Jump to content

Modificari, upgrade-uri, update-uri


75NOR
 Share

Postare recomandată

Cea de-a doua maneta este a ACC-ului. Masina din prima poza nu are ACC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate muta bricheta pe contact ? Acum e "always-on".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut compartimentul de depozitare din stanga volanului si in spate e tabloul de sigurante.

La o anume pozitie 40 ar trebui sa fie o siguranta pt bricheta care se poate comuta intre 2 pozitii, alimentare continua sau pe contact.

Din pacate pinul metalic de pe pozitia alternativa, cea pe contact, lipseste. Cu alte cuvinte din siguranta nu se poate face modificarea.

Are cineva un workaround " ca de fabrica" ?

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Masina achizitionata nu are camera pe spate si as dori sa o instalez. Exista piesa la reprezentanta dar am cam inteles ca "tasele" vor fi fixe, nu dinamice.

Colegii care au camera in echipare imi puteti confirma sau infirma? Ma tot uit la filmulete pe youtube si vad ca acele trase se misca odata cu virarea rotilor, exact ca sistemul de senzori pe care il am acum.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vorbit la Skoda si ca sa imi puna camera pe spate costa cam 1800-1900 lei originala! Acum ca nu se misca traseul cand dai cu spatele nu am intrebat.

Limbajul de chat se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Limbaj de chat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiu si eu, tot de la ei am pretul. Dar cautand pe net am gasit ca sunt 2 tipuri de camere....low, cu trasele acelea statice si high cu trasele dinamice, care coteste si volanul si etc.

In schimb cea mai mare problema o reprezinta calibrarea camerei. Foarte multi se plang ca reprezentantele nu stiu si nu au cu ce sa calibreze camere, senzori , radare...etc.

Am comandat....sper sa fie ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o oferta la Skoda de camera cu 899 RON, din cate mi-au zis este cea originala ? Sa ne dai mai multe detalii despre cum a fost instalarea / cum merge @kubix

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Decurge prost. Momentan am suspendat comanda.

Cei de la skoda-parts.com mi-au confirmat ca din informatiile lor camera este intradevar cea originala si ca trasele se pot misca dar cu conditia de a fi calibrata pe masina corect.

Am intrebat la Avia daca ei pot calibra, dar raspunsul lor a fost cam evaziv si s-au limitat doar a spune ca dungile verticale vor fi fixe si atat, nimic de capacitatea de a calibra.

In schimb cei de la Porsche Nord mi-au confirmat ca ei pot calibra dar vor sa investigeze camera sa vada daca intradevar se poate calibra sau nu. Din specificatiiile disponibile pe care le-am parcurs impreuna la telefon nu se poate trage nicio concluzie. La prima cautare nu au putut nici ei sa dea un verdict legat de echipament. Astept si raspunsul lor. Costul total este undeva in jur de 2000 ron.

Va tin la curent. Daca piesa se poate calibra ar fi pacat sa o montez necalibrata si sa nu o folosesc la capacitate maxima.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru calibrare găsești tutoriale pe net. Inclusiv cu confecționarea acelei planșe cu "buline" negre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit plansa aceea, dar nu e chiar atat de simplu. Am citit 2 zile, am discutat si cu oameni care fac treaba prin polonia daca nu ma insel si mi-au recomandat totusi sa caut un service care sa stie ce face sau sa cumpar o camera sh gata calibrata pe superb din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scurt si la obiect:

1. camera kit original vine fara software in ea (in controllerul ei).

2. sunt necesare resoftari, codari si reparametrizari ale mai multor controllere responsabile de buna functionare a camerei: gateway, steering wheel electronics, multimedia, camera etc.

3. punctele 1 si 2 se rezolva doar in reprezentanta cu testerul original si cu o conexiune securizata la serverele Skoda, doar dupa ce in prealabil se modifica in serverele Skoda echiparea masinii, sa se stie acolo ca s-a montat kitul de la 1.

4. dupa 1-3 se face calibrarea camerei.

Camera SH gata calibrata nu rezolva punctele 1-3. Doar 4 dar ala e fix nimic.

