Jump to content

Modificari, upgrade-uri, update-uri


75NOR
 Share

Postare recomandată

Am fost la PBN cu seria colegului RZZV care are inel bricheta iluminat si in sfarsit mi-au gasit piesa si culmea, este si in stoc la 17.29 lei.

Acum semnul de intrebare care se pune este daca inelul nou (poz 6 din schema) se potriveste cu piesa din pozitia 4A. Cum nu era pe stoc, m-au sfatuit sa iau doar inelul si sa il probez deoarece exista sansa sa se potroveasca. Codul pieselor din poz 4A este diferit ptr cele cu inel negru fata de cele cu inel iluminat.

In cazul in care nu se potriveste, pozitia 4A mai costa 49 de lei la Porsche

 

 

etka_rzzv.JPG

inel_bricheta.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1E0919341B inel bricheta cu iluminare verde. Tu il vrei alb ?

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai reusit sa gasesti piesa cu seria de la masina mea. Se pare ca e destul de ieftin totusi sa inlocuiesti inelul. Sunt curios daca se potriveste direct asa, nu vad ce ar putea fi diferit ca sa fie nevoie si de cealalta piesa.

De curiozitate, vad ca ai schema acolo, observ ca pt spate e reperul cu numarul 13, are acelasi cod cu cea din fata? Eu unul nu vad vreo diferenta intre ele, mi se par a fi identice cel putin dpdv vizual pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al BundyDa, am luat pe seria lui RzzV. Nu stiu ce culoare este. Sincer nici nu ma intereseaza...Doar nu o fi portocaliu.

Pe spate difera pozitia 4A fata de 18/19 depinde probabil daca ai priza de 220 sau pachet fumatori.

Imaginile din schema sunt doar reprezentative; nu au pretentia de a fi exact cu realitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, Al Bundy said:

1E0919341B inel bricheta cu iluminare verde. Tu il vrei alb ?

 

Reperul asta potriveste si la SII?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm Reperele mele sunt cu iluminare alba, nu verde. Deci alb va fi si cel pe care l-ai luat.

Am inteles. Pe spate am priza 220v, priza 12v si mufa usb - nu am pt fumatori.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm: esti un deschizator de drumuri :) 

Ok, cum alimentezi piesa aia - numarul 6- pe care ai luat-o ? 

Pui si niste indicatii ce anume desfaci si ce e de facut la fata locului ? 

Te apuci si in spate de facut ? Si eu am in spate tot inel negru la bricheta, ca si tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV Poate motivul ptr care tu ai brichetele iluminate este tocmai acesta: tu ai pachet cu priza in timp ce eu am pachet fumatori.

Imi zicea si cel de la piese ca masinile se fac pe pachete din motive de automatizari industriale. Si tind sa ii dau dreptate deoarece ar fi foarte scump sa programezi robotii sa faca toate combinatiile posibile. 

In spate parca nu as schimba deoarece bricheta este ascunsa cu capac si nu prea se vede.

@75NOR Deschizator de drumuri am fost cand am luat masina. La partea de lumini la picioare, Rzzv a fost primul.

In spate parca nu as schimba deoarece bricheta este ascunsa cu capac si nu prea se vede.

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm: Pai da si atunci si acum la retrofitul asta :) 

Da, ai dreptate, in spate nu prea ai treaba cu ea, pot trai cu ea fara iluminare

Sunt foarte curios cum rezolvi cu alimentarea inelului, dupa care ma duc sa-mi comand si eu unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa fie ala motivul, clar nu are rost sa faca toate combinatiile posibile. Eu voiam priza 220v in spate, si asa m-a obligat la combinatia de priza 220v + priza 12v + usb si suport tableta la scaunul dreapta fata.

@nsm cu luminile la picioare spate ai rezolvat?

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm: salut, ai reusit sa montezi inelul cu LED la bricheta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am reusit aseara. Este suficient cumpararea inelului fara nimic altceva. 17 lei in reteaua Porsche.

Bricheta a venit cu alimentare chiar daca nu avea LED. Iar inelul de la Porsche vine cu LED integrat .

Am pus poze in aria Masina mea : http://vwforum.ro/topic/121006-superb-mk3

 

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm: Felicitari, am vazut si pe topicul masinii tale, arata foarte bine.

Cum ai alimentat inelul ala ? E plug&play ?

Poti sa-mi dai si mie codul acelui part ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E plug and play deoarece nu a mai fost nevoie de nimic.

Trebuie sa ma uit in factura ptr cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm Mersi fain. Daca poti sa te uiti de cod, apreciez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod inel bricheta:5Q0919341

denumire: SPANNHUELS

Pret: lei 14.49 fara tva

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Ce parere aveti despre protectiile de praguri cu LED Dinamic la Superb 3?

s-l1600.thumb.jpg.f0c9a47bc6cff8c87d3c30c4c83299b0.jpg

 

Eu le-am montat si credeti-ma, dau un aer de eleganta suplimentar cand deschizi usa masinii.

