Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Si mie imi place cum arata maro, din pacate "noua" nu ne place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata configuratia mea. Nu e mic pretul dar...pare un pachet foarte competent. Finalul saptamanii va aduce liniste fie prin decizia de a lua fie prin decizia de a nu merge mai departe. :)

Tinand cont ca totusi sunt minim 4 luni de asteptare am sa fac eforturi, in cazul in care ne decidem sa achizitionam, sa negociez un avans cat mai mic. 

Screenshot_2016-11-22-23-23-25.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu negociere si vorba buna ajungi la avansuri mici mici daca are interes si dealerul ;)

Saptamana scurta si decizie usoara iti doresc :)

Eu, personal, evit pielea in acest model - eu am pitic pe creier, nu doresc piele ne-ventilata pe timp de vara, am avut intr-o delegatie de 2 saptamani in Germania, mi-a ajuns experienta, sau bancheta spate piele pentru "eventualii cei mici" neincalzita iarna - tot asa cunosc sentimentul placut intr-un sejur de schi unde intr-o dimineata m-a mancat undeva sa nu merg eu cu masina si sa urc la "socru" in spate...mi-au inghetat bijuteriile...parerea mea desigur, toate au "+" & "-" uri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am scaune incalzite pe leon si crede ma ca e crunt dimineata. Pana cand "cei mici" nu vor mai avea nevoie de scaun special vor trece niste 4-6 ani asa ca nu imi fac griji din punctul asta de vedere.

Cat ii priveste pe cei care stau in spate..pai ei sa nu aprecieze frumusetea scaunelor? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana cei mici nu vor mai avea nevoie de scaun vor trece cel putin 10, dar ar trebui sa te gandesti la mami care va trebui sa stea in spate langa cel mic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema minora care poate fi rezolvata in fel si chip, trebuie doar putina ambitie. Oricum mami, prin natura constructiei, are loc in spate sa alerge sa se incalzeasca :)) . 

Vedem ce aduce faceliftul, ce retrofituri se pot face. Ma gandesc la bancheta incalzita iar legat de chestia asta am observat ca la Skoda inseamna sezut si laterale nu si spatar incalzit asa ca mare sfaraiala nu e. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca se pot adapta solutii de incalzire de la scaunele din fata, dar cred ca suntem offtopic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 Incearca sa trimiti configuratia ta pe mail la mai multi dealeri din tara sa iti faci macar o idee daca cei de la ETG pot merge mai mult sau nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ascuns posturile legate de anumite informatii sensibile, va multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Maine se fac 3 saptamani de la achitarea avansului pentru Ateca...Inca nu am absolut nici o informare in afara ca "nu exista erori la configurare"....

Tot citesc pe la nemti...persoane care au comandat prin martie/aprilie 2016 si cu livrari prin Decembrie 2016-Martie 2017....

Sper doar pe Germania sa fie nebunia asta...uf uf uf....


Sfatul meu: daca puteti sa ramaneti cu banii in buzunar pana la aflarea unui termen real de livrare, va recomand cu drag!

@75NOR la nemti da, si la noi stiu cazuri care au lansat deja comanda prin Septembrie

2nd edit: si da...la mine s-a schimbat ca am devenit pieton sau sofer de prastie (aka Ibiza) insa aici rar :P

 

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM: ma aflu si eu in treaba, dar se putea comanda Ateca in Martie 2016 ?

Ai "cold feet" legate de comanda ta vis-a-vis de termenul de livrare ? Sa stii ca trece foarte repede timpul, imediat fac 2 luni de cand am dat comanda si ma intreb cand naiba au trecut. Ok, poate la mine e mai simplu, caci la capitolul "mobilitate actuala" nu s-a schimbat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am ramas dator cu informatii: initial saptamana 16/2017, stadiu B 05/2017, confirmat stadiu C 03/2017 productie la a mea.

Voi avea masina portocalie :))

Zi faina tuturor ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptare  usoara! concret o sa fii primul posesor de Ateca de pe forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mua... ce cadou frumos de an nou o sa primesti. Felicitari si sa treaca mai repede saptamanile ramase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM: bravo, hai ca nu mai e mult.

