Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Total de acord cu @kasius . Pe strazi ar trebui sa fie doar rachete, ca nu putem face o depasire cu 75 de cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa pun paie pe foc dar totusi ontopic:

 

 

Honda zice ca e un feature si nu un bug.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off: strict pe cifre: 1000 de kg la 75 de cai, inseamna un raport de 13,3 kg/ cap putere. 1800 de kg la 150 de cai, inseamna un raport de 12kg/ cal putere. Ideea este ca sunt destul de multe Dacii pe drumurile noastre, care au pana in 100 de cai, care se descurca si cu depasirile si cu drumurile noastre.

@nempha Nu am vrut sa fie flame sau misto, cu atat mai mult cat in general apreciez parerile tale. Doar ca nu sunt de acord cu ceea ce ai spus. Sorry daca te-ai simtit luat la misto, nu asta era intentia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce experiente personale are fiecare, dar te descurci si cu raportul asta de putere/greutate. Accidentele nu se produc pentru ca ai prea putini cai, in schimb invers sunt pline stirile de la ora 5 :). Am condus masini de la 50 la 260cp, ghiciti voi in care am simtit ca daca nu sunt atent o dau in bara:))

Mai mult decat caii conteaza sa iti lasi ceva timp sa te obisnuiesti cu masina si sa nu uiti ce conduci. Ai 75cp mergi cu valul si faci depasiri sub 100km/h unde ai spatiu, ai 200cp poti depasi coloane intr-un spatiu mai mic. Dar manevrele din scurt au riscurile lor pe care nu mereu le putem anticipa. 

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos nu-mi vine sa cred ce vad ochilor, adica platesti 4WD si primesti 2WD? Sau nu am inteles eu?

@rempha eu sunt de accord cu tine. Pe Golful 4 actual (Dumnezeu sa-l odihneasca in curand :)) )  , TDI din 2000, cu 90 CP in cartea lui (nu stiu cati ponei mai are acum dar eu ma bucur de fiecare dintre cei ramasi) intr-un drum Bucuresti-Bacau nu cred ca ma depaseau mai mult de 4-5 masini. Intre timp m-am linistit ca am constientizat ce se poate intampla si la 110 km/h daca cel de pe contra-sens pierde controlul si te ia la tinta.

Golfuletu' face 0-100 in 16 (SAISPREZECE) secunde si ma jur ca in 99% din timp nu am simtit nevoia de mai mult. Subscriu la faptul ca nu ma bag in depasiri acolo unde am si cea mai mica indoiala.

Pe scurt sa inchei off-topicul si cu scuzele de rigoare: 0-100 pana in 12 secunde este foarte sufficient pentru un condus normal, chiar sportiv uneori (nu ma refer sa facem race...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nicio ironie. Daca sistemul era descris ca "all time four wheel drive", ma raliam la revolta ta. Altfel, nu e decit un sistem putin performant si atit. Daca urmareai linkul din clip, Honda zice ca din cauza cuplajului central care rezista la cuplu redus, softul nu permite transferuri de 0-100% intre punti si atunci in situatia data, masina nu pleaca de pe loc. La altii, se pare ca respectivul cuplaj e dimensionat corespunzator.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, daca incepeai asa de la început era mult mai frumos.

Back on topic: Filmuletul postat de Dragos este din Octombrie 2014 iar masina era 4WD, plus ca eu personal cred ca acel filmuleț a fost "regizat". Honda CR-V a fost SUV-ul anului 2015 in America sau nu mai stiu ce tara si intre timp din cate am inteles au introdus AWD pe ea. Ideea e sa nu denigram orice masina care nu face parte din grupul VAG.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Liviu_sbn golful 4 cu 90 de cai face suta în vreo 13 secunde, nu în 16. Si eu fac București - Bacău destul de des si pt tipul ăsta de drum 90 de cai sunt decenti, nu suficienți. Când mai pun si bagaje si inca 2 oameni si plec la munte, începe să scârțâie treaba. 

La noi în țară se merge haotic rău de tot, depășești pe cineva care are o mașină mai scumpă ca a ta si deja se simte ofensat si accelerează când tu ești pe contrasens. Atunci nici mama cailor putere nu te mai ajuta.

