamna.

Mai nou, vad ca au modificat configuratorul, dar si pe cel vechi se putea configura Kodiak. Asta de cel putin o luna. Eu incercasem si cu Kodiak o configurare, desi e prea mare ptr ce am nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!