Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Mie ideea cu cadranele peste volan mi se pare absolut cretina. De altfel, francezii, renumiti pentru inovatie in domeniul auto, sunt renumiti si pentru lucrurile facute diferit de altii doar ca sa fie diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Renumiti pentru inovatie au fost acum 100 de ani, nu mai inoveaza nimic decat in materie de design. A se vedea diferentele enorme intre generatii la modelele Renault, Citroen si Peugeot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well, stii ca-mi place sa aduc contraargumente ... Filtrul de particule, puntea fata cu pivot decuplat, hibridul diesel, ce sa mai zic? End offtopic.

Ontopic: din pacate in domeniul suv full features, francezii sunt slabi industrial si nu tehnologic, nu reusesc sa fie rentabili, Renault  se bazeaza pe Nissan iar PSA s-a bazat pe Mitsubishi si tot au fost scumpi si prosti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as intelege limba poate as putea scoate ceva din el, insa poate sunt colegi cu acest dar si ne pot face un mic "review" :)

 

Cat despre Peugeot, recunosc, si mie imi place, insa nu voi da 30k+ pe o masina inaltata si FW - sunt banii mei, sau ma rog, as merge pe non SUV. Si da, tot francezii au venit cu multe(de la motoare de cc mici diesel, la acuma acest superb virtual cockpit - care personal este peste cel de la audi, insa ma opresc aici), acolo ii dau dreptate lui @vdragos , nu VAG e 'nezeul -endofftopic si de la mine :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze din start pentru greselile gramaticale ce pot aparea, mai jos o mica traducere din cat am inteles eu. Sfarsitul il stiti oricum :)

Toate sunt TDI, 4X4, cutie manuala

Interior:

Ateca: Interior de f buna calitate, vizibilitate ok, stalpi A nu deranjeaza, ecran ok asezat, incarcator tel wireless, cotiera ok…, post conducere comod

Tucson: Sub Kia ca si materiale, volan ok, ecran tactil pozitionat sus, locuri depozitare ok…

Sportage: Confortabil, calitate medie, post conducere comod, ecran pozitionat sus, vizibilitate buna

Kadjar: Scaunele cele mai confortabile, design modern dar material nu de cea mai buna calitate, ecran mic, spatii depozitare mari,

Qashqai: Material de calitate, design volan ciudat, pozitie condus ok, vizibilitate buna, stalp A cam grosi. Ecran pozitionat prea jos, locuri de depozitare foarte multe, cotiera fata spatiu mare interior

 

Bancheta spate:

Ateca: Spatiu imens bacheta spate si f comoda, tunel transmisie mare dar comod locul din mijloc

Tucson: Spatiu f ok , identic cu Sportage pe bancheta, confortabila

Sportage: spatiu f mare pe bancheta atat la genunchi cat si la cap, bancheta confortabila, spatar ajustabil la bancheta din spate

Kadjar: Mai bine decat Qashqai la genunchi si cap, loc central bancheta incomod si spatiu f mic la cap, are prize spate

Qashqai: Spatiu mic genunchi bancheta spate, dar ok la cap, bancheta nu foarte bine conturata pe corp, fara aerisire bachata spate si incarcator,

 

Portbagaj:

Ateca: portbagaj 485 litri, pliere bancheta din portbagaj, roata de rezerva dim reduse

Tucson: portbagaj generos 488 litri, roata de rezerva de dimensiune normala, prize, posibilitate inclinare bancheta spre spate prin modificarea acoperisului (plasei) portbagaj

Sportage: portbagaj ok 503 litri

Kadjar: portbagaj MODULAR 472 litri, inaltime mare de la sol la podeaua portbagajului = problematic la incarcarea bagajelor grele, gura portbagaj iregulara = problematic la incarcarea obiectelor voluminoase, roata de rezerva, bancheta se rabateaza din portbagaj.

