Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Maximis, te rog sa citesti specificatiile masinii si nu mai pune intrebari idioate.

Nu exista 1.4 tsi pe Ateca fara ACT. 

Voi cat ati vrea sa consume un suv de 1400 kg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma duc sa fac un td astazi, cu 1.4 tsi, si revin cu impresii. Sincer am asteptari destul de joase tocmai pentru ca e un benzinar mic pe o caroserie voluminoasa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce iti doresti, eu am asteptari realiste, insa pentru mine e suficienta combinatia motorizare caroserie pe care o conduc acum. In plus, cu un SUV nu voi putea conduce in acelasi stil cu cel de acum. Oricum, eu nu vad Ateca ca pe un fun machine, astept pana schimb Leonul 5F cu o Cupra ST 4Drive, peste 2-3 ani.

Am atasat configuratia pe care cred ca o voi lua, 95% sigur cam asta va fi.

Posibil pentru tine sa fie intr-adevar insuficiente reprezele oferite de 1.4 TSI, motorizarea pe care o conduci acum ti se va parea mai sportiva. Unde ai gasit 1.4 TSI la test drive? E 4drive, manuala, automata?

 

Configurator - Oferta dumneavoastra(1).pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pbn, este un dsg excellence, cred ca fwd. revin cu mai multe detalii dupa test drive. 

Am vazut si eu st cupra 4x4...problema e ca forurile superioare nu vor sa auda de asemenea caroserie asa ca pentru mine iese din discutie...deocamdata. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... stiu cum e cu forurile superioare, insa noi avem 2 masini, deci daca ea vrea Ateca, am si eu piticii mei.

Oricum, probabil mai dureaza pana apare cupra st 4x4, sigur nu va fi disponibila acum, probabil o lanseaza la saloanele auto urmatoare, Geneva in martie 2017 sau Paris/Frankfurt octombrie 2017.

Cum ti se pare configuratia mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genul asta vreau si eu, fara piele insa cu sound system. tot pe la 30k ma invart, pret de lista. :)

Revin mai tarziu insa spun asa: sper ca in 2 saptamani sa dau comanda pentru ca e eta 6 luni!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, am fost la td cu Ateca 1.4 tsi dsg7.

Masina era un style cu multe dotari printre care merita amintite:

- trapa panoramica

- navigatia de 8"

- probabil si altele dar nu m-a interesat asta.

Am fost 3 persoane in masina, durata vreo 30 de minute, viteza 0-140.

Pe scurt, tinand cont ca am mers si cu tdi-ul de 190, merita luat motorul pe benzina. Reprizele sunt aproape la fel ca cele pe care le oferta tdi-ul de 150 pe Leon asadar absolut suficient.

Mi a placut elasticitatea dar si usurinta cu care se conduce masina. Consumul, nu stiu daca are vreo valoare, a fost undeva la 9%. 

Ne-am facut calculele si probabil ca vom da comanda de 4drice xcellence dsg6 cat mai repede pentru ca termenul de livrare este intre 4 si 6 luni. 

A da, sa nu uit. Linistea e molipsitoare..la ralanti, la mers linistit...nu se aude nimic dinspre motor. asta si lipsa vibratiilor m-au convins ca vreau tsi. 

Tineti cont ca am condus pana la pbn sI de la pbn un leon 5f 2 tdi 150. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdaaa. 1.4 TSI functioneaza extrem de fin si silentios pana la turatii medii, si ma minunatez chiar si dupa un an la masina lui tata, chiar imi pare rau ca la vremea respectiva aveam atatea drumuri ca am ales sa iau TDI(desi eram dupa un TSI mai putin reusit si parca imi trebuia un respiro...oricum la Ateca merita 2.0TDI 190CP sau 1.4TSI care ofera cam aceleasi lucruri ca si TDI-ul mai cuminte dar cu mult mai mult rafinament, finete si fara Ad Blue sau regenerare DPF , volante etc...imi lipseste si mie acea liniste la ralanti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu motoarele astea mici care dezvolta multi CP e ca se uzeaza prematur, nu stiu de ce nu au si de 1.8 de exemplu. Eu m-as orienta spre Mazda sau Nisan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre versus putem sa discutam in topicul dedicat insa revenind la topicul de achizitie dmpdv asta e motorizarea to go for in cazul masinii. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SacreDro, nu stiu de ce tu si alti oameni inca mai cred bullshitul asta. Exista deja 1.4 tsi din prima generatie, de 10 ani, care au facut multi km si care nu s-au uzat prematur, asa cum spui tu. Nici nu ar avea de ce sa se uzeze prematur, regimul de turatii in care functioneaza nu e nici pe departe la fel de ridicat ca in cazul motoarelor aspirate de capacitati cilindrice mai mari, cum e cel de la mazda. Lasati legendele si uitati-va la realitate.

