Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

@Bebeee cred ca ai uitat oamenii cu familie, care vor alege in majoritatea cazurilor altceva decat wrangler(kodiaq, tiguan, karoq, sportage etc.). Cred ca printre aia cu cafelele la Mamaia gasesti si cu wrangler. E exact ce le trebuie: mare, atrage priviri, plimbari pe plaja cu parbrizul jos si nu au nevoie de el. Dar totusi il au pt ca na...Mamaia etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma am comandat AllSpace 2.0TDI 190 CP, cel de 240 CP nu prea intra in buget si oricum am inteles ca managementul nu agreea masini peste 200 CP.  Acum ma dau cu un profiler Skoda Superb 2.0TDI 150 CP DSG pana vine AllSpace-ul si desi nu e o masina rea, mi-a reiterat faptul ca vreau suv si nu mai vreau limuzina. Iar alt SUV mai bun in banii astia nu gasesc. Acuma, sa iau altceva doar ca sa fie altceva....  Imi spunea cineva: puteai sa iei si tu o Mazda CX-5 ca sa fie altceva.... 

Intrucat vine din Mexic, se pare ca abia la inceputul lui August o sa o am (face 1 luna jumate numai pe drum). Nu-i bai, ca am cu ce sa ma deplasez. 

Paste fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am citit aici o gramada de povesti. Dar parerea mea e ca o masina nu o alegi 100% dupa buget. 

Tine si de gusturi.

Am oscilat intre cateva variante prezentate in titlu si am ramas la ateca.

In marja de buget pe care o aveam a fost cea mai buna optiune pentru gusturile noastre.

Degeaba concurenta oferea poate aceleasi lucruri la pret mai mic, identic sau mai mare, in functie de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca e fara indoiala o optiune foarte buna, daca poti sa rabzi termenele lungi de livrare. Chiar, de curiozitate, tot 12 luni se asteapta livrarea?

Inteleg ca si la T-Roc tot 1 an de zile e termenul de livrare....

Modificat de Frank SF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e acum, cu modificarea motorizarilor si intrarea in vigoare a noilor standarde legate de consumul real, insa eu am avut termen 52-54 saptamani, in conditiile in care nu aveam modificata configuratia prin adaugarea virtual cockpit, masina a venit la mai putin de 10 luni de la comanda.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In contractul de livrare la mine scrie 28 de saptamani. Mult pentru unii putin pentru altii asta e termenul.

Legat de alta masina am un prieten a vrut sa cumpera un vitara si vreau sa va zic ca nu mai sunt masini pe stoc iar din cauza wltp nu se poate comanda nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 sapt? Cam hazardat termenul, chiar foarte hazardat, mai ales ca urmeaza vacanta de august (parca) ptr mentenanta in uzina si nici cu WLTP nu e clara treaba inca si, din cate'am inteles de la dealer, cam tot 40 de sapt e termenul de livrare a comenzilor noi in perioada asta (in sensul ca nu s'a marit capacitatea de productie, iar TSI'urile sunt la mare cerere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat din nou contractul. Termenul este de 28 de saptamani si poate fi prelungit pentru auto la comanda cu pana la 8 sapatamani.

Deci 36 de saptamani ar fi termenul.

Deci avans platit in iunie saptamana 26 in mod normal termen de livrare maxim ar fi jumatatea lui martie 2019.

As vrea sa cred ca daca se va opta pentru pachete de optiuni avand in vedere WLTP termenele de livrare vor scadea considerabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, mai au o perioada de gratie de 8 sapt ... dar dupa cele 8 sapt ce se intampla? Poti doar sa renunti la comanda, nu le poti cere penalitati pana la livrare ... Sper sa nu fie cazul, evident! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revenind ontopic, este foarte ciudat faptul ca nu prea am vazut cerere pentru Karoq (cel putin pe forum am vazut putini dornici, iar in traffic am vazut 2 pana acum si ambele erau clar pt test-drive, avand inca reclama postata pe ele). Sa fie oare din cauza ca nu ofera 4x4 pe motorizarile pe benzina ? ( desi mai nou am vazut ca nu mai ofera tractiune integrala nici pe motorina) Pentru mine ar fi fost o varianta puternica Karoq-ul cu benzina 2.0 TSI si 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prea aproape la pret de Kodiaq, mai ales versiunile scumpe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa asta oricum toate aceste masini nu sunt nici cal nici magar. Dar mai ales karoq. E mai mic ca tiguan/ateca dar e mai mare ca t rok sau arona.

Deci nu prea il pot incadra nicaieri.

Pe langa asta pretul lui kodiaq este destul de competitiv astfel ca e simplu de ales.

Nu mai zic de design care din punctul meu de vedere nu te atrage cu nimic.

Stiu ca daca o sa vorbiti de dimensiuni nu am dreptate dar asta este feelingul. Pare ciudata per total.

Ori m-am obisnuit sa tot vad impunatorul kodiaq si in comparatie cu el karoq pare o jucarie...