Qashqai: portbagaj MODULAR 430 litri, bancheta nu se rabateaza din portbagaj, slabut per ansamblu, roata de dimensiuni reduse,

 

Motorizare:

Ateca: 2.0 TDI 150 CP, cuplu superior fata de Q si K, inferior fata de T si S, tinuta de drum superioara, consum 6.3%. Dinamica: Este la alt nivel in toate aspectele, motor destul de potent desi nu e cel mai mare (CP), joaca in alta liga

Tucson: 2.0 CRDI 185 CP, consum 7.0%. Dinamica buna pe sosea si in curbe, cutie fluida, directie ok

Sportage: 2.0 CRDI 185 CP, consum 6.8%. Dinamica putin peste Tucson

Kadjar: 1.6 DCI 130 CP , consum 5.7%. Dinamica cea mai slaba.

Qashqai: 1.6 DCI 130 CP , tinuta de drum superioara, consum 6.2%. Dinamica vie, suspensie mai ferma decat ceilalti cu exceptia Ateca, directie lenta,

 

Off-Road:

Ateca: cea mai rigida suspensie. Unghi de atac mai bun decat la T si S, cel mai usor si sigur control in off-road fata de competitie desi nu are blocaj diferential.

Tucson: suspensie putin mai tare decat Kadjar. Din cauza formei caroseriei, unghiul de atac scazut nu permite trecerea peste anumite obstacole.

Sportage: suspensie putin mai tare decat Kadjar. Din cauza formei caroseriei, unghiul de atac scazut nu permite trecerea peste anumite obstacole.

Kadjar: cea mai moale suspensie, mai ales datorita dimensiunilor jantelor (cele mai mici). Dinamica in off road apropiata de Ateca.

Qashqai: suspensie putin mai tare decat Kadjar. Dinamica in off road apropiata de Ateca.

 

Preturi si echipari:

Ateca: 31.090 , 2 echipari disponibile cu 4x4 si manuala: Style si Ateca

Tucson: 32.465 - 1 singura echipare

Sportage: 1 singura echipare GT Line, 31.133 / Pret mai mic decat Qashqai dar si cu mai putine dotari,

Kadjar: 28.460 - Pret mai mic decat Qashqai dar si echipare putin mai slabuta decat Q Techna.

Qashqai: 31.363 / cel mai echipat / cele mai multe optiuni de configurare

 

Locul 1: Ateca datorita dinamicii – 3 voturi

Locul 2: Qashqai – 1 vot – transmisie buna  si apropiat de Ateca in off road

The end.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un comparativ facut de spanioli si care nu se bazeaza pe niciun fel de masuratori riguroase, deci putin credibil, pe cine credeai ca scot pe primul loc? Seatul e marca lor nationala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exceptand rezultatul previbil nu putem sa nu apreciem efortul lui Liviu. 

Ateca chiar vine cu un pachet extrem de competent si puncteaza exact acolo unde trebuie: tinuta de drum sigura spre sportiva, tehnologie suficienta, design atragator, preturi competitive. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos Total de accord cu tine, plus ca nu doar ca n-au facut masuratori riguroase, ci doar au comparat cateva cifre din cartea tehnica la portbagaj si motorizari. Au testat putin si unghiul de atac e drept, dar era frumos sa fi vazut un Moose test de exemplu, sau un traseu de off-road unde sa poti vedea diferentele, etc...

Din punctual meu de vedere acel test e facut pentru necunoscatori, sunt satul de Teste in care sa-mi spuna daca am loc pe bancheta sau nu...