Parca altfel te simti cand afli saptamana de productie, nu ? :) Alaltaieri am aflat si eu pentru a mea si deja parca ma simteam altfel, parca a devenit cumva "mai tangibila" :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema doar in Germania, pe mine m-au avertizat la TD ca dureaza 6 luni pana ar veni. Am stat si am digerat si pana la urma ma voi reorienta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca fabrica in care se asambleaza Ateca are o capacitate limitata de productie, din cauza comenzilor mari am ajuns la perioade asa mari de livrare. Sper totusi in 2017 sa revina la cele 3 luni standard. Din cate inteleg, desi la testdrive i s-a parut ok, Cristi a renuntat la combinatia 1.4 tsi 4drive dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am renuntat pentru motivele enumerate in topicul de versus. Am facut un compromis mare cand am luat Leonul iar Ateca 1.4 ar fI inca un compromis deci o tampenie din partea mea. In plus, sa nu uitam de cele 6!!! luni de asteptare pentru 1.4 ...

Masina e foarte misto, raman la parerea ca e best in class pentru cei care vor ceva compact, lifestyle si agil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te-a deranjat de fapt la 1.4?

Stiu ca ai fost destul de incantat de motor la testdrive. S-a schimbat cevs intre timp sau doar consideri ca compromisul de a astepta 6 luni pentru 1.4 nu merita facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am realizat ca masina aia va sta la mine vreo 4-6 ani si nu vreau sa ma grabesc sa fac o schimbare doar de dragul schimbarii. 

Termenul de 6 luni e un alt aspect care m-a dat inapoi.

Pentru utilizare preponderent urbana este absolut perfecta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 mersi si te felicit pentru chibzuire, poate dai de o motorizare mai adecvata pentru nevoile tale actuale, ca o fi in alta ograda, ca o fi mai tarziu la alta varianta de mozorizare pe aceasi caroserie, nu e graba ;)

@Jaw mersi mersi, asteptam Martie cu drag :D

@75NOR e cu totul altfel, neconfirmarea arunca pentru mine un dubiu daca este sau nu este ok sa stau atata dupa o masina, tinand cont ca am vandut fosta pe promisiunile ca nu vor fi asteptari mari (vezi fiasco 1.4 tsi...mai pui dsg...mai pui scaun electric sofer...primesti masina in 10 luni)

@edi10000 sunt probleme pe anumite obtiuni/motorizari. Daca nu mergi pe cererea actuala, nu este asa de mare asteptarea

@Cristian si eu raman la parerea ca 1.4 tsi este best choice pentru preponderent urban, exact cum a spus si @cristi511 , la drum lung nu m-ar incanta nici pe mine cel putin - si ma refer la drumuri de peste 600km, cu bagaje si alte persoane in masina, pe DN, nu despre alte situatii sau condus pe autostrada cu CC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine e suficient. De obicei exista aceasta reticienta a posesorilor de masini cu motoare diesel in fata motorizarilor pe benzina, nefondate, din punctul meu de vedere. Cifrele nu mint, eu am condus 1.4 tsi 125 cp si 1.2 tsi 110 cp suficient de mult ca sa nu desconsider 1.4 tsi 150 cp. Despre ce fiasco vorbim in cazul 1.4 tsi?

Eu vad motorizarea 1.0 tsi pentru urban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian nu am nici o reticenta, am detinut si detin benzina. Insa, pesonal, la un minim de 30k / an nu imi renteaza benzina :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, argumentul costurilor legate de consum nu il pot comenta. Eu fac cam acelasi numar de km, impartit pe 2 masini, insa ambele sunt cu motoare pe benzina, mi-am asumat diferenta de consum, nu mi-au placut niciodata motorizarile diesel, desi au progresat mult ca si zgomot si vibratii.

Cred ca esti nerabdator sa iti vina masina, e greu sa stai 6 luni, intr-adevar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!