Cristi, ma bucur ca ti-a placut 1.4 tsi, inseamna ca e chiar o motorizare potrvita pentru Ateca. 

Termenul de livrare de 4-6 luni e primit de la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este informatie auzita din 2 surse deci se pare ca e cat se poate de reala. 

Citez " nu pot sa zic mai devreme de 4 luni dar de regula se asteapta 6 pentru modelul dorit."

Propun sa nu bagam in seama posturi ca cel al colegului cand Nissan are 1.2 si 1.6 turbo iar Mazda...e un post de bagare in seama. 

Revenind la Ateca, da, chiar mi-a placut, mi-a placut mai mult decat tdiul de 190. Ca sa nu mai vorbesc ca nu as echipa masina cu roti mai mari de 18. in test am mers cu 17 si pot sa spun ca era chiar confortabila si in plus de asta am avut wheel spin in 2 ocazii :)) .

Inca nu imi e clar daca suvuletul vine cu independenta sau cu punte pentru variantele fwd. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut de aseara si nu am gasit daca configuratia 1.4 TSI 4Drive DSG6 vine cu suspensie independenta sau nu pe spate, pentru fwd sigur vine cu suspensie semirigida.

Ideea e ca in singurul document in care am gasit informatii despre suspensie nu spune daca e vorba de 4drive sau nu.

suspensie spate.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, confirm, am gasit pe mai multe siteuri ca e independenta pe spate. Stiu ca gasisem si intr-un document oficial Seat, insa nu am gasit acum:

 

http://www.autodata1.com/en/car/seat/ateca/ateca-14-tsi-150-hp-4drive-dsg-startstop

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=23095

 

Am gasit, e clar, variantele cu 4drive au toate suspensie independenta spate.

date tehnice 1.jpgdate tehnice 2.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gandind logic, daca este 4Drive vine automat cu suspensie independenta pentru ca altfel nu imi dau seama cu ar trece cardanul sau nu inteleg cum ar fi pus diferentialul daca ar avea punte semi-rigida. Ar fi o solutie dificila si ineficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as vrea sa ii dau sperante degeaba, daca se mentine termenul de 4-6 luni, cel mai probabil voi face comanda in mai sau iunie 2017. O sa vad totusi macar informativ cum stau lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista restrictionari pentru 1.4 tsi @Cristian @cristi511 - de acolo perioada maaare de asteptare, eu zic ca dealerii vostri au fost optimisti la 4 luni :)

Eu revin de indata ce am confirmarea fabricii, la configurarea mea doar culoarea este sub "dubii" ca termen de livrare ;)

Si da, confirm, oricare 4drive vine cu suspensie independenta, iar cei care vor functia "lock" pot merge in afara grupului "miscat" de haldex ^^

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de performantele lui Ateca 1.4 TSI 4WD DSG - am citit azi dimineata un articol in L'Auto Jurnal despre Jaguar F-Pace Ingenium 190 diesel - are performante similare cu Ateca 1.4 TSI (0-100 in 10.9 secunde, kilometrul in 32,6 secunde si viteza maxima 190). Deci daca poti sa traiesti cu Jaguarul, cu siguranta o sa te simti bine (dinamic :)) ) si cu Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca are 8.5  pana la 100 :)) deci cu siguranta poti trai cu el. Intradevar top speedul e 189 sau 192 dar asta asta chiar e o informatie redundanta. 

Am postat review cu kodiaq...0.4 m si 100kg in plus fata de ateca. thomas zice ca elefantul poate fi fun pe curbe deci cu siguranta ateca se va descurca fara probleme.

In schimb exista dcc pe skoda ceea ce e un minus pentru seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, DCC mi-as fi dorit pe Ateca, insa asta e politica grupului, Ateca nu primeste toate dotarile disponibile pe Tiguan.

Ateca 1.4 TSI DSG 4Drive are 8,9 secunde 0-100 km/h si viteza maxima 189 km/h. 

Ce ma bucura pe mine cel mai mult, discurile fata subt de 312 mm, ceea ce inseamna ca pot monta jante pe 16', deci iarna pot sta fara griji. In functie de cum se va comporta iarna, iau in in calcul montarea unor jante de vara pe 16 si renuntarea la cele pe 18, din dotarea standard Xcelence.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DCC - sursa de probleme si functionalitate limitata :) ca si gaura din tavan :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!