Modificat de markat
Corectie ortografica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spuneam, avand in vedere ca suntem destui care am primit Superburile fara iluminare bricheta, revin cu un tutorial pentru instalare Inel Led la bricheta

Parturi necesare: 1x inel bricheta luminat, cod 5Q0919341, pret: sub 17Ron, in reteaua oficiala

Scule: NEAPARAT va trebuie ceva foarte subtire si ascutit cu unghi de 90 grade, eu am folosit scula din poza de mai jos. E necesar doar pentru scos-ul placutei pe care stau mufele.

Timp de lucru: aprox 30min.

1. Cu scula ascutita si cu unghi la 90 grade (nu surubelnita, nu forfecuta, caci riscati zgarierea bazei de plastic) se scoate placuta/baza in care stau mufele. Se baga capatul ascutit pe latura de sus a bazei si se trage usor. Se trage dinspre fata spre spate, deci dinspre bord catre cotiera. Multumesc @Al Bundy pentru pont. Sunt 2 cleme pe ambele parti ale laturii de sus. Pe latura de jos sunt doar ghidaje de sprijin.

2. Dupa ce se scoate baza, trebuie scoase mufele. Sunt 3: bricheta, USB si Jack. Trebuie putina atentie, eventual ajutat cu o surubelnita ingusta si subtire.

3. Dupa ce se scoate placuta de baza, trebuie desfacuta bricheta. Corpul metalic al brichetei este prins intr-o camasa neagra (se vede partul in poza) care o tine fixata cu 2 bride de baza/placuta de plastic. Bridele de plastic sunt foarte dure si pentru a nu risca sa deteriorez corpul metalic al brichetei, eu am ales sa tai cu grija cele 2 bride de plastic negru care tin elementul negru fixat de baza de plastic. Am taiat bridele si le-am extras cu o penseta. 

4. Se impinge corpul brichetei cu tot cu elementul negru afara din baza de plastic, dinspre interior spre exterior.

5. De desface camasa/elementul de plastic negru de pe corpul metalic al brichetei

6. Se introduce inelul de plastic transparent in baza/placuta de plastic. Atentie la ghidaje, e poka-yoke, nu intra decat corect :) 

7. Se introduce corpul metalic al brichetei in elementul de plastic transparent fixat in prealabil de placuta/baza de plastic. Intra perfect, face click

8. Se cupleaza mufele, in ordinea: Bricheta, USB, Jack. Se pune pozitia pentru a testa iluminarea LED

9. Se reclipseaza baza/placuta de plastic la locul ei. Mai intai se aseaza partea de jos si apoi se impinge cea de sus. Face click !

10. Gata ! :) Enjoy :) 

@_ionut, @corbu33: eu zic ca merita sa va faceti retrofitul asta, e un nimic, dar de impact vizual :) 

IMAG3160.jpg

IMAG3161.jpg

IMAG3163.jpg

IMAG3162.jpg

IMAG3167.jpg

IMAG3168.jpg

IMAG3164.jpg

IMAG3165.jpg

IMAG3169.jpg

IMAG3171.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR fain bricolajul. Mult mai facil accesul la priza in raport cu modelele vechi. Si poate ar merita facut un topic cu DIY Superb 3, ca altfel se va pierde.

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebip: Mersi. Mda, e cu dus-intors asta cu facilul: traim in epoca clemelor de plastic si oarecum a asamblarilor de "unica folosinta"

Par destul de fragile, nu prea le vad ca genul de plastice care sa suporte montat si demontat de mai multe ori. 

O sa ne fie dor de epoca Golf4 - asamblari cu suruburi... :) 

Deocamdata cred ca e ok sa ramana aici topicul, daca e cazul si mai apar si altele - putem face un DYI separat :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inel bricheta spate ai schimbat?

Ar fi fain si ledurile de lumina ambientala din usi si bord de vazut daca se poate schimba... Sunt curios daca se schimba bordul si fetele de usi sau se aplica in cele existente..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm: Nu, pentru ca nu ma intereseaza, nu am cum/cand sa il vad :) 

Alea de ambientala le schimbi din meniul de iluminare interioara, alegi acolo dintre cele 10 - cred - culori. La mine e setat pe "verde skoda" :)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Cred ca @nsm se refera la retrofit la iluminarea ambientala pe Ambition (parca si el are Ambition). Si eu eram interesat, dar nu am reusit sa aflu daca se poate adauga pur si simplu sau trebuie inlocuite ceva repere din usi/bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!