Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

News: 2.0 tsi este prognozat sa apara pe my 2018 pentru ca se intrevede o echipare FR. 

De asemenea tot pe my 2018 e posibil sa apara Active info display. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica la anu prin septembrie - octombrie. Nush de ce, dar am impresia ca o sa fie un FL. :) Pacat ca nu au pus un motor mai mare pe benzina, gen macar 1.8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din discutia pe care am avut-o am inteles ca defapt abia cu my2018 se va lua decizia de implementare a celor de mai sus urmand ca masinile sa fie fizic disponibile din 2018. 

Daca se lanseaza Cupra nu vad oportunitatea echiparii modelului cu un 2.0 tsi de 180cp si 300nm. Multi clienti vor spune "e de ajuns pentru mine asta" si va exista o canibalizare/nisare puternica a modelului de performanta. 

Sa fim seriosi, volumele SEAT nu sunt atat de mari incat sa permita o gama foarte dezvoltata de variante de motorizare. Abia daca vand 400k masini pe an, cam cat Dacia, din care un procent important il au modelele subcompacte si compacte. 

S-a vazut foarte clar cu lansarea Fl-ului gamei Leon: se merge pe modificari subtile si imbunatatirea conceptului decat pe experimente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar. Daca nu il lanseaza pe MY2017, inseamna ca 2.0TSI ultra vine cu filtru particule in cazul asta :( 

Oricum era anuntat ca si 1.4TSI va avea filtru particule incepand cu MY2018

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici nu prea sunt de acord. Nu cred ca o varianta Cupra ( care oricum este o nisa) s-ar adresa acelorasi clienti care ar achizitiona 2.0 de 180. Plus ca si preturile ar fi mult diferite intre echipari Excellence gen sau FR vs Cupra, ca nu e doar puterea motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am incalecat pe o sa, si am spus povestea asa, eu m-am decis, voi plati avansul pentru urmatoare configuratie maine:

Ateca Xcellence 2.0 TDI DSG 4Drive 190 cp

  • Culoare Samoa Orange - daca nu va fi delay de 28 de saptamani, altfel probabil Jungle Green
  • Alarma cu control habitaclu si senzor de inclinare
  • Connectivity Box (incarcare wireless telefon)
  • Jante Aliaj Performane 18" 36/2
  • Mapcare
  • Pachet asistenta sofer IV
    • Adaptive Cruise Control
    • High Beam Assist
    • Lane Assist
    • Traffic Jam Assist + Emergency Assit
    • Traffic Sign Recofnition
  • Pachet iarna
    • Schaune Fata incalzite
    • Sistem Spalare Faruri
    • Duze Spalare parbriz incalzit
  • Parbriz incalzit
  • Parc assist
    • Sistem parcare automata
    • Senzori parcare fata/spate cu afisare
  • Portbagaj actionat electric
    • Kessy
    • Pedala virtuala
  • Roata de rezerva de dimensiuni reduse
  • Sistem Navigatie Plus (cel normal nu face zoom in pe Intersectie, mi-a fost util si la Octavia precedenta)
    • CD/DVD
    • Bluetooth
    • Full Link
    • 10 GB Hard
    • Sound System 10 difuzoare
  • Sunroof panoramic
  • Top view camera
  • Interior Alcantara Maro - sau negru poate daca schimb culoarea

De indata ce primesc confirmarea de la fabrica cu termenul de livrare voi reveni.

Spor tuturor :)

 

 

LE: @zorro00 intra in "Enjoy Xcellence" insa care l-am desfacut sa il combin cu Navi mare, nu tineam la el.

le2: @Cristian ma astept la Martie :)

 

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine configuratia asta.

Sistemul de parcare automata il consideri necesar/util sau te-a obligat configuratorul?

Asteptare usoara si... scurta! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa configuratia, asteptare usoara si scurta, vorba lui zorro00. Sunt curios ce termen de livrare vei avea, probabil nu mai putin de 4 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-ai comandat deja? Vezi ca e naspa cu consumul la motoarele 1.4 TSI....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM: Bravo, felicitari pentru decizie.

Vad din configuratie ca ai pus "tot", chiar e hyper bine echipata masinuta. 

