Jump to content

Modificari, upgrade-uri, update-uri


75NOR
 Share

Postare recomandată

Daca face cineva comanda de benzi si controlere cum a luat @markat, ma bag si eu. Arata prea oem sa nu pun si eu. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu daca da cineva comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va luati mai multe controllere ca sant tare proaste. Mie mi s au ars 4.Oricum sunt ieftine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aici  protectiile iluminate pentru praguri de care vorbeam in urma cu 2 pagini :);)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat si eu chinezarii de astea la un Audi Q5 - cam bling-bling, dupa parerea mea - mai putin important, dar sunt cam ozn-uri.

Se pot monta praguri de Audi cu iluminarea OEM  (nu stiu daca se incadreaza perfect, am cateva si voi verifica) si iluminarea este mult mai decenta.

Firul luminos montat la bord, ti-a iesit foarte frumos ;)

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Am o intrebare Florin, cum sa montezi pe Skoda praguri cu logo de Audi? Sau are logo pe care-l schimbi cu cel de Skoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, niste lumini de portbagaj cu LED nu montam si noi ? :) 

Ma tot gandeam ca arata aiurea iluminarea portbagajului pe "clasic", cand tot interiorul masinii e iluminat cu LED.

A facut cineva modificarea ? Ceva sugestii de executie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Eu am pus LED in portbagaj de cand am pus si luminile la picioare in spate. Nimic complicat de "executat". Cumparat asa ceva https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-auxiliare-cu-led-philips-xtreme-vision-w5w-12v-1w-4000k-127994000kx2/pd/DYD982BBM/ si inlocuit becurile cu ele in ~1 minut. De atunci am o lumina alba in portbagaj, nu galbenul ala de lumanari. A ramas in schimb galbena "lanterna" aia care sta la incarcat mereu in stanga acolo, adica practic nu e neaparat wow rezultatul, fiind partial stricat de ea - dar se poate scoate de la incarcat de acolo daca te deranjeaza :D

Acelasi tip de led-uri am montat si in plafoniere si la picioare - a mea venind cu becuri (lumanari). Desi pentru unii par scumpe, cei 50 lei dati pe un set (2 LED-uri) nu sunt deloc irositi, acestea oferind un aer de OE, nu o lumina albastruie aruncata aiurea ca majoritatea LED-urilor ieftine care se gasesc la orice magazin de colt de strada - spun asta din perspectiva celui care pe cealalta masina are LED-uri din alea, si nu se compara calitatea si lumina oferita de astea cu alea, desi in cealalta masina cu 50 lei am acoperit toate luminile existente si mi-au mai ramas si bani :))

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: mersi de pont :) 

Apropos de lanterna, vezi ca cea de Kodiak Style are iluminare cu LED :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/22/2017 at 7:29 PM, markat said:

Multumesc! Am o intrebare Florin, cum sa montezi pe Skoda praguri cu logo de Audi? Sau are logo pe care-l schimbi cu cel de Skoda?

pe un Q5 am montat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26.06.2017 at 1:12 PM, 75NOR said:

Domnilor, niste lumini de portbagaj cu LED nu montam si noi ? :) 

Ma tot gandeam ca arata aiurea iluminarea portbagajului pe "clasic", cand tot interiorul masinii e iluminat cu LED.

A facut cineva modificarea ? Ceva sugestii de executie ?

Asa cum am mai spus pe alt topic am schimbat becurile galbene din fabrica de la masina mea cu unele led cumparate de la http://vwforum.ro/topic/126744-led-it-up-atelierul-de-led-uri-auto/

Sunt foarte faine, schimba total interiorul si portbagajul. Daca nu ai nevoie la interior iti poti lua doar pentru portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: alea recomandate de tine, nu mai sunt disponibile la EMAG, doar la Aspad, care e importator.

