Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Este preluat de pe forumul monomarca. inclusiv partea cu "it has arrived" :)) Eu acum am vazut ca e si motorul de 1.0. De abia astept sa vad ce parere au posesorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, Luciosu said:

Este preluat de pe forumul monomarca. inclusiv partea cu "it has arrived" :)) Eu acum am vazut ca e si motorul de 1.0. De abia astept sa vad ce parere au posesorii.

Am preturile draft in fata, de acolo stiu ;)

Oricum este putin offtopic, cred ca mai bine vin postate in area seat ateca daca nu ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F.f.f.f. interesant:

STYLE
1.4 EcoTSI 150 CP Start&Stop 4Drive DSG6 KH72YT17 20,838 25,005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta face cu ochiu': 1.4 EcoTSI 150 CP Start&Stop 4Drive DSG6 KH74YT17 23,112 27,734

Dar daca mai pui optionale, cred ca ajungi la 29000. Nu stiu cat se mai poate primi reducere...zicem 8%->26680. idei idei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vazut la lucru Ateca si nici o gramada de alte SUV-uri (nici Tiguanul macar). Dar personal, daca ar fi sa vreau acum un SUV, cred ca topul ar fi cam asa:

1. Tiguan - daca banii nu ar fi o problema si as avea bugetul necesar pentru 2.0 TDI 190CP + ceva optionale (gen 2k EUR) - adica probabil undeva la 35.000 EUR. +R-Line ar fi cireasa de pe tort.. - asta ar insemna insa sa fiu nabab sau flower power :) 

2. Sportage 1.6T DCT7 GT Line + ceva optionale (probabil undeva la 27.000 EUR aprox, poate chiar mai jos, depinde de discounturile finale) - daca as avea un buget "normal" de SUV si as fi un om ca un om, adica SI putin rational.

3. Dacia Duster 1.5 dCi cu ceva optionale - pretul pana in 17.000 EUR - daca as fi normal la cap :)) 

Cum nabab nu sunt si nici sanatos la cap probabil => deci ca mi-as lua Sportage :na: si 5-6 ani (cat as tine masina) as fi flower power :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF: ca sa nu te las sa visezi, iti pot trimite niste linkuri cu problemele cutiilor DCT7 de pe platforma Tucson/Sportage :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am zis si in mini review-ul meu, ca e singurul aspect cu "?" mai important la Sportage, cutia asta uscata DCT7. Sunt mai multe probleme decat la VAG ? :D Teoretic la Kia ai garantie si ti-o schimba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca, preturi calde primite de la PBN, disponibile pe topic-ul dedicat. PDF cam mare sa pot sa il incarc de la munca :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca putem rade de grupul Kia/Hyundai cand e ce e in curtea VW :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF: colegii de pe forumul Hyundai au avut doar probleme minore cu DCT7 dar discutind acolo am gasit acest link:

http://www.edmunds.com/hyundai/tucson/2016/consumer-reviews/

Daca ai ocazia sa-l parcurgi te lamuresti.

Atentie, la diesel cutia este AT6, automata clasica, DCT 7 se pune doar la T-GDI pe benzina.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca Peogeout 3008 se lansează la anul si l-as cam lua in calcul. Din ce am văzut pe YouTube masina e apreciata, dar nu mai am încredere in acele review-uri.

Bordul mi se pare interesant ca e situat foarte sus peste volan si poti vizualiza drumul in paralel si mai e si digital, un fel de AID de pe Passat.

Portbagajul pare incapator la cei 590 de litri.

Daca mai e si confortabila si motorul diabil l-as lua in calcul. Dar repet, nu stiu mai nimic despre Peogeot in general.

Vreo părere despre aceasta marca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasand la o parte pretul, parerea mea este ca daca ar fi sa aleg un Suv as merge pe Porsche Macan sau daca as fi avut nevoie pt hard core,drumuri urate, probabil un land cruiser. Si Ateca este ok dar parca este mai mic, se claseaza ca un Suv compact cum este Macan/Glc/Q5 sau Tiguan? sau este un suv mic in clasa cu Gla/X1/Q3?

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bentayga nu e prea bun, scartaie putin plasticul de pe usa. Eram doar ironic. Totusi as zice sa fim putin realisti cand discutam aici, ca daca ne-am permite Macan sau GLE-uri, nu cred ca am sta pe forumuri, ci am tranzactiona terenuri. :))

In alta ordine de idei, apare azi configuratorul de Ateca.

LE: deja a aparut. :) 

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hqdefault.jpg

In alta ordine de idei, pentru mine au ramas in cursa Sportage si Ateca.

