Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Sunt constient de aspectele logistice plus ca a explodat cererea de motoare pe benzina in cadrul grupului. 

Viitorul e electric dar pana acolo trebuie sa se renunte la diesel.

Din pacate pe mine nu ma avantajeaza in niciun fel perioada extrem de mare de asteptare asa ca nu am de gand sa ma grabesc. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa mai dureze pana va creste capacitatea de productie, mai ales ca pe langa Ateca si Kodiaq va intra in curand in productie si noua generatie Yeti. Asa se intampla cu orice model, la inceput cererile sunt mai mari decat capacitatea de productie, apoi lucrurile revin la normal.

Stie cineva cam care e stadiul comenzilor la zi? In februarie, cand am facut testdrive, mi s-a spus ca dun cele 400 de Ateca cota pe Romania se comandasera deja 150.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 și mașini cu motorizări pe benzină se livrează tot cam în 3 luni, maxim 4. De la PBN mi-au spus că toate comenzile și venit mai devreme decât data preconizată la lansarea comenzii. 

Din punctul meu de vedere dacă îți place mașina și ți-o dorești cred că trei luni jumătate nu sunt așa o mare problemă. 

OffTopic: un coleg de serviciu a lansat comandă pentru Tiguan 2.0TSI, iar termenul de livrare e spre finalul lunii august. Nu doar Ateca/Kodiak sunt afectate de aceste delay-uri. 

Modificat de a17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand dai masina actuala la buyback la lansarea comenzii si trebuie sa astepti 3-4 luni, atunci devine o problema. Cel putin in situatia asta ar fi cristi511.  La el exista pe viitor posibilitatea sa gaseasca pe stoc o configuratie asemanatoare cu ce isi doreste. La mine, cand am mentionat de incalzirea auxiliara, deja reprezentanta de vanzari a renuntat la speranta ca poate se gaseste ceva asemanator ...

Despre Kodiak intelesesem ca ptr Romania cota ar fi de 200 doar.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@a17 de acord, poate pentru tine nu ar fi o problema sa stai 3-4 luni fara masina insa eu, care sunt dependent de masina pentru a ajunge la munca, magazin, piata, sala, pub, restaurant, o sa am de mutat intr-o locuinta noua, ocazionala iesire de weekend, naveta o data la 2 saptamani la Bucuresti cum crezi ca m-as putea descurca? Sa inchiriez o masina, sa folosesc taxiul, sa merg pe jos? 

O luna m-as fi descurcat insa mai mult nu. Pot sa imi doresc si pe mama ei de masina, pur si simplu nu pot sa o astept juma' de an sau sa cred pe cuvant un dealer ca "vine mai repede nene" cand termenul contractual e cat e... :)

In alta ordine de idei, comenzile dealerilor pentru masini de showroom sunt puse pe planul doi pentru ca masinile (comenzile) de client au prioritate. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 Eu cand am discutat despre posibilitatea buyback mi-au oferit urmatoarea varianta: platesc avans pentru Ateca, cu 2 saptamani inainte sa vina masina o aduc pe cea veche la ei. Practic ramaneam 2 saptamani maxim fara masina. Am renuntat pentru ca aveam pe cineva interesat de masina veche si-am preferat sa i-o dau persoanei respective.

In aceste conditii, cam trist, te inteleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca/Kodiak impart linia de asamblare cu Yeti-ul actual - de asta se misca atat de greu.

Vorbim de 2 masini pe platforma MQB si una non-MQB, iar change-over-ul intre platforme ocupa mult timp si e costisitor.

Situatia se va remedia in Decembrie cand iese din fabricatie Yeti-ul actual...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se va rezolva nimic pentru ca intra in productie noul Yeti, care se pare ca se va construi in aceeasi fabrica. Pe de alta parte, eu nu cred povestile cu cota de masini repartizate pentru Romania si ca sunt comenzi mari. Datorita termenelor mari o multime de potentiali clienti s-au reorientat, nimeni nu sta atatea luni dupa o masina. O alta non- problema e legata de faptul capers. fizice au prioritate la comenzi fata de dealeri: pai deja cam ce era de luat pentru TD a fost luat, si asta de luni de zile, ce sa mai cumpere acum? La Seat PBN bate vantul, am fost pe acolo de 3 ori in ultimele saptamani si nu vad pe nimeni care sa vina sa vada, sa pipaie, sa faca TD. Au 2-3 masini la TD care stau tot timpul in parcare. PS Scuze daca tonul pare prea acid, dar asta e impresia mea.