Sunt disponibile in schimb cele de 6000k. Cele de 4000k sunt "warm white", astea de 6000k sunt "xenon white". Dupa cum percep eu culoarea cele de interior imi par de 6000k ? 

https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-auxiliare-cu-led-philips-xtreme-vision-w5w-12v-1w-6000k-127996000kx2/pd/D3D982BBM/?X-Search-Id=8443478bbeb75ba9fd00&X-Product-Id=16733539&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Search-Action=view

Ceva idei, aici ? 

@Catalin M: ce temperatura de culoare ai luat ? 6000k ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Cele OE de interior eu as zice ca sunt undeva intre 4000K si 5000K. Alea 4000K sunt mai spre galben, iar alea 6000K sunt mai spre albastru. Mie mi se par cele OE mai apropiate de 4000K decat de 6000K. Avand in vedere ca le pui in portbagaj, nu cred ca e chiar important aspectul asta, nu o sa sesizezi probabil vreo diferenta neavand termen de comparatie OE in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si LED-urile astea dau sa nu erori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: mersi. In mod normal temperatura de lumina naturala este 4500K. Corect, cele de 6000K sunt mai spre albastru, cred si eu ca cele de interior ar fi spre 4000k...

@sebip: daca vrei sa le pui la pozitii, nu sunt ok, dau erori. Daca citesti review-urile de pe EMAG toti care le-au pus de la Golf5 pe pozitii s-au plans ca au eroare in bord. 

Tu la ce vrei sa le folosesti ? 

Uite aici, sunt la oferta la Aspad: 49Ron, le-am comandat

http://www.becurionline.ro/philips-narva/set-2-becuri-led-auto-pozitie-w5w-philips-xtreme-vision-led-4000k-12v-1w/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, 75NOR said:

Sunt disponibile in schimb cele de 6000k. Cele de 4000k sunt "warm white", astea de 6000k sunt "xenon white". Dupa cum percep eu culoarea cele de interior imi par de 6000k ?

@Catalin M: ce temperatura de culoare ai luat ? 6000k ? 

Probabil in jur de 5.000, alb pur, fara sa fie nici prea galben, nici prea albastru.

2 hours ago, sebip said:

Si LED-urile astea dau sa nu erori?

Eu am schimbat la interior plus carcase oglinzi toate luminile cu led-uri si nu am erori. De cele de exterior este bine sa te interesezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la benzina vs tdi 4x4, ma abtin, depinde mult de nevoile omului, dar benzina vs benzina 4x4, clar as lua benzina 4x4 la orice ora. De ce? Simplu, pentru ca eu si cu motorul de 1.4tsi 150cp simt nevoia sa imi traga si celelalte doua roti destul de des. Pe uscat sa zicem ca nu ar fi o nevoie, dar nici cei 250nm si 150cp nu sunt pusi usor jos pe umed. Cand sunt in a2a (uneori si a3a pe la 60-70km/h) si calc brusc acceleratia iar pe jos e ud, incep sa imi "sara" rotile de pe asfalt efectiv. Nu pune pe asfalt deloc bine puterea. Evident, cu jantele pe 19" si 235 latime la anvelope probabil efectul e mult diminuat, dar chiar si asa sunt convins ca ar disparea neplacerile astea pe asfalt ud la accelerari puternice.

Totusi nu e topic benzina vs diesel, omul a aflat ce il interesa. Sa nu iti mai poluam topicul cu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: comportamentul de care zici tu, vine din roti si suspensie, nu din cuplul masinii. E compromisul facut ca sa ai PDG, nu le poti avea pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare? Si la Golf 7 fara PDG exact acelasi efect apare, vorbind de banalul 1.6tdi 105cp 250nm cu tot cu DSG.

L.E. Apropo de retrofit la 4x4, mi s-a aprins un beculet. Oare daca gasesc vreun S3 1.4tsi 4x4 adus de afara pentru piese, nu pot pune sistemul de tractiune integrala direct pe a mea, fara alte modificari? ..fiind vorba de acelasi motor.