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Karoq este aproape identic cu Ateca, diferentele fiind la interior si partea frontala si spate. Este similar cu Rapid/Toledo sau Up/Citigo/Mi. Se fac in aceleasi fabrici, pe aceleasi linii de asamblare si au 95% din piese comune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca si Karoq sunt identice la spatiu, cu un plus pentru Karoq (pt cei care vor sa utilizeze spatiul mai eficient) daca se opteaza pentru scaunele VarioFlex. Cat despre design si feeling, este o chestie de gust. La exterior mie imi place mai mult Karoq , iar interiorul fiind asemanator cu cel de pe Kodiaq, din punctul meu de vedere se simte mai premium (desi nu cred ca e). Eu de exemplu prefer Karoq in detrimentul Kodiaq tocmai pentru ca este mai scurt si poate fi parcat si condus mai usor . Dupa ce le-am condus, mi-am dat seama ca imi displace feeling-ul de la volan in Kodiaq (fiind o distanta prea mare pana la luneta pentru mine), insa Karoq-ul era exact ce trebuie (subiectiv). Daca avea aceleasi optiuni si motorizari cu Tiguan , dat fiind ca Skoda e si mai jos ca pret ca VW, as fi avut o decizie grea la cumparare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad asa lucrurile, strict legat de Ateca vs Karoq: Karoq, ca orice model Skoda, se adreseaza familistilor, care isi doresc anumite lucruri de la o masina. Varioflex se gaseste intr-adevar printre dotarile pe care si le-ar putea dori un familist. Pentru ca frumusestea este in ochii privitorului, eu vad invers decat tine, Ateca mi se pare mai ok ca design, Karoq are niste elemente care sunt din alt film fata de restul masinii, cum ar fi al doilea rand de faruri, mai mic, sau stopurile ce par strambe si eventual puse invers. Da, interiorul poate parea mai premium, datorita sistemului multimedia cu ecran mai mare -9,2' vs 8' la Ateca, dar si formei scaunelor si tapiteriilor disponibile - textil si piele in mai multe nuante.

Pentru cei care cauta o anumita configuratie, gen motorizare pe benzina, cutie automata si tractiune integrala, alegerea este foarte simpla, Karoq nu ofera asa ceva. Ofera in schimb o motorizare diesel accesibila 2.0 TDI 150 CP, cutie automata si tractiune integrala, ceea ce pe Ateca nu exista decat pe motorizarea diesel de varf - 2.0 TDI 190 CP.

Inclin sa cred ca alegerea legata de motorizari si combinatii a fost facuta pentru ca cele doua modele sa nu se canibalizeze. La fel, si modul in care au fost gandite masinile, una are suspensie mai rigida, potrivita pentru cei care prefera un comportament rutier mai bun pe sosea, alta are suspensie mai moale, potrivita pentru familisti, care prefera confortul oferit.

Xadrian, ce dotari si motorizari lipsesc fata de Tiguan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, bine spus. Uitandu-ma la Karoq si mie mi s-a parut mai rafinat la interior si mai spatios, intr-adevar mai adecvat familiei. Exact cum spune @Cristian, ii lipsesc motorizarile puternice pe benzina. Ateca e mai “tinereasca”.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exceptand design-ul mie mi se par fix la fel, in ce priveste calitatea si spatiul interior. Bancheta culisabila de pe Karoq este mai utila dar prefer modul in care se conduce Ateca... Ca si la restul modelelor din grupul VAG, daca le vrei pe amandoua trebuie sa alegi VW, adica Tiguan :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca Ateca/Karoq/Kodiaq inca nu se pot produce in volume suficiente pentru a acoperi cererea, mai ales ca Ateca si Kodiaq au fost lansate acum 2 ani, pare deja o miscare deliberata a grupului VAG pentru a nu fura din vanzarile Tiguan sau Tiguan Allspace. Sunt curios, cand va aparea Seat Tarraco, care va fi pe aceeasi platforma ca si Tiguan Allspace, cum vor sta lucrurile, sunt ceva zvonuri ca nu va fi produs in Cehia, in fabrica unde se asambleaza Ateca/Karoq/Kodiaq, ci in aceeasi fabrica unde se asambleaza Tiguan Allspace, in Wolfsburg sau Hanovra. Ramane de vazut daca zvonurile astea se vor adeveri sau nu, oricum, grupul VAG pare ca nu a anticipat schimbarile in cererea la nivel european si in continuare nu face mare lucru pentru a produce mai multe unitati din segmentele cu cea mai mare crestere a cererii, la nivel european cam 25% din vanzari sunt generate de SUV si crossover.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xadrian, deocamdata motorizarile pe benzina sunt indisponibile pentru Ateca si Karoq, nu se stie cand vor reaparea, dar din cate tin minte pe Ateca exista acum putin timp 2.0 tsi 4drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat acum cateva luni la Skoda si ziceau ca 2.0 TSI va aparea tarziu pe Karoq. Iar pe benzina tractiunea integrala n-ar fi inca in plan. In configurator vad ca nici motorina nu mai exista cu tractiune integrala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, la fabrica din Puebla, Mexic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Ce parere aveti de ford kuga? Ma intereseaza motorul de 180.cp 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit prost la testul de fiabilitate Autobild - carcasa cutiei de transfer fisurata si admisia colmatata si doar 136 de cai la 100.000 de km. In rest, are tot ce-i trebuie. S-a mai discutat in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!