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva adevar in ce spui tu, drept dovada sunt si actiunile "Urban escape" care se vor organiza abia acum, o alta incercare de a atrage clienti. Desi, per total, Ateca e totusi un bestbuy, iar asta o spun dupa ce de vreo 2 ani tot am in gand sa cumpar ceva de genu' si abia acum m'am decis (bine ca n'am facut'o anul trecut, cu Yeti :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mine in CJ nu mi s-a parut multa lume la Seat in showroom...insa vorbim de Seat....si Romania... (si totusi am observat in vizitele in showroom mai multi "interesati" ca in primavara-vara 2016 cand mi-am luat Ibiza noua, insa tot mai putini ca la vecini, aka Skoda, unde mi se pare a fi furnicarie zilnica)

In alte tari...clientul nu se cramponeaza in sigla atata de tare ca si la noi, mie asa mi se pare. Vezi mai multe Kia, mai multe Hyundai, mai multe Seat-uri la urma urmei pe strazi.

Ori perioadele de asteptare, pentru benzina pe Ateca, este exact din acelasi motiv: Seat Ateca pe benzina se cere pe Europa

Ca si cumparator de masina noua, Skoda Octavia in 2015 (avans&comanda 2014) si Seat Ateca in 2017 (avans&comanda 2016), ambele diesel, cam tot acolo au fost livrate ambele.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, edi10000 said:

Nu se va rezolva nimic pentru ca intra in productie noul Yeti, care se pare ca se va construi in aceeasi fabrica. 

Cadenta liniei de productie cu 3 x MQB este mult mai mare decat a liniei cu 2 x MQB + 1 x Non-MQB... Asta incercam sa spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu mai facem supozitii si presupuneri, in momentul asta aceasta e situatia. A mai lansat cineva comanda pentru Ateca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu si mai nou dealerul face presiuni sa dau comanda ca asa "poate" primesc masina anul asta...:banghead::banghead::banghead:

Bai oameni buni, ori eu nu inteleg ori astia au luat-o razna cu masinile lor.

Edit: e vorba de varianta 1.4 tsi dsg6 4drive excellence. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa faca pressing, ca tu esti un client interesat. E mai usor sa te convinga pe tine decat pe altul, de la zero, cunosc situatia :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omu stie foarte bine ca nu la el e decizia mea. Stie ca termentul ala de +4 luni ma da inapoi.

In fine, asta e povestea mea, poate alti colegi au sentimente mai pozitive despre toata treaba asta si sunt dispusi sa astepte. Eu nu. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, pentru problema ta, nu se accepta sa dai actuala masina la buy-back mai tarziu gen cu cateva saptamani inainte sa iti vina masina, chiar si cu pretul a cateva sute de EUR in minus eventual ? Ma gandesc totusi ca te-ai interesat deja de varianta asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam la alta varianta: din moment ce ai spus ca dai cash diferenta de bani, de ce nu avans cash si buyback'ul cand vine noua masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta asta i-am propus-o si eu, decizia e la el.

In alta ordine de idei, undeva in aprilie mai ar trebui sa apara informatii despre modificarile care se vor face la modelul my2018, sunt foarte curios ce dotari mai apar in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..pentru ca pierd mult la valoarea de revanzare a masinii in alea cateva luni. A aparut fl-ul, incep sa apara importurile de sh la pret de pomana. 

Tot calculul meu sta in faptul ca leonul face minim 50% dintr-o viitoare achizitie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motorizari pe Ateca beneficiaza de Rabla 6500 ron ?

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am vorbit cu dealerul si mi s-a spus ca s-a trimis un mail catre toti dealerii Seat conform caruia cota de 100 de masini model Ateca pentru Romania a fost epuizata. Drept urmare termenul de livrare pentru orice Ateca va fi incepand cu 2018 :banghead: Mi se pare strigator la cer sa ai o cota de 100 de masini pentru o tara ca Romania...

@Flavyus Majoritatea motorizarilor ar trebui sa beneficieze de Rabla mai putin 1.4 4Drive, 1.4 4Drive DSG si 2.0 4Drive DSG. Asta daca te incalzeste 2018 ca si termen de livrare...

In concluzie mai astept o saptamana sa vedem ce vesti mai apar si daca nu ma indrept spasit spre Kia Sportage :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shiretzicu, asteapta o saptamana, trimite mail-uri la 3 dealeri aleatori cu o configuratie si o sa vezi ca deodata cota aia nu mai exista. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shiretzicu Daca ajungi cu achizitia in 2018, inseamna ca se vor aplica normele Rabla pentru 2018, adica emisiile mixte sa fie sub 120g CO2/km. Atunci se vor mai incadra la rabla doar 1.0 TSI si 1.6 TDI.

http://www.mmediu.ro/app/webroot/uploads/files/2017-03-13_Ghid_RABLA.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi unde te indrepti sa te califici pentru Rabla cat o mai prinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o mostra a caliciei Seat. Au vazut ca exista piata pt SUVulete si hop si ei. De unde capacitate de productie? Nu au de unde sa sustina. Cu atat mai mult ca vine si concomitent cu noul Kodiak de la Skoda. Plus ca prioritatile VAG sunt spre VW, Audi, Skoda, iar Seat e oricum codasul la vanzari. 

2qjvad2.png

Probabil de asta au si venit cu Ateca, sa mai revigoreze pe undeva vanzarile. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!