Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Subiectiv la aceeasi bani: cu doi copii si un caine Kodiaq, fara cele mentionat, Tiguan ar fi de ajuns probabil si la un copil :P - in papucii mei as bifa Tiguan (insa nu am facut TD cu Kodiaq)

@Luciosu asteapta 2.0 benzina ateca si basta :))

 

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am copii. :) Jumatatii decizionale, ii place Ateca ta,Toni, si mie foarte mult, doar ca as vrea benzina de 2 litri. Mai am timp de gandire :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat avansul ieri: o sa iau CH-R hibrid cu multe dotari. Nu e la fel de practic precum Steca sau Tiguan dar vreau si altceva. Ma hotarasem la Avensis dar cand l-am vazut in show-room a fost dragoste la prima vedere. Ajunge in 7 luni :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta CH R ul cu 1.8 Hybrid 4x2  cu CVT e altceva in comparatie cu....orice model din acest topic. E posibil sa ti lipsesca sportivitatea Golfului de 1.2 insa cred ca puncteaza la alte capitole.

Sa o stapanesti sanatos si asteptare usoara !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa-mi lipseasca Vw-ul, am avut zero probleme cu ea in 6 ani (nu am schimbat nici macar un bec) si este ca noua. CHR nu e o masina pt oricine, design-ul este controversat si nu este foarte practica dar am vrut sa fiu altfel (putin mai mult) pt ca o viata am. Daca o sa regret sau nu o sa vad in timp. Masina a costat 28k dupa discount (care este ff mic) si mi-au dat accesorii de cateva sute de euro. Am primit ieri din sistemul Toyota data probabila a productiei: saptamana 2 din august. PS O sa raman activ aici, sunt multi oameni de calitate cu care te poti consulta si care dau sfaturi pertinente. In plus, nu se stie ce ne rezolva viitorul...

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să o stăpânești sănătos! Se vede că sunt la căutare suv-urile astea de oraș... Comanda data in februarie sa vina în septembrie... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vinde in Vest pt ca e hibrid si nu o sa mai ai voie in orase cu diesel in viitorul nu prea indepartat. Stai sa vezi cat o sa astepti la Vw cand vor trece pe tehnologia asta. In Ro cred ca se vor vinde f putine CHR, masina este scumpa si poti lua ceva mai mare in banii astia.

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și la ateca s-au dat timpi din ăștia de așteptare imenși și nu e hibrid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pentru ateca 1.4 asa ca rationamentul lui edi poate fi aplicat. La diesel e maxim 3 luni perioada de asteptare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timpii de asteptare nici la Ateca 1.4TSI nu sunt foarte mari. Am comandat masina pe 23-24Octombrie 2016, ieri a ajuns in Bucuresti. Mai dureaza cateva zile pana cand fac rost de bani s-o ridic. Intr-adevar la diesel timpul de asteptare este mai mic, dar si cererea de asemenea mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, se inmultesc posesorii. Sa ii faci topic de prezentare pentru ca interesul e mare.

Felicitari pentru achizitie.

Ps: 4 luni nu e o perioada chiar mica de asteptare.:) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam, o sa-i fac dupa ce o ridic si ne "imprietenim" putin. Am luat-o blind, ca nu aveau niciuna in Romania cu configuratia asta 1.4TSI 4Drive. Nu au fost chiar 4 luni, dar au trecut repede. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca s-a publicat testul de anduranta Sportage in AMS in romana ?

Noul Sportage a reusit performanta de a avea inmatriculate in primele 6 luni ale acestui an un numar de 56.126 unitati. Popularul model SUV compact a fost plasat recent pe primul loc in prestigiosul studio J.D.Power Vehicle Dependability Study, care masoara nivelul introducerii celor mai recente tehnologii in productia noilor modele de autovehicule si raspunsul utilizatorilor in legatura cu acest subiect. De asemenea, a avut un rezultat exceptional in testul de anduranta de 100.000 km realizat de Auto Motor si Sport in Germania: “ZERO DEFECTE”.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am citit un test de 100 de mii de km cu 0 km in Auto Bild si e cu versiunea anterioara de Sportage (2012-2016). Din ce stiu eu, cel putin in Romania (si citesc toata presa auto din 1998 la zi in fiecare luna), AMS nu publica teste de anduranta individuale de 100 de mii de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.auto-motor-und-sport.de/vergleichstest/vergleichstest-vw-tiguan-audi-q3-bmw-x1-hyundai-tucson-kia-sportage-mercedes-gla-mazda-cx-5-10982303.html

Conclusion

1. VW Tiguan 2.0 TSI 4Motion433 points

With a lot of space, high variability, fine comfort and comprehensive safety equipment, the Tiguan clearly gets the victory. Such a good car should brake even better.

2. BMW X1 xDrive 20i xLine419 points

Instead of the highest dynamics, the X1 now confirms its distinctive variability and space. This makes it more practical than before, still fast, but not so agile.

3. Mercedes GLA 250 4Matic AMG Line406 points

The role of the chief dynamist now takes over the GLA, which also convinces with its powerful engine. That he is tight, little variable and hard belongs to him.

4. Kia Sportage 1.6 T-GDI 4WD GT Line402 points

Even if it is at the end of the low cost, which bring the Sportage forward, he also convinces with space and safety, but not with the drive.

5. Hyundai Tucson 1.6 Turbo 4WD395 points

It is also the fault of the engine that is troubling. A lot of space, equipment, practical details as well as long guarantees and the favorable price are his strengths.