Revenind la topic, trebuie să recunoaștem că vremea motoarelor aspirate s-a cam dus. Un prieten cu o jetta V 1.6 mpi se plange ca mașina lui e leșinata rău de tot cu mai mult de 2 persoane si ca trebuie sa se tureze motorul până în roșu ca să poată depăși în siguranța și regreta ca nu a făcut efortul până la motorul TSI pe care l-a condus ulterior si a zis ca e complet altceva ca ușurință în conducere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

52 minutes ago, mihai.onu94 said:

La noi în țară se merge haotic rău de tot, depășești pe cineva care are o mașină mai scumpă ca a ta si deja se simte ofensat si accelerează când tu ești pe contrasens. Atunci nici mama cailor putere nu te mai ajuta. 

Revenind la topic, trebuie să recunoaștem că vremea motoarelor aspirate s-a cam dus. Un prieten cu o jetta V 1.6 mpi se plange ca mașina lui e leșinata rău de tot cu mai mult de 2 persoane si ca trebuie sa se tureze motorul până în roșu ca să poată depăși în siguranța și regreta ca nu a făcut efortul până la motorul TSI pe care l-a condus ulterior si a zis ca e complet altceva ca ușurință în conducere. 

Comportamentul descris de tine se numeste "contraventie" si se pedepseste conform legii. Totusi, realitatea bate "legea" asa ca eu nu am vazut/auzit de cineva sa fi fost sanctionat pentru asa ceva. Intr-adevar sunt cele mai cretine faze, le patesc si eu cu tot felul de "raceri ambitiosi" si simt asa....un sentiment amestecat de furie si dorinta de a trage de volan dreapta si de a-l arunca pe nenorocit in sant. Din fericire, nu dau curs instinctului si ma repliez cat de rapid pot si-l las pe nenorocit sa se duca sa caute alti parteneri de sinucidere in grup. Cele mai periculoase faze pe sosea sunt cele de road rage, iar violenta naste violenta.

Revenind OT, masinile cu aspirate (vorbim de motoare aspirate sub 3,000cmc )au ajuns niste dinozauri, intrucat "patternul de trafic" s-a schimbat radical in ultimii ani. Acum 10-15 ani erau ok aspiratele, toata lumea avea asa ceva, ala era modelul de trafic. Raspandirea masiva a motoarelor turbo a dus la "scoaterea din joc/trafic" a aspiratelor, prin faptul ca nu mai sunt competitive in trafic. Orice coloana de dube/camioane care se misca cu 90km/h + trafic aglomerat pe contrasens = imposibilitate de a depasi cu aspiratul. Chiar daca il tii numai intre 3500-6000rpm. Despre asta e vorba.

La un trafic relaxat/autostrada e foarte ok aspiratul. In tarile cu multa autostrada aproape ca nu conteaza. In SUA nu are sens sa vorbim, ei sunt inca la inceput la motoare turbo in trafic, obisnuinta este pe aspirate - atat producatorii locali, cat si japonezii. De asta se vand foarte bine acolo japonezele aspirate.

Cat despre cazul de fata, eu nu as lua un SUV aspirat. Sub 250NM nu ai ce cauta pe un SUV de clasa medie.

Nici chiar motorul de 2.5 192 de cai de Mazda.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite asa mai filtram din oferta de SUV-uri, daca ne punem in gand ca un SUV (crossover in fine) ar trebui sa aiba:

1. un portbagaj mai mare ca al unui hatch, adica cel putin 450 litri, daca mai mare ca al unui break nu se prea poate;

2. un sistem 4x4, de preferat nepermanent (pentru consum), dar cu buton de 4x4 lock (eu zic ca e bine sa poti decide si tu)

