Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Sa stii ca e plin youtoube - ul de baieti care tavalesc grav masini, inclusiv Tucson si Sportage. Nu ca ar fi asta un criteriu de selectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar voi chiar ati lua masini Haldex pentru off-road? Eu vad clasa asta ca niste masini bune pe strada cu care sa faci si niste soft off-road dar cine cauta off-road nu cred ca s-ar uita vreodata la un Haldex...

Revenind, am vazut si eu Sportage la SAB, nu m-a dat pe spate desi e bun. Foarte bun! Dar, personal, tot Ateca as lua desi, daca masinile nu ar avea nicio sigla pe nicaieri, as baga mana in foc ca Sportage-ul e mai scump... Lucru sustinut si de dvei de la Kia care ofera, cica, 2-3% reducere la o masina de 30k. Am zambit, am multumit si am plecat! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa faci off road, ai nevoie in primul rand de anvelope. Tot ce vine instalat pe SUV-urile astea de oras, este pt 95% asfalt. Unde ajunge un SUV din comparativ, probabil ajunge si o Dacie 1310 daca nu o pui pe burta. Da, iarna e ok, dar in rest aportul e foarte mic, ele mergand 90% tractiune fata. 

Criteriul de capaciati off road consider ca nu isi are locul in acest comparativ. Decat sa omori ursul prin paduri, mai bine cumperi un Wrangler.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos nu te ai saturat de urari de bine de la posesorii de kodiaq? :))

Topicul asta a ajuns o shaorma cu de toate, mai ales ca fiecare zice ca "a lui e mai tare".

Concret, un duster 4x4 va rade in off road de absolut toate modelele insirate pe aici, cu toata suita de sisteme de asistenta. (Exclus off road-erele adevarate)

Ceea ce nu inteleg eu este de ce se discuta asa zisele capacitati off road mai ales ca in 99% din cazuri o bordura mai inalta si/sau un sleau de zapada vor fi cele mai grele scenarii.

In fine, e treaba de gusturi dar pe bani multi. :)

Edit: personal as alege-o pe aia care e fie cea mai confortabila pe asfalt fie cea mai sportiva. Garda la sol ma ajuta mai mult dpdv psihologic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos eu personal nu am nimic cu kia sau hyundai dar cand zici ca fordurile ti s-au parut ok mi se pare aiurea. 

Daca iti acopar kilometrajul la leon 2008 si un fiesta 2012 si te pun sa mergi cu ele o sa zici ca leonul are 120.000 si fiesta 400.000.

Dar in realitate e invers.

Am fost uimit sa vad cat de prost poate o masina sa ajunga dupa atatia km. Si sunt masini intretinute cum trebuie amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil cine si-a luat SUV compact (cu 4x4 ca altfel nu vad de ce ai cumpara asa ceva?) s-o fi gandit ca mine: vreau ceva incapator, de familie, cu care sa merg la munte, tara, mare, in afara, sau in tara, sa fie bun pe sosea, dar sa nu imi fie frica sa ies pe vreun drum neasfaltat sau sa merg pe niste ulite prin comuna; sa nu imi fie frica de cativa cm de zapada, de faptul ca poate voi ramane suspendat pe zapada sau o duna mai inalta care mi s-a parut o bucata de vegetatie sau o portiune mica de noroi care sa ma faca sa imi schimb planurile din acea zi. Pentru ca ... in acea masina va fi exact ce e mai important pt mine: familia mea. Daca chiar vrea careva offroad, nu cred ca e bine sa dea atatia bani pe asa ceva, pt ca poate gasi ceva mai ieftin si mai potent de tavalit destul de usor. SUV compact nu iei pt a te da pe serpentine, a intoarce capete pe strada sau a ajunge pe diferite culmi neatinse de alte cauciucate, ci il iei de nevoie. Daca nu exista nevoie atunci ai bani sa faci multe si te invidiez ;). Un SUV compact dupa parerea mea ar trebui sa fie bun la toate, insa sa nu exceleze la nimic mai mult decat NEVOIA TA de a-l avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Penibil. 

@yank & @Marius82 următoarele derapaje de la regulament, indiferent cât de mici vor fi, vor fi urmate de BAN permanent.

Thread closed. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!