Punctul 2 se poate rezolva temporar cu codari manuale, offline, dar sunt valabile pana la prima intrare a masinii intr-un service autorizat pentru vreo resoftare sau altceva. In momentul cand s-au accesat serverele Skoda si codarile NU sunt ce e definit la Skoda ca si echipare pe masina, se rescriu automat cu ce stie Skoda. Si Skoda, nu va sti ca auto are camera pana nu se parcurge pct. 3, a 2-a parte.

Cam asta e treaba.

Kitul original, dupa instalare etc etc functioneaza EXACT ca si echiparea de uzina. Nicio diferenta.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare multa bataie de cap pentru nimica. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a fost bataie de cap absolut deloc, atat timp cat service-ul stie ce face.

Confirm cele spuse de @BLiTZ, exact acestia au fost pasii descrisi si executati. ( din pacate cei din bucuresti si-au cam dat cu stangul in dreptul si nu au stiut ce poate sau cum poate camera aceasta...dar se pare ca s-au inselat multi legat de camerele low si high...la superb exsita un singur cod de camera si merge brici daca stii sa o calibrezi, sa o codezi si sa o instalezi)

Camera merge impecabil, este functionala 100% si nu difera cu nimic fata de echiparea de fabrica. Are si toate functiile disponibile - 180 grade, vedere in jos pt carlig etc. 

Multumesc celor de la DELCAR Brasov si in special domnului Cristian Trifan. Au avut si echipamentul dar si cunostiintele necesare sa faca operatiunea fara probleme. Daca aveti de gand sa va montati asa ceva pe masina, recomand cu caldura sa va duceti la ei. 

Sunt fericit...am camera :)

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai reușit să faci ultimile două poze cu imaginea camerei pe dos?

Something is not right ?

Mașinile alea trebuiau să fie invers, în oglindă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai bine ne spui cat au demontat in masina sa traga firele, pe mine asta ma opreste la orice mod. Declipsate, plasticele nu mai stau niciodata ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este o problema...as fi observat cand am parcat acasa, totul era la locul lui, mai ales ca parchez langa trotuar...si am masina doar in stanga, deci as fi observat zic eu. Oricum m-ai pus pe ganduri :))))

Mai fac azi cateva teste.

Toata operatiunea a durat undeva la 4 ore. Nu sta nimic prost sau nelalocul lui la prima vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

54 minutes ago, kubix said:

Oricum m-ai pus pe ganduri :))))

Mai fac azi azi câteva teste

Te-am păcălit, scuze, e Ok, am testat și eu azi. M-am derutat eu. Am probat azi și e corect cum se vede, o întoarce el invers (mirror) ca sa vezi tu Ok STG și DR.

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva are sens, dar iti chinuie 3 neuroni si iti da ceva emotii :))

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Da, e de vreo 2 luni la pretul ala... Pretul e foarte bun, daca il cumperi din reprezentanta de la noi e de 3 ori mai mult.

Personal consider ca da mai bine pe Style decat pe Sportline: Style are crom pe calandru, pe ramele geamurilor si nu are deloc crom pe partea spate. Ornamentul de bara spate ar fi exact pachetul necesar pentru a intregi linia masinii. Sportline nu are niciun pic de crom, iar ornamentul asta este fix nuca in perete, pe o masina cu accente de negru. Ar fi mers excelent daca la Sportline "difuzorul" ar fi fost negru in loc de crom, dar, hey, who am I to contradict Skoda designers ? :) 

Revenind on topic, eu zic ca merita cumparat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250 de EUR pret BUN ?! E o bucata de plastic. adica e 750 EUR la noi ?! Ma bucur ca am casco....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minutes ago, darksun said:

250 de EUR pret BUN ?! E o bucata de plastic. adica e 750 EUR la noi ?! Ma bucur ca am casco....

Ia pune o intrebare si vezi cat costa tot ansamblul ala. Este format din baza de plastic + 3 elemente cromate distincte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Atunci sa revenim la imbunatatiri Superb 3 zic. ? Cumparat de pe superskoda, livrat in 3 zile, montat la Skoda BC, o ora si un pic, 136 ron. Atentie, suportii de senzori de parcare de pe ornamentul vechi sunt lipiti, si nu pot fi refolositi, am comandat dinainte 4 bucati, 95 ron bucata. Oricum sunt multumit de rezultat.

IMG_20190705_1937231.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e o investitie cam mare (pret piese + 136 RON + 4 x 95 RON) pt efect minim si zero functionalitate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!