3. un motor turbo cu cel putin 250Nm, asta fiind un minim, eu as spune ca usurinta la mersul in rampa si la depasiri vine de pe la 300Nm in sus, puterea vine prin relatie directa cu cuplul, doar ca vine mai jos (cuplul, la turatii mai mici) la diesel sau mai sus (cuplul, la turatii mai mari) la benzina, dieselul este mai scump dar iti ofera un consum (mult) mai bun decat la un SUV benzinar (nu stiu vreun SUV benzinar care sa aiba un consum mediu sub 8), iti ofera cuplu la turatii mici, eventual iti cere regenerare, iar un benzinar iti ofera la un pret mai mic (mult) mai multa liniste in masina (atat timp cat nu o turezi)

4. o cutie automata fiabila, ramane discutia daca o cutie cu dublu ambreiaj aduce un plus fata de un A/T clasic si care este mai fiabila in timp, as exclude cutia CVT de la Nisssan (din cate stiu nu au alta automata pe Qashqai decat CVT), plus ca eu nu as cumpara o masina cu cutie automata care nu are padele pe volan, mi se par utile, le folosesc cand vreau, daca la test drive le caut pe sub volan si nu le gasesc sunt foarte dezamagit, cutia si modul de control al ei (automat si manual, cu setare sport si eco, cel putin) mi se pare un element la fel de important precum motorizarea

Daca le luam si le aplicam pe toate cumulativ pe Sportage, Ateca, Qashqai, Tucson, CRV, Tiguan, atunci se exclud: Qashqai pentru cutia CVT, CRV benzinar pentru cuplu (CRV diesel este la un pret exorbitant), Tucsonul am impresia ca nu are padele decat pe Luxury+ care este si acela la un pret exorbitant, Tiguanul de 150cp iese pentru ca este la acelasi pret cu Ateca de 190cp iar la dimensiunea portbagajului triseaza pentru ca spune ca are 615 litri dar astia sunt doar cu bancheta trasa in fata, altfel are tot cca 500 litri

Mie imi raman doar doua: Seat Ateca si Kia Sportage, in doua variante, benzina si motorina, in ordinea pretului (mai mic primul):

1. Ateca 1.4TSI 150CP 250Nm DSG6 pret sub 30k

2. Sportage 1.6T-GDI 177CP 265Nm 7DCT pret sub 30k

3. Sportage 2.0DSL 185CP 400Nm 6AT pret peste 30k

4. Ateca 2.0TDI 190CP 400Nm DSG7 pret peste 30k

Daca gresesc undeva va rog corectati-ma, adaugati si alte SUV-uri daca le-am omis, cu specificatii si pret, dar va rog lasati criteriile astea, daca vorbim si de manuale, si de aspirate 2.0 sau chiar turbo 1.0 si de 2x4 pe SUV si de alte masinute gen Captur care la lansare se vroiau crossovere, le amestecam pe toate si iarasi nu mai comparam mere cu mere. Altfel daca pretul conteaza, iti iei un Suzuki Swift sau SX4, un 3008 sau vreun Fiat 500X, un Mokka, un ASX, un Kadjar 1.2 sau o un Duster, sunt variante pentru cine doreste SUV cu singurul criteriu pretul.

LE: Skoda Yeti sau mai bine zis inlocuitorul lui care va aparea prin 2018 probabil va fi un competitor interesant pentru Ateca, deocamdata i-au dat marcii Seat un avans :) Skoda Kodiaq intra in alta liga, desi unii poate il vor lua deja pentru marime (sa fie domne'); atentie cine se gandeste sa adauge modelul actual de Yeti, are doar 405 litri, deci un portbagaj cu 25 litri mai mare decat al unui Golf 7, deci nu intra in lista :)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este fara TVA, reducerea fiind de numai 800EUR, la Kia cam asa este discountul, 3%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, sau fericire, am renuntat la ideea de Ateca 1.4 fix din cauza puterii si a motorului.

Pana cand nu gasesc o varianta mai serioasa dpdv motorizare, pentru ca totusi imi iau masina pt 4-6 ani iar in timpul asta multe se pot schimba, nu ma grabesc sa semnez vreun contract de finantare. :)

Daca ar fi sa iau acum, in momentul asta, un suv-ulet pe benzina 4x4 as merge pe Duster. 

Cum ar spune colegii cu state vechi, my 2 centi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, codz said:

Pretul este fara TVA, reducerea fiind de numai 800EUR, la Kia cam asa este discountul, 3%.