6. Mazda CX-5 G 192 AWD Sports Line393 points

With diesel, a pedestal traveler brakes the CX-5 here the engine. Even more valuable materials would be appropriate. Plenty of space, high variability, decent comfort.

7. Audi Q3 2.0 TFSI Quattro Sport390 points

High costs and the few security options throw back the Q3. The tight Audi is still convincing with its lively handling and the spirited drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu prea vad cum a iesit Tiguan-ul in fata lui X1... :huh:. In afara de pret, nu vad cum l-ar depasi... - de exemplu eu as alege X1 daca banii nu ar conta.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot discutam de crossovere, ma gandeam de ceva timp, dar aveam impresia ca imi sariti in cap, si la GLA. un 220 nou, din stoc se invarte la 35k Euro, cu dotari de bun simt. Asta pentru ca e final de generatie si au lansat deja FL. sau un 200 ar fi si mai jos. Din pacate, benzina nu prea se gaseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 minutes ago, CristiALF said:

Sincer, nu prea vad cum a iesit Tiguan-ul in fata lui X1... :huh:. In afara de pret, nu vad cum l-ar depasi... - de exemplu eu as alege X1 daca banii nu ar conta.

Tizule, ai vazut cam ce materiale, ce asamblari si ce spatiu interior are X1 ?

Eu zic sa faci un TD, ai fi surprins. Spun asta dupa un TD de 200km

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut video-urile de pe Net, nu am fost la td. Parerea mea este ca e peste Tiguan la calitate, spatiul interior pare suficient (nu imi dau seama daca e marginal mai mare/mic decat in Tiguan). In plus exista ZF-8, bullet proof la fiabilitate, motoare diesel (mai zgomoase) apreciate si performante..Mie imi place sa stii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CristiALF said:

Sincer, nu prea vad cum a iesit Tiguan-ul in fata lui X1... :huh:. In afara de pret, nu vad cum l-ar depasi... - de exemplu eu as alege X1 daca banii nu ar conta.

E pe platforma de Mini, nativ cu tractiune fata, spre deosebire de generatia anterioara. Dinamica, in mai multe teste, pare ca lasa de dorit, cel putin din perspectiva asteptarilor. Si e mult prea scump pentru baza pe care e construit.

44 minutes ago, Luciosu said:

Ca tot discutam de crossovere, ma gandeam de ceva timp, dar aveam impresia ca imi sariti in cap, si la GLA. un 220 nou, din stoc se invarte la 35k Euro, cu dotari de bun simt. Asta pentru ca e final de generatie si au lansat deja FL. sau un 200 ar fi si mai jos. Din pacate, benzina nu prea se gaseste.

GLA e foarte ieftin in DE, gasesti sh, cu putini km (15-30k) chiar si la 20k de euro. E printre cele mai ieftine modele de la Mercedes, cauta cateva reviewuri si o sa vezi de ce.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce daca e pe nativ tractiune fata? Nu e diferenta mare fata de trecut, la xDrive imi spui tu ca va sesiza ceva omul de rand ? Hai sa fim seriosi, oricum astea nu sunt masini sa alergi cu ele pe circuit/sosele ca sa vezi diferente. In schimb este un plus pentru spatiu, portbagaj, dimensiuni, calitate.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel sta motorul la tractiune fata, raportat la gabaritul masinii. Uite-te si in lista postata de Flavyus mai sus cu modelele testate de AMS, sa vezi ce scrie despre X1.

Si a fost penalizat si in testele altor publicatii pt ca dinamica nu e asemanatoare unui BMW, dar pretul e.

Cateva pagini in urma se postau clipuri video cu testul elanului si la ce viteze pot evita SUV-urile obstacolele. In schimb acum nu mai sunt masini de alergat pe circuit ca sa vedem diferente..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, CristiALF said:

Am vazut video-urile de pe Net, nu am fost la td. Parerea mea este ca e peste Tiguan la calitate, spatiul interior pare suficient (nu imi dau seama daca e marginal mai mare/mic decat in Tiguan). In plus exista ZF-8, bullet proof la fiabilitate, motoare diesel (mai zgomoase) apreciate si performante..Mie imi place sa stii.

Este sesizabil sub Tiguan ca si calitate, as spune ca dpdv materiale este chiar sub fostul Tiguan, este foarte foarte mic in interior, m-am simtit inghesuit pe laterale si cu spatiu insuficient pe lungime. Daca urci 4 persoane s-a terminat cu orice varianta de comoditate, stai cu genunchii foarte flexati. Pasagerul din dreapta mi s-a parut foarte aproape.

Da exista ZF8, da, variantele foarte bine dotate au scaune misto (cele standard sunt sub cele standard de Golf), motorul diesel sunt zgomotoase. Si este foarte foarte scump daca vrei sa-l echipezi decent.

Dar, nu arata rau :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim intelesi: ORICE (!) Bmw chel nou nu merita banii, este o mizerie ca si calitate/scaune (exact cum spui si tu) si nu te vei simti in vecii vecilor ca ai o masina de clasa pretinsa, ba din contra, este mai rau ca in Octavia. La orice BMW nou trebuie sa bagi macar vreo 5-6k EUR in optionale (neaparat ceva cu scaunele de ex - gen min "Sport", automaat, xenon si alte minime necesare) ca sa simti ceva. Dar daca ai facut acest lucru (si ai ramas falit :) ) , atunci lucrurile sunt schimbate mult.

Mie imi place Tiguan, dar consider ca X1 este peste el:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!