@Bebeee De ce nu? Ma gandesc ca partea mecanica lipseste, din moment ce e pusa, poti recoda modulele pentru 4x4 (am vazut multe functii prin VCDS in care poti seta daca masina e echipata sau nu cu 4x4 - nu stiu daca e vorba de tot sau mai sunt si altele care trebuie adaugate). Banuiesc ca mai sunt chestii/controllere pentru Haldex care nu exista. Dar in mare, motorul e acelasi, cum l-au pus din fabrica, il pot pune si apoi fiind aceeasi masina si acelasi motor.

L.E. Uitandu-ma pe configuratoarele din alte tari, observ ca Ro e cam singura care nu are 1.4tsi 4x4 disponibil. Pana si in Rep. Moldova este disponibil, ca sa nu mai zic la ce preturi poate fi luat un Superb cu de toate din Rep. Moldova.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti :-) e foarte complicat si nu e chiar plug and play.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti dar e complicat. Sunt rusi care au facut asta, au prezentari pe http://www.drive2.ru , probabil vei regreta operatiunea odata inceputa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui mutate ultimele postari intr-un topic, eventual cel de configurare Superb 3. Vin eu si zic ca 1.4tsi nu necesita 4x4 pt ca ii strica tocmai consumul si usor reprizele..pt ce? Nu e vreun motor facut pentru tractiue si nici nu are multi cp/nm ca sa fie ajutat de tractiunea integrala. Comportamentul spus de Razvan si eu il pun pe seama combinatiei suspensie si anvelope. Personal, n-am experimentat pierderea de aderenta, dar asta in configuratia de anvelopr 225/40 Michelin PS4 cu suspensia sport oem modificata cu arcurile de la accesorii oem. E ceva mai redus transferul de mase si anvelopele asigura aderenta suficienta.

L.E.: Scuze de offtopic.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego Cel mai probabil nu se manifesta in cazul tau din 2 motive:

1. Ai suspensie sport si alte arcuri

2. Ai anvelope 225 latime

In schimb pe Golf 7 cu anvelope 205/55/R16 si suspensie normala (nici PDG nici sport) se comporta la fel ca si la mine. Si eu cred ca cele mai multe masini se vand cu suspensie normala (fara PDG sau sport), deci probabil cel mai util sfat ar fi din partea celor care au o masina asemanatoare cu suspensie normala, eventual cu jante mici/medii, nu cu cele mai mari care pot fi puse pe respectivul model, din simplul fapt ca sunt extrem de putine masinile vandute la noi cu jante mari, din motive usor de inteles.

Eu cred ca 1.4tsi ACT 150cp + 4x4 ar fi o combinatie ideala pentru o masina daily mai ales daca cel care o foloseste nu doreste sportivitate, ci 100% practicitate, si nu vorbim strict de drumuri scurte de oras, unde un 4x4 nu-si are niciun rost. La urma urmei, motorasul asta are cuplul unui 1.9tdi 105cp cu care s-au echipat multe modele din gama VW cu 4x4 si nu e deloc o combinatie care sa dea gres (vorbesc din experienta avuta cu o Octavia 2 4x4 cu motorizarea de 1.9).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza neaparat cati nm, cat la ce e folosita masina. S-a pus 4x4 pe 1.9tdi si acum pe 1.6tdi pentru ca totusi motorul diesel e gandit sa traga eventual o rulota, sa fie folosit considerabil mai mult decat unul pe benzina.

La mersul daily, 4motion Haldex nu il observi decat la consum. Pe dn-uri, autostrazi e strict fwd in conditii obisnuite. Inca mai am in familie Passat b5.5 1.9tdi 4motion (e Torsen, nu Haldex) si se simte ca e permanent AWD, fiind 50/50. In zilele noastre, Quattro este cu torsen (se preteaza pe motor montat longitudinal), in schimb 4 motion/4drive ( pt cele montate transversal) e Haldex gen 5. Not all 4x4 are created equal.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!