Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

@octavia 4ever vezi in primele postari, am facut eu un mic vs si cu concurenta, iti recomand un td si cu sportage - mai multa garantie, mai multe dotari - daca poti trece peste sigla de pe caroserie :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasand la o parte design-ul care tine de gust, aduc in discutie si 5008 de la Peugeot si versiunea my16 de la Subaru XV. Pretul la XV este undeva la 30k in echipare maxima si am vazut niste teste cu el, unde mi s-a parut foarte versatil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3008 (bănuiesc ca la el te referi) este exclusiv 4x2. Deci e de discutat în topic de hatchuri zic eu.

Problema cu zona asta de "suv/crossover" este subiectivitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...care actualmente e un mpv si abia de la anu va deveni suv/crossover. 

Nu mai bine limităm discuția asupra masinilor care exista? Nu de alta dar din 2017 se lansează o suită de noi concurenti din care numesc doar xc40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul Suv 5008 e pe site-ul de ro si va fi disponibil pentru comenzi din noiembrie, deci livrari vor fi ca si la Ateca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Are nu stiu ce sistem inteligent al tractiunii (?!). Dar totusi zic sa tinem cont pentru ca nu toti vor opta pentru Ateca 4x4. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XV este o masina mai potenta in off-road decat SUV-uletele astea. Am condus unul si poate destule daca stii cum sa te dai la ea. Din pacate, motorizarea este de doar 147 CP pe diesel, dar e boxter diesel si se simte altfel fata de tractoarele VAG. Daca treci peste design si reteaua de service improprie, poate fi o alternativa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca treci peste design, motorizare, interior, rețeaua de service, imaginea de marca si inca alte câteva aspecte îți dai seama că Lada Niva e mașina ideala...

 

Putem sa revenim la subiect? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Cristi, nu suntem in subiect cand discutsm de alternative? :)) nu mai stiu daca de CX5 s-a zis ceva, ca si asta e o varianta, de altfel foarte bine vanduta prin Ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se discuta absolut orice SUV-uri, toate in echipare "full", aduc si eu in arena Wrangler Unlimited. 2.8TD, 200 cai, automata, piele, scaune incalzite, the works.

"WOW factor" cum nu are niciuna din masinile de care se tot discuta de 5 pagini

Faptul ca este THE ICON este Priceless....

Si e la bani de Tiguan 190DSG Highline...gen :P 

Beat That

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difficult to beat. :) dar cred ca cei care se uita la Ateca, nici nu s-au gandit la Jeep. Plus ca pe asfalt, dai in piatra la rinichi. Am adus in discutie echiparea "full", pentru ca la Subaru si Mazda, asiatice in general, nu prea mai ai ce dotari sa mai pui peste. 

Discutand si putin subiectiv, Subaru XV imi  place mai mult decat Porky face cu mustati Kia Sportage, iar ca interior 5008 rullz :))

 

peugeot-5008-interior.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5008, va fi cel mai probabil la pret de Tiguan sau un pic above din cate am citit.

Vine clar cu 4x2, nu am citit nicaieri ca s-ar introduce si 4x4, si daca de aceasi bani as putea opta Tiguan 4x4, interior ca interior, insa 4x2 + depreciere ca roua de dimineata, pentru mine personal este no go. Da, si eu sunt sucker pt infotaiment si tech-guy-gadget-eturi .... insa deja sunt multe virgule la mijloc....

@cristi511 ce lada niva? ai intrat la eie pe site? Mai bine un papuc 4x4...insa iara deraiam grav....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM Total de acord cu tine daca asa vor fi preturile. Plus ca nici interiorul la Tiguan nu e chiar atat de rau. :)  Eu doar am mai dat cateva alternative. Cat despre Lada, 9460 Euro. :)) 

Personal cred ca CX5 arata mai bine decat Tucson. Atat interior cat si exterior, doar ca am auzit ca ar fi probleme cu farurile, oglinzile si parbrizul de proasta calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Design simplu, robust si fara moarte. Totul la locul lui, fara briz-briz-uri inutile facute sa-ti ia ochii. Iar imaginea de marca este peste Vw and co.

subaru-xv-review--16.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tehnologia si materialele sunt de alaltaieri, la pret comparabil cu Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au mai schimbat interiorul. Dar ce face asta  nu face Ateca. :)

 

2016_Subaru_WRX_Interior_Main_Banner.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e vad ca nu are nici reductor nici punti rigide. Deci ce face in plus? 2 cm de garda la sol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are reductor pentru ca este CVT. Daca e manuala are maneta aceea pt reductor. Asa tin minte. Si doar pentru benzina.

LE: look - poza, langa frana de mana e maneta 

sub_xv_07.jpg

Modificat de Jaw
adaugat poza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca asta e valabila doar la Forester si Impreza, la XV nu am vazut reductorul. Iar la CVT "Symmetrical AWD" inseamna cuplaj central cu discuri ca la Ateca, dar nu la fel de evoluat. Doar la manuala are un diferential mecanic cu blocare visco - este deci un sistem reactiv si nu proactiv. Ma rog, are si bune si rele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot dau variante pe aici din ce imi mai aduc aminte. :)) . 

Concluzie personala: Ateca renteaza in variantele pe benzina si nu prea la 190 Excellence + dotari ( spun asta ca asiaticile, nu prea au optiuni suplimentare in echipare maxima)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subaru e doar pentru pasionatii de marca. Cine a fost cu ele a vazut ca nivelul de calitate al interiorului este de Golf 3. Masinile sunt rare, si in caz de revanzare stai cu ea de la cateva luni bune, in sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am inteles, scoateti posturile cu Subaru. Ce oameni bai :)) 

ot: am vazut pe Motorvision o comparatie intr logan mcv chel si golf 7 variant full. Daca ei pot sa faca asa comparatie pot si eu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!