Sa stii ca trec saptamanile repede, imediat fac si eu 4 saptamani deja, deci nu e chiar o tragedie sa vina in Martie, vin sarbatorile, Anu'Nou, pana te dezmeticesti e februarie si imediat vine martie :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33 minutes ago, cristi511 said:

Pai el a luat 190tdi...

Asa ..si ? Ce n-ai inteles ?! :)) 

@ToniM Bravos!, in sfarsit te-ai decis :) . Suntem curiosi si de pret, ca ai pus pe ea de toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e aia 190tdi?

Mai specific relativ la 1.4 tsi: am o prietena, are Yeti nou, 1.4 TSI. 12+ litri in Cluj... E usor disperata... Sper ca e destul de explicit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12% este un consum perfect normal daca vorbim de Suv de aprox 1450 kg, 4x4 si automat, rulat in oras. Ce e asa de speriat?

190tdi este varianta pe care a cumparat-o colegul ToniM, cel dupa care ai postat tu atentionarea cu consumul,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, ok, nu stiam ca se spune acuma asa, smechereste, 190tdi in loc de 2.0 TDI 190 CP. Aaaaanyway... Daca voua vi se pare ok peste 12 l in oras la un motor de 1.4 benzina turbo, ok... Mie mi se pare barbar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai calculul nu se face la cilindree ci la putere si cuplu, pentru ca de fapt turbocompresorul asta face, expandeaza cilindreea. La 150 de cai, poti sa te gandesti ca acel Yeti are un 2.0 benzina aspirat ... acu' iese calculul de consum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu aveam nici cea mai mica idee ca un consum de 12% benzina, in oras, pe un Suv, este barbar...dar nah, cat traim invatam. :) 

@vdragos sunt convins ca Toyota Rav4 echipata cu 2,0 bezina consuma ceva mai mult de atat, in oras. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va propun sa lasam deoparte discutiile despre consum, orice opinie trebuie sa fie bazata pe cifre reale. Putem deschide un topic care sa trateze acest subiect dupa ce vor fi livrate masinile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg in conditiile astea de ce ai lua asa o masina pe benzina. De ce sa nu te bucuri de rontzaitul Dieselului? De fapt se poate sa merite pe benzina in cazul in care nu faci mai mult de 4000 de km pe an. Deci o tii si o scoti duminica la plimbare.

 

Aia cu expandatu' cilindreei e misto. N-am mai auzit asa ceva. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine de teoria gazelor care natural tin sa ocupe intreg spatiul alocat. Ce faci daca vrei insa sa bagi mai multe gaze intr-un spatiu alocat decit intra natural? Le comprimi! Get it?

@cristi511: e o metafora tehnica, in principiu exista diferente marginale intre randamente la aceasi putere, motoarele turbo fiind preferate pentru: performante mai bune in ciclurile de omologare (un mai bun control al amestecului), greutate mai mica, mai placute la condus. Dar puterea e putere, se arde benzina pentru ea. Si sunt si motoare aspirate de 2l care consuma putin (Mazda, Honda ...).

@ToniM: exceptionala alegere si mai ales culorile, un adevarat joymachine, sa te bucuri de ea!

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni de pe forumul asta nu a avut placerea sa mearga cu Ateca sau Q3, 1.4 tsi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ateca 1.4 tsi 150CP cutie automata am mers eu astazi, de test. Ce m-a surprins (placut) a fost antifonarea mult mai buna fata de Leon, si stabilitatea foarte buna pentru un SUV (dar nu la nivelul unui Leon). In rest masina nu m-a impresionat, acelasi interior, nimic care sa te faca sa zici "wow", in realitate e mai mica decit pare in poze, portbagajul exista dar nu e un portbagaj de plecat in concediu cu copii la mare... Una peste alta Leon Xperience ramine (cel putin pentru mine) varianta corecta.

PS. Consum 11,5%. Fix in aceleasi conditii/acelsi motor pe Leon nu trece de 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 4drive sau 2wd? Care a fost traseul?

Legat de dimensiuni, am tot zis pe aici ca este cat un Duster. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, xorx said:

ateca 1.4 tsi 150CP cutie automata .....

PS. Consum 11,5%. Fix in aceleasi conditii/acelsi motor pe Leon nu trece de 10%.

Era motorul cu ACT?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!