Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

AM gasit pe un forum un user fan Ford cu 2 Kuge :), una dusa peste 200k, destul de happy. Tot diesel, tot Powershift, tot AWD.

Tre' sa-l imbat sa scot intel de la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM pipait Kuga in showroom, downgrade-ul fata de actuala masina e vizibil.

Am testat Sportage GT line full banana (AVE colegul care recomanda "reteta full banana" la SUV-uri), sunt bolnav :wub:

Negociez in stare de betie... gen.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi postul meu legat de Sportage. 

Daca reusesti sa cobori in jurul a 26k...e best buy. (Daca poti suporta zgomotul de rulare prezent in habitaclu si suspensia destul de rigida)

Banuiesc ca ai mers cu 1.6 benzina de 177cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prieteni, va rog eu mult nu ma penalizati cu ban-uri si alte alea :banghead:  sunt ca drogat.

2.0 Diesel 185 4x4 AT GT line (asta inseamna piele perforata, scaune sport incalzite + ventilate) + xenon, adaptiv, trapa panoramica, Navi cu Tom Tom inclus pe 7 ani; garantie 7 ani producator, difuzoare JBL, senzori/ camera spate bla bla bla negociez ceva peste 30k. Multe alte gadgeturi...

Pai numai cand am vazut tractiunea cu Lock si mod special de coborat pante am facut tumbe. Am intors masina prin zapada intarita de vreo 35 cm.

LE: Mod sport la cutie, suspensii gaz cu 2 nivele, incarcare telefon wireless, padele, jante 19 cu Continentaluri...

Hauuuuuuuuuuuuu

PS: sincer si din inima respect colegilor de pe forum, sunteti o comunitate extraordinara

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Flavyus am spus si eu in Postul meu de versus, sportage gt line stai foarte bine, insa e am reusit un amarat de ~800€ reducere la o configurare ~33k € pe cand la Ateca, desi dupa reduceri clar mai scumpa, am avut o reducere mai palpabila, si mi-am asumat diferenta la achizitie sperand sa o recuperez la revanzare :))

Insa , da, repet, Sportage GT Line mi-a placut si mie.

Succes!

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu compar cu Kuga, care pe langa Sportage e ca Duster pe langa Tiguan (scuze colegilor cu Ford, am avut si eu 2 deci sunt fan).

Compar preturi nete si ce iau in banii astia e demential. Apoi, in Sportage m-am simtit acasa din prima (da bine, in GT line, zici ca m-am nascut pe Nurburgring).

 

Ciudatenii la Sportage: nu are parbriz incalzit nici la optionale, au parbriz degivrant, cu incalzire pe conturul parbrizului; sper sa fie bun la ceva; iar in configuratie de showroom f. smechera nu are ACC, desi are multe alte sisteme.

Ciudatenii la Sportage: nu are parbriz incalzit nici la optionale, au parbriz degivrant, cu incalzire pe conturul parbrizului; sper sa fie bun la ceva; iar in configuratie de showroom f. smechera nu are ACC, desi are multe alte sisteme.

Io credeam ca's zdravan la cap, faceam configuratii rationale dar cand mi s-a "aratat" s-a terminat cu lumea din jurul meu asa cum o stiam :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM configurat la repezeala o Kuga similara. De ce Kuga ca reper ? Fiindca Ford e cunoscut pentru preturile accesibile. Mi-a iesit Kuga la 41k pret de lista, aplicam discount 20% si rezulta vreo 32k cu rezervele urmatoare (fata de Kia): 7 ani garantie producator, 4x4 incomparabil mai performant, fabrica Slovakia vs Valencia (motorizare Coreea), feeling spatiu interior mult mai prietenos si ergonomic; + The Kia Sportage has secured first place in the 2016 J.D. Power Vehicle Dependability Study, earning the award for its quality and reliability (vs testul de anduranta Kuga semnalat de colegi aici pe forum).

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare Kia o oferta superok, mai putin pretul care mi se pare cam mare, as fi pariat ca reusesc sa tina preturile sub 30k la variantele de top. Materialele din interior sunt ok, iar ergonomia pare familiara pentru ca designerul sef provine de la Audi.

Cit priveste parbrizul incalzit la baza, asta e filosofia Hyundai/Kia; in realitate dezgheata repede jumatate de parbriz dar are un mare avantaj fata de parbrizul incalzit clasic, dezgheata si incalzeste stergatoarele, pentru ca rezistentele de la baza parbrizului sunt puternice.

Tractiunea integrala e Magna Steyr (Gelandewagen va spune ceva?), un concept destul de avansat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Flavyus said:

AM configurat la repezeala o Kuga similara. De ce Kuga ca reper ? Fiindca Ford e cunoscut pentru preturile accesibile. Mi-a iesit Kuga la 41k pret de lista, aplicam discount 20% si rezulta vreo 32k cu rezervele urmatoare (fata de Kia): 7 ani garantie producator, 4x4 incomparabil mai performant, fabrica Slovakia vs Valencia (motorizare Coreea), feeling spatiu interior mult mai prietenos si ergonomic; + The Kia Sportage has secured first place in the 2016 J.D. Power Vehicle Dependability Study, earning the award for its quality and reliability (vs testul de anduranta Kuga semnalat de colegi aici pe forum).

Studiul JD Power nu are relevanță în piața auto din Europa din păcate. Nu prea are relevanță nici în SUA din păcate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

In JD Power’s Vehicle Dependability Study, a long-term product quality survey conducted in Europe, the Kia Sportage stood out with an extremely low number of faults, measured by JD Power in problems per 100 cars (PP100). The Kia Sportage’s result of 45 PP100 not only resulted in victory in the Compact SUV segment, but also placed the car first among 68 models from 24 manufacturers in the overall ranking.