Scrie pret BRUT. Ai alte informatii ca este fara TVA? Nu sunt interesat de masina ca sa dau telefon sa intreb, dar poate alti colegi sunt. Vad destul de multe si sub 20K.

 

Bv @cristi511 pentru alegere. Citind posturile tale nu te vedeam fericit in viitor cu micutul 1.4 :) 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu v-am mai zis ca Sportage 1.6T este imbatabil la pret/calitate. Si ala e pretul total cu tva, va spun eu sigur care am fost si la TD si am si vorbit putin de pret.

Cristi, tie iti trebuie min 1.8T din cate imi dau eu seama. Ti-am mai zis si in trecut.. :P

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt tentat sa cred ca e pret fara TVA ...ar fi un discountd e 20% fata de pretul de lista. Nevertheless oferta e foarte competitiva si fara TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul cu optionalele din descriere, in configurator sare de 30000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bebeee mersi...am digerat mult treaba asta si am ajuns la concluzia ca deja am facut un compromis cu Leonul si ar fi o tampenie sa mai fac inca unul cu Ateca

@CristiALF nici 1.8 nu e ce trebuie pentru mine :D 

@Flavyus: in afara de grupul Renault-Nissan niciun crossover d-asta mic nu ofera posibilitatea de LOCK pentru sistemul 4x4 indiferent de cum l-a numit marketingul. ( daca gresesc zic sa fiu corectat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la cine anume te referi cand zici SUV mic, dar in general lock au si destui altii: Kia, Toyota, Mitsubishi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia LOCK fara  LSD este fix marketing, prin urmare alegerea unui model folosind aceast feature ca decisiv mi se pare hilar. Din suvuletele amintite in acest battle fix niciuna nu are asa ceva. Electronica oricat de avansata este nu poate actiona ca un angrenaj mecanic orice i-ai face. 

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, hai sa lamurim niste lucruri:

- in momentul in care cuplezi 4x4 si nu ai niciun diferential cu patinare limitata (LSD) sau diferential blocabil - rezulta ca vei invarti rotile in diagonala: adica patineaza stanga fata + dreapta spate, sau dreapta fata + stanga spate.

Functia lock doar directioneaza acelasi cuplu pe fiecare punte, dar in continuare rotile se vor invarti in diagonala.

Ai nevoie de "lock" la nivel de punte, pentru a forta ambele roti ale aceleiasi punti sa se invarta cu aceeasi turatie, adica sa primeasca acelasi cuplu.

Ei bine, acest "lock" poate fi adevarat - adica blocare LSD sau 100% blocabil mecanic, sau poate fi simulat: gen Torque Vectoring la nivel de punte. Daca pe asfalt e suficient un Torque Vectoring, pentru a ajuta la parcurgerea virajelor fara clasicul - patinat roata de la interior viraj - in off-road cu Torque Vectoring nu faci nimic- vei praji inutil franele, caci, din cate stiu, TV functioneaza prin franarea rotii care pierde aderenta. 

Anyhow, asa cum spunea si @saibot, electronica nu tine loc de mecanica.

Iar impingerea limitelor unei masini cu 4x4 electronic - ca si sisteme - va rezulta in prajiri de ambreiaj, frane, cutie de viteze (cazul lui Edge in comparativul cu Touareg)

Din nou, ca sa fie limpede: SUV-urile sunt facute pentru maxim forestier uscat, forestier cu zapada pudra max 20-25cm si plimbari pe pajiste.

In niciun caz pentru forestier cu noroi/gropi sau forestier cu zapada uda/semi-inghetata - acolo il omori in 2 km de asa ceva. Inclusiv un Jimny nepreparat gafaie rau la asa ceva, iar masina aia stie off-road mult mai mult decat toate SUV-urile.

Trebuie sa ne limitam la ce stie masina sa faca, nu la ce ne-am dori noi sa faca masina. Cum era vorba aia? "Trebuie sa belim ochii, ca daca nu, belim belingherul" Nenea Piersic zicea asta, pentru cei care au "deschis mai tarziu televizoarele" si e de mare actualitate vorba asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!