Subiectiv Tucson nu mi s-a parut "drivers car", ci "passenger car", iar Tiguan e cam costisitor pentru buzunarul meu.

Azi voi afla scadentarul la ambele, Ateca va fi mai scumpa, acuma sa vedem cu cate beri in minus bem pe luna, daca diferenta este mare, personal tind sa cred ca voi merge pe coreeana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, insa tot la Kia (cat am primit mail), eu personal , atata configuratie cat si de pe stoc, nu am reusit sa scot mai mult de 1200 € la preturi de lista de peste 34k €, ori tot personal, la Seat(oferta de weeekndul trecut, trec azi la pranz iara pe acolo) am reusit mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot ati verificat Kia , la Sorneto nu fac discount-uri ? sau si astea se vand si e coada la ele ?

daca scoti un cosmo AT sub 37-38 k , deja ai alta clasa , alt confort , etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am fost la PBN sa vad ce au mai adus.

Am vazut Ateca. Pot sa spun ca sunt foarte dezamagit de model. Interiorul de leon, ca dimensiuni si design bord. Bordul insa are o textura mai nasoala si neplacuta fata de leon, iar masina pare nefinisata

Rotile spate stau ciudat, parca nu e pozitia lor fireasca asa.

Portbagajul are deschidere /inchidere electrica. Actuatoarele arata nasol, comparat cu amortizoarele de haion clasice. Portbagajul micut.

Masina de TD nu au azi, posibil vineri. Agentul de vanzari nu stia ce DSG are masina. I-am spus ca are si DSG6 pe 4x4 TSI, el spunea ca stie de DSG7.

Decat 25.000 un Ateca 4x4 1.4 tsi dsg mai bine 20.000 un Vitara S 1.4 Turbo automat. Daca tot accepti un interior mediocru, macar faci economie 5000.

Ieri am facut TD cu Mazda CX3 4x4 2.0 benzina, 150 cai, automat. Masina placuta, confortabila pentru clasa ei, fasneata, foarte bine dotata in varianta Revolution. Din pacate, portbagajul e infim, iar pretul sare de 24.000. La mazda mai e si problema asteptarii pieselor, in caz de pica ceva.

Am urcat si in Yeti.

Pare mai solid facuta. Clar au scopuri diferite. Yeti are portbagajul si mai mic, insa overall, masina mi-a placut mai mult. E mai ridicata decat Ateca, are aceleasi motoare, insa preturi mai mici la promotia de final de cariera.

4x4, 1.4 tsi cu DSG 6 e 22.000 cu ceva optiuni (inclusiv set complet roti iarna).

Asa arata lucrurile din perspectiva mea, la un buget in partea inferioara a gamei. Hyunday/Kia nu ma tenteaza.

 

 

 

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca te-ai dus cu asteptari mult prea mari :) . Eu nu am vazut masina pe viu, dar am fost convins de la inceput ca la calitatea materialelor nu au ce sa faca in plus fata de Leon (care Leon e slabut oricum la acest capitol, sub Octavia). Speram insa sa aiba macar calitatea X-Perience-ului, care cumva reuseste sa fie un pic peste Leon normal. Nu stiu daca e sau nu asa, voi vedea la un moment dat probabil.

Daca gandim ca Leon-ul il luai ca e mai ieftin si are oferte bune, si ca sta bine pe sosea si e mai fasneata decat Golful sa zicem + ca poate iti placea mai mult, si nu pentru ca e si la fel de calitativ, atunci trebuie sa realizam ca proportiile se vor pastra si la Ateca, ca de aia e mai ieftin decat Tiguan, nu?

Am fost si eu la Suzuki -> niste mizerii de masini. Aleg oricand fericit un Duster in locul unui Suzuki.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, iti inteleg punctul de vedere, insa fiecare face propriile alegeri. Asa cum tie iti place interiorul de golf, asa mie nu-mi place bordul plictisitor de golf si imi pare foarte decent cel de leon. Dar sa spui ca e sub golf/octavia o consider doar o opinie personala a ta.

Cat despre duster vs suzuki... e diferenta mare la calitate, franare, siguranta, pentru preturi relativ apropiate. Intra pe forumul suzuki sa vezi ce putine probleme au cei cu vitara si abia apoi decizi ce "mizerii" au cumparat.

Ce am subliniat in postul anterior e ca Ateca e mai slab finisata decat leonul si ca nu-mi place.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum arata (design/ergonomie) interiorul unei masini este bineinteles o chestiune subiectiva. Calitatea materialelor ce compun un interior insa, cred ca este o chestiune mult mai putin subiectiva. Eu la calitate m-am referit, altfel sa stii ca la design interiorul Leon-ului e foarte ok, n-am nimic cu el :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!