@vdragospai tineam oferta binisor sub 30k net, daca ma opream la GT line, dar mai urmeaza inca 19 optionale :))))

 

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JD Power e un scam la fel ca si BBB (Better Business Bureau) în SUA. Nu le-aș acorda atenție prea mare. Este o industrie ca și yelp și alte servicii similare. Pot să îți dau ceva documentație dacă ești interesat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu de unde ai mai scos 19 optionale peste GT line, nici nu credeam ca mai sunt disponibile atatea, ca oricum avea cam de toate la baza :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord ca JD Power nu e mama lor, dar e un fel de matusa :)

Deci optionale puse peste GT line:

Xenon adaptiv

spalator faruri

plafon panoramic

scaune fata reglaje electrice

scaun pasager reglabil pe inaltime

scaune fata ventilate

led lampa citit fata

led habitaclu (?)

led portbagaj

volan incalzit

Navi adica ecran de 8 vs 7 cu RDS DAB SD CARD

difuzoare JBL 

difuzoare inalte + amplificator extern (ce face asta ?!)

parbriz degivrant

portbagaj electric

incarcare telefon wireless

ELectric parking brake (cu ce difera de "foot parking"

senzori parcare fata spate (astia urla din difuzorul in cauza de ex. stanga fata sau dreapta spate)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, DOL said:

JD Power e un scam la fel ca si BBB (Better Business Bureau) în SUA. Nu le-aș acorda atenție prea mare. Este o industrie ca și yelp și alte servicii similare. Pot să îți dau ceva documentație dacă ești interesat :)

BBB actioneaza ca un intermediar/mediator intre client si vanzator, primesc reclamatii si apoi le trimit mai departe, Dar da, unele companii sunt judecate dupa numarul de reclamatii care au ajuns la BBB. In orice caz, toti vor sa evite o eventuala reclamatie la BBB dar aici ma refer la companiile carora chiar le pasa de clienti si de customer experience in general, sunt destule carora nu le pasa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am configurat un Ateca similar si mi-a dat putin peste 40k. Posibile erori +/- 15% zic eu sa confund chestii intre marci.

Nu prea indraznesc sa verific preturile la Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Flavyus sa inteleg ca bifezi tot ce poti bifa si vezi unde ajungi?

Totusi care este bugetul? Ce iti doresti de la o masina? Pe mine m-ai pierdut incepand de la Ford e best-buy la 24k pana la am configurat ateca de 40k....

Ma retrag din discutie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt fix pe topic. Versus Suv compact. Il vreau pe cel mai ieftin si bun. Toata lumea a cazut de acord ca Kuga e ieftin. Imi rezulta pe echipare similara ca Sportage e la acelasi pret, pe cand Ateca si Tiguan se duc peste 40k. Am verificat si o oferta de X3 similara, iese pe la 45-46k. 

 

 

Bujetul meu nu e subiectul, ci raportul pret/ kg de masina/ calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, bZ1 said:

BBB actioneaza ca un intermediar/mediator intre client si vanzator, primesc reclamatii si apoi le trimit mai departe, Dar da, unele companii sunt judecate dupa numarul de reclamatii care au ajuns la BBB. In orice caz, toti vor sa evite o eventuala reclamatie la BBB dar aici ma refer la companiile carora chiar le pasa de clienti si de customer experience in general, sunt destule carora nu le pasa :)

BBB sunt niște "bully" ca și yelp. Nu vrei să faci subscription la BBB ? automat ai "F" rating când cineva face o căutare cu numele companiei tale. Chiar dacă nu ai nicio reclamație. Scuze de offtopic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flavyus daca tot vrei sa cumperi o masina "cu cap", doar dupa un raport pret/calitate in detrimentul masinii care ti-ar placea(evident in limitele unei buget prestabilit), ai luat in calcul si ce vei face peste 4-5-6 ani?? Eu cred ca la revanzare Kia merge la vale rau de tot...stiu o sa imi spui ca masina va mai avea garantie....dar ia in calcul si faptul ca coreenii schimba modelele sau le face-lifteaza foarte repede, iar asta inseamna devalorizare rapida la ce cumperi azi... Si eu am facut ca tine la masina precedenta, am luat cu cap Jaguar xf in detrimentul lui A6 sau seria5 si am pierdut vreo 25k dupa 1 an si jumatate.... romanii in general prefera  masinile germane la mana a doua..... Bafta multa in alegerea ta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Cei care munciti la firme care au flote din grupul VAG, Interesati-va daca aveti contracte si pentru achizitii personale. Mai exact, la noi, Tiguan are reducere recomandata de minim 10%. Nu se cumuleaza cu alte promotii. Asta pentru cei care doresc Tiguan

reducere.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR avem lista de reduceri la tot grupul VAG, plus BMW si Opel. Ce mi se pare fascinant este ca scrie "Discount MINIM recomandat".Deci loc de discutat preturile este. Ca fapt divers pentru Superb e 8% :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok, e agresiv, dar lasa putin spatiu sa respire si dealerilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si multinationala mea are garantat 21% la Ford, dar cu Pachetul Titanium bagat pe gat.

@ADI_PKPCu passatul ies pana acum la o devalorizare de 3.3 k/ an, la pretul masinii + ce am bagat in schimb piese (exclus mentenanta si consumabile). Nu cred ca as iesi cu mult mai rau cu un Sportage, care in schimb ar fi mult mai dotat. Oricum nu am buget de Ateca/ Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut la Hyundai o devalorizare de circa 60% in 7 ani dar valoarea lor reziduala creste daca au garantie, a mea nu mai avea cind am vindut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!