Rezultatul final este intr-adevar correct, dar nu in urma testelor facute de ei :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putina atentie la Nissan  Qashqai. Au probleme pe partea de electric, se prajesc ambreiajele la cutia manuala la 20. 000 km..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad  multe Vitara pe strada, in Bucuresti dar si pe sosele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raportul pret/pachet tehnic este foarte favorabil, in unele cazuri chiar mai bun ca la Duster. De-aia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, probabil ca sunt robuste (macar atat!) si isi fac treaba. Altfel, sunt niste mizerii dpdv al rafinamentului, mergeti in showroom si urcativa intr-una, mirosul de plastic nou ordinar si toxic va va rupe nasul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la altceva. Dpdv transmisie sunt foarte asemanatoare cu Dusterul, la motoare ofera o gama ceva mai larga si pe ele poti pune si perversiuni gen faruri led sau frinare automata sau pilot automat adaptiv. Pretul de baza la dotari echivalente e pe linga Duster deci probabil ca la categoria suv ceva mai capabil e a doua cea mai ieftina de pe piata dupa Duster. Plus ca beneficiaza si de momentumul brandului, ca si Subaru :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este, poti pune niste chestii in plus si vei plati si vreo 30% in plus fata de Duster. Duster in care totusi nu miroase a toxic :D 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar Vitara cu tot ce poti pune pe ea, spoilere etc etc, cu un voucher rabla si reducere de 1000 de euro o scoti la 20k. Ceea ce mi se pare un best buy, chiar daca miroase a plastic. Eu am facut un TD si nu e nici prea prea nici foarte foarte. Macar are claxon pe volan :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Visezi tu reducere 1k EUR, nu primesti asa ceva ci doar vreo 500 EUR. Ma rog, sa zicem ca nu e neaparat atat de important, dar oricum..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitara e un suv de clasa mica, intr-adevar pachetul poate parea atractiv la prima vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unu mi s-a parut mai spatios decat Juke sau Captur, care sunt Suv-uri de clasa mica, cel putin Juke. Dar 20-21k pentru 4x4, faruri led, navigatie, clima mi se pare ok. (La Vitara optionale erau culorile si niste spoilere parca). Intr-adevar, plasticurile sunt niste mizerii, dar eu cred ca e best buy raport calitate pret, pentru cine vrea ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suzuki nu a pus si nu va pune accent pe calitatea materialelor, ei nu au pretentia de a tinde spre premium, fac masini cinstite si simple. 

Vitara se produce in Ungaria, acolo unde produs si Swift si Baleno. Nu sunt chiar la nivel asa de jos ca Dacia, totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi in calvarul de pe DN1 (am facut 5 ore din Poiana in Sinaia, dupa ce ma asteptam sa fie liber pe sensul ala si aglomerat pe celalalt). Dpmdv e clar ca Romania e impartita intre bogati si saraci. Multe GL, GLS, X (de la 1....n), Cayenne si Q7 modelele noi. Desi in Bucuresti am vazut destule Vitara, pe drum erau raritati. Plin de Kia Sportage (una a derapat de 2 ori in fata mea, nu cred ca avea cauciucuri de vara), Hyundai Tucson si Santa Fe de toate generatiile. PS Un singur Tiguan nou, nici un Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat inca n a inteles ca pentru a vinde masini trebuie sa ai capacitate de productie si termene de livrare decente...

Cand, pentru un seat, ar trebui sa astepti 6 7 luni incepi sa cauti variante si in alta parte. 

Cat despre starea natiunii, parcul auto, statistic vorbind poate oferi o imagine clara a poporului..iar la noi pentru aia 1,2 mii care o duc bine sunt alte cateva zeci de mii care...nu o duc chiar asa bine 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E off topic, dar tot o spun: 1% din populatie detine peste 50% din averea nationala. E modelul african aplicat perfect la noi...

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Seat are capacitate de productie, problema e ca salariile in Spania sunt mai mari decat cele din Cehia, asa ca in fabrica din Martorel se asambleaza doar modelele care se vand in volume mari, Ibiza si Leon, restul in Cehia. In plus, in aceeasi fabrica se asambleaza si Audi Q3.

Probabil este vorba si de reducerea costurilor generate de logistica, in fabrica unde se fabrica Ateca se produc Superb, Yeti si Kodiaq.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic-ish: ieri am prins cel mai crunt viscol din experienta mea de sofer si ma bucur pana la lacrimi ca nu conduceam Leonul. ( in poza nu se vede realitatea din zona dambovicioara-fundata iar in filmuletul de mai jos abia iesisem din zona cea afectata).

Pentru mine unul e clar ca viitoarea masina va fi 4x4, pentru siguranta si confortul psihologic pe care il ofera in acele 2 3 situatii pe an. Am plecat pe soare de acasa si am dat peate "iadul alb" ,cum ar zice protv-ul.

...acel moment cand te feliciti pentru alegerile facute cu doar 1h mai devreme. ( awd lock aka 50/50)

 

IMG_20161202_153708-1248x1664.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca in filmulet nu ai prins partea mai nasoala, altfel nu e nimic atat de iesit din comun. In astfel de situatii mergeam destul de des cu multi ani in urma avand doar un Oltcit :) (cu a sa garda la sol de SUV actual ce-i drept..)

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!